Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/BECA SRL

BECA SRL

CUI 569554 · SRL· Loc. Viişoara, Municipiul Bistriţa· Comerț cu amănuntul al ziarelor și articolelor de papetărie, în magazine specializate

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în scădere. Marjă în scădere.

BECA SRL are sediul în Loc. Viişoara, Municipiul Bistriţa și raportează activitatea comerț cu amănuntul al ziarelor și articolelor de papetărie, în magazine specializate. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2024.

Cifra de afaceri a scăzut-55,6%

Cifra de afaceri raportată pentru 2024 este 760,5 K lei, față de 1,7 mil. lei în 2023.

Bilanț 2024
Marja netă a coborât1%

Marja netă calculată este 1% în 2024, față de 2,5% în 2023.

Calcul din bilanț 2024
Datoriile au scăzut-60%

Datoriile raportate sunt 73 K lei în 2024, față de 182,5 K lei în 2023. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2024

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
12/ 100
Semnal de atenție
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 2024760,5 K lei-55,6% față de anul anterior2020: 2.384.6982021: 2.488.6872022: 2.159.4782023: 1.711.2012024: 760.464
Rezultat net 20247,7 K lei-81,9% față de anul anterior2020: 119.3972021: 83.8512022: 81.9732023: 42.4522024: 7.684
Angajați 20243-50% față de anul anterior2020: 92021: 72022: 72023: 62024: 3
Capitaluri proprii 2024138,5 K lei-20,1% față de anul anterior2020: 250.1782021: 214.6322022: 212.7542023: 173.2332024: 138.465
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2024 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate01 mil.2 mil.2020: 2,4 mil. lei2,4 mil.20202021: 2,5 mil. lei2,5 mil.20212022: 2,2 mil. lei2,2 mil.20222023: 1,7 mil. lei1,7 mil.20232024: 760,5 K lei760,5 K2024

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri0%2,5%5%2020: 5%5%20202021: 3,4%3,4%20212022: 3,8%3,8%20222023: 2,5%2,5%20232024: 1%1%2024Reper 2024: mediana sectorului 4,3% · n=702

Cifra de afaceri: -55,6% față de anul anterior.Marjă netă 1% · -1,5 pp față de 2023

Formularele diferă între ani. Comparațiile anuale și liniile continue folosesc numai ani consecutivi cu același formular.

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

2023173,2 K lei
2024138,5 K lei

Datorii raportate

2023182,5 K lei
202473 K lei

Disponibilități bănești

202342,7 K lei
2024-562 lei

Capital de lucru net

2023—
2024—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2024: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202220232024Ultima variație
Cifră de afaceri2,2 mil. lei1,7 mil. lei760,5 K lei-55,6% față de anul anterior
Rezultat net82 K lei42,5 K lei7,7 K lei-81,9% față de anul anterior
Capitaluri proprii212,8 K lei173,2 K lei138,5 K lei-20,1% față de anul anterior
Datorii198,8 K lei182,5 K lei73 K lei-60% față de anul anterior
Creanțe127,6 K lei134,1 K lei112,8 K lei-15,9% față de anul anterior
Angajați763-50% față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2024 / 2023

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20242023
Marjă netă1%2,5%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2024: 4,3% (n=702) · 2023: 4,9% (n=720)

Rezultat / active (A+B)3,6%11,9%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2024: 5,2% (n=535) · 2023: 4,9% (n=554)

Rezultat / capitaluri proprii5,5%24,5%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2024: 15,6% (n=574) · 2023: 17,3% (n=585)

Vânzări per angajat253.488 lei285.200 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2024: 227.231 lei (n=539) · 2023: 205.761 lei (n=555)

Capital și îndatorare

Indicator20242023
Capitaluri proprii / active (A+B)65,5%48,7%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2024: 39,2% (n=536) · 2023: 37,6% (n=555)

Datorii / active (A+B)34,5%51,3%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2024: 59,9% (n=536) · 2023: 62,2% (n=555)

Ponderea activelor imobilizate11,2%5,2%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2024: 10,7% (n=536) · 2023: 10,9% (n=555)

Active circulante / datorii totale2,57×1,85×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2024: 1,16× (n=860) · 2023: 1,15× (n=875)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20242023
Creanțe în zile de vânzări53,4 zile28,2 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2024: 20,2 zile (n=626) · 2023: 21,2 zile (n=630)

Stocuri în zile de vânzări35,8 zile33,8 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2024: 92,3 zile (n=640) · 2023: 100,6 zile (n=655)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 5 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
760.464
Rezultat net
7.684
Angajați
3
Datorii
72.992
Active imobilizate
23.633
Active circulante
187.824
Capitaluri proprii
138.465
Venituri totale
763.592
Cheltuieli totale
753.080
Stocuri
75.612
Creanțe
112.774
Casă și conturi la bănci
-562
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
45.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
1.711.201
Rezultat net
42.452
Angajați
6
Datorii
182.483
Active imobilizate
18.444
Active circulante
337.272
Capitaluri proprii
173.233
Venituri totale
1.713.701
Cheltuieli totale
1.662.414
Stocuri
160.432
Creanțe
134.112
Casă și conturi la bănci
42.728
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
45.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
2.159.478
Rezultat net
81.973
Angajați
7
Datorii
198.827
Active imobilizate
22.289
Active circulante
389.292
Capitaluri proprii
212.754
Venituri totale
2.160.615
Cheltuieli totale
2.061.733
Stocuri
146.764
Creanțe
127.641
Casă și conturi la bănci
114.887
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
45.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

bilanț complet
Cifră de afaceri
2.488.687
Rezultat net
83.851
Angajați
7
Datorii
158.219
Active imobilizate
31.011
Active circulante
341.840
Capitaluri proprii
214.632
Venituri totale
2.492.575
Cheltuieli totale
2.391.353
Stocuri
157.997
Creanțe
119.961
Casă și conturi la bănci
63.882
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
45.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

bilanț complet
Cifră de afaceri
2.384.698
Rezultat net
119.397
Angajați
9
Datorii
201.451
Active imobilizate
42.275
Active circulante
409.354
Capitaluri proprii
250.178
Venituri totale
2.446.656
Cheltuieli totale
2.312.221
Stocuri
194.648
Creanțe
118.326
Casă și conturi la bănci
96.380
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
45.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

12/ 100Semnal de atenție
1semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Cifra de afaceri a scăzut

Scădere de 56% față de 2023.

Ministerul Finanțelor · 2024

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-07
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-11-01

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 1 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-24Sursa bilanțului 2024Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Cifra de afaceri a scăzut

Scădere de 56% față de 2023.

Ministerul Finanțelor · 2024

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 1993-02-18 · ANAF 2026-11-07 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2024.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Conformare fiscală publicată

Firma apare în lista ANAF pentru 2026-06-30 a contribuabililor persoane juridice fără obligații restante.

Publicarea indică faptul că declarațiile fiscale cerute au fost depuse, obligațiile principale și accesorii din trimestru au fost achitate la scadență, iar la întocmirea listei nu existau obligații bugetare restante. Situația este o observație trimestrială și nu reprezintă o garanție pentru perioadele ulterioare.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-31–2026-11-01 · verificat 2026-11-01.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

2 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
569554
Număr de înregistrare
J06/633/1991
Înmatriculare
7 octombrie 1991
EUID
ROONRC.J06/633/1991
Formă juridică
SRL
Sediu social
Str. PRINCIPALA 1B Loc. Viişoara, Municipiul Bistriţa Bistriţa-Năsăud
Adresă fiscală
Str. PRINCIPALA 1B Viisoara BISTRIŢA-NĂSĂUD
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
18 februarie 1993
Înregistrare fiscală
16 februarie 2026
Telefon
0747339609 · Firme cu același număr
Fax
0263236919

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator si reprezentant
BECA ADRIAN
administrator si reprezentant
BECA MARIANA

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 7 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
BECA S.R.L.
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 18.02.1993
Înregistrare fiscală
18 februarie 1993
Număr registrul comerțului
J06/633/1991
Cod CAEN
4762
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Bistriţa-Năsăud

Contact și adrese

Telefon
0747339609 · Firme cu același număr
Fax
0263236919 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. BISTRIŢA-NĂSĂUD, LOC. VIIŞOARA MUN. BISTRIŢA, STR. PRINCIPALA, NR.1B
Cod poștal fiscal
420006
Strada sediului
Str. PRINCIPALA
Numărul sediului
1B
Localitatea sediului
Loc. Viişoara Mun. Bistriţa
Județul sediului
BISTRIŢA-NĂSĂUD
Codul poștal al sediului
420006
Strada domiciliului fiscal
Str. PRINCIPALA
Numărul domiciliului fiscal
1B
Localitatea domiciliului fiscal
Loc. Viişoara Mun. Bistriţa
Județul domiciliului fiscal
BISTRIŢA-NĂSĂUD
Cod poștal domiciliu fiscal
420006

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
TVA de la
1 iulie 1993
TVA la încasare
Nu
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

5 activități autorizate

CAEN 4726 Rev. 2Comerț cu amănuntul al produselor din tutun, în magazine specializate

CAEN 4761 Rev. 2Comerț cu amănuntul al cărților, în magazine specializate

CAEN 4762 Rev. 2Comerț cu amănuntul al ziarelor și articolelor de papetărie, în magazine specializate

CAEN 4763 Rev. 2Comerț cu amănuntul al discurilor și benzilor magnetice cu sau fără înregistrări audio/video , în magazine specializate

CAEN 8299 Rev. 2Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2024.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20242026-06-24—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-07Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-11-01Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul Bistriţa-NăsăudLoc. Viişoara, Municipiul BistriţaStrada PrincipalaCAEN 4762
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI