Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/ECONTEX SRL

ECONTEX SRL

CUI 16239722 · SRL· Municipiul Târgu Mureş

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în creștere. Marjă în creștere.

ECONTEX SRL are sediul în Municipiul Târgu Mureş. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a crescut+43,9%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 427,1 K lei, față de 296,7 K lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a crescut62,2%

Marja netă calculată este 62,2% în 2025, față de 40,4% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Creanțe în creștere+87,5%

Soldul creanțelor a crescut față de 2024. Bilanțul nu arată dacă facturile sunt restante sau dacă au fost încasate ulterior.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
0/ 100
Niciun semnal confirmat · date parțiale
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 2025427,1 K lei+43,9% față de anul anterior2020: 126.5642021: 302.9952022: 267.1522023: 298.4092024: 296.7192025: 427.102
Rezultat net 2025265,6 K lei+121,5% față de anul anterior2020: 99.8202021: 151.6802022: 175.5602023: 195.1502024: 119.9212025: 265.581
Angajați 20252Neschimbat față de anul anterior2020: 12021: 22022: 22023: 22024: 22025: 2
Capitaluri proprii 2025265,8 K lei+121,3% față de anul anterior2020: 121.6522021: 151.8802022: 175.7602023: 195.3502024: 120.1222025: 265.781
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate0214 K427 K2020: 126,6 K lei126,6 K20202021: 303 K lei303 K20212022: 267,2 K lei267,2 K20222023: 298,4 K lei298,4 K20232024: 296,7 K lei296,7 K20242025: 427,1 K lei427,1 K2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri0%39,4%78,9%2020: 78,9%78,9%20202021: 50,1%50,1%20212022: 65,7%65,7%20222023: 65,4%65,4%20232024: 40,4%40,4%20242025: 62,2%62,2%2025Reper 2025: mediana sectorului 37,8% · n=12.035

Cifra de afaceri: +43,9% față de anul anterior.Marjă netă 62,2% · +21,8 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

2024120,1 K lei
2025265,8 K lei

Datorii raportate

202490,6 K lei
2025157,9 K lei

Disponibilități bănești

2024-7,9 K lei
202510,7 K lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri298,4 K lei296,7 K lei427,1 K lei+43,9% față de anul anterior
Rezultat net195,2 K lei119,9 K lei265,6 K lei+121,5% față de anul anterior
Capitaluri proprii195,4 K lei120,1 K lei265,8 K lei+121,3% față de anul anterior
Datorii8,5 K lei90,6 K lei157,9 K lei+74,2% față de anul anterior
Creanțe129,5 K lei218,6 K lei410 K lei+87,5% față de anul anterior
Angajați222Neschimbat față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă62,2%40,4%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 37,8% (n=12.035) · 2024: 36,7% (n=12.209)

Rezultat / active (A+B)62,7%—
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 42,9% (n=9.435) · 2024: 41,3% (n=9.398)

Rezultat / capitaluri proprii99,9%99,8%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 97,2% (n=12.042) · 2024: 87,7% (n=12.212)

Vânzări per angajat213.551 lei148.360 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2025: 185.727 lei (n=9.720) · 2024: 162.115 lei (n=9.887)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)62,7%—
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 64,3% (n=9.435) · 2024: 72,6% (n=9.398)

Datorii / active (A+B)37,3%—
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 35,9% (n=9.435) · 2024: 27,7% (n=9.398)

Ponderea activelor imobilizate0,7%—
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 12,2% (n=9.435) · 2024: 11,4% (n=9.398)

Active circulante / datorii totale2,66×2,33×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 2,43× (n=12.483) · 2024: 3,08× (n=12.703)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări345,6 zile265,3 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 132,8 zile (n=11.611) · 2024: 108,4 zile (n=11.639)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

raportare simplificată
Cifră de afaceri
427.102
Rezultat net
265.581
Angajați
2
Datorii
157.907
Active imobilizate
3.010
Active circulante
420.678
Capitaluri proprii
265.781
Venituri totale
427.124
Cheltuieli totale
153.367
Stocuri
—
Creanțe
410.000
Casă și conturi la bănci
10.678
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
296.719
Rezultat net
119.921
Angajați
2
Datorii
90.636
Active imobilizate
—
Active circulante
210.758
Capitaluri proprii
120.122
Venituri totale
297.084
Cheltuieli totale
174.400
Stocuri
—
Creanțe
218.640
Casă și conturi la bănci
-7.882
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
298.409
Rezultat net
195.150
Angajați
2
Datorii
8.452
Active imobilizate
—
Active circulante
203.802
Capitaluri proprii
195.350
Venituri totale
298.561
Cheltuieli totale
100.486
Stocuri
—
Creanțe
129.500
Casă și conturi la bănci
34.302
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
267.152
Rezultat net
175.560
Angajați
2
Datorii
4.351
Active imobilizate
—
Active circulante
180.111
Capitaluri proprii
175.760
Venituri totale
268.274
Cheltuieli totale
90.085
Stocuri
—
Creanțe
136.608
Casă și conturi la bănci
23.503
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
302.995
Rezultat net
151.680
Angajați
2
Datorii
63.137
Active imobilizate
—
Active circulante
215.017
Capitaluri proprii
151.880
Venituri totale
304.434
Cheltuieli totale
149.781
Stocuri
—
Creanțe
152.184
Casă și conturi la bănci
2.833
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
126.564
Rezultat net
99.820
Angajați
1
Datorii
2.763
Active imobilizate
—
Active circulante
124.415
Capitaluri proprii
121.652
Venituri totale
126.857
Cheltuieli totale
25.112
Stocuri
—
Creanțe
13.700
Casă și conturi la bănci
10.715
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

0/ 100Niciun semnal confirmat · date parțiale
0semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Nu sunt semnale din regulile afișate în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-10-04

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 0 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Nu apar semnalele de mai sus în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 2004-03-15 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Conformare fiscală publicată

Firma apare în lista ANAF pentru 2026-06-30 a contribuabililor persoane juridice fără obligații restante.

Publicarea indică faptul că declarațiile fiscale cerute au fost depuse, obligațiile principale și accesorii din trimestru au fost achitate la scadență, iar la întocmirea listei nu existau obligații bugetare restante. Situația este o observație trimestrială și nu reprezintă o garanție pentru perioadele ulterioare.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-03–2026-10-04 · verificat 2026-10-04.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
16239722
Număr de înregistrare
J2004000442268
Înmatriculare
15 martie 2004
EUID
ROONRC.J2004000442268
Formă juridică
SRL
Sediu social
CĂLĂRAŞILOR 70 Municipiul Târgu Mureş Mureş · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
Str. CĂLĂRAŞILOR 70 Tîrgu Mureş MUREŞ · Firme la aceeași adresă
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
15 martie 2004
Înregistrare fiscală
10 iulie 2025
Telefon
312249

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
ORBAN PAULA-IRINA

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
ECONTEX SRL
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 15.03.2004
Înregistrare fiscală
16 martie 2004
Număr registrul comerțului
J2004000442268
Cod CAEN
6920
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Mureş

Contact și adrese

Telefon
312249
Domiciliu fiscal
JUD. MUREŞ, MUN. TÂRGU MUREŞ, STR. CĂLĂRAŞILOR, NR.70, AP.II A
Cod poștal fiscal
54044
Strada sediului
Str. Călăraşilor
Numărul sediului
70
Localitatea sediului
Mun. Târgu Mureş
Județul sediului
MUREŞ
Codul poștal al sediului
54044
Strada domiciliului fiscal
Str. Călăraşilor
Numărul domiciliului fiscal
70
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Târgu Mureş
Județul domiciliului fiscal
MUREŞ
Cod poștal domiciliu fiscal
54044

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
Perioada 1: TVA de la
1 august 2025
Perioada 2: TVA de la
17 martie 2004
Perioada 2: TVA până la
15 ianuarie 2014
Perioada 2: Motivul anulării
Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata la cererea persoanei impozabile, potrivit dispozitiilor din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
TVA la încasare
Nu
TVA la încasare de la
1 ianuarie 2013
TVA la încasare până la
15 ianuarie 2014
Actualizare TVA la încasare
11 martie 2014
Publicare TVA la încasare
12 martie 2014
Tip act TVA la încasare
Radiere
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

11 activități autorizate

CAEN 6220 Rev. 3Activități de consultanță în tehnologia informației și de management (gestiune și exploatare) a mijloacelor de calcul

CAEN 6310 Rev. 3Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web și activități conexe

CAEN 6421 Rev. 3Activități ale holding-urilor

CAEN 6619 Rev. 3Activități auxiliare intermedierilor financiare, exceptând activități de asigurări și fonduri de pensii

CAEN 6621 Rev. 3Activități de evaluare a riscului de asigurare și a pagubelor

CAEN 6920 Rev. 3Activități de contabilitate și audit financiar; consultanță în domeniul fiscal

CAEN 7020 Rev. 3Activități de consultanță în afaceri și management

CAEN 7499 Rev. 3Alte activități profesionale, stiințifice și tehnice n.c.a.

CAEN 7820 Rev. 3Activități ale agențiilor de plasare temporară a forței de muncă și furnizarea altor resurse umane

CAEN 8299 Rev. 3Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.

CAEN 8559 Rev. 3Alte forme de învățământ n.c.a.

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-04Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul MureşMunicipiul Târgu MureşCAEN 6920
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI