Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/ALEX CONSTRUCT SRL

ALEX CONSTRUCT SRL

CUI 10978432 · SRL· Municipiul Sibiu

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în creștere. Marjă în scădere.

ALEX CONSTRUCT SRL are sediul în Municipiul Sibiu. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a crescut+9,5%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 8,1 mil. lei, față de 7,4 mil. lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a coborât19%

Marja netă calculată este 19% în 2025, față de 23,3% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Datoriile au crescut+63,7%

Datoriile raportate sunt 3,7 mil. lei în 2025, față de 2,2 mil. lei în 2024. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
0/ 100
Fără semnale ponderate
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 6/6 · BPI verificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 20258,1 mil. lei+9,5% față de anul anterior2020: 2.694.0152021: 3.626.7652022: 4.860.2082023: 7.069.0942024: 7.400.9712025: 8.106.417
Rezultat net 20251,5 mil. lei-10,7% față de anul anterior2020: 309.7172021: 510.3442022: 1.550.8302023: 1.993.3102024: 1.726.4992025: 1.542.108
Angajați 202513-18,8% față de anul anterior2020: 122021: 152022: 122023: 152024: 162025: 13
Capitaluri proprii 20252,3 mil. lei-29,7% față de anul anterior2020: 1.352.3152021: 521.4972022: 2.072.3272023: 3.065.6372024: 3.292.1362025: 2.314.244
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · bilanț complet · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate04 mil.8 mil.2020: 2,7 mil. lei2,7 mil.20202021: 3,6 mil. lei3,6 mil.20212022: 4,9 mil. lei4,9 mil.20222023: 7,1 mil. lei7,1 mil.20232024: 7,4 mil. lei7,4 mil.20242025: 8,1 mil. lei8,1 mil.2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri0%16%31,9%2020: 11,5%11,5%20202021: 14,1%14,1%20212022: 31,9%31,9%20222023: 28,2%28,2%20232024: 23,3%23,3%20242025: 19%19%2025Reper 2025: mediana sectorului 9,7% · n=65

Cifra de afaceri: +9,5% față de anul anterior.Marjă netă 19% · -4,3 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

20243,3 mil. lei
20252,3 mil. lei

Datorii raportate

20242,2 mil. lei
20253,7 mil. lei

Disponibilități bănești

2024237,8 K lei
20251,5 mil. lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri7,1 mil. lei7,4 mil. lei8,1 mil. lei+9,5% față de anul anterior
Rezultat net2 mil. lei1,7 mil. lei1,5 mil. lei-10,7% față de anul anterior
Capitaluri proprii3,1 mil. lei3,3 mil. lei2,3 mil. lei-29,7% față de anul anterior
Datorii2,1 mil. lei2,2 mil. lei3,7 mil. lei+63,7% față de anul anterior
Creanțe1,5 mil. lei1,6 mil. lei721,4 K lei-53,7% față de anul anterior
Angajați151613-18,8% față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă19%23,3%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 9,7% (n=65) · 2024: 6,7% (n=68)

Rezultat / active (A+B)25,7%31,2%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 6,8% (n=61) · 2024: 6,7% (n=58)

Rezultat / capitaluri proprii66,6%52,4%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 42,7% (n=59) · 2024: 18,1% (n=70)

Vânzări per angajat623.571 lei462.561 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2025: 208.091 lei (n=52) · 2024: 181.840 lei (n=60)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)38,6%59,4%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 35,3% (n=61) · 2024: 39,3% (n=58)

Datorii / active (A+B)61,4%40,6%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 62,6% (n=61) · 2024: 50,4% (n=58)

Ponderea activelor imobilizate62,1%67,5%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 19,3% (n=61) · 2024: 17,5% (n=58)

Active circulante / datorii totale0,62×0,8×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 1,13× (n=80) · 2024: 1,38× (n=85)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări32 zile75,8 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 75 zile (n=61) · 2024: 100,8 zile (n=65)

Stocuri în zile de vânzări4,3 zile0,2 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2025: 15,1 zile (n=42) · 2024: 17,3 zile (n=43)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

bilanț complet
Cifră de afaceri
8.106.417
Rezultat net
1.542.108
Angajați
13
Datorii
3.675.764
Active imobilizate
3.717.825
Active circulante
2.272.183
Capitaluri proprii
2.314.244
Venituri totale
8.121.107
Cheltuieli totale
6.316.459
Stocuri
97.043
Creanțe
721.384
Casă și conturi la bănci
1.453.756
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

bilanț complet
Cifră de afaceri
7.400.971
Rezultat net
1.726.499
Angajați
16
Datorii
2.245.599
Active imobilizate
3.736.597
Active circulante
1.801.138
Capitaluri proprii
3.292.136
Venituri totale
7.414.647
Cheltuieli totale
5.427.239
Stocuri
4.741
Creanțe
1.558.554
Casă și conturi la bănci
237.843
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

bilanț complet
Cifră de afaceri
7.069.094
Rezultat net
1.993.310
Angajați
15
Datorii
2.112.513
Active imobilizate
2.984.711
Active circulante
2.159.480
Capitaluri proprii
3.065.637
Venituri totale
7.069.152
Cheltuieli totale
4.883.574
Stocuri
56.937
Creanțe
1.463.016
Casă și conturi la bănci
639.527
Cheltuieli în avans
33.959
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

bilanț complet
Cifră de afaceri
4.860.208
Rezultat net
1.550.830
Angajați
12
Datorii
2.490.023
Active imobilizate
2.012.160
Active circulante
2.516.231
Capitaluri proprii
2.072.327
Venituri totale
4.864.163
Cheltuieli totale
3.280.234
Stocuri
378.967
Creanțe
2.111.316
Casă și conturi la bănci
25.948
Cheltuieli în avans
33.959
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

bilanț complet
Cifră de afaceri
3.626.765
Rezultat net
510.344
Angajați
15
Datorii
2.079.102
Active imobilizate
2.003.925
Active circulante
553.132
Capitaluri proprii
521.497
Venituri totale
3.663.439
Cheltuieli totale
3.124.617
Stocuri
150.356
Creanțe
397.296
Casă și conturi la bănci
5.480
Cheltuieli în avans
43.542
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

bilanț complet
Cifră de afaceri
2.694.015
Rezultat net
309.717
Angajați
12
Datorii
1.186.339
Active imobilizate
1.874.080
Active circulante
621.032
Capitaluri proprii
1.352.315
Venituri totale
2.715.103
Cheltuieli totale
2.385.526
Stocuri
99.166
Creanțe
514.499
Casă și conturi la bănci
7.367
Cheltuieli în avans
43.542
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

0/ 100Fără semnale ponderate
0semnale de urmărit · 0 context
6/ 6verificări disponibile

De urmărit

Nu sunt semnale din regulile afișate în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăFără înregistrări găsite2026-10-16
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-10-01

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 0 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Nu apar semnalele de mai sus în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 1998-09-16 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI 2026-10-16 · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Firma nu a fost găsită în registrul de insolvență la verificarea din 2026-10-16.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Obligații fiscale restante publicate

Firma are apariții în ediții istorice ale listelor publicate. Acestea descriu numai situația de la data fiecărei ediții.

Istoric publicat

Aparițiile vechi nu indică existența unei datorii în prezent sau continuitatea aceleiași obligații. Arhivele sunt folosite numai pentru prezențe; absența dintr-o ediție istorică nu este interpretată.

EdițieTotalBuget de statAsigurări socialeȘomajSănătateContestat
2016-03-31106.751 lei66.159 lei28.520 lei1.289 lei10.783 lei0 lei

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2024-10-01–2026-10-01 · verificat 2026-10-01.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
10978432
Număr de înregistrare
J1998000571329
Înmatriculare
10 septembrie 1998
EUID
ROONRC.J1998000571329
Formă juridică
SRL
Sediu social
ŞURII MICI FN B6 Municipiul Sibiu Sibiu · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
Cal ŞURII MICI FN Sibiu SIBIU
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
16 septembrie 1998
Înregistrare fiscală
19 ianuarie 2026
Telefon
0742601082 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
GABOR NICOLETA MARIA

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
ALEX CONSTRUCT SRL
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 16.09.1998
Înregistrare fiscală
16 septembrie 1998
Număr registrul comerțului
J1998000571329
Cod CAEN
4334
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Sibiu

Contact și adrese

Telefon
0742601082 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. SIBIU, MUN. SIBIU, CAL. ŞURII MICI, NR.FN, BIROU 9, BL.B6, ET.RETRAS
Strada sediului
Cal. Şurii Mici
Numărul sediului
FN
Localitatea sediului
Mun. Sibiu
Județul sediului
SIBIU
Detalii sediu
Birou 9
Strada domiciliului fiscal
Cal. Şurii Mici
Numărul domiciliului fiscal
FN
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Sibiu
Județul domiciliului fiscal
SIBIU
Detalii domiciliu fiscal
Birou 9

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
TVA de la
1 iunie 1999
TVA la încasare
Nu
TVA la încasare de la
1 ianuarie 2013
TVA la încasare până la
1 martie 2013
Actualizare TVA la încasare
8 mai 2013
Publicare TVA la încasare
9 mai 2013
Tip act TVA la încasare
Radiere
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

14 activități autorizate

CAEN 4100 Rev. 3Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale

CAEN 4299 Rev. 3Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a

CAEN 4322 Rev. 3Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat

CAEN 4323 Rev. 3Lucrări de izolații

CAEN 4324 Rev. 3Alte lucrări de instalații pentru construcții

CAEN 4331 Rev. 3Lucrări de ipsoserie

CAEN 4333 Rev. 3Lucrări de pardosire și placare a pereților

CAEN 4334 Rev. 3Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri

CAEN 4335 Rev. 3Alte lucrări de finisare

CAEN 4341 Rev. 3Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții

CAEN 4342 Rev. 3Alte lucrări speciale de construcții pentru clădiri

CAEN 4399 Rev. 3Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.

CAEN 4939 Rev. 3Alte transporturi terestre de călători n.c.a.

CAEN 8122 Rev. 3Activități specializate de curățenie

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență—2026-10-16Verificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-01Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul SibiuMunicipiul SibiuCAEN 4334
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI