Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/GRUIA BUSINESS CENTER S.R.L.

GRUIA BUSINESS CENTER S.R.L.

CUI 40007520 · SRL· Municipiul Motru

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în creștere. Marjă în creștere.

GRUIA BUSINESS CENTER S.R.L. are sediul în Municipiul Motru. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a crescut+7,4%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 198,4 K lei, față de 184,7 K lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a crescut4,4%

Marja netă calculată este 4,4% în 2025, față de 0,6% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Datoriile au scăzut-47,3%

Datoriile raportate sunt 12,4 K lei în 2025, față de 23,5 K lei în 2024. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
0/ 100
Niciun semnal confirmat · date parțiale
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 2025198,4 K lei+7,4% față de anul anterior2020: 383.8302021: 409.9942022: 261.0542023: 199.2212024: 184.7272025: 198.401
Rezultat net 20258,8 K lei+669,1% față de anul anterior2020: 17.2252021: 13.6542022: -7.7302023: 14.5342024: 1.1432025: 8.791
Angajați 20250Neschimbat față de anul anterior2020: 12021: 12022: 12023: 02024: 02025: 0
Capitaluri proprii 202528,9 K lei+43,7% față de anul anterior2020: 12.1812021: 25.8352022: 4.4512023: 18.9852024: 20.1282025: 28.919
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate0205 K410 K2020: 383,8 K lei383,8 K20202021: 410 K lei410 K20212022: 261,1 K lei261,1 K20222023: 199,2 K lei199,2 K20232024: 184,7 K lei184,7 K20242025: 198,4 K lei198,4 K2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri-3%2,2%7,3%2020: 4,5%4,5%20202021: 3,3%3,3%20212022: -3%-3%20222023: 7,3%7,3%20232024: 0,6%0,6%20242025: 4,4%4,4%2025Reper 2025: mediana sectorului 2% · n=29.731

Cifra de afaceri: +7,4% față de anul anterior.Marjă netă 4,4% · +3,8 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

202420,1 K lei
202528,9 K lei

Datorii raportate

202423,5 K lei
202512,4 K lei

Disponibilități bănești

2024983 lei
202525,4 K lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri199,2 K lei184,7 K lei198,4 K lei+7,4% față de anul anterior
Rezultat net14,5 K lei1,1 K lei8,8 K lei+669,1% față de anul anterior
Capitaluri proprii19 K lei20,1 K lei28,9 K lei+43,7% față de anul anterior
Datorii24,3 K lei23,5 K lei12,4 K lei-47,3% față de anul anterior
Creanțe—138 lei138 leiNeschimbat față de anul anterior
Angajați000Neschimbat față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă4,4%0,6%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 2% (n=29.731) · 2024: 1,9% (n=32.263)

Rezultat / active (A+B)21,3%2,6%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 2,2% (n=20.723) · 2024: 1,9% (n=22.355)

Rezultat / capitaluri proprii30,4%5,7%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 17,7% (n=21.632) · 2024: 16% (n=23.418)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)70,1%46,2%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 22,4% (n=20.741) · 2024: 24% (n=22.373)

Datorii / active (A+B)29,9%53,8%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 77,8% (n=20.741) · 2024: 76,2% (n=22.373)

Ponderea activelor imobilizate0,7%0,7%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 15,6% (n=20.741) · 2024: 14,9% (n=22.373)

Active circulante / datorii totale3,32×1,84×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 0,95× (n=35.415) · 2024: 0,95× (n=38.825)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări0,3 zile0,3 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 8 zile (n=26.828) · 2024: 6,9 zile (n=28.302)

Stocuri în zile de vânzări28 zile82,2 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2025: 63 zile (n=27.389) · 2024: 65,5 zile (n=29.567)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

raportare simplificată
Cifră de afaceri
198.401
Rezultat net
8.791
Angajați
0
Datorii
12.358
Active imobilizate
305
Active circulante
40.972
Capitaluri proprii
28.919
Venituri totale
198.401
Cheltuieli totale
187.927
Stocuri
15.434
Creanțe
138
Casă și conturi la bănci
25.400
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
300
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
184.727
Rezultat net
1.143
Angajați
0
Datorii
23.466
Active imobilizate
305
Active circulante
43.289
Capitaluri proprii
20.128
Venituri totale
184.727
Cheltuieli totale
183.290
Stocuri
42.168
Creanțe
138
Casă și conturi la bănci
983
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
300
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
199.221
Rezultat net
14.534
Angajați
0
Datorii
24.326
Active imobilizate
305
Active circulante
43.006
Capitaluri proprii
18.985
Venituri totale
199.221
Cheltuieli totale
181.919
Stocuri
36.351
Creanțe
—
Casă și conturi la bănci
6.655
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
300
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
261.054
Rezultat net
-7.730
Angajați
1
Datorii
46.933
Active imobilizate
511
Active circulante
50.873
Capitaluri proprii
4.451
Venituri totale
261.054
Cheltuieli totale
266.173
Stocuri
31.927
Creanțe
—
Casă și conturi la bănci
18.946
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
300
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
409.994
Rezultat net
13.654
Angajați
1
Datorii
44.848
Active imobilizate
737
Active circulante
69.946
Capitaluri proprii
25.835
Venituri totale
409.994
Cheltuieli totale
392.416
Stocuri
21.432
Creanțe
9
Casă și conturi la bănci
48.505
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
300
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
383.830
Rezultat net
17.225
Angajați
1
Datorii
27.772
Active imobilizate
962
Active circulante
38.991
Capitaluri proprii
12.181
Venituri totale
383.830
Cheltuieli totale
363.708
Stocuri
18.197
Creanțe
1.212
Casă și conturi la bănci
19.582
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
300
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

0/ 100Niciun semnal confirmat · date parțiale
0semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Nu sunt semnale din regulile afișate în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-10-03
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-10-22

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 0 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Nu apar semnalele de mai sus în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 2018-10-16 · ANAF 2026-10-03 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-21–2026-10-22 · verificat 2026-10-22.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

4 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
40007520
Număr de înregistrare
J18/865/2018
Înmatriculare
16 octombrie 2018
EUID
ROONRC.J18/865/2018
Formă juridică
SRL
Sediu social
LILIACULUI 5 B1 Municipiul Motru Gorj · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
Aleea LILIACULUI 5 Motru GORJ · Firme la aceeași adresă
TVA
Neînregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
16 octombrie 2018
Înregistrare fiscală
8 ianuarie 2024

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
GRUIA-TRUŞCONIU EUGEN
administrator
GRUIA-TRUŞCONIU FINETA
administrator
GRUIA-TRUŞCONIU JAN-SEBASTIAN
administrator
GRUIA-TRUŞCONIU NICOLETA

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 3 octombrie 2026; ultima verificare: 3 octombrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
GRUIA BUSINESS CENTER S.R.L.
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 16.10.2018
Înregistrare fiscală
16 octombrie 2018
Număr registrul comerțului
J18/865/2018
Cod CAEN
4711
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Unitatea Fiscală Orăşenească Motru

Contact și adrese

Domiciliu fiscal
JUD. GORJ, MUN. MOTRU, ALEEA LILIACULUI, NR.5, BL.B1, SC.5, ET.3, AP.10
Cod poștal fiscal
215200
Strada sediului
Aleea Liliacului
Numărul sediului
5
Localitatea sediului
Mun. Motru
Județul sediului
GORJ
Codul poștal al sediului
215200
Strada domiciliului fiscal
Aleea Liliacului
Numărul domiciliului fiscal
5
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Motru
Județul domiciliului fiscal
GORJ
Cod poștal domiciliu fiscal
215200

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Nu
TVA de la
1 noiembrie 2020
TVA până la
10 ianuarie 2024
Anulare operată la
10 ianuarie 2024
Motivul anulării
Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata la cererea persoanei impozabile, potrivit dispozitiilor din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
TVA la încasare
Nu
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

6 activități autorizate

CAEN 4621 Rev. 2Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat

CAEN 4711 Rev. 2Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun

CAEN 4719 Rev. 2Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare

CAEN 4776 Rev. 2Comerț cu amănuntul al florilor, plantelor și semințelor; comerț cu amănuntul al animalelor de companie și a hranei pentru acestea, în magazine specializate

CAEN 4778 Rev. 2Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi, în magazine specializate

CAEN 4799 Rev. 2Comerț cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioșcurilor și piețelor

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-10-03Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-22Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul GorjMunicipiul MotruCAEN 4711
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI