Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/CERTUNIC SRL

CERTUNIC SRL

CUI 37697676 · SRL· Municipiul Galaţi· Comerț cu ridicata al combustibililor solizi, lichizi și gazoși și al produselor derivate

radiatăONRC · 2026-09-03

Activitatea sau existența firmei este afectatăradiatăVezi contextul →
01

Rezumat

Vânzări în scădere. Marjă în scădere.

CERTUNIC SRL are sediul în Municipiul Galaţi și raportează activitatea comerț cu ridicata al combustibililor solizi, lichizi și gazoși și al produselor derivate. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2024.

Activitatea sau existența firmei este afectatăNecesită verificare

radiată

ONRC · 2026-09-03
Cifra de afaceri a scăzut-21,4%

Cifra de afaceri raportată pentru 2024 este 1,8 mil. lei, față de 2,3 mil. lei în 2023.

Bilanț 2024
Marja netă a coborât0,8%

Marja netă calculată este 0,8% în 2024, față de 1,6% în 2023.

Calcul din bilanț 2024

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
30/ 100
Atenție moderată
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 20241,8 mil. lei-21,4% față de anul anterior2020: 1.870.3882021: 2.952.7612022: 3.942.5362023: 2.267.1462024: 1.781.130
Rezultat net 202414,9 K lei-58,5% față de anul anterior2020: 27.5322021: 15.9092022: 6.8722023: 36.0332024: 14.942
Angajați 20241-50% față de anul anterior2020: 12021: 22022: 22023: 22024: 1
Capitaluri proprii 202460,6 K lei+26% față de anul anterior2020: -55.7072021: 5.2022022: 12.0742023: 48.1072024: 60.606
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2024 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate02 mil.4 mil.2020: 1,9 mil. lei1,9 mil.20202021: 3 mil. lei3 mil.20212022: 3,9 mil. lei3,9 mil.20222023: 2,3 mil. lei2,3 mil.20232024: 1,8 mil. lei1,8 mil.2024

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri0%1,2%2,3%2020: 1,5%1,5%20202021: 0,5%0,5%20212022: 0,2%0,2%20222023: 1,6%1,6%20232024: 0,8%0,8%2024Reper 2024: mediana sectorului 2,3% · n=612

Cifra de afaceri: -21,4% față de anul anterior.Marjă netă 0,8% · -0,8 pp față de 2023

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

202348,1 K lei
202460,6 K lei

Datorii raportate

2023313,8 K lei
2024196,5 K lei

Disponibilități bănești

202312,4 K lei
202413,6 K lei

Capital de lucru net

2023—
2024—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2024: 0 lei, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202220232024Ultima variație
Cifră de afaceri3,9 mil. lei2,3 mil. lei1,8 mil. lei-21,4% față de anul anterior
Rezultat net6,9 K lei36 K lei14,9 K lei-58,5% față de anul anterior
Capitaluri proprii12,1 K lei48,1 K lei60,6 K lei+26% față de anul anterior
Datorii609,6 K lei313,8 K lei196,5 K lei-37,4% față de anul anterior
Creanțe592,9 K lei342,5 K lei242 K lei-29,3% față de anul anterior
Angajați221-50% față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2024 / 2023

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20242023
Marjă netă0,8%1,6%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2024: 2,3% (n=612) · 2023: 3,8% (n=589)

Rezultat / active (A+B)5,8%10%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2024: 1% (n=581) · 2023: 2,1% (n=603)

Rezultat / capitaluri proprii24,7%74,9%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2024: 17,8% (n=543) · 2023: 23% (n=549)

Vânzări per angajat1.781.130 lei1.133.573 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2024: 449.234 lei (n=460) · 2023: 415.454 lei (n=474)

Capital și îndatorare

Indicator20242023
Capitaluri proprii / active (A+B)23,6%13,3%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2024: 17,6% (n=581) · 2023: 21,5% (n=604)

Datorii / active (A+B)76,4%86,7%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2024: 82,4% (n=581) · 2023: 78,5% (n=604)

Ponderea activelor imobilizate0%1,9%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2024: 19,7% (n=581) · 2023: 17,2% (n=604)

Active circulante / datorii totale1,31×1,13×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2024: 0,93× (n=884) · 2023: 0,95× (n=879)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20242023
Creanțe în zile de vânzări48,9 zile54,4 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2024: 51,6 zile (n=578) · 2023: 57 zile (n=544)

Stocuri în zile de vânzări0,3 zile0 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2024: 42,5 zile (n=514) · 2023: 35 zile (n=494)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 5 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
1.781.130
Rezultat net
14.942
Angajați
1
Datorii
196.521
Active imobilizate
0
Active circulante
257.127
Capitaluri proprii
60.606
Venituri totale
1.785.138
Cheltuieli totale
1.766.916
Stocuri
1.476
Creanțe
242.013
Casă și conturi la bănci
13.638
Cheltuieli în avans
0
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
45.200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
2.267.146
Rezultat net
36.033
Angajați
2
Datorii
313.794
Active imobilizate
6.991
Active circulante
354.910
Capitaluri proprii
48.107
Venituri totale
2.290.566
Cheltuieli totale
2.248.979
Stocuri
0
Creanțe
342.510
Casă și conturi la bănci
12.400
Cheltuieli în avans
0
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
45.200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
3.942.536
Rezultat net
6.872
Angajați
2
Datorii
609.556
Active imobilizate
7.157
Active circulante
614.473
Capitaluri proprii
12.074
Venituri totale
3.964.408
Cheltuieli totale
3.955.541
Stocuri
3.661
Creanțe
592.928
Casă și conturi la bănci
17.884
Cheltuieli în avans
0
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
45.200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
2.952.761
Rezultat net
15.909
Angajați
2
Datorii
270.330
Active imobilizate
7.157
Active circulante
268.375
Capitaluri proprii
5.202
Venituri totale
2.966.933
Cheltuieli totale
2.942.780
Stocuri
15.459
Creanțe
223.333
Casă și conturi la bănci
29.583
Cheltuieli în avans
0
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
45.200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
1.870.388
Rezultat net
27.532
Angajați
1
Datorii
253.497
Active imobilizate
7.157
Active circulante
190.633
Capitaluri proprii
-55.707
Venituri totale
1.870.388
Cheltuieli totale
1.829.044
Stocuri
39.017
Creanțe
138.973
Casă și conturi la bănci
12.643
Cheltuieli în avans
0
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

30/ 100Atenție moderată
1semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Activitatea sau existența firmei este afectată

radiată

ONRC · 2026-09-03

Starea verificărilor

ONRCradiată2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-10-21

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 1 × 30 puncteSemnale de atenție 0 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-24Sursa bilanțului 2024Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Activitatea sau existența firmei este afectată

radiată

ONRC · 2026-09-03T09:50:03.316945

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF indisponibilă · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2024.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-20–2026-10-21 · verificat 2026-10-21.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
37697676
Număr de înregistrare
J17/928/2017
Înmatriculare
6 iunie 2017
EUID
ROONRC.J17/928/2017
Formă juridică
SRL
Sediu social
COSMINULUI 6 F3A Municipiul Galaţi Galaţi · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
—
TVA
Necunoscut

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
ERTĂGAN VASILE

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
CERTUNIC SRL
Stare de înregistrare
RADIERE din data 19.03.2026
Înregistrare fiscală
6 iunie 2017
Număr registrul comerțului
J17/928/2017
Cod CAEN
4671
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Galaţi

Contact și adrese

Domiciliu fiscal
JUD. GALAŢI, MUN. GALAŢI, STR. COSMINULUI, NR.6, BL.F3A, SC.2, ET.6, AP.55
Cod poștal fiscal
800682
Strada sediului
Str. Cosminului
Numărul sediului
6
Localitatea sediului
Mun. Galaţi
Județul sediului
GALAŢI
Codul poștal al sediului
800682
Strada domiciliului fiscal
Str. Cosminului
Numărul domiciliului fiscal
6
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Galaţi
Județul domiciliului fiscal
GALAŢI
Cod poștal domiciliu fiscal
800682

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Nu
TVA de la
18 iulie 2019
TVA până la
19 martie 2026
Anulare operată la
20 martie 2026
Motivul anulării
Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata la cererea persoanei impozabile, potrivit dispozitiilor din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
TVA la încasare
Nu
TVA la încasare de la
18 iulie 2019
TVA la încasare până la
19 martie 2026
Actualizare TVA la încasare
31 martie 2026
Publicare TVA la încasare
1 aprilie 2026
Tip act TVA la încasare
Radiere
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

1 activități autorizate

CAEN 4671 Rev. 2Comerț cu ridicata al combustibililor solizi, lichizi și gazoși și al produselor derivate

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2024.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20242026-06-24—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-21Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul GalaţiMunicipiul GalaţiCAEN 4671
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI