Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/ELFA SRL

ELFA SRL

CUI 3748236 · SRL· Municipiul Botoşani

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în creștere. Marjă în scădere.

ELFA SRL are sediul în Municipiul Botoşani. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a crescut+16,8%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 8,5 mil. lei, față de 7,3 mil. lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a coborât3,4%

Marja netă calculată este 3,4% în 2025, față de 3,9% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Datoriile au crescut+23,8%

Datoriile raportate sunt 2,2 mil. lei în 2025, față de 1,8 mil. lei în 2024. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
0/ 100
Niciun semnal confirmat · date parțiale
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 20258,5 mil. lei+16,8% față de anul anterior2020: 6.415.5502021: 6.415.8892022: 7.039.3042023: 7.062.9162024: 7.319.6652025: 8.549.740
Rezultat net 2025293,4 K lei+2,6% față de anul anterior2020: 360.3932021: 389.0012022: 379.2722023: 189.3172024: 285.9782025: 293.366
Angajați 202512-7,7% față de anul anterior2020: 142021: 142022: 142023: 142024: 132025: 12
Capitaluri proprii 2025514 K lei+1,5% față de anul anterior2020: 581.0662021: 609.6742022: 599.9452023: 409.9902024: 506.6512025: 514.039
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · bilanț complet · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate04 mil.9 mil.2020: 6,4 mil. lei6,4 mil.20202021: 6,4 mil. lei6,4 mil.20212022: 7 mil. lei7 mil.20222023: 7,1 mil. lei7,1 mil.20232024: 7,3 mil. lei7,3 mil.20242025: 8,5 mil. lei8,5 mil.2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri0%3%6,1%2020: 5,6%5,6%20202021: 6,1%6,1%20212022: 5,4%5,4%20222023: 2,7%2,7%20232024: 3,9%3,9%20242025: 3,4%3,4%2025Reper 2025: mediana sectorului 3,3% · n=711

Cifra de afaceri: +16,8% față de anul anterior.Marjă netă 3,4% · -0,5 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

2024506,7 K lei
2025514 K lei

Datorii raportate

20241,8 mil. lei
20252,2 mil. lei

Disponibilități bănești

2024530,1 K lei
2025870,4 K lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri7,1 mil. lei7,3 mil. lei8,5 mil. lei+16,8% față de anul anterior
Rezultat net189,3 K lei286 K lei293,4 K lei+2,6% față de anul anterior
Capitaluri proprii410 K lei506,7 K lei514 K lei+1,5% față de anul anterior
Datorii1,6 mil. lei1,8 mil. lei2,2 mil. lei+23,8% față de anul anterior
Creanțe678,4 K lei642,5 K lei686,3 K lei+6,8% față de anul anterior
Angajați141312-7,7% față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă3,4%3,9%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 3,3% (n=711) · 2024: 3,8% (n=783)

Rezultat / active (A+B)10,7%12,4%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 6,9% (n=708) · 2024: 7,6% (n=768)

Rezultat / capitaluri proprii57,1%56,4%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 36,9% (n=659) · 2024: 33,4% (n=733)

Vânzări per angajat712.478 lei563.051 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2025: 735.639 lei (n=689) · 2024: 670.587 lei (n=755)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)18,8%22%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 18,8% (n=708) · 2024: 22,5% (n=768)

Datorii / active (A+B)81,3%78,3%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 81,3% (n=708) · 2024: 77,5% (n=768)

Ponderea activelor imobilizate13,5%17,3%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 12,5% (n=708) · 2024: 13,8% (n=768)

Active circulante / datorii totale1,06×1,06×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 1,07× (n=740) · 2024: 1,1× (n=819)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări28,9 zile31,6 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 45,5 zile (n=706) · 2024: 48,8 zile (n=774)

Stocuri în zile de vânzări34,2 zile35,8 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2025: 58,6 zile (n=703) · 2024: 59,2 zile (n=771)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

bilanț complet
Cifră de afaceri
8.549.740
Rezultat net
293.366
Angajați
12
Datorii
2.226.567
Active imobilizate
369.794
Active circulante
2.368.102
Capitaluri proprii
514.039
Venituri totale
8.668.958
Cheltuieli totale
8.313.846
Stocuri
811.447
Creanțe
686.264
Casă și conturi la bănci
870.391
Cheltuieli în avans
2.710
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

bilanț complet
Cifră de afaceri
7.319.665
Rezultat net
285.978
Angajați
13
Datorii
1.798.559
Active imobilizate
397.462
Active circulante
1.900.405
Capitaluri proprii
506.651
Venituri totale
7.440.872
Cheltuieli totale
7.096.885
Stocuri
727.823
Creanțe
642.510
Casă și conturi la bănci
530.072
Cheltuieli în avans
7.343
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

bilanț complet
Cifră de afaceri
7.062.916
Rezultat net
189.317
Angajați
14
Datorii
1.587.434
Active imobilizate
456.196
Active circulante
1.532.648
Capitaluri proprii
409.990
Venituri totale
7.063.272
Cheltuieli totale
6.832.666
Stocuri
607.063
Creanțe
678.436
Casă și conturi la bănci
247.149
Cheltuieli în avans
8.580
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

bilanț complet
Cifră de afaceri
7.039.304
Rezultat net
379.272
Angajați
14
Datorii
1.680.524
Active imobilizate
521.846
Active circulante
1.752.351
Capitaluri proprii
599.945
Venituri totale
7.066.856
Cheltuieli totale
6.618.858
Stocuri
687.290
Creanțe
786.645
Casă și conturi la bănci
278.416
Cheltuieli în avans
6.272
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

bilanț complet
Cifră de afaceri
6.415.889
Rezultat net
389.001
Angajați
14
Datorii
1.545.904
Active imobilizate
375.446
Active circulante
1.774.358
Capitaluri proprii
609.674
Venituri totale
6.438.512
Cheltuieli totale
5.967.590
Stocuri
595.711
Creanțe
794.878
Casă și conturi la bănci
383.769
Cheltuieli în avans
5.774
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

bilanț complet
Cifră de afaceri
6.415.550
Rezultat net
360.393
Angajați
14
Datorii
1.501.819
Active imobilizate
409.665
Active circulante
1.668.684
Capitaluri proprii
581.066
Venituri totale
6.510.700
Cheltuieli totale
6.068.933
Stocuri
680.816
Creanțe
769.322
Casă și conturi la bănci
218.546
Cheltuieli în avans
4.536
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

0/ 100Niciun semnal confirmat · date parțiale
0semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Nu sunt semnale din regulile afișate în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-10-21

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 0 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Nu apar semnalele de mai sus în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 1993-04-12 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-20–2026-10-21 · verificat 2026-10-21.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

2 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
3748236
Număr de înregistrare
J1993000344074
Înmatriculare
24 martie 1993
EUID
ROONRC.J1993000344074
Formă juridică
SRL
Sediu social
Str. BUCOVINA 17 Municipiul Botoşani Botoşani · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
Str. BUCOVINA 17 Botoşani BOTOŞANI · Firme la aceeași adresă
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
12 aprilie 1993
Înregistrare fiscală
7 martie 2025
Telefon
0756639109 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
CAZACU ANTON
administrator
CAZACU MARICICA

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
ELFA SRL
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 12.04.1993
Înregistrare fiscală
12 aprilie 1993
Număr registrul comerțului
J1993000344074
Cod CAEN
4773
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Botoşani

Contact și adrese

Telefon
0756639109 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. BOTOŞANI, MUN. BOTOŞANI, STR. BUCOVINA, NR.17, SC.A, ET.P
Cod poștal fiscal
710214
Strada sediului
Str. Bucovina
Numărul sediului
17
Localitatea sediului
Mun. Botoşani
Județul sediului
BOTOŞANI
Codul poștal al sediului
710214
Strada domiciliului fiscal
Str. Bucovina
Numărul domiciliului fiscal
17
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Botoşani
Județul domiciliului fiscal
BOTOŞANI
Cod poștal domiciliu fiscal
710214

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
TVA de la
1 octombrie 1993
TVA la încasare
Nu
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

2 activități autorizate

CAEN 4773 Rev. 3Comerț cu amănuntul al produselor farmaceutice

CAEN 7112 Rev. 3Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-21Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul BotoşaniMunicipiul BotoşaniStrada BucovinaCAEN 4773
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI