Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/GITAV SRL

GITAV SRL

CUI 9780309 · SRL· Municipiul Orşova· Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în creștere. Marjă în scădere.

GITAV SRL are sediul în Municipiul Orşova și raportează activitatea comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2024.

Cifra de afaceri a crescut+10,9%

Cifra de afaceri raportată pentru 2024 este 3,4 mil. lei, față de 3,1 mil. lei în 2023.

Bilanț 2024
Marja netă a coborât0,1%

Marja netă calculată este 0,1% în 2024, față de 0,1% în 2023.

Calcul din bilanț 2024
Datoriile au scăzut-6,1%

Datoriile raportate sunt 1 mil. lei în 2024, față de 1,1 mil. lei în 2023. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2024

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
0/ 100
Niciun semnal confirmat · date parțiale
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 20243,4 mil. lei+10,9% față de anul anterior2020: 2.577.2642021: 2.554.9472022: 2.786.4342023: 3.069.9022024: 3.405.246
Rezultat net 20242,4 K lei-9,8% față de anul anterior2020: 21.9532021: 18.1662022: 37.3122023: 2.6782024: 2.416
Angajați 20246Neschimbat față de anul anterior2020: 82021: 82022: 82023: 62024: 6
Capitaluri proprii 2024204,8 K lei-52,1% față de anul anterior2020: 429.2512021: 447.4172022: 484.7292023: 427.4062024: 204.823
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2024 · bilanț complet · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate02 mil.3 mil.2020: 2,6 mil. lei2,6 mil.20202021: 2,6 mil. lei2,6 mil.20212022: 2,8 mil. lei2,8 mil.20222023: 3,1 mil. lei3,1 mil.20232024: 3,4 mil. lei3,4 mil.2024

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri0%1,4%2,8%2020: 0,9%0,9%20202021: 0,7%0,7%20212022: 1,3%1,3%20222023: 0,1%0,1%20232024: 0,1%0,1%2024Reper 2024: mediana sectorului 2,8% · n=2.780

Cifra de afaceri: +10,9% față de anul anterior.Marjă netă 0,1% · -0 pp față de 2023

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

2023427,4 K lei
2024204,8 K lei

Datorii raportate

20231,1 mil. lei
20241 mil. lei

Disponibilități bănești

2023698,1 K lei
2024578,1 K lei

Capital de lucru net

2023—
2024—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2024: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202220232024Ultima variație
Cifră de afaceri2,8 mil. lei3,1 mil. lei3,4 mil. lei+10,9% față de anul anterior
Rezultat net37,3 K lei2,7 K lei2,4 K lei-9,8% față de anul anterior
Capitaluri proprii484,7 K lei427,4 K lei204,8 K lei-52,1% față de anul anterior
Datorii967 K lei1,1 mil. lei1 mil. lei-6,1% față de anul anterior
Creanțe892,1 K lei555,4 K lei312,5 K lei-43,7% față de anul anterior
Angajați866Neschimbat față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2024 / 2023

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20242023
Marjă netă0,1%0,1%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2024: 2,8% (n=2.780) · 2023: 3,2% (n=2.978)

Rezultat / active (A+B)0,2%0,2%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2024: 6,9% (n=2.382) · 2023: 7,5% (n=2.541)

Rezultat / capitaluri proprii1,2%0,6%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2024: 18,6% (n=2.445) · 2023: 22% (n=2.608)

Vânzări per angajat567.541 lei511.650 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2024: 443.156 lei (n=2.187) · 2023: 399.503 lei (n=2.331)

Capital și îndatorare

Indicator20242023
Capitaluri proprii / active (A+B)16,5%27,9%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2024: 38,9% (n=2.387) · 2023: 40,4% (n=2.544)

Datorii / active (A+B)83,5%72,1%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2024: 61,1% (n=2.387) · 2023: 59,4% (n=2.544)

Ponderea activelor imobilizate7,9%5,7%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2024: 27,2% (n=2.387) · 2023: 27,2% (n=2.544)

Active circulante / datorii totale1,1×1,31×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2024: 1,06× (n=3.241) · 2023: 1,08× (n=3.501)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20242023
Creanțe în zile de vânzări33 zile65,1 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2024: 6,6 zile (n=2.410) · 2023: 7,5 zile (n=2.460)

Stocuri în zile de vânzări26,6 zile22,1 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2024: 44,4 zile (n=2.643) · 2023: 45,2 zile (n=2.807)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 5 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2024

bilanț complet
Cifră de afaceri
3.405.246
Rezultat net
2.416
Angajați
6
Datorii
1.035.378
Active imobilizate
98.005
Active circulante
1.142.196
Capitaluri proprii
204.823
Venituri totale
3.494.120
Cheltuieli totale
3.481.531
Stocuri
251.562
Creanțe
312.544
Casă și conturi la bănci
578.090
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
45.500
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

bilanț complet
Cifră de afaceri
3.069.902
Rezultat net
2.678
Angajați
6
Datorii
1.102.335
Active imobilizate
87.944
Active circulante
1.441.797
Capitaluri proprii
427.406
Venituri totale
3.103.429
Cheltuieli totale
3.095.843
Stocuri
188.276
Creanțe
555.375
Casă și conturi la bănci
698.146
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
45.500
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

bilanț complet
Cifră de afaceri
2.786.434
Rezultat net
37.312
Angajați
8
Datorii
967.047
Active imobilizate
93.242
Active circulante
1.358.534
Capitaluri proprii
484.729
Venituri totale
2.796.665
Cheltuieli totale
2.745.087
Stocuri
107.318
Creanțe
892.108
Casă și conturi la bănci
359.108
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
45.500
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

bilanț complet
Cifră de afaceri
2.554.947
Rezultat net
18.166
Angajați
8
Datorii
528.774
Active imobilizate
98.958
Active circulante
877.233
Capitaluri proprii
447.417
Venituri totale
2.579.757
Cheltuieli totale
2.552.298
Stocuri
99.483
Creanțe
752.523
Casă și conturi la bănci
25.227
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
45.500
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

bilanț complet
Cifră de afaceri
2.577.264
Rezultat net
21.953
Angajați
8
Datorii
347.911
Active imobilizate
104.965
Active circulante
672.197
Capitaluri proprii
429.251
Venituri totale
2.591.738
Cheltuieli totale
2.559.095
Stocuri
92.803
Creanțe
526.128
Casă și conturi la bănci
53.266
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
45.500
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

0/ 100Niciun semnal confirmat · date parțiale
0semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Nu sunt semnale din regulile afișate în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-07
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-11-03

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 0 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-24Sursa bilanțului 2024Date financiare
2026-05-15Cea mai recentă înregistrare de achiziție din profilAchiziții

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Nu apar semnalele de mai sus în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 1997-09-24 · ANAF 2026-11-07 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2024.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-11-02–2026-11-03 · verificat 2026-11-03.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

2 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

5 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
9780309
Număr de înregistrare
J1997000253257
Înmatriculare
31 iulie 1997
EUID
ROONRC.J1997000253257
Formă juridică
SRL
Sediu social
Str. Portile de Fier 9A Municipiul Orşova Mehedinţi
Adresă fiscală
Str. Portile de Fier 9A Orşova MEHEDINŢI
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
24 septembrie 1997
Înregistrare fiscală
24 mai 2018
Telefon
0723198661 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
TĂNASIE GHERGHINA DANIELA
administrator
TĂNASIE OCTAVIAN

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 7 noiembrie 2026; ultima verificare: 7 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
GITAV SRL
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 24.09.1997
Înregistrare fiscală
24 septembrie 1997
Număr registrul comerțului
J1997000253257
Cod CAEN
4711
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Unitatea Fiscală Orăşenească Orşova

Contact și adrese

Telefon
0723198661 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. MEHEDINŢI, MUN. ORŞOVA, STR. PORTILE DE FIER, NR.9A
Cod poștal fiscal
225200
Strada sediului
Str. Portile de Fier
Numărul sediului
9A
Localitatea sediului
Mun. Orşova
Județul sediului
MEHEDINŢI
Codul poștal al sediului
225200
Strada domiciliului fiscal
Str. Portile de Fier
Numărul domiciliului fiscal
9A
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Orşova
Județul domiciliului fiscal
MEHEDINŢI
Cod poștal domiciliu fiscal
225200

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
TVA de la
24 septembrie 1997
TVA la încasare
Nu
TVA la încasare de la
1 ianuarie 2013
TVA la încasare până la
1 februarie 2014
Actualizare TVA la încasare
29 ianuarie 2014
Publicare TVA la încasare
30 ianuarie 2014
Tip act TVA la încasare
Radiere
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Explorează toate (5) →

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Autorități cu cele mai multe înregistrări

COMUNA ILOVITA5 din 5 înregistrări (100%) · Vezi relația

Categorii CPV frecvente

Cisterne, rezervoare, containere si cuve sub presiune (Rev.2)1 din 5 înregistrări (20%) · Vezi selecția

Lucrari de constructii (Rev.2)1 din 5 înregistrări (20%) · Vezi selecția

Lucrari de amenajare a terenului (Rev.2)1 din 5 înregistrări (20%) · Vezi selecția

Lucrari de constructii de statii de autobuz (Rev.2)1 din 5 înregistrări (20%) · Vezi selecția

Lucrari de reparatii generale si de renovare (Rev.2)1 din 5 înregistrări (20%) · Vezi selecția

Ponderile folosesc numărul de rânduri publicate, nu valoarea lor. Nu indică dependență economică, favoritism, livrare sau plată; loturile și câștigătorii pot produce rânduri separate.

15 mai 2026Achiziție directă

Achiziție echipamente și accesorii pentru captare și distribuție apă pentru obiectivul “Echipamente

Autoritate: COMUNA ILOVITA

CPV 44610000-9 — Cisterne, rezervoare, containere si cuve sub presiune (Rev.2)

T2 2026 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 44610000-9

Vezi detaliile atribuirii →
46.100 leiValoare publicată
8 aprilie 2026Achiziție directă

Executie lucrari de constructii pentru obiectivul “Infiintare grup sanitar Scoala Primara Bahna, in

Autoritate: COMUNA ILOVITA

CPV 45000000-7 — Lucrari de constructii (Rev.2)

T2 2026 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 45000000-7

Vezi detaliile atribuirii →
291.884 leiValoare publicată
4 iulie 2025Achiziție directă

LUCRARI DE REPARATII CAMIN CULTURAL BAHNA, COMUNA ILOVITA

Autoritate: COMUNA ILOVITA

CPV 45453000-7 — Lucrari de reparatii generale si de renovare (Rev.2)

T3 2025 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 45453000-7

Vezi detaliile atribuirii →
203.751 leiValoare publicată
29 mai 2025Achiziție directă

AMENAJARE SPATIU VERDE A CURTII FOSTEI SCOLI MOISESTI

Autoritate: COMUNA ILOVITA

CPV 45111291-4 — Lucrari de amenajare a terenului (Rev.2)

T2 2025 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 45111291-4

Vezi detaliile atribuirii →
124.400 leiValoare publicată
29 mai 2025Achiziție directă

STATII DE AUTOBUZ

Autoritate: COMUNA ILOVITA

CPV 45213311-6 — Lucrari de constructii de statii de autobuz (Rev.2)

T2 2025 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 45213311-6

Vezi detaliile atribuirii →
15.126 leiValoare publicată

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

22 activități autorizate

CAEN 4120 Rev. 2Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale

CAEN 4211 Rev. 2Lucrări de construcții a drumurilor și autostrăzilor

CAEN 4213 Rev. 2Construcția de poduri și tuneluri

CAEN 4221 Rev. 2Lucrări de construcții a proiectelor utilitare pentru fluide

CAEN 4291 Rev. 2Construcții hidrotehnice

CAEN 4299 Rev. 2Lucrări de construcții a altor proiecte inginerești n.c.a

CAEN 4311 Rev. 2Lucrări de demolare a construcțiilor

CAEN 4312 Rev. 2Lucrări de pregătire a terenului

CAEN 4313 Rev. 2Lucrări de foraj și sondaj pentru construcții

CAEN 4391 Rev. 2Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții

CAEN 4399 Rev. 2Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.

CAEN 4711 Rev. 2Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun

CAEN 4719 Rev. 2Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare

CAEN 4721 Rev. 2Comerț cu amănuntul al fructelor și legumelor proaspete, în magazine specializate

CAEN 4722 Rev. 2Comerț cu amănuntul al cărnii și al produselor din carne, în magazine specializate

CAEN 4723 Rev. 2Comerț cu amănuntul al peștelui, crustaceelor și moluștelor, în magazine specializate

CAEN 4724 Rev. 2Comerț cu amănuntul al pâinii, produselor de patiserie și produselor zaharoase, în magazine specializate

CAEN 4742 Rev. 2Comerț cu amănuntul al echipamentului pentru telecomunicații în magazine specializate

CAEN 4752 Rev. 2Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit, în magazine specializate

CAEN 4759 Rev. 2Comerț cu amănuntul al mobilei, al articolelor de iluminat și al articolelor de uz casnic n.c.a., în magazine specializate

CAEN 7732 Rev. 2Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente pentru construcții

CAEN 8129 Rev. 2Alte activități de curățenie

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2024.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20242026-06-24—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-07Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-11-03Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Înregistrări disponibile

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul MehedinţiMunicipiul OrşovaStrada Portile De FierCAEN 4711
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI