Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/FRANCONSTRUCT SRL

FRANCONSTRUCT SRL

CUI 18309484 · SRL· Municipiul Galaţi

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în creștere. Marjă în creștere.

FRANCONSTRUCT SRL are sediul în Municipiul Galaţi. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a crescut+61,2%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 253,3 K lei, față de 157,2 K lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a crescut8%

Marja netă calculată este 8% în 2025, față de -3,9% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Datoriile au crescut+31,3%

Datoriile raportate sunt 10,9 K lei în 2025, față de 8,3 K lei în 2024. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
0/ 100
Niciun semnal confirmat · date parțiale
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 2025253,3 K lei+61,2% față de anul anterior2020: 74.2952021: 104.6102022: 123.7402023: 144.3952024: 157.1742025: 253.328
Rezultat net 202520,2 K leiTrecere pe profit2020: 22.4112021: -2.8482022: 29.4882023: 13.2632024: -6.1142025: 20.236
Angajați 20251Neschimbat față de anul anterior2020: 12021: 12022: 12023: 12024: 12025: 1
Capitaluri proprii 202520,7 K lei+367,1% față de anul anterior2020: 7.6852021: 4.8382022: 29.8262023: 16.0352024: 4.4222025: 20.657
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate0127 K253 K2020: 74,3 K lei74,3 K20202021: 104,6 K lei104,6 K20212022: 123,7 K lei123,7 K20222023: 144,4 K lei144,4 K20232024: 157,2 K lei157,2 K20242025: 253,3 K lei253,3 K2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri-3,9%13,1%30,2%2020: 30,2%30,2%20202021: -2,7%-2,7%20212022: 23,8%23,8%20222023: 9,2%9,2%20232024: -3,9%-3,9%20242025: 8%8%2025Reper 2025: mediana sectorului 5,1% · n=2.710

Cifra de afaceri: +61,2% față de anul anterior.Marjă netă 8% · +11,9 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

20244,4 K lei
202520,7 K lei

Datorii raportate

20248,3 K lei
202510,9 K lei

Disponibilități bănești

20248,9 K lei
202528,9 K lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri144,4 K lei157,2 K lei253,3 K lei+61,2% față de anul anterior
Rezultat net13,3 K lei-6,1 K lei20,2 K leiTrecere pe profit
Capitaluri proprii16 K lei4,4 K lei20,7 K lei+367,1% față de anul anterior
Datorii9,8 K lei8,3 K lei10,9 K lei+31,3% față de anul anterior
Creanțe—3 K lei1,9 K lei-37,5% față de anul anterior
Angajați111Neschimbat față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă8%-3,9%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 5,1% (n=2.710) · 2024: 3,2% (n=2.846)

Rezultat / capitaluri proprii98%-138,3%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 33,1% (n=2.164) · 2024: 23% (n=2.224)

Vânzări per angajat253.328 lei157.174 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2025: 195.154 lei (n=2.085) · 2024: 177.754 lei (n=2.232)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Active circulante / datorii totale2,9×1,53×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 1,07× (n=3.202) · 2024: 1,09× (n=3.332)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări2,7 zile6,9 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 44,1 zile (n=2.434) · 2024: 44,2 zile (n=2.539)

Stocuri în zile de vânzări1,1 zile1,8 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2025: 35,1 zile (n=1.773) · 2024: 38,1 zile (n=1.789)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

raportare simplificată
Cifră de afaceri
253.328
Rezultat net
20.236
Angajați
1
Datorii
10.881
Active imobilizate
—
Active circulante
31.538
Capitaluri proprii
20.657
Venituri totale
253.328
Cheltuieli totale
230.611
Stocuri
779
Creanțe
1.897
Casă și conturi la bănci
28.862
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
157.174
Rezultat net
-6.114
Angajați
1
Datorii
8.288
Active imobilizate
—
Active circulante
12.710
Capitaluri proprii
4.422
Venituri totale
157.187
Cheltuieli totale
161.916
Stocuri
780
Creanțe
3.034
Casă și conturi la bănci
8.896
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
144.395
Rezultat net
13.263
Angajați
1
Datorii
9.827
Active imobilizate
—
Active circulante
25.862
Capitaluri proprii
16.035
Venituri totale
144.411
Cheltuieli totale
129.877
Stocuri
8.304
Creanțe
—
Casă și conturi la bănci
17.558
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
123.740
Rezultat net
29.488
Angajați
1
Datorii
8.055
Active imobilizate
—
Active circulante
37.881
Capitaluri proprii
29.826
Venituri totale
123.741
Cheltuieli totale
93.040
Stocuri
16.103
Creanțe
16.553
Casă și conturi la bănci
5.225
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
104.610
Rezultat net
-2.848
Angajați
1
Datorii
9.831
Active imobilizate
0
Active circulante
14.669
Capitaluri proprii
4.838
Venituri totale
104.611
Cheltuieli totale
106.538
Stocuri
13.946
Creanțe
277
Casă și conturi la bănci
446
Cheltuieli în avans
0
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
74.295
Rezultat net
22.411
Angajați
1
Datorii
22.929
Active imobilizate
0
Active circulante
30.614
Capitaluri proprii
7.685
Venituri totale
95.296
Cheltuieli totale
71.731
Stocuri
16.514
Creanțe
181
Casă și conturi la bănci
13.919
Cheltuieli în avans
0
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

0/ 100Niciun semnal confirmat · date parțiale
0semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Nu sunt semnale din regulile afișate în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-10-06

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 0 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Nu apar semnalele de mai sus în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 2006-01-24 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-05–2026-10-06 · verificat 2026-10-06.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
18309484
Număr de înregistrare
J2006000129172
Înmatriculare
24 ianuarie 2006
EUID
ROONRC.J2006000129172
Formă juridică
SRL
Sediu social
9 Mai 1945 11C Municipiul Galaţi Galaţi
Adresă fiscală
Str 9 Mai 1945 11C Galaţi GALAŢI
TVA
Neînregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
24 ianuarie 2006
Înregistrare fiscală
9 februarie 2026
Telefon
0236312090 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
FRÂNCU NICUŞOR

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
FRANCONSTRUCT SRL
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 24.01.2006
Înregistrare fiscală
25 ianuarie 2006
Număr registrul comerțului
J2006000129172
Cod CAEN
4332
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Galaţi

Contact și adrese

Telefon
0236312090 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. GALAŢI, MUN. GALAŢI, STR. 9 MAI 1945, NR.11C
Strada sediului
Str. 9 Mai 1945
Numărul sediului
11C
Localitatea sediului
Mun. Galaţi
Județul sediului
GALAŢI
Strada domiciliului fiscal
Str. 9 Mai 1945
Numărul domiciliului fiscal
11C
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Galaţi
Județul domiciliului fiscal
GALAŢI

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Nu
TVA la încasare
Nu
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

4 activități autorizate

CAEN 2223 Rev. 3Fabricarea de uși și ferestre din material plastic

CAEN 2512 Rev. 3Fabricarea de uși și ferestre din metal

CAEN 4331 Rev. 3Lucrări de ipsoserie

CAEN 4332 Rev. 3Lucrări de tâmplărie și dulgherie

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-06Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul GalaţiMunicipiul GalaţiCAEN 4332
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI