Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/GITAS IMPORT EXPORT SRL

GITAS IMPORT EXPORT SRL

CUI 229331 · SRL· Loc. Huedin, Oraş Huedin· Transporturi rutiere de mărfuri

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în creștere. Marjă în scădere.

GITAS IMPORT EXPORT SRL are sediul în Loc. Huedin, Oraş Huedin și raportează activitatea transporturi rutiere de mărfuri. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2024.

Cifra de afaceri a crescut+61,4%

Cifra de afaceri raportată pentru 2024 este 813,2 K lei, față de 503,8 K lei în 2023.

Bilanț 2024
Marja netă a coborât6,7%

Marja netă calculată este 6,7% în 2024, față de 7% în 2023.

Calcul din bilanț 2024
Datoriile au crescut+23,3%

Datoriile raportate sunt 64,3 K lei în 2024, față de 52,1 K lei în 2023. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2024

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
0/ 100
Niciun semnal confirmat · date parțiale
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 2024813,2 K lei+61,4% față de anul anterior2023: 503.8082024: 813.165
Rezultat net 202454,8 K lei+55,5% față de anul anterior2020: 02021: 02023: 35.2182024: 54.763
Angajați 20245Fără an comparabil
Capitaluri proprii 2024127,7 K lei+50% față de anul anterior2020: 19.5722021: 19.5722023: 85.1322024: 127.725
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2024 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate0407 K813 K—2020—20212023: 503,8 K lei503,8 K20232024: 813,2 K lei813,2 K2024

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri0%3,5%7%202020212023: 7%7%20232024: 6,7%6,7%2024Reper 2024: mediana sectorului 3,5% · n=32.629

Cifra de afaceri: +61,4% față de anul anterior.Marjă netă 6,7% · -0,3 pp față de 2023

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

202385,1 K lei
2024127,7 K lei

Datorii raportate

202352,1 K lei
202464,3 K lei

Disponibilități bănești

202368,3 K lei
202487,5 K lei

Capital de lucru net

2023—
2024—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2024: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202120232024Ultima variație
Cifră de afaceri—503,8 K lei813,2 K lei+61,4% față de anul anterior
Rezultat net0 lei35,2 K lei54,8 K lei+55,5% față de anul anterior
Capitaluri proprii19,6 K lei85,1 K lei127,7 K lei+50% față de anul anterior
Datorii33,7 K lei52,1 K lei64,3 K lei+23,3% față de anul anterior
Creanțe52,2 K lei72,2 K lei61,1 K lei-15,3% față de anul anterior
Angajați——5Fără an comparabil

Indicatori financiari · comparație

2024 / 2023

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20242023
Marjă netă6,7%7%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2024: 3,5% (n=32.629) · 2023: 5,7% (n=32.623)

Rezultat / active (A+B)23,6%18,1%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2024: 2,7% (n=29.187) · 2023: 4,7% (n=29.107)

Rezultat / capitaluri proprii42,9%41,4%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2024: 21,3% (n=26.850) · 2023: 29,9% (n=27.468)

Vânzări per angajat162.633 lei—
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2024: 257.350 lei (n=28.111) · 2023: 245.231 lei (n=28.239)

Capital și îndatorare

Indicator20242023
Capitaluri proprii / active (A+B)55,1%43,8%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2024: 28,1% (n=29.203) · 2023: 31% (n=29.125)

Datorii / active (A+B)27,7%26,8%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2024: 73% (n=29.203) · 2023: 70,1% (n=29.125)

Ponderea activelor imobilizate17,3%13,1%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2024: 31,1% (n=29.203) · 2023: 27,9% (n=29.125)

Active circulante / datorii totale2,98×3,24×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2024: 0,83× (n=40.996) · 2023: 0,91× (n=40.729)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20242023
Creanțe în zile de vânzări27 zile51,6 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2024: 61,7 zile (n=31.003) · 2023: 66,2 zile (n=30.890)

Stocuri în zile de vânzări19 zile20,4 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2024: 5,7 zile (n=16.762) · 2023: 5,5 zile (n=17.167)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 4 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
813.165
Rezultat net
54.763
Angajați
5
Datorii
64.267
Active imobilizate
40.153
Active circulante
191.521
Capitaluri proprii
127.725
Venituri totale
813.165
Cheltuieli totale
754.122
Stocuri
42.895
Creanțe
61.096
Casă și conturi la bănci
87.530
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
39.682
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
503.808
Rezultat net
35.218
Angajați
—
Datorii
52.136
Active imobilizate
25.551
Active circulante
169.017
Capitaluri proprii
85.132
Venituri totale
503.808
Cheltuieli totale
463.875
Stocuri
28.576
Creanțe
72.161
Casă și conturi la bănci
68.280
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
57.300
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
—
Rezultat net
0
Angajați
—
Datorii
33.661
Active imobilizate
1.024
Active circulante
52.209
Capitaluri proprii
19.572
Venituri totale
0
Cheltuieli totale
—
Stocuri
19
Creanțe
52.161
Casă și conturi la bănci
29
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
—
Rezultat net
0
Angajați
—
Datorii
33.661
Active imobilizate
1.024
Active circulante
52.209
Capitaluri proprii
19.572
Venituri totale
0
Cheltuieli totale
—
Stocuri
19
Creanțe
52.161
Casă și conturi la bănci
29
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

0/ 100Niciun semnal confirmat · date parțiale
0semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Nu sunt semnale din regulile afișate în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-10-10

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 0 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-24Sursa bilanțului 2024Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Nu apar semnalele de mai sus în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 1992-11-27 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2024.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-09–2026-10-10 · verificat 2026-10-10.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
229331
Număr de înregistrare
J1991003686120
Înmatriculare
15 noiembrie 1991
EUID
ROONRC.J1991003686120
Formă juridică
SRL
Sediu social
TRANDAFIRILOR 55 Loc. Huedin, Oraş Huedin Cluj
Adresă fiscală
Str TRANDAFIRILOR 55 Huedin CLUJ
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
27 noiembrie 1992
Înregistrare fiscală
4 aprilie 2025
Telefon
0264432176 · Firme cu același număr
Fax
0264432176

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
IANCU GEORGE VLAD

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
GITAS IMPORT EXPORT SRL
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 27.11.1992
Înregistrare fiscală
27 noiembrie 1992
Număr registrul comerțului
J1991003686120
Cod CAEN
5630
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Unitatea Fiscală Orăşenească Huedin

Contact și adrese

Telefon
0264432176 · Firme cu același număr
Fax
0264432176 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. CLUJ, ORŞ. HUEDIN, STR. TRANDAFIRILOR, NR.55
Cod poștal fiscal
405400
Strada sediului
Str. Trandafirilor
Numărul sediului
55
Localitatea sediului
Orş. Huedin
Județul sediului
CLUJ
Codul poștal al sediului
405400
Strada domiciliului fiscal
Str. Trandafirilor
Numărul domiciliului fiscal
55
Localitatea domiciliului fiscal
Orş. Huedin
Județul domiciliului fiscal
CLUJ
Cod poștal domiciliu fiscal
405400

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
Perioada 1: TVA de la
30 august 2022
Perioada 2: TVA de la
1 iulie 1993
Perioada 2: TVA până la
31 iulie 2012
Perioada 2: Motivul anulării
Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata din oficiu, potrivit dispozitiilor Art.153 alin.(9) lit.e) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
TVA la încasare
Nu
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

10 activități autorizate

CAEN 4711 Rev. 3Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun

CAEN 4712 Rev. 3Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare

CAEN 4791 Rev. 3Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat

CAEN 4941 Rev. 3Transporturi rutiere de mărfuri

CAEN 5224 Rev. 3Manipulări

CAEN 5611 Rev. 3Restaurante

CAEN 5612 Rev. 3Activități ale unităților mobile de alimentație

CAEN 5621 Rev. 3Activități de alimentație (catering) pentru evenimente

CAEN 5622 Rev. 3Alte servicii de alimentație n.c.a.

CAEN 5630 Rev. 3Baruri și alte activități de servire a băuturilor

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2024.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20242026-06-24—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-10Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul ClujLoc. Huedin, Oraş HuedinCAEN 4941
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI