Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/DUMAR EXIM SRL

DUMAR EXIM SRL

CUI 10184415 · SRL· Municipiul Craiova

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în scădere. Marjă în creștere.

DUMAR EXIM SRL are sediul în Municipiul Craiova. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a scăzut-29,1%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 1,7 mil. lei, față de 2,4 mil. lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a crescut38,3%

Marja netă calculată este 38,3% în 2025, față de 32,1% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Datoriile au scăzut-30,4%

Datoriile raportate sunt 1,6 mil. lei în 2025, față de 2,3 mil. lei în 2024. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
12/ 100
Semnal de atenție
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 6/6 · BPI verificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 20251,7 mil. lei-29,1% față de anul anterior2020: 14.3542021: 13.4452022: 1.338.0302023: 1.651.1732024: 2.410.2632025: 1.708.382
Rezultat net 2025654,2 K lei-15,4% față de anul anterior2020: 1.5122021: 6432022: 909.3182023: 579.8012024: 773.6742025: 654.153
Angajați 20253-50% față de anul anterior2020: 12021: 12022: 22023: 22024: 62025: 3
Capitaluri proprii 2025659,2 K lei-15,3% față de anul anterior2020: 6.8382021: 7.4802022: 914.3172023: 731.8562024: 778.6742025: 659.153
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate01 mil.2 mil.2020: 14,4 K lei14,4 K20202021: 13,4 K lei13,4 K20212022: 1,3 mil. lei1,3 mil.20222023: 1,7 mil. lei1,7 mil.20232024: 2,4 mil. lei2,4 mil.20242025: 1,7 mil. lei1,7 mil.2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri0%34%68%2020: 10,5%10,5%20202021: 4,8%4,8%20212022: 68%68%20222023: 35,1%35,1%20232024: 32,1%32,1%20242025: 38,3%38,3%2025Reper 2025: mediana sectorului 1,1% · n=3.947

Cifra de afaceri: -29,1% față de anul anterior.Marjă netă 38,3% · +6,2 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

2024778,7 K lei
2025659,2 K lei

Datorii raportate

20242,3 mil. lei
20251,6 mil. lei

Disponibilități bănești

20241,9 mil. lei
20251,6 mil. lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri1,7 mil. lei2,4 mil. lei1,7 mil. lei-29,1% față de anul anterior
Rezultat net579,8 K lei773,7 K lei654,2 K lei-15,4% față de anul anterior
Capitaluri proprii731,9 K lei778,7 K lei659,2 K lei-15,3% față de anul anterior
Datorii856 K lei2,3 mil. lei1,6 mil. lei-30,4% față de anul anterior
Creanțe76,7 K lei1,2 mil. lei622,3 K lei-49,9% față de anul anterior
Angajați263-50% față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă38,3%32,1%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 1,1% (n=3.947) · 2024: 1,6% (n=12.449)

Rezultat / active (A+B)28,6%24,8%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 0,4% (n=3.690) · 2024: 0,4% (n=11.739)

Rezultat / capitaluri proprii99,2%99,4%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 48,5% (n=2.637) · 2024: 24,9% (n=8.635)

Vânzări per angajat569.461 lei401.711 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2025: 171.255 lei (n=3.365) · 2024: 160.100 lei (n=10.403)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)28,8%25%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 5,3% (n=3.690) · 2024: 12% (n=11.753)

Datorii / active (A+B)71,2%75%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 88,7% (n=3.690) · 2024: 85,5% (n=11.753)

Ponderea activelor imobilizate1%0,4%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 37,7% (n=3.690) · 2024: 35,8% (n=11.753)

Active circulante / datorii totale1,39×1,33×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 0,59× (n=4.826) · 2024: 0,55× (n=16.050)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări131,1 zile185,4 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 18,6 zile (n=3.663) · 2024: 18,8 zile (n=11.404)

Stocuri în zile de vânzări3,6 zile—
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2025: 16,6 zile (n=3.454) · 2024: 16,8 zile (n=10.605)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

raportare simplificată
Cifră de afaceri
1.708.382
Rezultat net
654.153
Angajați
3
Datorii
1.625.787
Active imobilizate
22.473
Active circulante
2.262.467
Capitaluri proprii
659.153
Venituri totale
1.781.160
Cheltuieli totale
1.002.344
Stocuri
17.260
Creanțe
622.345
Casă și conturi la bănci
1.622.862
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
2.410.263
Rezultat net
773.674
Angajați
6
Datorii
2.335.568
Active imobilizate
11.453
Active circulante
3.102.789
Capitaluri proprii
778.674
Venituri totale
2.418.670
Cheltuieli totale
1.567.506
Stocuri
—
Creanțe
1.241.409
Casă și conturi la bănci
1.861.380
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
1.651.173
Rezultat net
579.801
Angajați
2
Datorii
855.970
Active imobilizate
—
Active circulante
1.587.826
Capitaluri proprii
731.856
Venituri totale
1.665.041
Cheltuieli totale
1.071.918
Stocuri
—
Creanțe
76.694
Casă și conturi la bănci
1.511.132
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
1.338.030
Rezultat net
909.318
Angajați
2
Datorii
898.172
Active imobilizate
—
Active circulante
1.812.489
Capitaluri proprii
914.317
Venituri totale
1.348.385
Cheltuieli totale
426.026
Stocuri
53.575
Creanțe
797.049
Casă și conturi la bănci
961.865
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
13.445
Rezultat net
643
Angajați
1
Datorii
2.276
Active imobilizate
—
Active circulante
9.756
Capitaluri proprii
7.480
Venituri totale
24.024
Cheltuieli totale
23.247
Stocuri
—
Creanțe
7
Casă și conturi la bănci
9.749
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
14.354
Rezultat net
1.512
Angajați
1
Datorii
1.069
Active imobilizate
—
Active circulante
7.907
Capitaluri proprii
6.838
Venituri totale
26.454
Cheltuieli totale
24.801
Stocuri
—
Creanțe
136
Casă și conturi la bănci
7.771
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

12/ 100Semnal de atenție
1semnale de urmărit · 0 context
6/ 6verificări disponibile

De urmărit

Reactivată după inactivitate fiscală

ANAF publică o perioadă de inactivitate începută la 2025-08-14; reactivare la 2025-08-18. Firma nu era marcată inactivă la ultima verificare.

ANAF · 2025-08-18

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăFără înregistrări găsite2026-10-12
InstanțePotriviri după nume · necesită confirmare2026-09-30

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 1 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Reactivată după inactivitate fiscală

ANAF publică o perioadă de inactivitate începută la 2025-08-14; reactivare la 2025-08-18. Firma nu era marcată inactivă la ultima verificare.

ANAF · 2025-08-18
Reactivări fiscale

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 1998-02-16 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI 2026-10-12 · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Firma nu a fost găsită în registrul de insolvență la verificarea din 2026-10-12.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Conformare fiscală publicată

Firma apare în lista ANAF pentru 2026-06-30 a contribuabililor persoane juridice fără obligații restante.

Publicarea indică faptul că declarațiile fiscale cerute au fost depuse, obligațiile principale și accesorii din trimestru au fost achitate la scadență, iar la întocmirea listei nu existau obligații bugetare restante. Situația este o observație trimestrială și nu reprezintă o garanție pentru perioadele ulterioare.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

1 dosare cu nume identic · 2024-09-30–2026-09-30 · verificat 2026-09-30.

Dosar 27243/215/20262026-08-19 · Judecătoria CRAIOVA · Petent

plângere contravenţională PROCES VERBAL DE CONTRAVENŢIE SERIA 10002614227000056495357/04.08.2026 EMIS DE IPJ DOLJ · Fond

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
10184415
Număr de înregistrare
J1998000083169
Înmatriculare
28 ianuarie 1998
EUID
ROONRC.J1998000083169
Formă juridică
SRL
Sediu social
PELENDAVA 22A Municipiul Craiova Dolj · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
Str PELENDAVA 22A Craiova DOLJ · Firme la aceeași adresă
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
16 februarie 1998
Înregistrare fiscală
17 noiembrie 2025
Telefon
0720507464 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
DUMITRAŞCU MARCEL

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
DUMAR EXIM SRL
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 16.02.1998
Înregistrare fiscală
16 februarie 1998
Număr registrul comerțului
J1998000083169
Cod CAEN
5611
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Dolj

Contact și adrese

Telefon
0720507464 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. DOLJ, MUN. CRAIOVA, STR. PELENDAVA, NR.22A
Strada sediului
Str. Pelendava
Numărul sediului
22A
Localitatea sediului
Mun. Craiova
Județul sediului
DOLJ
Strada domiciliului fiscal
Str. Pelendava
Numărul domiciliului fiscal
22A
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Craiova
Județul domiciliului fiscal
DOLJ

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
TVA de la
1 mai 2001
TVA la încasare
Nu
TVA la încasare de la
1 ianuarie 2013
TVA la încasare până la
1 februarie 2014
Actualizare TVA la încasare
12 februarie 2014
Publicare TVA la încasare
13 februarie 2014
Tip act TVA la încasare
Radiere
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu
Inactivare
14 august 2025
Reactivare
18 august 2025
Publicarea deciziei
14 august 2025

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

10 activități autorizate

CAEN 0111 Rev. 3Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase

CAEN 0141 Rev. 3Creșterea bovinelor de lapte

CAEN 0142 Rev. 3Creșterea altor bovine

CAEN 0145 Rev. 3Creșterea ovinelor și caprinelor

CAEN 0146 Rev. 3Creșterea porcinelor

CAEN 0147 Rev. 3Creșterea păsărilor

CAEN 5510 Rev. 3Hoteluri și alte facilități de cazare similare

CAEN 5611 Rev. 3Restaurante

CAEN 5621 Rev. 3Activități de alimentație (catering) pentru evenimente

CAEN 5622 Rev. 3Alte servicii de alimentație n.c.a.

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență—2026-10-12Verificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-09-30Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul DoljMunicipiul CraiovaCAEN 5611
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI