Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/EXPLO-FOREST SRL

EXPLO-FOREST SRL

CUI 15747145 · SRL· Sat Petrova, Comuna Petrova· Exploatarea forestieră

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în scădere. Marjă în creștere.

EXPLO-FOREST SRL are sediul în Sat Petrova, Comuna Petrova și raportează activitatea exploatarea forestieră. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2023.

Cifra de afaceri a scăzut-84,3%

Cifra de afaceri raportată pentru 2023 este 26,1 K lei, față de 165,7 K lei în 2022.

Bilanț 2023
Marja netă a crescut7,4%

Marja netă calculată este 7,4% în 2023, față de 7% în 2022.

Calcul din bilanț 2023
Creanțe în creștere+22,2%

Soldul creanțelor a crescut față de 2022. Bilanțul nu arată dacă facturile sunt restante sau dacă au fost încasate ulterior.

Bilanț 2023

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
12/ 100
Semnal de atenție
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 202326,1 K lei-84,3% față de anul anterior2021: 87.9562022: 165.6662023: 26.068
Rezultat net 20231,9 K lei-83,2% față de anul anterior2021: -44.1852022: 11.5932023: 1.942
Angajați 20231Neschimbat față de anul anterior2021: 12022: 12023: 1
Capitaluri proprii 2023327,3 K lei+0,6% față de anul anterior2021: 313.7622022: 325.3542023: 327.296
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2023 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate083 K166 K2021: 88 K lei88 K20212022: 165,7 K lei165,7 K20222023: 26,1 K lei26,1 K2023

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri-50,2%-21,4%7,4%2021: -50,2%-50,2%20212022: 7%7%20222023: 7,4%7,4%2023Reper 2023: mediana sectorului 6,6% · n=2.769

Cifra de afaceri: -84,3% față de anul anterior.Marjă netă 7,4% · +0,5 pp față de 2022

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

2022325,4 K lei
2023327,3 K lei

Datorii raportate

202223,4 K lei
20235,1 K lei

Disponibilități bănești

202291 K lei
202353,6 K lei

Capital de lucru net

2022—
2023—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2023: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202120222023Ultima variație
Cifră de afaceri88 K lei165,7 K lei26,1 K lei-84,3% față de anul anterior
Rezultat net-44,2 K lei11,6 K lei1,9 K lei-83,2% față de anul anterior
Capitaluri proprii313,8 K lei325,4 K lei327,3 K lei+0,6% față de anul anterior
Datorii72,4 K lei23,4 K lei5,1 K lei-78,3% față de anul anterior
Creanțe157,9 K lei137,7 K lei168,3 K lei+22,2% față de anul anterior
Angajați111Neschimbat față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2023 / 2022

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20232022
Marjă netă7,4%7%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2023: 6,6% (n=2.769) · 2022: 11,7% (n=2.496)

Rezultat / active (A+B)0,6%3,3%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2023: 4,1% (n=2.730) · 2022: 9,4% (n=2.466)

Rezultat / capitaluri proprii0,6%3,6%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2023: 23,3% (n=2.465) · 2022: 38% (n=2.189)

Vânzări per angajat26.068 lei165.666 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2023: 207.602 lei (n=2.476) · 2022: 203.293 lei (n=2.201)

Capital și îndatorare

Indicator20232022
Capitaluri proprii / active (A+B)98,5%93,3%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2023: 39,7% (n=2.734) · 2022: 40,1% (n=2.470)

Datorii / active (A+B)1,5%6,7%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2023: 60,2% (n=2.734) · 2022: 59,5% (n=2.470)

Ponderea activelor imobilizate6,6%6,3%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2023: 23,2% (n=2.734) · 2022: 22% (n=2.470)

Active circulante / datorii totale61,08×13,97×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2023: 1,14× (n=3.393) · 2022: 1,16× (n=3.022)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20232022
Creanțe în zile de vânzări2.323,9 zile299,1 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2023: 64,9 zile (n=2.617) · 2022: 54,2 zile (n=2.320)

Stocuri în zile de vânzări1.222,8 zile213,2 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2023: 55,8 zile (n=2.253) · 2022: 49,6 zile (n=2.016)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 3 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
26.068
Rezultat net
1.942
Angajați
1
Datorii
5.081
Active imobilizate
22.006
Active circulante
310.371
Capitaluri proprii
327.296
Venituri totale
58.071
Cheltuieli totale
55.868
Stocuri
88.541
Creanțe
168.273
Casă și conturi la bănci
53.557
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
165.666
Rezultat net
11.593
Angajați
1
Datorii
23.391
Active imobilizate
22.006
Active circulante
326.739
Capitaluri proprii
325.354
Venituri totale
165.666
Cheltuieli totale
150.330
Stocuri
98.101
Creanțe
137.663
Casă și conturi la bănci
90.975
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
87.956
Rezultat net
-44.185
Angajați
1
Datorii
72.400
Active imobilizate
22.006
Active circulante
364.156
Capitaluri proprii
313.762
Venituri totale
87.956
Cheltuieli totale
131.835
Stocuri
146.735
Creanțe
157.946
Casă și conturi la bănci
59.475
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

12/ 100Semnal de atenție
1semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Cifra de afaceri a scăzut

Scădere de 84% față de 2022.

Ministerul Finanțelor · 2023

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-10-04

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 1 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2025-07-27Sursa bilanțului 2023Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Cifra de afaceri a scăzut

Scădere de 84% față de 2022.

Ministerul Finanțelor · 2023

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 2004-08-01 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2023.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-03–2026-10-04 · verificat 2026-10-04.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

2 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
15747145
Număr de înregistrare
J24/1044/2003
Înmatriculare
16 septembrie 2003
EUID
ROONRC.J24/1044/2003
Formă juridică
SRL
Sediu social
718 Sat Petrova, Comuna Petrova Maramureş · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
718 Petrova MARAMUREŞ
TVA
Neînregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
RELUARE ACTIVITATE
Data stării fiscale
1 august 2004
Înregistrare fiscală
31 iulie 2024
Telefon
0262363088 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
GABOREAN EMIL
administrator
GABOREAN VASILE

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
EXPLO-FOREST SRL
Stare de înregistrare
RELUARE ACTIVITATE din data 01.08.2004
Înregistrare fiscală
17 septembrie 2003
Număr registrul comerțului
J24/1044/2003
Cod CAEN
220
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Unitatea Fiscală Orăşenească Vişeu De Sus

Contact și adrese

Telefon
0262363088 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. MARAMUREŞ, SAT PETROVA COM. PETROVA, NR.718
Cod poștal fiscal
437210
Numărul sediului
718
Localitatea sediului
Sat Petrova Com. Petrova
Județul sediului
MARAMUREŞ
Codul poștal al sediului
437210
Numărul domiciliului fiscal
718
Localitatea domiciliului fiscal
Sat Petrova Com. Petrova
Județul domiciliului fiscal
MARAMUREŞ
Cod poștal domiciliu fiscal
437210

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Nu
Perioada 1: TVA de la
9 decembrie 2020
Perioada 1: TVA până la
31 iulie 2024
Perioada 1: Anulare operată la
1 august 2024
Perioada 1: Motivul anulării
Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata din oficiu, potrivit dispozitiilor Art.316 alin.(11) lit.e) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
Perioada 2: TVA de la
1 decembrie 2007
Perioada 2: TVA până la
31 octombrie 2019
Perioada 2: Anulare operată la
4 noiembrie 2019
Perioada 2: Motivul anulării
Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata din oficiu, potrivit dispozitiilor Art.316 alin.(11) lit.d) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
TVA la încasare
Nu
TVA la încasare de la
1 ianuarie 2013
TVA la încasare până la
1 noiembrie 2019
Actualizare TVA la încasare
4 noiembrie 2019
Publicare TVA la încasare
5 noiembrie 2019
Tip act TVA la încasare
Radiere
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

21 activități autorizate

CAEN 0210 Rev. 2Silvicultură și alte activități forestiere

CAEN 0220 Rev. 2Exploatarea forestieră

CAEN 0240 Rev. 2Activități de servicii anexe silviculturii

CAEN 1610 Rev. 2Tăierea și rindeluirea lemnului

CAEN 1623 Rev. 2Fabricarea altor elemente de dulgherie și tâmplărie, pentru construcții

CAEN 1629 Rev. 2Fabricarea altor produse din lemn; fabricarea articolelor din plută, paie și din alte materiale vegetale împletite

CAEN 3511 Rev. 2Producția de energie electrică

CAEN 3512 Rev. 2Transportul energiei electrice

CAEN 3513 Rev. 2Distribuția energiei electrice

CAEN 3514 Rev. 2Comercializarea energiei electrice

CAEN 4211 Rev. 2Lucrări de construcții a drumurilor și autostrăzilor

CAEN 4312 Rev. 2Lucrări de pregătire a terenului

CAEN 4613 Rev. 2Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții

CAEN 4673 Rev. 2Comerț cu ridicata al materialului lemnos și al materialelor de construcții și echipamentelor sanitare

CAEN 4791 Rev. 2Comerț cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet

CAEN 4799 Rev. 2Comerț cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioșcurilor și piețelor

CAEN 4941 Rev. 2Transporturi rutiere de mărfuri

CAEN 4942 Rev. 2Servicii de mutare

CAEN 5210 Rev. 2Depozitări

CAEN 5224 Rev. 2Manipulări

CAEN 5229 Rev. 2Alte activități anexe transporturilor

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2023.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2021–20232025-07-27—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-04Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul MaramureşSat Petrova, Comuna PetrovaCAEN 0220
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI