Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/BASTI SA

BASTI SA

CUI 1356830 · SA· Municipiul Ploieşti

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în scădere. Marjă în creștere.

BASTI SA are sediul în Municipiul Ploieşti. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a scăzut-4,8%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 900,6 K lei, față de 945,8 K lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a crescut0,8%

Marja netă calculată este 0,8% în 2025, față de -10,7% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Datoriile au scăzut-10,9%

Datoriile raportate sunt 234,6 K lei în 2025, față de 263,4 K lei în 2024. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
0/ 100
Niciun semnal confirmat · date parțiale
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 2025900,6 K lei-4,8% față de anul anterior2020: 1.221.2042021: 1.258.0192022: 1.323.0992023: 1.303.9612024: 945.8362025: 900.584
Rezultat net 20257,7 K leiTrecere pe profit2020: 590.5632021: 160.8122022: 107.8562023: 172.7222024: -101.6752025: 7.652
Angajați 20253-25% față de anul anterior2020: 42021: 42022: 42023: 42024: 42025: 3
Capitaluri proprii 202511 mil. lei+0,1% față de anul anterior2020: 7.792.8662021: 7.375.4342022: 7.325.5882023: 11.263.4842024: 11.005.0412025: 11.012.693
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate0662 K1 mil.2020: 1,2 mil. lei1,2 mil.20202021: 1,3 mil. lei1,3 mil.20212022: 1,3 mil. lei1,3 mil.20222023: 1,3 mil. lei1,3 mil.20232024: 945,8 K lei945,8 K20242025: 900,6 K lei900,6 K2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri-10,7%18,8%48,4%2020: 48,4%48,4%20202021: 12,8%12,8%20212022: 8,2%8,2%20222023: 13,2%13,2%20232024: -10,7%-10,7%20242025: 0,8%0,8%2025Reper 2025: mediana sectorului 22,8% · n=12.334

Cifra de afaceri: -4,8% față de anul anterior.Marjă netă 0,8% · +11,6 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

202411 mil. lei
202511 mil. lei

Datorii raportate

2024263,4 K lei
2025234,6 K lei

Disponibilități bănești

202412,1 K lei
202555,2 K lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri1,3 mil. lei945,8 K lei900,6 K lei-4,8% față de anul anterior
Rezultat net172,7 K lei-101,7 K lei7,7 K leiTrecere pe profit
Capitaluri proprii11,3 mil. lei11 mil. lei11 mil. lei+0,1% față de anul anterior
Datorii104,7 K lei263,4 K lei234,6 K lei-10,9% față de anul anterior
Creanțe369,7 K lei378,6 K lei237,3 K lei-37,3% față de anul anterior
Angajați443-25% față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă0,8%-10,7%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 22,8% (n=12.334) · 2024: 23,6% (n=11.757)

Rezultat / active (A+B)0,1%-0,9%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 3% (n=12.903) · 2024: 3,2% (n=12.164)

Rezultat / capitaluri proprii0,1%-0,9%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 11,9% (n=11.730) · 2024: 11,7% (n=11.063)

Vânzări per angajat300.195 lei236.459 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2025: 238.022 lei (n=8.120) · 2024: 218.265 lei (n=8.171)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)97,9%97,7%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 53,7% (n=12.906) · 2024: 58,2% (n=12.167)

Datorii / active (A+B)2,1%2,3%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 44,7% (n=12.906) · 2024: 40,6% (n=12.167)

Ponderea activelor imobilizate96,9%96,5%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 75,1% (n=12.906) · 2024: 73,4% (n=12.167)

Active circulante / datorii totale1,46×1,51×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 0,71× (n=14.806) · 2024: 0,81× (n=14.070)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări94,8 zile144,1 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 101,5 zile (n=11.664) · 2024: 87,2 zile (n=10.932)

Stocuri în zile de vânzări20,4 zile2,8 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2025: 7,7 zile (n=5.066) · 2024: 7,8 zile (n=4.723)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

raportare simplificată
Cifră de afaceri
900.584
Rezultat net
7.652
Angajați
3
Datorii
234.574
Active imobilizate
10.903.628
Active circulante
343.639
Capitaluri proprii
11.012.693
Venituri totale
900.584
Cheltuieli totale
866.664
Stocuri
51.123
Creanțe
237.274
Casă și conturi la bănci
55.242
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
525.678
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
945.836
Rezultat net
-101.675
Angajați
4
Datorii
263.362
Active imobilizate
10.870.459
Active circulante
397.944
Capitaluri proprii
11.005.041
Venituri totale
945.836
Cheltuieli totale
1.019.136
Stocuri
7.251
Creanțe
378.641
Casă și conturi la bănci
12.052
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
525.678
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
1.303.961
Rezultat net
172.722
Angajați
4
Datorii
104.688
Active imobilizate
10.870.459
Active circulante
497.713
Capitaluri proprii
11.263.484
Venituri totale
1.303.961
Cheltuieli totale
1.118.524
Stocuri
7.251
Creanțe
369.688
Casă și conturi la bănci
120.774
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
525.678
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
1.323.099
Rezultat net
107.856
Angajați
4
Datorii
100.644
Active imobilizate
7.000.150
Active circulante
458.550
Capitaluri proprii
7.325.588
Venituri totale
1.325.099
Cheltuieli totale
1.203.992
Stocuri
6.836
Creanțe
326.169
Casă și conturi la bănci
125.545
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
32.468
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
525.678
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
1.258.019
Rezultat net
160.812
Angajați
4
Datorii
40.894
Active imobilizate
6.995.654
Active circulante
453.142
Capitaluri proprii
7.375.434
Venituri totale
1.258.568
Cheltuieli totale
1.085.170
Stocuri
6.836
Creanțe
170.979
Casă și conturi la bănci
275.327
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
32.468
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
525.678
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
1.221.204
Rezultat net
590.563
Angajați
4
Datorii
119.290
Active imobilizate
6.995.654
Active circulante
948.970
Capitaluri proprii
7.792.866
Venituri totale
1.221.204
Cheltuieli totale
618.425
Stocuri
—
Creanțe
478.610
Casă și conturi la bănci
470.360
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
32.468
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
525.678
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

0/ 100Niciun semnal confirmat · date parțiale
0semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Nu sunt semnale din regulile afișate în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-10-02

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 0 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Nu apar semnalele de mai sus în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 1992-11-29 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-01–2026-10-02 · verificat 2026-10-02.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

2 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
1356830
Număr de înregistrare
J1991000100296
Înmatriculare
1 martie 1991
EUID
ROONRC.J1991000100296
Formă juridică
SA
Sediu social
Str. REZERVOARELOR 2 Municipiul Ploieşti Prahova · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
Str. REZERVOARELOR 2 PLOIEŞTI PRAHOVA · Firme la aceeași adresă
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
29 noiembrie 1992
Înregistrare fiscală
31 martie 2026
Telefon
0724342044 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
CORNEA DĂNUȚ MARCEL
reprezentant al persoanei juridice
NIŢU CORNEL

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
BASTI SA
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 29.11.1992
Înregistrare fiscală
29 noiembrie 1992
Număr registrul comerțului
J1991000100296
Cod CAEN
6820
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ PE ACŢIUNI
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Prahova

Contact și adrese

Telefon
0244596216 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. PRAHOVA, MUN. PLOIEŞTI, STR. REZERVOARELOR, NR.2
Strada sediului
Str. Rezervoarelor
Numărul sediului
2
Localitatea sediului
Mun. Ploieşti
Județul sediului
PRAHOVA
Strada domiciliului fiscal
Str. Rezervoarelor
Numărul domiciliului fiscal
2
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Ploieşti
Județul domiciliului fiscal
PRAHOVA

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
TVA de la
1 iulie 1993
TVA la încasare
Nu
TVA la încasare de la
1 ianuarie 2013
TVA la încasare până la
1 februarie 2020
Actualizare TVA la încasare
23 ianuarie 2020
Publicare TVA la încasare
24 ianuarie 2020
Tip act TVA la încasare
Radiere
În registrul RO e-Factura
Da
Înscriere RO e-Factura
1 ianuarie 2024
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

41 activități autorizate

CAEN 0210 Rev. 2Silvicultură și alte activități forestiere

CAEN 0240 Rev. 2Activități de servicii anexe silviculturii

CAEN 1610 Rev. 2Tăierea și rindeluirea lemnului

CAEN 1623 Rev. 2Fabricarea altor elemente de dulgherie și tâmplărie, pentru construcții

CAEN 2511 Rev. 2Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice

CAEN 3311 Rev. 2Repararea articolelor fabricate din metal

CAEN 3811 Rev. 2Colectarea deșeurilor nepericuloase

CAEN 3832 Rev. 2Recuperarea materialelor reciclabile sortate

CAEN 4110 Rev. 2Dezvoltare (promovare) imobiliară

CAEN 4120 Rev. 2Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale

CAEN 4221 Rev. 2Lucrări de construcții a proiectelor utilitare pentru fluide

CAEN 4299 Rev. 2Lucrări de construcții a altor proiecte inginerești n.c.a

CAEN 4311 Rev. 2Lucrări de demolare a construcțiilor

CAEN 4312 Rev. 2Lucrări de pregătire a terenului

CAEN 4321 Rev. 2Lucrări de instalații electrice

CAEN 4322 Rev. 2Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat

CAEN 4329 Rev. 2Alte lucrări de instalații pentru construcții

CAEN 4331 Rev. 2Lucrări de ipsoserie

CAEN 4332 Rev. 2Lucrări de tâmplărie și dulgherie

CAEN 4333 Rev. 2Lucrări de pardosire și placare a pereților

CAEN 4334 Rev. 2Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri

CAEN 4339 Rev. 2Alte lucrări de finisare

CAEN 4391 Rev. 2Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții

CAEN 4399 Rev. 2Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.

CAEN 4613 Rev. 2Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții

CAEN 4615 Rev. 2Intermedieri în comerțul cu mobilă, articole de menaj și de fierărie

CAEN 4674 Rev. 2Comerț cu ridicata al echipamentelor și furniturilor de fierărie pentru instalații sanitare și de încălzire

CAEN 4676 Rev. 2Comerț cu ridicata al altor produse intermediare

CAEN 4677 Rev. 2Comerț cu ridicata al deșeurilor și resturilor

CAEN 4690 Rev. 2Comerț cu ridicata nespecializat

CAEN 4941 Rev. 2Transporturi rutiere de mărfuri

CAEN 4942 Rev. 2Servicii de mutare

CAEN 5210 Rev. 2Depozitări

CAEN 5224 Rev. 2Manipulări

CAEN 5229 Rev. 2Alte activități anexe transporturilor

CAEN 6810 Rev. 2Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii

CAEN 6820 Rev. 2Închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate

CAEN 8121 Rev. 2Activități generale de curățenie a clădirilor

CAEN 8122 Rev. 2Activități specializate de curățenie

CAEN 8129 Rev. 2Alte activități de curățenie

CAEN 8130 Rev. 2Activități de întreținere peisagistică

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-02Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul PrahovaMunicipiul PloieştiStrada RezervoarelorCAEN 6820
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI