Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/ELEMENTAL SRL

ELEMENTAL SRL

CUI 8999719 · SRL· Municipiul Oradea

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în creștere. Marjă în scădere.

ELEMENTAL SRL are sediul în Municipiul Oradea. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a crescut+3,4%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 19,2 mil. lei, față de 18,6 mil. lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a coborât17%

Marja netă calculată este 17% în 2025, față de 25,2% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Datoriile au scăzut-0,2%

Datoriile raportate sunt 2,6 mil. lei în 2025, față de 2,6 mil. lei în 2024. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
0/ 100
Niciun semnal confirmat · date parțiale
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 202519,2 mil. lei+3,4% față de anul anterior2020: 13.065.6112021: 14.147.5402022: 16.134.5542023: 18.533.4312024: 18.605.6982025: 19.231.285
Rezultat net 20253,3 mil. lei-30,3% față de anul anterior2020: 3.052.4382021: 3.325.2772022: 3.258.5732023: 4.519.7082024: 4.681.4002025: 3.261.897
Angajați 202529-6,5% față de anul anterior2020: 322021: 332022: 302023: 322024: 312025: 29
Capitaluri proprii 202528,9 mil. lei+12,7% față de anul anterior2020: 12.928.5272021: 16.042.8862022: 18.627.3832023: 23.146.4792024: 25.659.2292025: 28.920.735
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · bilanț complet · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate010 mil.19 mil.2020: 13,1 mil. lei13,1 mil.20202021: 14,1 mil. lei14,1 mil.20212022: 16,1 mil. lei16,1 mil.20222023: 18,5 mil. lei18,5 mil.20232024: 18,6 mil. lei18,6 mil.20242025: 19,2 mil. lei19,2 mil.2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri0%12,6%25,2%2020: 23,4%23,4%20202021: 23,5%23,5%20212022: 20,2%20,2%20222023: 24,4%24,4%20232024: 25,2%25,2%20242025: 17%17%2025Reper 2025: mediana sectorului 9,8% · n=25

Cifra de afaceri: +3,4% față de anul anterior.Marjă netă 17% · -8,2 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

202425,7 mil. lei
202528,9 mil. lei

Datorii raportate

20242,6 mil. lei
20252,6 mil. lei

Disponibilități bănești

20249,6 mil. lei
20252,4 mil. lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: 0 lei, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri18,5 mil. lei18,6 mil. lei19,2 mil. lei+3,4% față de anul anterior
Rezultat net4,5 mil. lei4,7 mil. lei3,3 mil. lei-30,3% față de anul anterior
Capitaluri proprii23,1 mil. lei25,7 mil. lei28,9 mil. lei+12,7% față de anul anterior
Datorii734,2 K lei2,6 mil. lei2,6 mil. lei-0,2% față de anul anterior
Creanțe424,9 K lei304,7 K lei296,5 K lei-2,7% față de anul anterior
Angajați323129-6,5% față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă17%25,2%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 9,8% (n=25) · 2024: 6,2% (n=21)

Rezultat / active (A+B)10,4%16,6%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 8,4% (n=24) · 2024: 6,4% (n=23)

Rezultat / capitaluri proprii11,3%18,2%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 37,4% (n=23) · 2024: 17,6% (n=21)

Vânzări per angajat663.148 lei600.184 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2025: 393.937 lei (n=21)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)91,9%90,9%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 39,7% (n=24) · 2024: 46% (n=23)

Datorii / active (A+B)8,2%9,2%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 52% (n=24) · 2024: 47,8% (n=23)

Ponderea activelor imobilizate44,3%37%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 24,4% (n=24) · 2024: 20,7% (n=23)

Active circulante / datorii totale6,77×6,86×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 1,24× (n=26) · 2024: 1,45× (n=24)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări5,6 zile5,9 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 74,2 zile (n=25) · 2024: 74 zile (n=20)

Stocuri în zile de vânzări146,9 zile151,9 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2025: 62,7 zile (n=25) · 2024: 60,8 zile (n=20)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

bilanț complet
Cifră de afaceri
19.231.285
Rezultat net
3.261.897
Angajați
29
Datorii
2.588.303
Active imobilizate
13.929.059
Active circulante
17.530.550
Capitaluri proprii
28.920.735
Venituri totale
19.198.589
Cheltuieli totale
15.275.827
Stocuri
7.849.707
Creanțe
296.528
Casă și conturi la bănci
2.402.949
Cheltuieli în avans
49.429
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
250.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

bilanț complet
Cifră de afaceri
18.605.698
Rezultat net
4.681.400
Angajați
31
Datorii
2.592.585
Active imobilizate
10.437.751
Active circulante
17.791.844
Capitaluri proprii
25.659.229
Venituri totale
21.513.951
Cheltuieli totale
15.929.791
Stocuri
7.849.518
Creanțe
304.664
Casă și conturi la bănci
9.637.662
Cheltuieli în avans
22.219
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
250.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

bilanț complet
Cifră de afaceri
18.533.431
Rezultat net
4.519.708
Angajați
32
Datorii
734.175
Active imobilizate
8.787.647
Active circulante
15.073.773
Capitaluri proprii
23.146.479
Venituri totale
18.891.485
Cheltuieli totale
13.648.826
Stocuri
7.508.778
Creanțe
424.923
Casă și conturi la bănci
7.140.072
Cheltuieli în avans
19.234
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
250.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

bilanț complet
Cifră de afaceri
16.134.554
Rezultat net
3.258.573
Angajați
30
Datorii
1.047.478
Active imobilizate
8.358.265
Active circulante
11.309.723
Capitaluri proprii
18.627.383
Venituri totale
17.149.682
Cheltuieli totale
13.263.870
Stocuri
7.138.902
Creanțe
172.105
Casă și conturi la bănci
3.998.716
Cheltuieli în avans
6.873
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
250.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

bilanț complet
Cifră de afaceri
14.147.540
Rezultat net
3.325.277
Angajați
33
Datorii
1.339.947
Active imobilizate
6.228.117
Active circulante
11.149.308
Capitaluri proprii
16.042.886
Venituri totale
14.651.818
Cheltuieli totale
10.704.028
Stocuri
6.467.111
Creanțe
150.997
Casă și conturi la bănci
4.531.200
Cheltuieli în avans
5.408
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
250.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

bilanț complet
Cifră de afaceri
13.065.611
Rezultat net
3.052.438
Angajați
32
Datorii
1.456.218
Active imobilizate
6.375.792
Active circulante
8.005.266
Capitaluri proprii
12.928.527
Venituri totale
14.484.785
Cheltuieli totale
11.032.028
Stocuri
5.746.734
Creanțe
261.032
Casă și conturi la bănci
1.997.500
Cheltuieli în avans
3.687
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
250.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

0/ 100Niciun semnal confirmat · date parțiale
0semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Nu sunt semnale din regulile afișate în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-07
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțePotriviri după nume · necesită confirmare2026-11-03

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 0 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Nu apar semnalele de mai sus în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 1996-12-09 · ANAF 2026-11-07 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF 2024-07-01 · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Conformare fiscală publicată

Firma apare în lista ANAF pentru 2026-06-30 a contribuabililor persoane juridice fără obligații restante.

Publicarea indică faptul că declarațiile fiscale cerute au fost depuse, obligațiile principale și accesorii din trimestru au fost achitate la scadență, iar la întocmirea listei nu existau obligații bugetare restante. Situația este o observație trimestrială și nu reprezintă o garanție pentru perioadele ulterioare.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

1 dosare cu nume identic · 2021-11-02–2026-11-03 · verificat 2026-11-03.

Dosar 6124/271/20252025-04-10 · Judecătoria ORADEA · Terţ poprit

validare poprire · Fond

4 termene · ultima soluție: Respinge cererea

2025-12-30 · 09:00

Respinge cererea

Respinge ca rămasă fără obiect cererea de validare a popririi formulată de petentul Biroul Executorului Judecătoresc Ardelean Felix Florin pentru creditoarea INVESTCAPITAL LTD, în contradictoriu cu terţul poprit ELEMENTAL S.R.L., ?i debitorul SABĂU FLORIAN SEBASTIAN, Cu drept de apel în termen de 5 zile de la comunicare. Cererea de apel se va depune la Judecătoria Oradea. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 30.12.2025.

Document: _Hotarare 6222/2025 · 2025-12-30

2025-12-19 · 09:00

Amână pronunţarea

Amână pronunţarea în cauză la data de 30.12.2025, dată la care soluţia va fi pusă la dispoziţia părţilor, prin mijlocirea grefei instanţei. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 19.12.2025.

Document: incheiereAmanareulterioaraapronuntarii · 2025-12-19

2025-12-04 · 10:30

Amână pronunţarea

Amână pronunţarea în cauză la data de 19.12.2025. Pronunţarea se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Pronunţată în şedinţa publică de la 04.12.2025.

Document: incheiereAmanareinitialaapronuntarii · 2025-12-04

2025-09-11 · 9:00

Alte cauze

Având în vedere Hotărârea nr. 4 din 26 august 2025 şi Hotărârea nr. 5 din 04 septembrie 2025 ale Adunării Generale a Judecătorilor Judecătoriei Oradea, prin care s-a decis suspendarea activită?ii de judecată, începând cu data de 27 august 2025, prezenta cauză nu se judecă. Păr?ile urmează a fi în?tiin?ate în timp util cu privire la data reluării judecă?ii.

Document: incheieredesedinta · 2025-09-11

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
8999719
Număr de înregistrare
J05/1438/1996
Înmatriculare
28 noiembrie 1996
EUID
ROONRC.J05/1438/1996
Formă juridică
SRL
Sediu social
CAZĂRMII 15 Municipiul Oradea Bihor
Adresă fiscală
P-ţa CAZĂRMII 15 Oradea BIHOR
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
9 decembrie 1996
Înregistrare fiscală
1 februarie 2023
Telefon
0259436755 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
GALLOVICS ALICE

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 7 noiembrie 2026; ultima verificare: 7 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
ELEMENTAL SRL
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 09.12.1996
Înregistrare fiscală
9 decembrie 1996
Număr registrul comerțului
J1996001438050
Cod CAEN
2042
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Bihor

Contact și adrese

Telefon
0259436755 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. BIHOR, MUN. ORADEA, PŢA. CAZĂRMII, NR.15
Cod poștal fiscal
410188
Strada sediului
Pţa. Cazărmii
Numărul sediului
15
Localitatea sediului
Mun. Oradea
Județul sediului
BIHOR
Codul poștal al sediului
410188
Strada domiciliului fiscal
Pţa. Cazărmii
Numărul domiciliului fiscal
15
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Oradea
Județul domiciliului fiscal
BIHOR
Cod poștal domiciliu fiscal
410188

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
TVA de la
1 ianuarie 1997
TVA la încasare
Nu
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Istoric al schimbărilor observate

Sunt păstrate numai diferențele dintre verificări, începând cu activarea istoricului. Data cererii ANAF nu este tratată ca schimbare.

  1. 7 noiembrie 2026
    • date generale.nrRegCom: J05/1438/1996 → J1996001438050

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Categorie de administrare fiscală ANAF

Clasificare nominală în vigoare de la 2024-07-01. Categoria descrie administrația fiscală competentă și dimensiunea fiscală folosită de ANAF; nu este un calificativ de risc.

Categorie
contribuabil mijlociu
Administrație teritorială
Bihor

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

16 activități autorizate

CAEN 2041 Rev. 2Fabricarea săpunurilor, detergenților și a produselor de întreținere

CAEN 2042 Rev. 2Fabricarea parfumurilor și a produselor cosmetice (de toaletă)

CAEN 2053 Rev. 2Fabricarea uleiurilor esențiale

CAEN 2059 Rev. 2Fabricarea altor produse chimice n.c.a.

CAEN 3299 Rev. 2Fabricarea altor produse manufacturiere n.c.a.

CAEN 4633 Rev. 2Comerț cu ridicata al produselor lactate, ouălor, uleiurilor și grăsimilor comestibile

CAEN 4645 Rev. 2Comerț cu ridicata al produselor cosmetice și de parfumerie

CAEN 4675 Rev. 2Comerț cu ridicata al produselor chimice

CAEN 4729 Rev. 2Comerț cu amănuntul al altor produse alimentare, în magazine specializate

CAEN 4775 Rev. 2Comerț cu amănuntul al produselor cosmetice și de parfumerie, în magazine specializate

CAEN 4791 Rev. 2Comerț cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet

CAEN 5210 Rev. 2Depozitări

CAEN 6820 Rev. 2Închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate

CAEN 7410 Rev. 2Activități de design specializat

CAEN 7420 Rev. 2Activități fotografice

CAEN 8292 Rev. 2Activități de ambalare

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-07Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-11-03Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul BihorMunicipiul OradeaCAEN 2042
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI