Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/ALCOM SA

ALCOM SA

CUI 1093393 · SA· Municipiul Braşov

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în creștere. Marjă în creștere.

ALCOM SA are sediul în Municipiul Braşov. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a crescut+4,5%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 98,3 K lei, față de 94 K lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a crescut-2%

Marja netă calculată este -2% în 2025, față de -3,9% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Datoriile au scăzut-45,5%

Datoriile raportate sunt 17,5 K lei în 2025, față de 32,2 K lei în 2024. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
12/ 100
Semnal de atenție
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 6/6 · BPI verificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 202598,3 K lei+4,5% față de anul anterior2020: 570.4492021: 522.3232022: 638.7342023: 139.1612024: 94.0222025: 98.255
Rezultat net 2025-2 K leiPierdere redusă cu 45,5%2020: -90.5722021: -55.5652022: -79.9182023: -6.9522024: -3.6242025: -1.974
Angajați 2025—Valoare curentă indisponibilă2020: 82021: 52022: 5
Capitaluri proprii 2025388 K lei+0,5% față de anul anterior2020: 1.233.2202021: 1.177.6542022: 396.5122023: 389.5602024: 385.9362025: 387.987
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate0319 K639 K2020: 570,4 K lei570,4 K20202021: 522,3 K lei522,3 K20212022: 638,7 K lei638,7 K20222023: 139,2 K lei139,2 K20232024: 94 K lei94 K20242025: 98,3 K lei98,3 K2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri-15,9%3,5%22,8%2020: -15,9%-15,9%20202021: -10,6%-10,6%20212022: -12,5%-12,5%20222023: -5%-5%20232024: -3,9%-3,9%20242025: -2%-2%2025Reper 2025: mediana sectorului 22,8% · n=12.334

Cifra de afaceri: +4,5% față de anul anterior.Marjă netă -2% · +1,8 pp față de 2024

Formularele diferă între ani. Comparațiile anuale și liniile continue folosesc numai ani consecutivi cu același formular.

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

2024385,9 K lei
2025388 K lei

Datorii raportate

202432,2 K lei
202517,5 K lei

Disponibilități bănești

2024101,3 K lei
202590,4 K lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri139,2 K lei94 K lei98,3 K lei+4,5% față de anul anterior
Rezultat net-7 K lei-3,6 K lei-2 K leiPierdere redusă cu 45,5%
Capitaluri proprii389,6 K lei385,9 K lei388 K lei+0,5% față de anul anterior
Datorii30,9 K lei32,2 K lei17,5 K lei-45,5% față de anul anterior
Creanțe13,8 K lei7,5 K lei7,4 K lei-2,4% față de anul anterior
Angajați———Valoare curentă indisponibilă

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă-2%-3,9%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 22,8% (n=12.334) · 2024: 23,6% (n=11.757)

Rezultat / active (A+B)-0,5%-0,9%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 3% (n=12.903) · 2024: 3,2% (n=12.164)

Rezultat / capitaluri proprii-0,5%-0,9%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 11,9% (n=11.730) · 2024: 11,7% (n=11.063)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)95,9%92,3%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 53,7% (n=12.906) · 2024: 58,2% (n=12.167)

Datorii / active (A+B)4,3%7,7%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 44,7% (n=12.906) · 2024: 40,6% (n=12.167)

Ponderea activelor imobilizate75%73,3%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 75,1% (n=12.906) · 2024: 73,4% (n=12.167)

Active circulante / datorii totale5,76×3,47×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 0,71× (n=14.806) · 2024: 0,81× (n=14.070)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări26,9 zile28,9 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 101,5 zile (n=11.664) · 2024: 87,2 zile (n=10.932)

Stocuri în zile de vânzări12,6 zile10,7 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2025: 7,7 zile (n=5.066) · 2024: 7,8 zile (n=4.723)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

raportare simplificată
Cifră de afaceri
98.255
Rezultat net
-1.974
Angajați
—
Datorii
17.546
Active imobilizate
303.354
Active circulante
101.141
Capitaluri proprii
387.987
Venituri totale
98.255
Cheltuieli totale
96.640
Stocuri
3.436
Creanțe
7.354
Casă și conturi la bănci
90.351
Cheltuieli în avans
1.038
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
90.288
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
94.022
Rezultat net
-3.624
Angajați
—
Datorii
32.196
Active imobilizate
306.532
Active circulante
111.600
Capitaluri proprii
385.936
Venituri totale
94.022
Cheltuieli totale
96.927
Stocuri
2.790
Creanțe
7.538
Casă și conturi la bănci
101.272
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
90.288
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

bilanț complet
Cifră de afaceri
139.161
Rezultat net
-6.952
Angajați
—
Datorii
30.894
Active imobilizate
313.842
Active circulante
105.766
Capitaluri proprii
389.560
Venituri totale
139.161
Cheltuieli totale
146.113
Stocuri
2.790
Creanțe
13.807
Casă și conturi la bănci
89.169
Cheltuieli în avans
846
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
90.288
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

bilanț complet
Cifră de afaceri
638.734
Rezultat net
-79.918
Angajați
5
Datorii
11.903
Active imobilizate
303.826
Active circulante
104.589
Capitaluri proprii
396.512
Venituri totale
648.718
Cheltuieli totale
728.636
Stocuri
—
Creanțe
35.748
Casă și conturi la bănci
68.841
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
21.600
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

bilanț complet
Cifră de afaceri
522.323
Rezultat net
-55.565
Angajați
5
Datorii
41.769
Active imobilizate
889.883
Active circulante
329.540
Capitaluri proprii
1.177.654
Venituri totale
522.817
Cheltuieli totale
578.382
Stocuri
—
Creanțe
12.392
Casă și conturi la bănci
317.148
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
79.923
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

bilanț complet
Cifră de afaceri
570.449
Rezultat net
-90.572
Angajați
8
Datorii
39.253
Active imobilizate
959.351
Active circulante
313.122
Capitaluri proprii
1.233.220
Venituri totale
571.018
Cheltuieli totale
661.590
Stocuri
—
Creanțe
17.235
Casă și conturi la bănci
295.887
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
79.923
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

12/ 100Semnal de atenție
1semnale de urmărit · 0 context
6/ 6verificări disponibile

De urmărit

Pierdere netă

Rezultatul net raportat pentru 2025 este negativ.

Ministerul Finanțelor · 2025

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăFără înregistrări găsite2026-10-16
InstanțePotriviri după nume · necesită confirmare2026-09-30

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 1 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Pierdere netă

Rezultatul net raportat pentru 2025 este negativ.

Ministerul Finanțelor · 2025
Alte firme cu pierderi

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 1992-11-26 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI 2026-10-16 · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Firma nu a fost găsită în registrul de insolvență la verificarea din 2026-10-16.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Conformare fiscală publicată

Firma apare în lista ANAF pentru 2026-06-30 a contribuabililor persoane juridice fără obligații restante.

Publicarea indică faptul că declarațiile fiscale cerute au fost depuse, obligațiile principale și accesorii din trimestru au fost achitate la scadență, iar la întocmirea listei nu existau obligații bugetare restante. Situația este o observație trimestrială și nu reprezintă o garanție pentru perioadele ulterioare.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

21 dosare cu nume identic · 2024-09-30–2026-09-30 · verificat 2026-09-30.

Dosar 927/30/20252026-09-10 · Curtea de Apel TIMISOARA · Intimat PARAT

acţiune în constatare · Apel

Dosar 26885/325/2025/a12026-07-03 · Tribunalul TIMIS · Recurent Pârât

acţiune în constatare · Recurs

Dosar 26885/325/2025/a12026-07-02 · Judecătoria TIMISOARA · Pârât

acţiune în constatare · Fond

Dosar 26441/325/20262026-06-18 · Judecătoria TIMISOARA · Reclamant

cerere de valoare redusă · Fond

Dosar 617/121/20262026-02-27 · Tribunalul GALATI · Pârât

acţiune în anulare a hotarârii AGA nr.1 din 12.01.2026 a societăţii ALCOM SA · Fond

Dosar 5035/325/20232025-12-10 · Tribunalul TIMIS · Apelant Reclamant

uzucapiune · Apel

Dosar 2316/121/20252025-09-18 · Tribunalul GALATI · Reclamant

suspendare executare act administrativ Dispoziţia nr. 2528/23.07.2025 · Fond

Dosar 2270/121/20252025-09-12 · Tribunalul GALATI · Reclamant

anulare act administrativ Dispoziţia nr. 2528/23.07.2025 · Fond

Dosar 26885/325/20252025-08-08 · Judecătoria TIMISOARA · Pârât

acţiune în constatare · Fond

Dosar 15605/325/20252025-06-04 · Tribunalul TIMIS · Apelant Pârât

ordonanţă preşedinţială · Apel

Dosar 2534/121/2023*/a12025-06-02 · Curtea de Apel GALATI · Apelant contestator

procedura insolvenţei – societăţi cu răspundere limitată SUPLIMENT A2 · Apel

Dosar 11339/325/20242025-05-20 · Tribunalul TIMIS · Intimat Petent

anulare proces verbal de contravenţie AX 0556759 · Apel

Dosar 15755/325/20252025-05-15 · Judecătoria TIMISOARA · Creditor

ordonanţă de plată - OUG 119/2007 / art.1014 CPC ş.u. · Fond

Dosar 15605/325/20252025-05-14 · Judecătoria TIMISOARA · Pârât

ordonanţă preşedinţială · Fond

Dosar 15409/325/20252025-05-13 · Judecătoria TIMISOARA · Pârât

obligaţie de a face · Fond

Dosar 8065/325/20252025-03-17 · Judecătoria TIMISOARA · Pârât

constatare nulitate act · Fond

Dosar 927/30/20252025-03-07 · Tribunalul TIMIS · Intimat

acţiune în constatare · Fond

Dosar 1716/121/2014/a482025-03-03 · Curtea de Apel GALATI · Creditor

procedura insolvenţei – societăţi pe acţiuni SUPLIMENT A19 · Apel

Dosar 4952/325/20252025-02-20 · Judecătoria TIMISOARA · Creditor

ordonanţă de plată - OUG 119/2007 / art.1014 CPC ş.u. · Fond

Dosar 14350/325/20232024-10-16 · Tribunalul TIMIS · Intimat Reclamant

pretenţii · Apel

20 din 21 înregistrări · continuă să derulezi

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

3 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
1093393
Număr de înregistrare
J1991000284086
Înmatriculare
18 aprilie 1991
EUID
ROONRC.J1991000284086
Formă juridică
SA
Sediu social
Str. Constantin Lacea 14 Municipiul Braşov Braşov · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
Str. Constantin Lacea 14 Braşov BRAŞOV · Firme la aceeași adresă
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
26 noiembrie 1992
Înregistrare fiscală
20 iunie 2025
Telefon
0268506701 · Firme cu același număr
Fax
268506701

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
GROZAVU DANIEL CLAUDIU
administrator
GROZAVU NELU
administrator
IONIȚĂ CORNELIA-OANA

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
ALCOM SA
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 26.11.1992
Înregistrare fiscală
26 noiembrie 1992
Număr registrul comerțului
J1991000284086
Cod CAEN
6820
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ PE ACŢIUNI
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Braşov

Contact și adrese

Telefon
0268506701 · Firme cu același număr
Fax
268506701 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. BRAŞOV, MUN. BRAŞOV, STR. CONSTANTIN LACEA, NR.14
Cod poștal fiscal
500112
Strada sediului
Str. Constantin Lacea
Numărul sediului
14
Localitatea sediului
Mun. Braşov
Județul sediului
BRAŞOV
Codul poștal al sediului
500112
Strada domiciliului fiscal
Str. Constantin Lacea
Numărul domiciliului fiscal
14
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Braşov
Județul domiciliului fiscal
BRAŞOV
Cod poștal domiciliu fiscal
500112

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
TVA de la
1 iulie 1993
TVA la încasare
Da
TVA la încasare de la
1 ianuarie 2013
Actualizare TVA la încasare
27 decembrie 2012
Publicare TVA la încasare
28 decembrie 2012
Tip act TVA la încasare
Inregistrare
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

4 activități autorizate

CAEN 6811 Rev. 3Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii

CAEN 6820 Rev. 3închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate

CAEN 6831 Rev. 3Servicii de intermediere a tranzacțiilor imobiliare

CAEN 6832 Rev. 3Alte activități pentru tranzacții imobiliare pe bază de comision sau contract

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență—2026-10-16Verificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-09-30Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul BraşovMunicipiul BraşovStrada Constantin LaceaCAEN 6820
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI