Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/FABRICILE DE SAMANTA FERTILLIA S.R.L.

FABRICILE DE SAMANTA FERTILLIA S.R.L.

CUI 33342212 · SRL· Bucureşti Sectorul 6· Pregătirea semințelor

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în scădere. Marjă în creștere.

FABRICILE DE SAMANTA FERTILLIA S.R.L. are sediul în Bucureşti Sectorul 6 și raportează activitatea pregătirea semințelor. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2024.

Cifra de afaceri a scăzut-8,4%

Cifra de afaceri raportată pentru 2024 este 16,4 mil. lei, față de 17,9 mil. lei în 2023.

Bilanț 2024
Marja netă a crescut0,8%

Marja netă calculată este 0,8% în 2024, față de 0,6% în 2023.

Calcul din bilanț 2024
Creanțe în creștere+49,1%

Soldul creanțelor a crescut față de 2023. Bilanțul nu arată dacă facturile sunt restante sau dacă au fost încasate ulterior.

Bilanț 2024

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
0/ 100
Niciun semnal confirmat · date parțiale
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 202416,4 mil. lei-8,4% față de anul anterior2020: 5.100.4902021: 5.365.7122022: 10.442.6752023: 17.892.3672024: 16.384.939
Rezultat net 2024126 K lei+11,1% față de anul anterior2020: 635.7252021: 208.5152022: 70.0512023: 113.4362024: 125.971
Angajați 2024130+1,6% față de anul anterior2020: 392021: 382022: 772023: 1282024: 130
Capitaluri proprii 202428,3 mil. lei+0,4% față de anul anterior2020: 1.219.2292021: 1.427.7442022: 28.099.0992023: 28.212.5352024: 28.338.506
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2024 · bilanț complet · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate09 mil.18 mil.2020: 5,1 mil. lei5,1 mil.20202021: 5,4 mil. lei5,4 mil.20212022: 10,4 mil. lei10,4 mil.20222023: 17,9 mil. lei17,9 mil.20232024: 16,4 mil. lei16,4 mil.2024

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri0%6,2%12,5%2020: 12,5%12,5%20202021: 3,9%3,9%20212022: 0,7%0,7%20222023: 0,6%0,6%20232024: 0,8%0,8%2024

Cifra de afaceri: -8,4% față de anul anterior.Marjă netă 0,8% · +0,1 pp față de 2023

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

202328,2 mil. lei
202428,3 mil. lei

Datorii raportate

20235,9 mil. lei
20248 mil. lei

Disponibilități bănești

2023295,9 K lei
2024128,1 K lei

Capital de lucru net

2023—
2024—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2024: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202220232024Ultima variație
Cifră de afaceri10,4 mil. lei17,9 mil. lei16,4 mil. lei-8,4% față de anul anterior
Rezultat net70,1 K lei113,4 K lei126 K lei+11,1% față de anul anterior
Capitaluri proprii28,1 mil. lei28,2 mil. lei28,3 mil. lei+0,4% față de anul anterior
Datorii5 mil. lei5,9 mil. lei8 mil. lei+37,3% față de anul anterior
Creanțe3,4 mil. lei5,2 mil. lei7,8 mil. lei+49,1% față de anul anterior
Angajați77128130+1,6% față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2024 / 2023

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20242023
Marjă netă0,8%0,6%
Rezultat net / cifra de afaceri
Rezultat / active (A+B)0,3%0,3%
Rezultat net / active la sfârșitul anului
Rezultat / capitaluri proprii0,4%0,4%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului
Vânzări per angajat126.038 lei139.784 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Capital și îndatorare

Indicator20242023
Capitaluri proprii / active (A+B)78,3%83%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)
Datorii / active (A+B)22,2%17,2%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)
Ponderea activelor imobilizate77,9%83,4%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)
Active circulante / datorii totale1×0,96×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20242023
Creanțe în zile de vânzări171 zile105 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare
Stocuri în zile de vânzări2,3 zile2,2 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Istoric financiar complet · 5 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2024

bilanț complet
Cifră de afaceri
16.384.939
Rezultat net
125.971
Angajați
130
Datorii
8.039.964
Active imobilizate
28.190.775
Active circulante
8.015.542
Capitaluri proprii
28.338.506
Venituri totale
16.595.449
Cheltuieli totale
16.392.025
Stocuri
106.468
Creanțe
7.781.009
Casă și conturi la bănci
128.065
Cheltuieli în avans
172.153
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
18.185.110
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

bilanț complet
Cifră de afaceri
17.892.367
Rezultat net
113.436
Angajați
128
Datorii
5.857.006
Active imobilizate
28.346.264
Active circulante
5.627.001
Capitaluri proprii
28.212.535
Venituri totale
18.173.522
Cheltuieli totale
17.846.820
Stocuri
111.235
Creanțe
5.219.887
Casă și conturi la bănci
295.879
Cheltuieli în avans
96.276
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
18.185.110
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

bilanț complet
Cifră de afaceri
10.442.675
Rezultat net
70.051
Angajați
77
Datorii
5.013.165
Active imobilizate
29.426.510
Active circulante
3.683.533
Capitaluri proprii
28.099.099
Venituri totale
10.651.459
Cheltuieli totale
10.514.722
Stocuri
153.697
Creanțe
3.416.177
Casă și conturi la bănci
113.659
Cheltuieli în avans
2.221
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
1.000.200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

bilanț complet
Cifră de afaceri
5.365.712
Rezultat net
208.515
Angajați
38
Datorii
18.949.651
Active imobilizate
20.456.557
Active circulante
-108.735
Capitaluri proprii
1.427.744
Venituri totale
5.389.176
Cheltuieli totale
5.121.955
Stocuri
101.272
Creanțe
-302.838
Casă și conturi la bănci
92.831
Cheltuieli în avans
29.573
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

bilanț complet
Cifră de afaceri
5.100.490
Rezultat net
635.725
Angajați
39
Datorii
19.252.707
Active imobilizate
20.009.617
Active circulante
444.929
Capitaluri proprii
1.219.229
Venituri totale
5.148.376
Cheltuieli totale
4.461.516
Stocuri
6.327
Creanțe
426.988
Casă și conturi la bănci
11.614
Cheltuieli în avans
17.390
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

0/ 100Niciun semnal confirmat · date parțiale
0semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Nu sunt semnale din regulile afișate în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-10-03
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-10-18

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 0 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-24Sursa bilanțului 2024Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Nu apar semnalele de mai sus în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 2015-09-16 · ANAF 2026-10-03 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF 2024-07-01 · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2024.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-17–2026-10-18 · verificat 2026-10-18.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
33342212
Număr de înregistrare
J2015011350406
Înmatriculare
17 septembrie 2015
EUID
ROONRC.J2015011350406
Formă juridică
SRL
Sediu social
Timişoara 26 Bucureşti Sectorul 6 Bucureşti · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
Bld Timişoara 26 Bucureşti MUNICIPIUL BUCUREŞTI · Firme la aceeași adresă
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
TRANSFER(SOSIRE)
Data stării fiscale
16 septembrie 2015
Înregistrare fiscală
15 octombrie 2025

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
PETRESCU OCTAVIAN

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 3 octombrie 2026; ultima verificare: 3 octombrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
FABRICILE DE SAMANTA FERTILLIA S.R.L.
Stare de înregistrare
TRANSFER(SOSIRE) din data 16.09.2015
Înregistrare fiscală
2 iulie 2014
Număr registrul comerțului
J2015011350406
Cod CAEN
163
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Direcţia Generală a Finanţelor Publice Municipiul Bucureşti

Contact și adrese

Domiciliu fiscal
MUNICIPIUL BUCUREŞTI, SECTOR 6, BLD TIMIŞOARA, NR.26, CAMERA 6. IN CADRUL CLADIRII „PLAZA ROMANIA OFFICES”, ET.2
Cod poștal fiscal
6
Strada sediului
Bld. Timişoara
Numărul sediului
26
Localitatea sediului
Sector 6 Mun. Bucureşti
Județul sediului
MUNICIPIUL BUCUREŞTI
Codul poștal al sediului
6
Detalii sediu
Camera 6. in cadrul Cladirii „Plaza Romania Offices”
Strada domiciliului fiscal
Bld. Timişoara
Numărul domiciliului fiscal
26
Localitatea domiciliului fiscal
Sector 6 Mun. Bucureşti
Județul domiciliului fiscal
MUNICIPIUL BUCUREŞTI
Cod poștal domiciliu fiscal
6
Detalii domiciliu fiscal
Camera 6. in cadrul Cladirii „Plaza Romania Offices”

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
Perioada 1: TVA de la
28 martie 2016
Perioada 2: TVA de la
19 august 2014
Perioada 2: TVA până la
23 martie 2016
Perioada 2: Anulare operată la
23 martie 2016
Perioada 2: Motivul anulării
Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata din oficiu, potrivit dispozitiilor Art.316 alin.(11) lit.h) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
TVA la încasare
Nu
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Categorie de administrare fiscală ANAF

Clasificare nominală în vigoare de la 2024-07-01. Categoria descrie administrația fiscală competentă și dimensiunea fiscală folosită de ANAF; nu este un calificativ de risc.

Categorie
contribuabil mijlociu
Administrație teritorială
Municipiul București

Sedii secundare administrate fiscal

ANAF publică 1 sedii secundare pentru această firmă în lista în vigoare de la 2024-07-01. CUI-ul unui sediu secundar este un cod de înregistrare fiscală și nu indică automat o persoană juridică separată.

Distribuție pe județe

Brăila1 sedii

Denumire publicatăCUI sediuJudeț
FABRICILE DE SAMANTA FERTILLIA SRL BUCURESTI - PUNCT DE LUCRU BRAILA35578695Brăila

Ajutoare de stat publicate

Înregistrări asociate exact prin CUI în registrul național de transparență, colectate la 1 octombrie 2026. Acordarea unui ajutor este context economic, nu restanță, sancțiune sau semnal de insolvență. Totalul însumează valoarea publicată pentru fiecare rând și nu reprezintă neapărat suma încasată.

1 înregistrare · valoare publicată 1.288.625 lei · 24 octombrie 2023

Schemă de ajutor de stat având ca obiectiv sprijinirea investițiilor destinate instalării de noi capacități de producere a energiei electrice din surse regenerabile de energie eoliană și solară, cu sau fără instalații de stocare integrate24 octombrie 2023 · SA.102813/2022 · 1.288.625 lei

ajutoare pentru investiții destinate promovării producției de energie din surse regenerabile (articolul 41)

fonduri nerambursabile · Ministerul Energiei

Intensitate publicată: 43,4% · Activități finanțate: 3511

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

23 activități autorizate

CAEN 0111 Rev. 3Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase

CAEN 0112 Rev. 3Cultivarea orezului

CAEN 0114 Rev. 3Cultivarea trestiei de zahăr

CAEN 0125 Rev. 3Cultivarea altor pomi fructiferi, a arbuștilor fructiferi, căpșunilor și a nuciferelor

CAEN 0126 Rev. 3Cultivarea fructelor oleaginoase

CAEN 0127 Rev. 3Cultivarea plantelor pentru prepararea băuturilor

CAEN 0128 Rev. 3Cultivarea condimentelor, plantelor aromatice, medicinale și a plantelor de uz farmaceutic

CAEN 0129 Rev. 3Cultivarea altor plante permanente

CAEN 0130 Rev. 3Cultivarea plantelor pentru înmulțire

CAEN 0163 Rev. 3Activități după recoltare și pregătirea semințelor

CAEN 3512 Rev. 3Producția de energie electrică din resurse regenerabile

CAEN 3513 Rev. 3Transportul energiei electrice

CAEN 3514 Rev. 3Distribuția energiei electrice

CAEN 3515 Rev. 3Comercializarea energiei electrice

CAEN 3516 Rev. 3Depozitarea energiei electrice

CAEN 3524 Rev. 3Depozitarea gazelor, ca parte a serviciilor de furnizare

CAEN 4619 Rev. 3Intermedieri în comerțul cu produse diverse

CAEN 4621 Rev. 3Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat

CAEN 4622 Rev. 3Comerț cu ridicata al florilor și al plantelor

CAEN 4631 Rev. 3Comerț cu ridicata al fructelor și legumelor

CAEN 4712 Rev. 3Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare

CAEN 5210 Rev. 3Depozitări

CAEN 5224 Rev. 3Manipulări

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2024.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20242026-06-24—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-10-03Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-18Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul BucureştiBucureşti Sectorul 6CAEN 0164
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI