Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/ELCONOVA SRL

ELCONOVA SRL

CUI 10344770 · SRL· Municipiul Bacău

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în scădere. Marjă în creștere.

ELCONOVA SRL are sediul în Municipiul Bacău. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a scăzut-8,9%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 1 mil. lei, față de 1,1 mil. lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a crescut10,6%

Marja netă calculată este 10,6% în 2025, față de 5,5% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Creanțe în creștere+274,6%

Soldul creanțelor a crescut față de 2024. Bilanțul nu arată dacă facturile sunt restante sau dacă au fost încasate ulterior.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
0/ 100
Fără semnale ponderate
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 6/6 · BPI verificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 20251 mil. lei-8,9% față de anul anterior2020: 1.374.1262021: 1.577.6922022: 1.369.3402023: 1.482.5272024: 1.103.4822025: 1.005.716
Rezultat net 2025106,4 K lei+75,8% față de anul anterior2020: 75.8022021: 135.5012022: 18.4872023: 137.1242024: 60.5382025: 106.444
Angajați 2025—Valoare curentă indisponibilă2020: 82021: 82022: 72023: 7
Capitaluri proprii 2025301,8 K lei-1,2% față de anul anterior2020: 433.2522021: 510.5192022: 279.7032023: 416.8272024: 305.3652025: 301.809
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · bilanț complet · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate0789 K2 mil.2020: 1,4 mil. lei1,4 mil.20202021: 1,6 mil. lei1,6 mil.20212022: 1,4 mil. lei1,4 mil.20222023: 1,5 mil. lei1,5 mil.20232024: 1,1 mil. lei1,1 mil.20242025: 1 mil. lei1 mil.2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri0%5,3%10,6%2020: 5,5%5,5%20202021: 8,6%8,6%20212022: 1,4%1,4%20222023: 9,2%9,2%20232024: 5,5%5,5%20242025: 10,6%10,6%2025Reper 2025: mediana sectorului 6,6% · n=749

Cifra de afaceri: -8,9% față de anul anterior.Marjă netă 10,6% · +5,1 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

2024305,4 K lei
2025301,8 K lei

Datorii raportate

2024134,6 K lei
2025188,4 K lei

Disponibilități bănești

202468,1 K lei
202547,4 K lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri1,5 mil. lei1,1 mil. lei1 mil. lei-8,9% față de anul anterior
Rezultat net137,1 K lei60,5 K lei106,4 K lei+75,8% față de anul anterior
Capitaluri proprii416,8 K lei305,4 K lei301,8 K lei-1,2% față de anul anterior
Datorii295,6 K lei134,6 K lei188,4 K lei+40% față de anul anterior
Creanțe50,6 K lei33,2 K lei124,5 K lei+274,6% față de anul anterior
Angajați7——Valoare curentă indisponibilă

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă10,6%5,5%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 6,6% (n=749) · 2024: 7,6% (n=808)

Rezultat / active (A+B)21,4%13,6%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 8% (n=731) · 2024: 9,4% (n=763)

Rezultat / capitaluri proprii35,3%19,8%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 32,1% (n=709) · 2024: 29,9% (n=765)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)60,7%68,4%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 37,7% (n=731) · 2024: 40,2% (n=763)

Datorii / active (A+B)37,9%30,1%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 61,3% (n=731) · 2024: 57,8% (n=763)

Ponderea activelor imobilizate58,5%68,5%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 24,1% (n=731) · 2024: 23,4% (n=763)

Active circulante / datorii totale1,1×1,04×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 1,2× (n=810) · 2024: 1,25× (n=875)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări44,6 zile10,8 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 82,8 zile (n=730) · 2024: 76,8 zile (n=782)

Stocuri în zile de vânzări12,3 zile12,8 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2025: 37,1 zile (n=650) · 2024: 33,4 zile (n=684)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

bilanț complet
Cifră de afaceri
1.005.716
Rezultat net
106.444
Angajați
—
Datorii
188.362
Active imobilizate
290.677
Active circulante
206.315
Capitaluri proprii
301.809
Venituri totale
1.005.828
Cheltuieli totale
879.006
Stocuri
34.438
Creanțe
124.518
Casă și conturi la bănci
47.359
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
6.821
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
150.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

bilanț complet
Cifră de afaceri
1.103.482
Rezultat net
60.538
Angajați
—
Datorii
134.555
Active imobilizate
306.193
Active circulante
140.548
Capitaluri proprii
305.365
Venituri totale
1.117.180
Cheltuieli totale
1.045.305
Stocuri
39.170
Creanțe
33.237
Casă și conturi la bănci
68.141
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
6.821
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
150.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

bilanț complet
Cifră de afaceri
1.482.527
Rezultat net
137.124
Angajați
7
Datorii
295.551
Active imobilizate
332.281
Active circulante
386.918
Capitaluri proprii
416.827
Venituri totale
1.537.254
Cheltuieli totale
1.374.228
Stocuri
43.280
Creanțe
50.574
Casă și conturi la bănci
43.064
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
6.821
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
150.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

bilanț complet
Cifră de afaceri
1.369.340
Rezultat net
18.487
Angajați
7
Datorii
362.476
Active imobilizate
394.273
Active circulante
289.899
Capitaluri proprii
279.703
Venituri totale
1.374.103
Cheltuieli totale
1.351.610
Stocuri
72.423
Creanțe
52.237
Casă și conturi la bănci
165.239
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
41.993
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
150.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

bilanț complet
Cifră de afaceri
1.577.692
Rezultat net
135.501
Angajați
8
Datorii
167.320
Active imobilizate
425.535
Active circulante
281.809
Capitaluri proprii
510.519
Venituri totale
1.579.130
Cheltuieli totale
1.422.018
Stocuri
68.238
Creanțe
74.689
Casă și conturi la bănci
138.882
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
29.505
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
150.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

bilanț complet
Cifră de afaceri
1.374.126
Rezultat net
75.802
Angajați
8
Datorii
193.531
Active imobilizate
475.662
Active circulante
169.213
Capitaluri proprii
433.252
Venituri totale
1.374.127
Cheltuieli totale
1.288.643
Stocuri
59.434
Creanțe
58.629
Casă și conturi la bănci
51.150
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
18.092
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
150.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

0/ 100Fără semnale ponderate
0semnale de urmărit · 0 context
6/ 6verificări disponibile

De urmărit

Nu sunt semnale din regulile afișate în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăFără înregistrări găsite2026-10-13
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-09-30

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 0 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare
2026-02-25Cea mai recentă înregistrare de achiziție din profilAchiziții

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Nu apar semnalele de mai sus în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 1998-03-23 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI 2026-10-13 · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Firma nu a fost găsită în registrul de insolvență la verificarea din 2026-10-13.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Conformare fiscală publicată

Firma apare în lista ANAF pentru 2026-06-30 a contribuabililor persoane juridice fără obligații restante.

Publicarea indică faptul că declarațiile fiscale cerute au fost depuse, obligațiile principale și accesorii din trimestru au fost achitate la scadență, iar la întocmirea listei nu existau obligații bugetare restante. Situația este o observație trimestrială și nu reprezintă o garanție pentru perioadele ulterioare.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2024-09-30–2026-09-30 · verificat 2026-09-30.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Verificarea acestor mențiuni este în curs.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

12 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
10344770
Număr de înregistrare
J04/286/1998
Înmatriculare
13 martie 1998
EUID
ROONRC.J04/286/1998
Formă juridică
SRL
Sediu social
Str. STEFAN CEL MARE 13 13 Municipiul Bacău Bacău · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
Str. STEFAN CEL MARE 13 Bacău BACĂU · Firme la aceeași adresă
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
23 martie 1998
Înregistrare fiscală
11 aprilie 2018
Telefon
0234577843 · Firme cu același număr
Fax
0234570031

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
OTEA ADRIAN SORIN

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
ELCONOVA SRL
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 23.03.1998
Înregistrare fiscală
23 martie 1998
Număr registrul comerțului
J04/286/1998
Cod CAEN
4754
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Bacău

Contact și adrese

Telefon
0234577843 · Firme cu același număr
Fax
0234570031 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. BACĂU, MUN. BACĂU, STR. ŞTEFAN CEL MARE, NR.13, BL.13, ET.P
Cod poștal fiscal
600358
Strada sediului
Str. Ştefan cel Mare
Numărul sediului
13
Localitatea sediului
Mun. Bacău
Județul sediului
BACĂU
Codul poștal al sediului
600358
Strada domiciliului fiscal
Str. Ştefan cel Mare
Numărul domiciliului fiscal
13
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Bacău
Județul domiciliului fiscal
BACĂU
Cod poștal domiciliu fiscal
600358

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
TVA de la
23 martie 1998
TVA la încasare
Nu
TVA la încasare de la
1 ianuarie 2013
TVA la încasare până la
1 februarie 2014
Actualizare TVA la încasare
18 februarie 2014
Publicare TVA la încasare
19 februarie 2014
Tip act TVA la încasare
Radiere
În registrul RO e-Factura
Da
Înscriere RO e-Factura
1 septembrie 2022
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Explorează toate (12) →

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Autorități cu cele mai multe înregistrări

COMUNA ZEMES (Consiliul Local al Comunei Zemes)8 din 12 înregistrări (66,7%) · Vezi relația

ACS GLORIA ZEMES3 din 12 înregistrări (25%) · Vezi relația

AUTORITATEA NATIONALA PENTRU PROTECTIA CONSUMATORILOR1 din 12 înregistrări (8,3%) · Vezi relația

Categorii CPV frecvente

Servicii de control tehnic (Rev.2)4 din 12 înregistrări (33,3%) · Vezi selecția

Reparare si intretinere a centralelor termice (Rev.2)3 din 12 înregistrări (25%) · Vezi selecția

Termostate de imersie (Rev.2)2 din 12 înregistrări (16,7%) · Vezi selecția

Echipament de incalzire centrala (Rev.2)1 din 12 înregistrări (8,3%) · Vezi selecția

Boiler de incalzire urbana (Rev.2)1 din 12 înregistrări (8,3%) · Vezi selecția

Ponderile folosesc numărul de rânduri publicate, nu valoarea lor. Nu indică dependență economică, favoritism, livrare sau plată; loturile și câștigătorii pot produce rânduri separate.

25 februarie 2026Achiziție directă

Verificare centrală termică și instalație gaze CJPC Bacău

Autoritate: AUTORITATEA NATIONALA PENTRU PROTECTIA CONSUMATORILOR

CPV 45259300-0 — Reparare si intretinere a centralelor termice (Rev.2)

T1 2026 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 45259300-0

Vezi detaliile atribuirii →
294 leiValoare publicată
29 septembrie 2025Achiziție directă

ACHIZITIE REPARATII CENTRALA TERMICA PENTRU COMUNA ZEMES JUDET BACAU

Autoritate: COMUNA ZEMES (Consiliul Local al Comunei Zemes)

CPV 45259300-0 — Reparare si intretinere a centralelor termice (Rev.2)

T3 2025 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 45259300-0

Vezi detaliile atribuirii →
2.221 leiValoare publicată
29 septembrie 2025Achiziție directă

ACHIZITIE REPARATII CENTRALA TERMICA PENTRU COMUNA ZEMES JUDET BACAU

Autoritate: COMUNA ZEMES (Consiliul Local al Comunei Zemes)

CPV 45259300-0 — Reparare si intretinere a centralelor termice (Rev.2)

T3 2025 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 45259300-0

Vezi detaliile atribuirii →
1.480 leiValoare publicată
12 iunie 2025Achiziție directă

achizitie termostat centrala pentru administratia publica comuna zemes, jud bacau

Autoritate: COMUNA ZEMES (Consiliul Local al Comunei Zemes)

CPV 42943210-3 — Termostate de imersie (Rev.2)

T2 2025 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 42943210-3

Vezi detaliile atribuirii →
706 leiValoare publicată
12 iunie 2025Achiziție directă

achizitie materiale cu caracter functional pt serviciul de apa apartinand comuna zemes, judet bacau

Autoritate: COMUNA ZEMES (Consiliul Local al Comunei Zemes)

CPV 42996500-9 — Filtre pentru ape reziduale (Rev.2)

T2 2025 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 42996500-9

Vezi detaliile atribuirii →
706 leiValoare publicată
9 aprilie 2025Achiziție directă

achizitie centrala termica pentru comuna zemes judet bacau

Autoritate: COMUNA ZEMES (Consiliul Local al Comunei Zemes)

CPV 42515000-9 — Boiler de incalzire urbana (Rev.2)

T2 2025 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 42515000-9

Vezi detaliile atribuirii →
7.303 leiValoare publicată

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

2 activități autorizate

CAEN 4322 Rev. 2Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat

CAEN 4754 Rev. 2Comerț cu amănuntul al articolelor și aparatelor electrocasnice, în magazine specializate

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență—2026-10-13Verificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-09-30Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Înregistrări disponibile

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul BacăuMunicipiul BacăuStrada Stefan Cel MareCAEN 4322
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI