Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/BABICONSTRUCT SRL

BABICONSTRUCT SRL

CUI 15278758 · SRL· Municipiul Timişoara· Comerț cu ridicata al materialului lemnos și al materialelor de construcții și echipamentelor sanitare

este menționată o opoziție/sunt menționate opozițiiONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în scădere. Marjă în scădere.

BABICONSTRUCT SRL are sediul în Municipiul Timişoara și raportează activitatea comerț cu ridicata al materialului lemnos și al materialelor de construcții și echipamentelor sanitare. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2024.

Cifra de afaceri a scăzut-56,9%

Cifra de afaceri raportată pentru 2024 este 77,3 K lei, față de 179,1 K lei în 2023.

Bilanț 2024
Marja netă a coborât-19,5%

Marja netă calculată este -19,5% în 2024, față de -0,5% în 2023.

Calcul din bilanț 2024
Datoriile au crescut+8,6%

Datoriile raportate sunt 39,5 K lei în 2024, față de 36,3 K lei în 2023. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2024

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
24/ 100
Atenție moderată
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 202477,3 K lei-56,9% față de anul anterior2020: 297.1772021: 273.7382022: 517.9992023: 179.1332024: 77.294
Rezultat net 2024-15,1 K leiPierdere majorată cu 1,7 K%2020: 35.3402021: -17.8942022: 96.0982023: -8472024: -15.101
Angajați 20241Neschimbat față de anul anterior2020: 12021: 12022: 12023: 12024: 1
Capitaluri proprii 20246,5 K lei-77% față de anul anterior2020: -49.2512021: -67.1452022: 28.9522023: 28.1052024: 6.476
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2024 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate0259 K518 K2020: 297,2 K lei297,2 K20202021: 273,7 K lei273,7 K20212022: 518 K lei518 K20222023: 179,1 K lei179,1 K20232024: 77,3 K lei77,3 K2024

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri-19,5%-0,5%18,6%2020: 11,9%11,9%20202021: -6,5%-6,5%20212022: 18,6%18,6%20222023: -0,5%-0,5%20232024: -19,5%-19,5%2024Reper 2024: mediana sectorului 2,9% · n=4.670

Cifra de afaceri: -56,9% față de anul anterior.Marjă netă -19,5% · -19,1 pp față de 2023

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

202328,1 K lei
20246,5 K lei

Datorii raportate

202336,3 K lei
202439,5 K lei

Disponibilități bănești

20235,5 K lei
20247,7 K lei

Capital de lucru net

2023—
2024—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2024: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202220232024Ultima variație
Cifră de afaceri518 K lei179,1 K lei77,3 K lei-56,9% față de anul anterior
Rezultat net96,1 K lei-847 lei-15,1 K leiPierdere majorată cu 1,7 K%
Capitaluri proprii29 K lei28,1 K lei6,5 K lei-77% față de anul anterior
Datorii63,1 K lei36,3 K lei39,5 K lei+8,6% față de anul anterior
Creanțe33 K lei37,4 K lei35,4 K lei-5,3% față de anul anterior
Angajați111Neschimbat față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2024 / 2023

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20242023
Marjă netă-19,5%-0,5%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2024: 2,9% (n=4.670) · 2023: 5% (n=4.700)

Rezultat / active (A+B)-33,9%-1,3%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2024: 1,8% (n=4.162) · 2023: 3,4% (n=4.153)

Rezultat / capitaluri proprii-233,2%-3%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2024: 12,3% (n=4.124) · 2023: 19,7% (n=4.273)

Vânzări per angajat77.294 lei179.133 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2024: 360.449 lei (n=3.666) · 2023: 357.949 lei (n=3.789)

Capital și îndatorare

Indicator20242023
Capitaluri proprii / active (A+B)14,5%43,6%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2024: 31,6% (n=4.166) · 2023: 34,5% (n=4.158)

Datorii / active (A+B)88,5%56,4%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2024: 67,7% (n=4.166) · 2023: 64,8% (n=4.158)

Ponderea activelor imobilizate3,2%11,6%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2024: 14,4% (n=4.166) · 2023: 13,4% (n=4.158)

Active circulante / datorii totale1,09×1,57×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2024: 1,09× (n=5.854) · 2023: 1,14× (n=5.935)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20242023
Creanțe în zile de vânzări164,8 zile75,1 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2024: 41,2 zile (n=4.341) · 2023: 45,5 zile (n=4.345)

Stocuri în zile de vânzări0,3 zile28,3 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2024: 88,1 zile (n=4.126) · 2023: 82,5 zile (n=4.117)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 5 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
77.294
Rezultat net
-15.101
Angajați
1
Datorii
39.474
Active imobilizate
1.406
Active circulante
43.174
Capitaluri proprii
6.476
Venituri totale
77.294
Cheltuieli totale
92.395
Stocuri
56
Creanțe
35.383
Casă și conturi la bănci
7.735
Cheltuieli în avans
1.370
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
179.133
Rezultat net
-847
Angajați
1
Datorii
36.344
Active imobilizate
7.496
Active circulante
56.953
Capitaluri proprii
28.105
Venituri totale
205.494
Cheltuieli totale
204.286
Stocuri
14.092
Creanțe
37.354
Casă și conturi la bănci
5.507
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
517.999
Rezultat net
96.098
Angajați
1
Datorii
63.099
Active imobilizate
29.033
Active circulante
63.018
Capitaluri proprii
28.952
Venituri totale
517.999
Cheltuieli totale
416.721
Stocuri
13.728
Creanțe
33.013
Casă și conturi la bănci
16.277
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
273.738
Rezultat net
-17.894
Angajați
1
Datorii
171.243
Active imobilizate
51.924
Active circulante
52.174
Capitaluri proprii
-67.145
Venituri totale
273.738
Cheltuieli totale
288.895
Stocuri
12.022
Creanțe
31.950
Casă și conturi la bănci
8.202
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
297.177
Rezultat net
35.340
Angajați
1
Datorii
215.659
Active imobilizate
74.554
Active circulante
91.854
Capitaluri proprii
-49.251
Venituri totale
299.682
Cheltuieli totale
261.549
Stocuri
34.714
Creanțe
33.231
Casă și conturi la bănci
23.909
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

24/ 100Atenție moderată
2semnale de urmărit · 1 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Mențiune în starea firmei

este menționată o opoziție/sunt menționate opoziții

ONRC · 2026-09-03
Pierdere netă

Rezultatul net raportat pentru 2024 este negativ.

Ministerul Finanțelor · 2024
Cifra de afaceri a scăzut

Scădere de 57% față de 2023.

Ministerul Finanțelor · 2024

Starea verificărilor

ONRCeste menționată o opoziție/sunt menționate opoziții2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțePotriviri după nume · necesită confirmare2026-10-03

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 2 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-24Sursa bilanțului 2024Date financiare
2024-08-28Cea mai recentă înregistrare de achiziție din profilAchiziții

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Mențiune în starea firmei

este menționată o opoziție/sunt menționate opoziții

ONRC · 2026-09-03T09:50:03.316945
Pierdere netă

Rezultatul net raportat pentru 2024 este negativ.

Ministerul Finanțelor · 2024
Cifra de afaceri a scăzut

Scădere de 57% față de 2023.

Ministerul Finanțelor · 2024
Alte firme cu pierderi

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF indisponibilă · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2024.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

1 dosare cu nume identic · 2021-10-02–2026-10-03 · verificat 2026-10-03.

Dosar 1779/30/20262026-04-08 · Tribunalul TIMIS · Pârât

opoziţie la dizolvare · Fond

1 termen · ultima soluție: indisponibilă

2026-10-21 · 12:00

Soluție indisponibilă

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

1 dosare distincte cu nume de administratori menționate împreună cu numele firmei · verificat 2026-10-03.

Dosar 1779/30/20262026-04-08 · Tribunalul TIMIS · Litigiicuprofesionistii

opoziţie la dizolvare

Nume publicate de ONRC: BABIŞCA-FIŞTEAG MIHAI

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

1 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
15278758
Număr de înregistrare
J35/587/2003
Înmatriculare
10 martie 2003
EUID
ROONRC.J35/587/2003
Formă juridică
SRL
Sediu social
B-dul EROILOR DE LA TISA 43 E1/A Municipiul Timişoara Timiş · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
—
TVA
Necunoscut

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
BABIŞCA-FIŞTEAG MIHAI

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
BABICONSTRUCT SRL
Stare de înregistrare
RADIERE din data 03.04.2026
Înregistrare fiscală
11 martie 2003
Număr registrul comerțului
J35/587/2003
Cod CAEN
4673
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Timiş

Contact și adrese

Telefon
0722730076 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. TIMIŞ, MUN. TIMIŞOARA, BLD. EROILOR DE LA TISA, NR.43, BL.E1/A, ET.3, AP.10
Cod poștal fiscal
300553
Strada sediului
Bld. Eroilor de la Tisa
Numărul sediului
43
Localitatea sediului
Mun. Timişoara
Județul sediului
TIMIŞ
Codul poștal al sediului
300553
Strada domiciliului fiscal
Bld. Eroilor de la Tisa
Numărul domiciliului fiscal
43
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Timişoara
Județul domiciliului fiscal
TIMIŞ
Cod poștal domiciliu fiscal
300553

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Nu
TVA de la
11 martie 2003
TVA până la
3 aprilie 2026
Anulare operată la
7 aprilie 2026
Motivul anulării
Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata la cererea persoanei impozabile, potrivit dispozitiilor din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
TVA la încasare
Nu
TVA la încasare de la
1 ianuarie 2013
TVA la încasare până la
3 aprilie 2026
Actualizare TVA la încasare
8 iunie 2026
Publicare TVA la încasare
9 iunie 2026
Tip act TVA la încasare
Radiere
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Explorează toate (1) →

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Autorități cu cele mai multe înregistrări

SERVICIUL PUBLIC DE INTERES LOCAL PENTRU ADMINISTRAREA PARCARILOR PUBLICE DIN MUNICIPIUL TIMISOARA-TIMPARK1 din 1 înregistrări (100%) · Vezi relația

Categorii CPV frecvente

Lemn de foc (Rev.2)1 din 1 înregistrări (100%) · Vezi selecția

Ponderile folosesc numărul de rânduri publicate, nu valoarea lor. Nu indică dependență economică, favoritism, livrare sau plată; loturile și câștigătorii pot produce rânduri separate.

28 august 2024Achiziție directă

Achizitie lemne de foc

Autoritate: SERVICIUL PUBLIC DE INTERES LOCAL PENTRU ADMINISTRAREA PARCARILOR PUBLICE DIN MUNICIPIUL TIMISOARA-TIMPARK

CPV 03413000-8 — Lemn de foc (Rev.2)

T3 2024 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 03413000-8

Vezi detaliile atribuirii →
17.000 leiValoare publicată

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

5 activități autorizate

CAEN 1610 Rev. 2Tăierea și rindeluirea lemnului

CAEN 4673 Rev. 2Comerț cu ridicata al materialului lemnos și al materialelor de construcții și echipamentelor sanitare

CAEN 4799 Rev. 2Comerț cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioșcurilor și piețelor

CAEN 4941 Rev. 2Transporturi rutiere de mărfuri

CAEN 5224 Rev. 2Manipulări

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2024.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20242026-06-24—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-03Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Înregistrări disponibile

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul TimişMunicipiul TimişoaraBulevardul Eroilor De La TisaCAEN 4673
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI