Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/FOANTA CONSTRUCT SRL

FOANTA CONSTRUCT SRL

CUI 20668692 · SRL· Sat Zăvideni, Comuna Prundeni

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în creștere. Marjă în scădere.

FOANTA CONSTRUCT SRL are sediul în Sat Zăvideni, Comuna Prundeni. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a crescut+39,2%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 895,1 K lei, față de 643,1 K lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a coborât1,1%

Marja netă calculată este 1,1% în 2025, față de 5,7% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Datoriile au scăzut-15%

Datoriile raportate sunt 146,1 K lei în 2025, față de 171,9 K lei în 2024. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
0/ 100
Niciun semnal confirmat · date parțiale
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 2025895,1 K lei+39,2% față de anul anterior2020: 101.8002021: 287.3722022: 333.7302023: 679.6102024: 643.0952025: 895.059
Rezultat net 20259,7 K lei-73,6% față de anul anterior2020: 1.6322021: 58.6242022: 2.9892023: 48.2812024: 36.6832025: 9.674
Angajați 20252-33,3% față de anul anterior2020: 12021: 12022: 22023: 32024: 32025: 2
Capitaluri proprii 202569,5 K lei-63,4% față de anul anterior2020: 46.2182021: 104.8422022: 107.8312023: 156.1132024: 189.8662025: 69.540
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate0448 K895 K2020: 101,8 K lei101,8 K20202021: 287,4 K lei287,4 K20212022: 333,7 K lei333,7 K20222023: 679,6 K lei679,6 K20232024: 643,1 K lei643,1 K20242025: 895,1 K lei895,1 K2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri0%10,2%20,4%2020: 1,6%1,6%20202021: 20,4%20,4%20212022: 0,9%0,9%20222023: 7,1%7,1%20232024: 5,7%5,7%20242025: 1,1%1,1%2025Reper 2025: mediana sectorului 16,3% · n=8.661

Cifra de afaceri: +39,2% față de anul anterior.Marjă netă 1,1% · -4,6 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

2024189,9 K lei
202569,5 K lei

Datorii raportate

2024171,9 K lei
2025146,1 K lei

Disponibilități bănești

20242,8 K lei
2025-34,9 K lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri679,6 K lei643,1 K lei895,1 K lei+39,2% față de anul anterior
Rezultat net48,3 K lei36,7 K lei9,7 K lei-73,6% față de anul anterior
Capitaluri proprii156,1 K lei189,9 K lei69,5 K lei-63,4% față de anul anterior
Datorii89,4 K lei171,9 K lei146,1 K lei-15% față de anul anterior
Creanțe51,4 K lei47,1 K lei47,3 K lei+0,5% față de anul anterior
Angajați332-33,3% față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă1,1%5,7%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 16,3% (n=8.661) · 2024: 8,6% (n=835)

Rezultat / active (A+B)4,5%10,1%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 6,4% (n=6.690) · 2024: 3,4% (n=620)

Rezultat / capitaluri proprii13,9%19,3%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 88,6% (n=8.009) · 2024: 28% (n=755)

Vânzări per angajat447.530 lei214.365 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2025: 154.407 lei (n=7.284) · 2024: 116.880 lei (n=693)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)32,2%52,5%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 35% (n=6.692) · 2024: 37,3% (n=620)

Datorii / active (A+B)67,8%47,5%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 61,2% (n=6.692) · 2024: 60,3% (n=620)

Ponderea activelor imobilizate26,4%16,6%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 22,9% (n=6.692) · 2024: 15,9% (n=620)

Active circulante / datorii totale1,09×1,75×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 1,22× (n=10.700) · 2024: 1,17× (n=1.088)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări19 zile26,4 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 97,6 zile (n=7.681) · 2024: 77,2 zile (n=709)

Stocuri în zile de vânzări58,9 zile140,9 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2025: 17,2 zile (n=4.176) · 2024: 14,1 zile (n=359)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

raportare simplificată
Cifră de afaceri
895.059
Rezultat net
9.674
Angajați
2
Datorii
146.137
Active imobilizate
56.930
Active circulante
158.747
Capitaluri proprii
69.540
Venituri totale
895.059
Cheltuieli totale
864.381
Stocuri
146.342
Creanțe
47.346
Casă și conturi la bănci
-34.941
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
33.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
643.095
Rezultat net
36.683
Angajați
3
Datorii
171.887
Active imobilizate
60.148
Active circulante
301.605
Capitaluri proprii
189.866
Venituri totale
773.095
Cheltuieli totale
720.152
Stocuri
251.704
Creanțe
47.108
Casă și conturi la bănci
2.793
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
33.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
679.610
Rezultat net
48.281
Angajați
3
Datorii
89.413
Active imobilizate
60.908
Active circulante
184.618
Capitaluri proprii
156.113
Venituri totale
679.640
Cheltuieli totale
624.563
Stocuri
129.885
Creanțe
51.420
Casă și conturi la bănci
3.313
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
33.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
333.730
Rezultat net
2.989
Angajați
2
Datorii
59.532
Active imobilizate
15.000
Active circulante
152.363
Capitaluri proprii
107.831
Venituri totale
338.938
Cheltuieli totale
332.560
Stocuri
76.343
Creanțe
67.669
Casă și conturi la bănci
8.351
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
33.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
287.372
Rezultat net
58.624
Angajați
1
Datorii
33.371
Active imobilizate
—
Active circulante
138.213
Capitaluri proprii
104.842
Venituri totale
287.372
Cheltuieli totale
225.874
Stocuri
41.538
Creanțe
58.493
Casă și conturi la bănci
38.182
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
33.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
101.800
Rezultat net
1.632
Angajați
1
Datorii
56.568
Active imobilizate
1.321
Active circulante
101.465
Capitaluri proprii
46.218
Venituri totale
101.800
Cheltuieli totale
99.150
Stocuri
—
Creanțe
36.000
Casă și conturi la bănci
65.465
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
33.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

0/ 100Niciun semnal confirmat · date parțiale
0semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Nu sunt semnale din regulile afișate în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțePotriviri după nume · necesită confirmare2026-10-09

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 0 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Nu apar semnalele de mai sus în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 2007-01-18 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Obligații fiscale restante publicate

Firma are apariții în ediții istorice ale listelor publicate. Acestea descriu numai situația de la data fiecărei ediții.

Istoric publicat

Aparițiile vechi nu indică existența unei datorii în prezent sau continuitatea aceleiași obligații. Arhivele sunt folosite numai pentru prezențe; absența dintr-o ediție istorică nu este interpretată.

EdițieTotalBuget de statAsigurări socialeȘomajSănătateContestat
2016-03-3121.277 lei21.277 lei0 lei0 lei0 lei0 lei

Conformare fiscală publicată

Firma apare în lista ANAF pentru 2026-06-30 a contribuabililor persoane juridice fără obligații restante.

Publicarea indică faptul că declarațiile fiscale cerute au fost depuse, obligațiile principale și accesorii din trimestru au fost achitate la scadență, iar la întocmirea listei nu existau obligații bugetare restante. Situația este o observație trimestrială și nu reprezintă o garanție pentru perioadele ulterioare.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

1 dosare cu nume identic · 2021-10-08–2026-10-09 · verificat 2026-10-09.

Dosar 1244/223/20242024-04-08 · Judecătoria DRAGASANI · Terţ poprit

validare poprire · Fond

4 termene · ultima soluție: Soluţionare

2024-10-22 · 09:00

Soluţionare

Respinge cererea de validare a popririi formulată de BEJ IORDACHE ION, în contradictoriu cu debitorii CONSTANTIN ION ?i CONSTANTIN DANIELA IONICA şi terţul poprit FOANTA CONSTRUCT SRL. Cu drept de apel în termen de 5 de zile de la comunicare, apel care se depune la Judecătoria Drăgă?ani, judeţul Vâlcea. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 22.10.2024.

Document: Hotarare 974/2024 · 2024-10-22

2024-10-07 · 09:00

Amână pronunţarea

Amână pronunţarea în cauză la data de 22.10.2024. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 07.10.2024.

Document: incheiereAmanareulterioaraapronuntarii · 2024-10-07

2024-09-27 · 10:30

Amână pronunţarea

Amână pronunţarea în cauză la data de 07.10.2024. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 27.09.2024.

Document: incheiereAmanareinitialaapronuntarii · 2024-09-27

2024-06-25 · 10:30

Amână cauza

Amână judecarea cauzei la data de 27.09.2024.

Document: incheieredesedinta · 2024-06-25

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

1 dosare distincte cu nume de administratori menționate împreună cu numele firmei · verificat 2026-10-09.

Dosar 1244/223/20242024-04-08 · Judecătoria DRAGASANI · Civil

validare poprire

Nume publicate de ONRC: CONSTANTIN ION

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
20668692
Număr de înregistrare
J2007000044382
Înmatriculare
18 ianuarie 2007
EUID
ROONRC.J2007000044382
Formă juridică
SRL
Sediu social
GEORGE CĂLINESCU 35 Sat Zăvideni, Comuna Prundeni Vâlcea · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
Str GEORGE CĂLINESCU 35 Zăvideni VÂLCEA · Firme la aceeași adresă
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
18 ianuarie 2007
Înregistrare fiscală
11 martie 2026
Telefon
0765219615 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
CONSTANTIN ION

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
FOANTA CONSTRUCT SRL
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 18.01.2007
Înregistrare fiscală
19 ianuarie 2007
Număr registrul comerțului
J2007000044382
Cod CAEN
4100
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Unitatea Fiscală Municipală Drăgăşani

Contact și adrese

Telefon
0765219615 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. VÂLCEA, SAT ZĂVIDENI COM. PRUNDENI, STR. GEORGE CĂLINESCU, NR.35
Cod poștal fiscal
247528
Strada sediului
Str. George Călinescu
Numărul sediului
35
Localitatea sediului
Sat Zăvideni Com. Prundeni
Județul sediului
VÂLCEA
Codul poștal al sediului
247528
Strada domiciliului fiscal
Str. George Călinescu
Numărul domiciliului fiscal
35
Localitatea domiciliului fiscal
Sat Zăvideni Com. Prundeni
Județul domiciliului fiscal
VÂLCEA
Cod poștal domiciliu fiscal
247528

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
TVA de la
1 februarie 2022
TVA la încasare
Nu
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

33 activități autorizate

CAEN 2511 Rev. 3Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice

CAEN 2512 Rev. 3Fabricarea de uși și ferestre din metal

CAEN 4100 Rev. 3Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale

CAEN 4211 Rev. 3Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor

CAEN 4311 Rev. 3Lucrări de demolare a construcțiilor

CAEN 4312 Rev. 3Lucrări de pregătire a terenului

CAEN 4321 Rev. 3Lucrări de instalații electrice

CAEN 4322 Rev. 3Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat

CAEN 4323 Rev. 3Lucrări de izolații

CAEN 4333 Rev. 3Lucrări de pardosire și placare a pereților

CAEN 4334 Rev. 3Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri

CAEN 4335 Rev. 3Alte lucrări de finisare

CAEN 4341 Rev. 3Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții

CAEN 4342 Rev. 3Alte lucrări speciale de construcții pentru clădiri

CAEN 4391 Rev. 3Activități de zidărie

CAEN 4399 Rev. 3Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.

CAEN 4613 Rev. 3Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții

CAEN 4683 Rev. 3Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare

CAEN 4684 Rev. 3Comerț cu ridicata al echipamentelor și furniturilor de fierărie pentru instalații sanitare și de încălzire

CAEN 4685 Rev. 3Comerț cu ridicata al produselor chimice

CAEN 4711 Rev. 3Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun

CAEN 4712 Rev. 3Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare

CAEN 4778 Rev. 3Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi

CAEN 4792 Rev. 3Intermedieri în comerțul cu amănuntul specializat

CAEN 4941 Rev. 3Transporturi rutiere de mărfuri

CAEN 5210 Rev. 3Depozitări

CAEN 5611 Rev. 3Restaurante

CAEN 5621 Rev. 3Activități de alimentație (catering) pentru evenimente

CAEN 5630 Rev. 3Baruri și alte activități de servire a băuturilor

CAEN 5640 Rev. 3Intermedieri pentru servicii de alimentație și de servire a băuturilor

CAEN 8121 Rev. 3Activități generale de curățenie a clădirilor

CAEN 8122 Rev. 3Activități specializate de curățenie

CAEN 8123 Rev. 3Alte activități de curățenie

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-09Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul VâlceaSat Zăvideni, Comuna PrundeniCAEN 4100
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI