Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/DAFA CONSTRUCT SRL

DAFA CONSTRUCT SRL

CUI 22860243 · SRL· Sat Costache Negri, Comuna Costache Negri· Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun

ActivăONRC · 2026-09-03

Inactivă fiscal la ANAFInactivare publicată la 2026-08-11. Starea este valabilă pentru data interogării.Vezi contextul →
01

Rezumat

Vânzări în scădere. Marjă în creștere.

DAFA CONSTRUCT SRL are sediul în Sat Costache Negri, Comuna Costache Negri și raportează activitatea comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2023.

Inactivă fiscal la ANAFNecesită verificare

Inactivare publicată la 2026-08-11. Starea este valabilă pentru data interogării.

ANAF · 2026-11-06
Cifra de afaceri a scăzut-4%

Cifra de afaceri raportată pentru 2023 este 152,6 K lei, față de 159 K lei în 2022.

Bilanț 2023
Marja netă a crescut3,4%

Marja netă calculată este 3,4% în 2023, față de -2,2% în 2022.

Calcul din bilanț 2023

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
42/ 100
Atenție moderată
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 2023152,6 K lei-4% față de anul anterior2020: 110.4542021: 179.3742022: 158.9862023: 152.637
Rezultat net 20235,1 K leiTrecere pe profit2020: 168.5012021: 86.8462022: -3.4492023: 5.119
Angajați 20231Neschimbat față de anul anterior2020: 22021: 12022: 12023: 1
Capitaluri proprii 2023-38 K leiDeficit de capital redus cu 11,9%2020: -126.4922021: -39.6462022: -43.0952023: -37.976
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2023 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate090 K179 K2020: 110,5 K lei110,5 K20202021: 179,4 K lei179,4 K20212022: 159 K lei159 K20222023: 152,6 K lei152,6 K2023

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri-2,2%75,2%152,6%2020: 152,6%152,6%20202021: 48,4%48,4%20212022: -2,2%-2,2%20222023: 3,4%3,4%2023Reper 2023: mediana sectorului 2,7% · n=32.917

Cifra de afaceri: -4% față de anul anterior.Marjă netă 3,4% · +5,5 pp față de 2022

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

2022-43,1 K lei
2023-38 K lei

Datorii raportate

2022219,4 K lei
2023242,6 K lei

Disponibilități bănești

20229,5 K lei
20233 K lei

Capital de lucru net

2022—
2023—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2023: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202120222023Ultima variație
Cifră de afaceri179,4 K lei159 K lei152,6 K lei-4% față de anul anterior
Rezultat net86,8 K lei-3,4 K lei5,1 K leiTrecere pe profit
Capitaluri proprii-39,6 K lei-43,1 K lei-38 K leiDeficit de capital redus cu 11,9%
Datorii209 K lei219,4 K lei242,6 K lei+10,6% față de anul anterior
Creanțe26,6 K lei25,7 K lei30,1 K lei+17,1% față de anul anterior
Angajați111Neschimbat față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2023 / 2022

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20232022
Marjă netă3,4%-2,2%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2023: 2,7% (n=32.917) · 2022: 3,1% (n=32.422)

Rezultat / active (A+B)—-2%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2023: 2,9% (n=22.510) · 2022: 3,6% (n=21.767)

Vânzări per angajat152.637 lei158.986 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2023: 218.952 lei (n=24.646) · 2022: 190.943 lei (n=24.158)

Capital și îndatorare

Indicator20232022
Capitaluri proprii / active (A+B)—-24,4%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2023: 24,2% (n=22.537) · 2022: 21,3% (n=21.807)

Datorii / active (A+B)—124,4%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2023: 75,9% (n=22.537) · 2022: 78,7% (n=21.807)

Ponderea activelor imobilizate—0%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2023: 13,8% (n=22.537) · 2022: 13,9% (n=21.807)

Active circulante / datorii totale0,84×0,8×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2023: 0,98× (n=39.917) · 2022: 0,98× (n=39.183)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20232022
Creanțe în zile de vânzări71,1 zile58,2 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2023: 6,9 zile (n=25.500) · 2022: 7,1 zile (n=23.602)

Stocuri în zile de vânzări404,5 zile319,4 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2023: 69,7 zile (n=30.370) · 2022: 70,9 zile (n=29.923)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 4 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
152.637
Rezultat net
5.119
Angajați
1
Datorii
242.560
Active imobilizate
—
Active circulante
204.584
Capitaluri proprii
-37.976
Venituri totale
152.637
Cheltuieli totale
145.765
Stocuri
171.504
Creanțe
30.128
Casă și conturi la bănci
2.952
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
158.986
Rezultat net
-3.449
Angajați
1
Datorii
219.370
Active imobilizate
0
Active circulante
176.275
Capitaluri proprii
-43.095
Venituri totale
158.986
Cheltuieli totale
160.844
Stocuri
141.060
Creanțe
25.720
Casă și conturi la bănci
9.495
Cheltuieli în avans
0
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
179.374
Rezultat net
86.846
Angajați
1
Datorii
209.009
Active imobilizate
0
Active circulante
169.363
Capitaluri proprii
-39.646
Venituri totale
244.374
Cheltuieli totale
155.444
Stocuri
134.787
Creanțe
26.623
Casă și conturi la bănci
7.953
Cheltuieli în avans
0
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
110.454
Rezultat net
168.501
Angajați
2
Datorii
310.822
Active imobilizate
0
Active circulante
184.330
Capitaluri proprii
-126.492
Venituri totale
310.454
Cheltuieli totale
138.913
Stocuri
146.360
Creanțe
31.298
Casă și conturi la bănci
6.672
Cheltuieli în avans
0
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

42/ 100Atenție moderată
2semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Inactivă fiscal la ANAF

Inactivare publicată la 2026-08-11. Starea este valabilă pentru data interogării.

ANAF · 2026-11-06
Capitaluri proprii negative

Bilanțul pentru 2023 raportează capitaluri proprii sub zero.

Ministerul Finanțelor · 2023

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateInactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțePotriviri după nume · necesită confirmare2026-10-10

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 1 × 30 puncteSemnale de atenție 1 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2025-07-27Sursa bilanțului 2023Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Inactivă fiscal la ANAF

Inactivare publicată la 2026-08-11. Starea este valabilă pentru data interogării.

ANAF · 2026-11-06
Capitaluri proprii negative

Bilanțul pentru 2023 raportează capitaluri proprii sub zero.

Ministerul Finanțelor · 2023
Alte firme cu capitaluri negativeInactivitate fiscală

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 2007-12-04 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2023.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

3 dosare cu nume identic · 2021-10-09–2026-10-10 · verificat 2026-10-10.

Dosar 10262/271/20262026-05-27 · Judecătoria ORADEA · Pârât

cerere de valoare redusă · Fond

1 termen · ultima soluție: Admite cererea

2026-09-11 · 12:00

Admite cererea

Admite cererea de chemare în judecată formulată de reclamanta SC Transilvania General Import Export SRL, în contradictoriu cu pârâta SC Dafa Construct SRL. Obligă pârâta să plătească reclamantei suma de 530,98 lei contravaloarea parţială a facturii nr. 273235/16.07.2024, suma de 1058,94 lei penalităţi de întârziere şi suma de 50 de lei cu titlu de cheltuieli de judecată. Executorie. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecătoria Oradea. Pronunţată prin punerea solu?iei la dispozi?ia păr?ilor prin mijlocirea grefei instan?ei azi, 11.09.2026.

Document: _Hotarare 6546/2026 · 2026-09-11

Dosar 38464/4/20252025-12-08 · Judecătoria SECTORUL4BUCURESTI · Pârât

cerere de valoare redusă · Fond

2 termene · ultima soluție: Admite cererea

2026-05-13 · 09:00

Admite cererea

Admite cererea de chemare în judecată. Obligă pârâta la plata, către reclamantă, a sumei de 291,73 lei reprezentând contravaloarea facturii seria FOX nr. 2409013421/11.09.2024, scadentă la data de 21.09.2024, precum şi la plata penalităţilor de întârziere în procent de 0,5% pe zi, calculate de la data scadenţei facturii până la plata integrală a debitului principal. Obligă pârâta la plata, către reclamantă, a sumei de 50 de lei cu titlu de cheltuieli de judecată, reprezentând taxă judiciară de timbru. Executorie. Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare, care se depune la Judecătoria Sector 4 Bucureşti. Pronunţată astăzi, 13 mai 2026, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.

Document: _Hotarare 8656/2026 · 2026-05-13

2025-12-16 · 09:00

Alte soluţii

În baza art. 106, alin.3 rap. la art. 106 alin. 1 din Regulamentul de ordine interioară al instanţelor judecătoreşti, adoptat prin Hotărârea nr. 3243 din 22.12.2022 a Plenului Consiliului Superior al Magistraturii, constatând că pe rolul Judecătoriei Sector 4 Bucureşti a fost înregistrat dosarul cu nr.31558/4/2025 având aceleaşi părţi şi acelaşi obiect, în care instanţa a anulat cererea, dispune trimiterea dosarului nr.38464/4/2025 la completul iniţial investit, C33B (2020) – civil, minori şi familie. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi 16.12.2025.

Document: Rezolutie · 2025-12-16

Dosar 31558/4/20252025-10-13 · Judecătoria SECTORUL4BUCURESTI · Pârât

cerere de valoare redusă · Fond

1 termen · ultima soluție: Anulează cererea

2025-11-12 · 09:00

Anulează cererea

Anulează cererea de chemare în judecată. Cu cerere de reexaminare în termen de 15 zile de la comunicare. Cererea se depune la Judecatoria Sector 4 Bucureşti. Pronunţată astăzi, 12 noiembrie 2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.

Document: _IncheiereFinalaDezinvestire · 2025-11-12

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

2 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
22860243
Număr de înregistrare
J17/2090/2007
Înmatriculare
4 decembrie 2007
EUID
ROONRC.J17/2090/2007
Formă juridică
SRL
Sediu social
41 Sat Costache Negri, Comuna Costache Negri Galaţi
Adresă fiscală
41 COSTACHE NEGRI GALAŢI
TVA
Neînregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
4 decembrie 2007
Înregistrare fiscală
31 iulie 2025
Telefon
0720916348 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
SEREA PAULA
administrator
SEREA ŞTEFAN

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
DAFA CONSTRUCT S.R.L.
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 04.12.2007
Înregistrare fiscală
4 decembrie 2007
Număr registrul comerțului
J17/2090/2007
Cod CAEN
4719
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Galaţi

Contact și adrese

Telefon
0720916348 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. GALAŢI, SAT COSTACHE NEGRI COM. COSTACHE NEGRI, NR.41
Cod poștal fiscal
807095
Numărul sediului
41
Localitatea sediului
Sat Costache Negri Com. Costache Negri
Județul sediului
GALAŢI
Codul poștal al sediului
807095
Numărul domiciliului fiscal
41
Localitatea domiciliului fiscal
Sat Costache Negri Com. Costache Negri
Județul domiciliului fiscal
GALAŢI
Cod poștal domiciliu fiscal
807095

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Nu
TVA de la
10 decembrie 2007
TVA până la
31 iulie 2025
Anulare operată la
5 august 2025
Motivul anulării
Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata din oficiu, potrivit dispozitiilor Art.316 alin.(11) lit.e) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
TVA la încasare
Nu
TVA la încasare de la
1 ianuarie 2013
TVA la încasare până la
31 iulie 2025
Actualizare TVA la încasare
12 august 2025
Publicare TVA la încasare
13 august 2025
Tip act TVA la încasare
Radiere
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Da
Inactivare
11 august 2026
Publicarea deciziei
11 august 2026

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

14 activități autorizate

CAEN 4711 Rev. 2Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun

CAEN 4719 Rev. 2Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare

CAEN 4752 Rev. 2Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit, în magazine specializate

CAEN 4511 Rev. 1Demolarea construcțiilor, terasamente și organizare de șantiere

CAEN 4521 Rev. 1Construcții de clădiri și lucrări de geniu

CAEN 4522 Rev. 1Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții

CAEN 4524 Rev. 1Construcții hidrotehnice

CAEN 4525 Rev. 1Alte lucrări speciale de construcții

CAEN 4531 Rev. 1Lucrări de instalații electrice

CAEN 4532 Rev. 1Lucrări de izolații și protecție anticorozivă

CAEN 4533 Rev. 1Lucrări de instalații tehnico-sanitare

CAEN 4541 Rev. 1Lucrări de ipsoserie

CAEN 4543 Rev. 1Lucrări de pardosire și placare a pereților

CAEN 4544 Rev. 1Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2023.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20232025-07-27—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-10Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul GalaţiSat Costache Negri, Comuna Costache NegriCAEN 4711
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI