Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/GM MATCONSTRUCT SRL

GM MATCONSTRUCT SRL

CUI 23120910 · SRL· Sat Sarasau, Comuna Sarasau

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în scădere. Marjă în scădere.

GM MATCONSTRUCT SRL are sediul în Sat Sarasau, Comuna Sarasau. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a scăzut-1,5%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 3,6 mil. lei, față de 3,7 mil. lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a coborât3,7%

Marja netă calculată este 3,7% în 2025, față de 3,9% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Creanțe în creștere+366,6%

Soldul creanțelor a crescut față de 2024. Bilanțul nu arată dacă facturile sunt restante sau dacă au fost încasate ulterior.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
0/ 100
Niciun semnal confirmat · date parțiale
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 20253,6 mil. lei-1,5% față de anul anterior2020: 3.318.1132021: 3.891.2692022: 3.549.5812023: 2.958.9412024: 3.673.0772025: 3.618.678
Rezultat net 2025133,3 K lei-7,4% față de anul anterior2020: 597.4932021: 905.8332022: 605.3922023: 35.0592024: 143.9172025: 133.256
Angajați 20253+50% față de anul anterior2020: 22021: 32022: 22023: 22024: 22025: 3
Capitaluri proprii 20253,5 mil. lei-9,4% față de anul anterior2020: 3.273.3642021: 4.179.1972022: 4.521.4312023: 4.556.4892024: 3.885.1852025: 3.518.441
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate02 mil.4 mil.2020: 3,3 mil. lei3,3 mil.20202021: 3,9 mil. lei3,9 mil.20212022: 3,5 mil. lei3,5 mil.20222023: 3 mil. lei3 mil.20232024: 3,7 mil. lei3,7 mil.20242025: 3,6 mil. lei3,6 mil.2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri0%11,6%23,3%2020: 18%18%20202021: 23,3%23,3%20212022: 17,1%17,1%20222023: 1,2%1,2%20232024: 3,9%3,9%20242025: 3,7%3,7%2025Reper 2025: mediana sectorului 2,8% · n=2.839

Cifra de afaceri: -1,5% față de anul anterior.Marjă netă 3,7% · -0,2 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

20243,9 mil. lei
20253,5 mil. lei

Datorii raportate

2024847,2 K lei
2025829,9 K lei

Disponibilități bănești

20241,3 mil. lei
2025820,5 K lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri3 mil. lei3,7 mil. lei3,6 mil. lei-1,5% față de anul anterior
Rezultat net35,1 K lei143,9 K lei133,3 K lei-7,4% față de anul anterior
Capitaluri proprii4,6 mil. lei3,9 mil. lei3,5 mil. lei-9,4% față de anul anterior
Datorii12,3 K lei847,2 K lei829,9 K lei-2% față de anul anterior
Creanțe528,6 K lei51,1 K lei238,4 K lei+366,6% față de anul anterior
Angajați223+50% față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă3,7%3,9%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 2,8% (n=2.839) · 2024: 2,9% (n=4.670)

Rezultat / active (A+B)2,9%2,8%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 1,4% (n=2.614) · 2024: 1,8% (n=4.162)

Rezultat / capitaluri proprii3,8%3,7%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 11% (n=2.532) · 2024: 12,3% (n=4.124)

Vânzări per angajat1.206.226 lei1.836.539 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2025: 378.099 lei (n=2.130) · 2024: 360.449 lei (n=3.666)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)75,6%76%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 26,4% (n=2.616) · 2024: 31,6% (n=4.166)

Datorii / active (A+B)17,8%16,6%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 73,2% (n=2.616) · 2024: 67,7% (n=4.166)

Ponderea activelor imobilizate32,6%34,6%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 15,2% (n=2.616) · 2024: 14,4% (n=4.166)

Active circulante / datorii totale3,78×3,95×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 1,02× (n=3.707) · 2024: 1,09× (n=5.854)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări23,7 zile5 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 44,7 zile (n=2.664) · 2024: 41,2 zile (n=4.341)

Stocuri în zile de vânzări206,7 zile190,9 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2025: 98,6 zile (n=2.540) · 2024: 88,1 zile (n=4.126)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

raportare simplificată
Cifră de afaceri
3.618.678
Rezultat net
133.256
Angajați
3
Datorii
829.919
Active imobilizate
1.520.034
Active circulante
3.136.955
Capitaluri proprii
3.518.441
Venituri totale
6.508.490
Cheltuieli totale
6.348.796
Stocuri
2.078.087
Creanțe
238.404
Casă și conturi la bănci
820.464
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
308.629
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
3.673.077
Rezultat net
143.917
Angajați
2
Datorii
847.210
Active imobilizate
1.767.741
Active circulante
3.345.549
Capitaluri proprii
3.885.185
Venituri totale
6.660.711
Cheltuieli totale
6.516.794
Stocuri
1.947.637
Creanțe
51.095
Casă și conturi la bănci
1.346.817
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
380.895
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
2.958.941
Rezultat net
35.059
Angajați
2
Datorii
12.306
Active imobilizate
1.431.741
Active circulante
3.531.962
Capitaluri proprii
4.556.489
Venituri totale
5.285.299
Cheltuieli totale
5.230.628
Stocuri
1.690.801
Creanțe
528.587
Casă și conturi la bănci
1.312.574
Cheltuieli în avans
57.276
Venituri în avans
452.184
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
3.549.581
Rezultat net
605.392
Angajați
2
Datorii
69.321
Active imobilizate
1.164.491
Active circulante
3.901.335
Capitaluri proprii
4.521.431
Venituri totale
6.429.674
Cheltuieli totale
5.799.625
Stocuri
2.117.585
Creanțe
546.983
Casă și conturi la bănci
1.236.767
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
475.074
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
3.891.269
Rezultat net
905.833
Angajați
3
Datorii
32.966
Active imobilizate
1.001.819
Active circulante
3.210.344
Capitaluri proprii
4.179.197
Venituri totale
7.016.062
Cheltuieli totale
6.083.305
Stocuri
2.286.100
Creanțe
196.601
Casă și conturi la bănci
727.643
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
3.318.113
Rezultat net
597.493
Angajați
2
Datorii
124.644
Active imobilizate
1.101.053
Active circulante
2.296.955
Capitaluri proprii
3.273.364
Venituri totale
5.905.277
Cheltuieli totale
5.284.206
Stocuri
847.236
Creanțe
8.197
Casă și conturi la bănci
1.441.522
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

0/ 100Niciun semnal confirmat · date parțiale
0semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Nu sunt semnale din regulile afișate în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțePotriviri după nume · necesită confirmare2026-10-10

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 0 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Nu apar semnalele de mai sus în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 2008-01-25 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Conformare fiscală publicată

Firma apare în lista ANAF pentru 2026-06-30 a contribuabililor persoane juridice fără obligații restante.

Publicarea indică faptul că declarațiile fiscale cerute au fost depuse, obligațiile principale și accesorii din trimestru au fost achitate la scadență, iar la întocmirea listei nu existau obligații bugetare restante. Situația este o observație trimestrială și nu reprezintă o garanție pentru perioadele ulterioare.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

1 dosare cu nume identic · 2021-10-09–2026-10-10 · verificat 2026-10-10.

Dosar 2424/307/20262026-06-05 · Judecătoria SIGHETUMARMATIEI · Creditor

încuviinţarea executării silite · Fond

1 termen · ultima soluție: Admite cererea

2026-06-16 · 08:30

Admite cererea

Admite cererea de încuviinţare a executării silite formulată de Biroul Executorului judecătoresc Vucea Gheorghe, cu sediul în localitatea Baia Mare, Bd. Republicii nr. 1, apartament 109, etaj 2, judeţul Maramure?, la cererea creditorului urmăritor GM MATCONSTRUCT SRL, CUI 23120910, J24/143/2008, cu sediul în comuna Sarasău, str. Principală, nr.271, judeţul Maramureş, dosar execu?ional nr. 106/2026.

Document: _Hotarare 2361/2026 · 2026-06-16

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
23120910
Număr de înregistrare
J24/143/2008
Înmatriculare
25 ianuarie 2008
EUID
ROONRC.J24/143/2008
Formă juridică
SRL
Sediu social
271 Sat Sarasau, Comuna Sarasau Maramureş
Adresă fiscală
271 Sarasau MARAMUREŞ
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
25 ianuarie 2008
Înregistrare fiscală
22 decembrie 2023
Telefon
0262371176 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
BOBOTA ALEXANDRINA-ARLEZIANA-ILEANA

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
GM MATCONSTRUCT SRL
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 25.01.2008
Înregistrare fiscală
28 ianuarie 2008
Număr registrul comerțului
J2008000143248
Cod CAEN
4683
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Unitatea Fiscală Municipală Sighetu Marmatiei

Contact și adrese

Telefon
0262371176 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. MARAMUREŞ, SAT SARASĂU COM. SARASĂU, , NR.271
Cod poștal fiscal
437265
Numărul sediului
271
Localitatea sediului
Sat Sarasău Com. Sarasău
Județul sediului
MARAMUREŞ
Codul poștal al sediului
437265
Numărul domiciliului fiscal
271
Localitatea domiciliului fiscal
Sat Sarasău Com. Sarasău
Județul domiciliului fiscal
MARAMUREŞ
Cod poștal domiciliu fiscal
437265

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
TVA de la
29 ianuarie 2008
TVA la încasare
Nu
TVA la încasare de la
1 ianuarie 2013
TVA la încasare până la
1 februarie 2014
Actualizare TVA la încasare
31 ianuarie 2014
Publicare TVA la încasare
1 februarie 2014
Tip act TVA la încasare
Radiere
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Istoric al schimbărilor observate

Sunt păstrate numai diferențele dintre verificări, începând cu activarea istoricului. Data cererii ANAF nu este tratată ca schimbare.

  1. 6 noiembrie 2026
    • adresa domiciliu fiscal.ddenumire Strada: fără valoare →
    • Adresă fiscală: JUD. MARAMUREŞ, SAT SARASĂU COM. SARASĂU, NR.271 → JUD. MARAMUREŞ, SAT SARASĂU COM. SARASĂU, , NR.271
    • date generale.cod CAEN: 4673 → 4683
    • date generale.nrRegCom: J24/143/2008 → J2008000143248
    • Telefon: fără valoare → 0262371176

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

12 activități autorizate

CAEN 2420 Rev. 2Producția de tuburi, țevi, profile tubulare și accesorii pentru acestea, din oțel

CAEN 2431 Rev. 2Tragere la rece a barelor

CAEN 2432 Rev. 2Laminare la rece a benzilor înguste

CAEN 2433 Rev. 2Producția de profile obținute la rece

CAEN 2434 Rev. 2Trefilarea firelor la rece

CAEN 2511 Rev. 2Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice

CAEN 2521 Rev. 2Producția de radiatoare și cazane pentru încălzire centrală

CAEN 2529 Rev. 2Producția de rezervoare, cisterne și containere metalice

CAEN 2550 Rev. 2Fabricarea produselor metalice obținute prin deformare plastică; metalurgia pulberilor

CAEN 2599 Rev. 2Fabricarea altor articole din metal n.c.a.

CAEN 2825 Rev. 2Fabricarea echipamentelor de ventilație și frigorifice, exclusiv a echipamentelor de uz casnic

CAEN 4673 Rev. 2Comerț cu ridicata al materialului lemnos și al materialelor de construcții și echipamentelor sanitare

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-10Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul MaramureşSat Sarasau, Comuna SarasauCAEN 4673
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI