faliment
ONRC · 2026-09-03CORNITRANS SRL
falimentONRC · 2026-09-03
Rezumat
Vânzări în scădere. Marjă în scădere.
CORNITRANS SRL are sediul în Sat Şerbăuţi, Comuna Şerbăuţi și raportează activitatea comerț cu ridicata al materialului lemnos și al materialelor de construcții și echipamentelor sanitare. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2022.
Cifra de afaceri raportată pentru 2022 este 10,5 mil. lei, față de 10,6 mil. lei în 2021.
Bilanț 2022Marja netă calculată este 1,6% în 2022, față de 1,8% în 2021.
Calcul din bilanț 2022Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.
Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.
Performanță financiară
Cum evoluează activitatea și profitabilitatea
Bilanțul entității juridice · 2022 · bilanț complet · valori nominale în lei
Cifră de afaceri
Lei · valori raportateMarjă netă
Rezultat net / cifra de afaceriReper 2022: mediana sectorului 5,1% · n=1.120Cifra de afaceri: -1,1% față de anul anterior.Marjă netă 1,6% · -0,3 pp față de 2021
Capital, datorii și lichidități
Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicatorCapitaluri proprii
Datorii raportate
Disponibilități bănești
Capital de lucru net
Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2022: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.
Bilanț pe ani
Vezi tabelul complet →| Indicator | 2020 | 2021 | 2022 | Ultima variație |
|---|---|---|---|---|
| Cifră de afaceri | 9 mil. lei | 10,6 mil. lei | 10,5 mil. lei | -1,1% față de anul anterior |
| Rezultat net | 44,9 K lei | 193,8 K lei | 163,8 K lei | -15,5% față de anul anterior |
| Capitaluri proprii | 1,9 mil. lei | 2,1 mil. lei | 2,3 mil. lei | +7,7% față de anul anterior |
| Datorii | 2,5 mil. lei | 2,6 mil. lei | 3 mil. lei | +14,6% față de anul anterior |
| Creanțe | 1,6 mil. lei | 1,7 mil. lei | 1,8 mil. lei | +4,6% față de anul anterior |
| Angajați | 14 | 19 | 10 | -47,4% față de anul anterior |
Indicatori financiari · comparație
2022 / 2021A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.
Profitabilitate și productivitate
Mediana sectorului: 2022: 5,1% (n=1.120) · 2021: 5,8% (n=1.071)
Mediana sectorului: 2022: 9,3% (n=1.135) · 2021: 10,4% (n=1.086)
Mediana sectorului: 2022: 24,7% (n=1.078) · 2021: 27,3% (n=1.018)
Mediana sectorului: 2022: 844.895 lei (n=1.058) · 2021: 733.795 lei (n=1.012)
Capital și îndatorare
Mediana sectorului: 2022: 39,2% (n=1.135) · 2021: 42,7% (n=1.086)
Mediana sectorului: 2022: 60,4% (n=1.135) · 2021: 56,1% (n=1.086)
Mediana sectorului: 2022: 22,2% (n=1.135) · 2021: 22,6% (n=1.086)
Mediana sectorului: 2022: 1,2× (n=1.211) · 2021: 1,29× (n=1.159)
Lichiditate și capital de lucru
Mediana sectorului: 2022: 42,7 zile (n=1.108) · 2021: 41,9 zile (n=1.054)
Mediana sectorului: 2022: 69,1 zile (n=1.081) · 2021: 66,8 zile (n=1.031)
Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.
Istoric financiar complet · 3 ani
Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.
2022
bilanț complet- Cifră de afaceri
- 10.508.520
- Rezultat net
- 163.796
- Angajați
- 10
- Datorii
- 2.997.775
- Active imobilizate
- 667.316
- Active circulante
- 4.605.250
- Capitaluri proprii
- 2.291.730
- Venituri totale
- 11.129.708
- Cheltuieli totale
- 10.934.089
- Stocuri
- 2.620.476
- Creanțe
- 1.772.073
- Casă și conturi la bănci
- 212.701
- Cheltuieli în avans
- 16.939
- Venituri în avans
- —
- Provizioane
- —
- Capital subscris vărsat
- 1.650.000
- Datorii sub un an
- —
- Datorii peste un an
- —
2021
bilanț complet- Cifră de afaceri
- 10.625.763
- Rezultat net
- 193.818
- Angajați
- 19
- Datorii
- 2.616.042
- Active imobilizate
- 639.865
- Active circulante
- 4.068.711
- Capitaluri proprii
- 2.127.935
- Venituri totale
- 10.746.008
- Cheltuieli totale
- 10.507.927
- Stocuri
- 2.272.253
- Creanțe
- 1.693.883
- Casă și conturi la bănci
- 102.575
- Cheltuieli în avans
- 35.401
- Venituri în avans
- —
- Provizioane
- —
- Capital subscris vărsat
- 1.650.000
- Datorii sub un an
- —
- Datorii peste un an
- —
2020
bilanț complet- Cifră de afaceri
- 9.038.515
- Rezultat net
- 44.858
- Angajați
- 14
- Datorii
- 2.477.892
- Active imobilizate
- 945.661
- Active circulante
- 3.422.912
- Capitaluri proprii
- 1.934.117
- Venituri totale
- 10.225.603
- Cheltuieli totale
- 10.171.277
- Stocuri
- 1.768.911
- Creanțe
- 1.557.058
- Casă și conturi la bănci
- 96.943
- Cheltuieli în avans
- 43.436
- Venituri în avans
- —
- Provizioane
- —
- Capital subscris vărsat
- 1.650.000
- Datorii sub un an
- —
- Datorii peste un an
- —
Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →
Risc și verificări
Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește
De urmărit
faliment
ONRC · 2026-09-03Inactivare publicată la 2024-08-22. Starea este valabilă pentru data interogării.
ANAF · 2026-11-06727.104 lei în total.
ANAF · 2026-06-301 înregistrare în registrul de insolvență.
BPI / e-Justice · 2026-10-01Starea verificărilor
Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.
Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →
Repere recente din surse
Verificări fiscale și juridice detaliate
Semnale de risc din date publice
Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.
faliment
ONRC · 2026-09-03T09:50:03.316945Inactivare publicată la 2024-08-22. Starea este valabilă pentru data interogării.
ANAF · 2026-11-06727.104 lei în total.
ANAF · 2026-06-301 înregistrare în registrul de insolvență.
BPI / e-Justice · 2026-10-01Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 2002-08-22 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI 2026-10-01 · RNPM necolectată · bilanț 2022.
Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.
Obligații fiscale restante publicate
Poziția firmei în lista ANAF la 2026-06-30. Sumele sunt în lei și separă obligațiile contestate de cele necontestate.
| Buget | Principal | Accesorii | Total | Necontestat | Contestat |
|---|---|---|---|---|---|
| Buget de stat | 637.956 lei | 12.652 lei | 650.608 lei | 650.608 lei | 0 lei |
| Asigurări sociale | 52.888 lei | 2.069 lei | 54.957 lei | 54.957 lei | 0 lei |
| Șomaj | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei |
| Sănătate | 20.709 lei | 830 lei | 21.539 lei | 21.539 lei | 0 lei |
Observație ANAF: Faliment
Proceduri de insolvență publicate
Date interconectate din registrul românesc al insolvenței, verificate automat la 2026-10-01.
Deschisă la 30/05/2023
1 dosar de insolvență
Deschidere: 30.05.2023
Practician în insolvență: ALFA INSOLV SPRL · alfainsolvipurl@gmail.com
102 publicări în BPI
21/05/2026 · BPI 13 623 din 22/05/2026
08/05/2026 · BPI 12 171 din 11/05/2026
22/04/2026 · BPI 10 735 din 24/04/2026
21/04/2026 · BPI 10 622 din 23/04/2026
22/04/2026 · BPI 10 622 din 23/04/2026
09/01/2026 · BPI 1 103 din 16/01/2026
26/11/2025 · BPI 26 364 din 27/11/2025
15/09/2025 · BPI 26 290 din 27/11/2025
23/10/2025 · BPI 24 172 din 05/11/2025
17/09/2025 · BPI 20 947 din 29/09/2025
02/09/2025 · BPI 19 202 din 03/09/2025
02/09/2025 · BPI 19 165 din 02/09/2025
01/09/2025 · BPI 19 098 din 02/09/2025
04/08/2025 · BPI 17 522 din 05/08/2025
19/05/2025 · BPI 11 868 din 26/05/2025
15/04/2025 · BPI 8 829 din 23/04/2025
25/03/2025 · BPI 6 653 din 28/03/2025
03/03/2025 · BPI 5 577 din 17/03/2025
12/03/2025 · BPI 5 420 din 13/03/2025
26/02/2025 · BPI 4 216 din 28/02/2025
20/02/2025 · BPI 3 607 din 20/02/2025
13/02/2025 · BPI 3 115 din 14/02/2025
10/01/2025 · BPI 800 din 16/01/2025
12/12/2024 · BPI 22 910 din 17/12/2024
09/12/2024 · BPI 22 884 din 17/12/2024
06/11/2024 · BPI 19 787 din 06/11/2024
21/10/2024 · BPI 18 685 din 23/10/2024
18/10/2024 · BPI 18 582 din 22/10/2024
16/10/2024 · BPI 18 393 din 17/10/2024
15/10/2024 · BPI 18 187 din 16/10/2024
25/09/2024 · BPI 16 627 din 25/09/2024
18/09/2024 · BPI 16 257 din 20/09/2024
28/08/2024 · BPI 15 090 din 03/09/2024
24/07/2024 · BPI 14 199 din 13/08/2024
30/07/2024 · BPI 13 746 din 05/08/2024
24/07/2024 · BPI 13 343 din 30/07/2024
16/07/2024 · BPI 13 048 din 16/07/2024
02/07/2024 · BPI 12 549 din 08/07/2024
21/05/2024 · BPI 11 922 din 26/06/2024
17/06/2024 · BPI 11 922 din 26/06/2024
19/06/2024 · BPI 11 917 din 26/06/2024
20/06/2024 · BPI 11 917 din 26/06/2024
05/06/2024 · BPI 11 010 din 11/06/2024
24/05/2024 · BPI 10 460 din 03/06/2024
30/05/2024 · BPI 10 279 din 31/05/2024
13/05/2024 · BPI 8 940 din 14/05/2024
13/05/2024 · BPI 8 903 din 14/05/2024
29/04/2024 · BPI 8 180 din 29/04/2024
27/03/2024 · BPI 7 814 din 23/04/2024
12/03/2024 · BPI 7 814 din 23/04/2024
18/04/2024 · BPI 7 814 din 23/04/2024
17/04/2024 · BPI 7 799 din 23/04/2024
18/04/2024 · BPI 7 781 din 23/04/2024
17/04/2024 · BPI 7 627 din 22/04/2024
02/04/2024 · BPI 6 198 din 02/04/2024
14/03/2024 · BPI 5 804 din 27/03/2024
25/03/2024 · BPI 5 804 din 27/03/2024
08/03/2024 · BPI 4 623 din 12/03/2024
06/03/2024 · BPI 4 528 din 11/03/2024
06/03/2024 · BPI 4 507 din 11/03/2024
04/03/2024 · BPI 4 268 din 06/03/2024
04/03/2024 · BPI 4 082 din 04/03/2024
22/02/2024 · BPI 3 867 din 29/02/2024
20/02/2024 · BPI 3 498 din 22/02/2024
16/02/2024 · BPI 3 091 din 16/02/2024
30/01/2024 · BPI 1 961 din 01/02/2024
15/09/2023 · BPI 20 961 din 27/12/2023
21/12/2023 · BPI 20 961 din 27/12/2023
19/12/2023 · BPI 20 762 din 20/12/2023
10/12/2023 · BPI 20 599 din 19/12/2023
14/12/2023 · BPI 20 599 din 19/12/2023
28/11/2023 · BPI 20 545 din 18/12/2023
14/12/2023 · BPI 20 545 din 18/12/2023
04/12/2023 · BPI 19 725 din 05/12/2023
21/11/2023 · BPI 19 222 din 27/11/2023
22/11/2023 · BPI 19 166 din 24/11/2023
21/11/2023 · BPI 19 022 din 22/11/2023
15/11/2023 · BPI 18 668 din 16/11/2023
27/10/2023 · BPI 18 011 din 08/11/2023
02/11/2023 · BPI 18 011 din 08/11/2023
20/10/2023 · BPI 17 049 din 25/10/2023
27/09/2023 · BPI 15 767 din 05/10/2023
19/06/2023 · BPI 14 690 din 18/09/2023
08/08/2023 · BPI 14 690 din 18/09/2023
09/05/2023 · BPI 14 690 din 18/09/2023
10/08/2023 · BPI 14 690 din 18/09/2023
14/09/2023 · BPI 14 690 din 18/09/2023
Dată act indisponibilă · BPI 14 690 din 18/09/2023
06/09/2023 · BPI 14 058 din 06/09/2023
31/08/2023 · BPI 13 862 din 04/09/2023
22/08/2023 · BPI 13 457 din 24/08/2023
16/08/2023 · BPI 13 172 din 17/08/2023
09/08/2023 · BPI 13 022 din 10/08/2023
09/08/2023 · BPI 13 016 din 10/08/2023
09/08/2023 · BPI 12 955 din 09/08/2023
09/08/2023 · BPI 12 945 din 09/08/2023
06/07/2023 · BPI 11 611 din 07/07/2023
12/06/2023 · BPI 10 219 din 14/06/2023
08/06/2023 · BPI 10 042 din 13/06/2023
30/05/2023 · BPI 10 013 din 13/06/2023
08/06/2023 · BPI 10 013 din 13/06/2023
31/05/2023 · BPI 9 706 din 08/06/2023
Dosare în instanță
Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.
Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-02–2026-10-03 · verificat 2026-10-03.
Relații și activitate
Cine este conectat la companie și unde apare în date publice
Achiziții publice
0 înregistrăriRânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.
Explorează înregistrările →Identitate, contacte și persoane
Date de identificare
- CUI
- 14834057
- Număr de înregistrare
- J33/450/2002
- Înmatriculare
- 22 august 2002
- EUID
- ROONRC.J33/450/2002
- Formă juridică
- SRL
- Sediu social
- STR. PRINCIPALĂ 251 Sat Şerbăuţi, Comuna Şerbăuţi Suceava
- Adresă fiscală
- STR. PRINCIPALĂ 251 Şerbăuţi SUCEAVA
- TVA
- Neînregistrată în scopuri de TVA
- Tip unitate fiscală
- Sediu central
- Tip contribuabil
- Persoană juridică (PJ)
- Stare în evidența fiscală
- INREGISTRAT
- Data stării fiscale
- 22 august 2002
- Înregistrare fiscală
- 13 mai 2024
- Telefon
- 0740022276 · Firme cu același număr
Reprezentanți legali publicați de ONRC
Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.
- lichidator judiciar
- ALFA INSOLV SPRL
- reprezentant al persoanei juridice
- GHENGHEA LIANA-MARIA
Date fiscale și de contact actualizate
Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.
Identitate fiscală
- Denumire în evidența fiscală
- CORNITRANS SRL
- Stare de înregistrare
- INREGISTRAT din data 22.08.2002
- Înregistrare fiscală
- 23 august 2002
- Număr registrul comerțului
- J33/450/2002
- Cod CAEN
- 4673
- Formă juridică
- SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
- Formă de organizare
- PERSOANA JURIDICA
- Formă de proprietate
- PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
- Organ fiscal competent
- Unitatea Fiscală Orăşenească Siret
Contact și adrese
- Telefon
- 0740022276 · Firme cu același număr
- Domiciliu fiscal
- JUD. SUCEAVA, SAT ŞERBĂUŢI COM. ŞERBĂUŢI, STR. PRINCIPALĂ, NR.251, CAMERA 1, ET.1
- Cod poștal fiscal
- 727108
- Strada sediului
- STR. PRINCIPALĂ
- Numărul sediului
- 251
- Localitatea sediului
- Sat Şerbăuţi Com. Şerbăuţi
- Județul sediului
- SUCEAVA
- Codul poștal al sediului
- 727108
- Detalii sediu
- camera 1
- Strada domiciliului fiscal
- STR. PRINCIPALĂ
- Numărul domiciliului fiscal
- 251
- Localitatea domiciliului fiscal
- Sat Şerbăuţi Com. Şerbăuţi
- Județul domiciliului fiscal
- SUCEAVA
- Cod poștal domiciliu fiscal
- 727108
- Detalii domiciliu fiscal
- camera 1
TVA și facturare
- Înregistrată în scopuri de TVA
- Nu
- TVA de la
- 1 septembrie 2002
- TVA până la
- 30 aprilie 2024
- Anulare operată la
- 13 mai 2024
- Motivul anulării
- Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata din oficiu, potrivit dispozitiilor Art.316 alin.(11) lit.d) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
- TVA la încasare
- Nu
- În registrul RO e-Factura
- Nu
- Plată defalcată TVA
- Nu
Inactivitate fiscală
- Inactivă fiscal
- Da
- Inactivare
- 22 august 2024
- Publicarea deciziei
- 22 august 2024
Achiziții publice
Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.
Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.
Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.
Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări
Ajutoare de stat publicate
Înregistrări asociate exact prin CUI în registrul național de transparență, colectate la 1 octombrie 2026. Acordarea unui ajutor este context economic, nu restanță, sancțiune sau semnal de insolvență. Totalul însumează valoarea publicată pentru fiecare rând și nu reprezintă neapărat suma încasată.
1 înregistrare · valoare publicată 48.146 lei · 6 iulie 2020
subvenții (secțiunea 3.1)
fonduri nerambursabile · MINISTERUL FINANȚELOR PUBLICE
Intensitate publicată: 100% · Activități finanțate: 4673Activități autorizate
Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.
18 activități autorizate
CAEN 4120 Rev. 2Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
CAEN 4311 Rev. 2Lucrări de demolare a construcțiilor
CAEN 4312 Rev. 2Lucrări de pregătire a terenului
CAEN 4313 Rev. 2Lucrări de foraj și sondaj pentru construcții
CAEN 4321 Rev. 2Lucrări de instalații electrice
CAEN 4322 Rev. 2Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
CAEN 4329 Rev. 2Alte lucrări de instalații pentru construcții
CAEN 4331 Rev. 2Lucrări de ipsoserie
CAEN 4332 Rev. 2Lucrări de tâmplărie și dulgherie
CAEN 4333 Rev. 2Lucrări de pardosire și placare a pereților
CAEN 4334 Rev. 2Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
CAEN 4339 Rev. 2Alte lucrări de finisare
CAEN 4391 Rev. 2Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții
CAEN 4399 Rev. 2Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
CAEN 4621 Rev. 2Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat
CAEN 4673 Rev. 2Comerț cu ridicata al materialului lemnos și al materialelor de construcții și echipamentelor sanitare
CAEN 4941 Rev. 2Transporturi rutiere de mărfuri
CAEN 5210 Rev. 2Depozitări
Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2022.
Date și surse
Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii
| Sursă | Perioadă | Data sursei | Ultima verificare | Stare |
|---|---|---|---|---|
| ONRC | Registrul comerțului | 2026-09-03 | — | Disponibil |
| Ministerul Finanțelor | 2020–2022 | 2023-08-28 | — | Disponibil |
| ANAF | Stare fiscală | — | 2026-11-06 | Verificat |
| Restanțe ANAF | Listă publicată | 2026-06-30 | — | Disponibil |
| BPI | Proceduri de insolvență | — | 2026-10-01 | Verificat |
| RNPM | Avize după CUI | — | — | Neverificat |
| Instanțe | Potrivire după nume | — | 2026-10-03 | Verificat |
| Achiziții publice | T1 2024–T2 2026 | — | — | Fără înregistrări în acoperire |
Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.