Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/COTRAS SRL

COTRAS SRL

CUI 23251915 · SRL· Municipiul Oradea· Comerț cu amănuntul de piese și accesorii pentru autovehicule

sediu expiratONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în creștere. Marjă în scădere.

COTRAS SRL are sediul în Municipiul Oradea și raportează activitatea comerț cu amănuntul de piese și accesorii pentru autovehicule. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2024.

Cifra de afaceri a crescut+346,9%

Cifra de afaceri raportată pentru 2024 este 19,2 K lei, față de 4,3 K lei în 2023.

Bilanț 2024
Marja netă a coborât38,4%

Marja netă calculată este 38,4% în 2024, față de 55,5% în 2023.

Calcul din bilanț 2024
Creanțe în creștere+1.015,9%

Soldul creanțelor a crescut față de 2023. Bilanțul nu arată dacă facturile sunt restante sau dacă au fost încasate ulterior.

Bilanț 2024

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
0/ 100
Context de verificat
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 202419,2 K lei+346,9% față de anul anterior2022: 1.4802023: 4.3002024: 19.216
Rezultat net 20247,4 K lei+209,3% față de anul anterior2022: -3.5112023: 2.3872024: 7.383
Angajați 2024—Valoare curentă indisponibilă
Capitaluri proprii 202427,3 K lei+37% față de anul anterior2022: 17.5512023: 19.9372024: 27.321
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2024 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate010 K19 K2022: 1,5 K lei1,5 K20222023: 4,3 K lei4,3 K20232024: 19,2 K lei19,2 K2024

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri-237,2%-90,9%55,5%2022: -237,2%-237,2%20222023: 55,5%55,5%20232024: 38,4%38,4%2024Reper 2024: mediana sectorului 2,7% · n=4.694

Cifra de afaceri: +346,9% față de anul anterior.Marjă netă 38,4% · -17,1 pp față de 2023

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

202319,9 K lei
202427,3 K lei

Datorii raportate

2023706 lei
20241,6 K lei

Disponibilități bănești

202319,1 K lei
202411,3 K lei

Capital de lucru net

2023—
2024—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2024: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202220232024Ultima variație
Cifră de afaceri1,5 K lei4,3 K lei19,2 K lei+346,9% față de anul anterior
Rezultat net-3,5 K lei2,4 K lei7,4 K lei+209,3% față de anul anterior
Capitaluri proprii17,6 K lei19,9 K lei27,3 K lei+37% față de anul anterior
Datorii491 lei706 lei1,6 K lei+122% față de anul anterior
Creanțe—1,6 K lei17,4 K lei+1.015,9% față de anul anterior
Angajați———Valoare curentă indisponibilă

Indicatori financiari · comparație

2024 / 2023

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20242023
Marjă netă38,4%55,5%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2024: 2,7% (n=4.694) · 2023: 3,7% (n=4.863)

Rezultat / active (A+B)25,6%—
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2024: 3,1% (n=3.652) · 2023: 4% (n=3.810)

Rezultat / capitaluri proprii27%12%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2024: 19% (n=3.718) · 2023: 23,3% (n=3.906)

Capital și îndatorare

Indicator20242023
Capitaluri proprii / active (A+B)94,6%—
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2024: 30,2% (n=3.652) · 2023: 30,7% (n=3.810)

Datorii / active (A+B)5,4%—
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2024: 69,7% (n=3.652) · 2023: 69,1% (n=3.810)

Ponderea activelor imobilizate0,5%—
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2024: 14,8% (n=3.652) · 2023: 13,1% (n=3.810)

Active circulante / datorii totale18,34×29,24×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2024: 1,08× (n=5.398) · 2023: 1,12× (n=5.617)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20242023
Creanțe în zile de vânzări326,6 zile130,8 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2024: 18,7 zile (n=4.144) · 2023: 19,9 zile (n=4.273)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 3 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
19.216
Rezultat net
7.383
Angajați
—
Datorii
1.567
Active imobilizate
150
Active circulante
28.738
Capitaluri proprii
27.321
Venituri totale
19.216
Cheltuieli totale
10.427
Stocuri
—
Creanțe
17.431
Casă și conturi la bănci
11.307
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
4.300
Rezultat net
2.387
Angajați
—
Datorii
706
Active imobilizate
—
Active circulante
20.643
Capitaluri proprii
19.937
Venituri totale
4.300
Cheltuieli totale
1.458
Stocuri
—
Creanțe
1.562
Casă și conturi la bănci
19.081
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
1.480
Rezultat net
-3.511
Angajați
—
Datorii
491
Active imobilizate
—
Active circulante
18.042
Capitaluri proprii
17.551
Venituri totale
1.480
Cheltuieli totale
4.947
Stocuri
—
Creanțe
—
Casă și conturi la bănci
18.042
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

0/ 100Context de verificat
0semnale de urmărit · 1 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Mențiune în starea firmei

sediu expirat

ONRC · 2026-09-03

Starea verificărilor

ONRCsediu expirat2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-10-10

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 0 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-24Sursa bilanțului 2024Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Mențiune în starea firmei

sediu expirat

ONRC · 2026-09-03T09:50:03.316945

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 2008-02-12 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2024.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-09–2026-10-10 · verificat 2026-10-10.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
23251915
Număr de înregistrare
J2008000358055
Înmatriculare
12 februarie 2008
EUID
ROONRC.J2008000358055
Formă juridică
SRL
Sediu social
DACIA 99 D2 Municipiul Oradea Bihor · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
Bld DACIA 99 Oradea BIHOR · Firme la aceeași adresă
TVA
Neînregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
12 februarie 2008
Înregistrare fiscală
19 august 2025
Telefon
0259 800262 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
PALER CRISTIAN

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
COTRAS SRL
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 12.02.2008
Înregistrare fiscală
13 februarie 2008
Număr registrul comerțului
J2008000358055
Cod CAEN
9531
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Bihor

Contact și adrese

Telefon
0259 800262 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. BIHOR, MUN. ORADEA, BLD. DACIA, NR.99, BL.D2, AP.38
Cod poștal fiscal
410464
Strada sediului
Bld. Dacia
Numărul sediului
99
Localitatea sediului
Mun. Oradea
Județul sediului
BIHOR
Codul poștal al sediului
410464
Strada domiciliului fiscal
Bld. Dacia
Numărul domiciliului fiscal
99
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Oradea
Județul domiciliului fiscal
BIHOR
Cod poștal domiciliu fiscal
410464

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Nu
Perioada 1: TVA de la
30 septembrie 2024
Perioada 1: TVA până la
3 octombrie 2024
Perioada 1: Anulare operată la
3 octombrie 2024
Perioada 1: Motivul anulării
Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata la cererea persoanei impozabile, potrivit dispozitiilor din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
Perioada 2: TVA de la
20 aprilie 2023
Perioada 2: TVA până la
31 iulie 2024
Perioada 2: Anulare operată la
1 august 2024
Perioada 2: Motivul anulării
Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata din oficiu, potrivit dispozitiilor Art.316 alin.(11) lit.e) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
Perioada 3: TVA de la
15 februarie 2008
Perioada 3: TVA până la
31 iulie 2014
Perioada 3: Motivul anulării
Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata din oficiu, potrivit dispozitiilor Art.153 alin.(9) lit.e) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
TVA la încasare
Nu
TVA la încasare de la
1 ianuarie 2013
TVA la încasare până la
1 august 2014
Actualizare TVA la încasare
1 august 2014
Publicare TVA la încasare
2 august 2014
Tip act TVA la încasare
Radiere
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

25 activități autorizate

CAEN 4661 Rev. 3Comerț cu ridicata al mașinilor agricole, echipamentelor și furniturilor

CAEN 4662 Rev. 3Comerț cu ridicata al mașinilor-unelte

CAEN 4663 Rev. 3Comerț cu ridicata al mașinilor pentru industria minieră și construcții

CAEN 4671 Rev. 3Comerț cu ridicata al autovehiculelor

CAEN 4672 Rev. 3Comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule

CAEN 4782 Rev. 3Comerț cu amănuntul al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule

CAEN 4931 Rev. 3Transporturi terestre de pasageri, pe bază de grafic

CAEN 4932 Rev. 3Transporturi terestre de pasageri, ocazionale

CAEN 4933 Rev. 3Transporturi terestre de pasageri cu vehicule cu șofer, pe bază de comandă

CAEN 4934 Rev. 3Transporturi de pasageri cu funiculare, teleferice și schilifturi

CAEN 4941 Rev. 3Transporturi rutiere de mărfuri

CAEN 4942 Rev. 3Servicii de mutare

CAEN 5221 Rev. 3Activități de servicii anexe pentru transporturi terestre

CAEN 5225 Rev. 3Activități de servicii logistice pentru transporturi

CAEN 5226 Rev. 3Alte activități anexe transporturilor

CAEN 5231 Rev. 3Activități de intermediere pentru transportul de marfă

CAEN 5232 Rev. 3Activități de intermediere pentru transportul de pasageri

CAEN 6820 Rev. 3închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate

CAEN 6831 Rev. 3Servicii de intermediere a tranzacțiilor imobiliare

CAEN 6832 Rev. 3Alte activități pentru tranzacții imobiliare pe bază de comision sau contract

CAEN 7711 Rev. 3Activități de închiriere și leasing cu autoturisme și autovehicule rutiere ușoare

CAEN 7712 Rev. 3Activități de închiriere și leasing cu autovehicule rutiere grele

CAEN 7731 Rev. 3Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente agricole

CAEN 7732 Rev. 3Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente pentru construcții

CAEN 9531 Rev. 3Repararea și întreținerea autovehiculelor

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2024.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2022–20242026-06-24—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-10Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul BihorMunicipiul OradeaCAEN 4532
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI