Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/HYPERION SA

HYPERION SA

CUI 3912346 · SA· Municipiul Iaşi

mandat cenzori expiratONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în creștere. Marjă în creștere.

HYPERION SA are sediul în Municipiul Iaşi. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a crescut+36,5%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 3,7 mil. lei, față de 2,7 mil. lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a crescut-62,3%

Marja netă calculată este -62,3% în 2025, față de -101,7% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Datoriile au crescut+1,2%

Datoriile raportate sunt 20,2 mil. lei în 2025, față de 20 mil. lei în 2024. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
24/ 100
Atenție moderată
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 20253,7 mil. lei+36,5% față de anul anterior2020: 1.444.3552021: 3.373.3142022: 1.900.4162023: 2.459.0892024: 2.713.4112025: 3.704.839
Rezultat net 2025-2,3 mil. leiPierdere redusă cu 16,3%2020: -2.468.1192021: -1.846.8462022: -2.827.6252023: -2.803.8012024: -2.758.4202025: -2.309.259
Angajați 202519-34,5% față de anul anterior2020: 352021: 352022: 342023: 352024: 292025: 19
Capitaluri proprii 2025-14 mil. leiDeficit de capital majorat cu 19,5%2020: -1.488.3742021: -3.335.2202022: -6.162.8452023: -8.966.6462024: -11.725.0652025: -14.011.609
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · bilanț complet · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate02 mil.4 mil.2020: 1,4 mil. lei1,4 mil.20202021: 3,4 mil. lei3,4 mil.20212022: 1,9 mil. lei1,9 mil.20222023: 2,5 mil. lei2,5 mil.20232024: 2,7 mil. lei2,7 mil.20242025: 3,7 mil. lei3,7 mil.2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri-170,9%-82,8%5,3%2020: -170,9%-170,9%20202021: -54,7%-54,7%20212022: -148,8%-148,8%20222023: -114%-114%20232024: -101,7%-101,7%20242025: -62,3%-62,3%2025Reper 2025: mediana sectorului 5,3% · n=45

Cifra de afaceri: +36,5% față de anul anterior.Marjă netă -62,3% · +39,3 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

2024-11,7 mil. lei
2025-14 mil. lei

Datorii raportate

202420 mil. lei
202520,2 mil. lei

Disponibilități bănești

2024112,7 K lei
202574,4 K lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri2,5 mil. lei2,7 mil. lei3,7 mil. lei+36,5% față de anul anterior
Rezultat net-2,8 mil. lei-2,8 mil. lei-2,3 mil. leiPierdere redusă cu 16,3%
Capitaluri proprii-9 mil. lei-11,7 mil. lei-14 mil. leiDeficit de capital majorat cu 19,5%
Datorii16,5 mil. lei20 mil. lei20,2 mil. lei+1,2% față de anul anterior
Creanțe1,1 mil. lei2,1 mil. lei1,4 mil. lei-33,2% față de anul anterior
Angajați352919-34,5% față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă-62,3%-101,7%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 5,3% (n=45) · 2024: 7,8% (n=45)

Rezultat / active (A+B)-37,3%-33,4%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 4% (n=47) · 2024: 6,4% (n=45)

Vânzări per angajat194.992 lei93.566 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2025: 418.114 lei (n=45) · 2024: 419.023 lei (n=44)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)-226,3%-142,2%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 60,7% (n=47) · 2024: 63,3% (n=45)

Datorii / active (A+B)326,3%242,2%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 39,5% (n=47) · 2024: 36,8% (n=45)

Ponderea activelor imobilizate68,7%56,8%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 34,1% (n=47) · 2024: 35,5% (n=45)

Active circulante / datorii totale0,1×0,18×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 1,5× (n=48) · 2024: 1,69× (n=46)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări135,8 zile277,4 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 128,6 zile (n=45) · 2024: 138,5 zile (n=45)

Stocuri în zile de vânzări45,4 zile180,5 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2025: 100,2 zile (n=44) · 2024: 106,7 zile (n=42)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

bilanț complet
Cifră de afaceri
3.704.839
Rezultat net
-2.309.259
Angajați
19
Datorii
20.206.476
Active imobilizate
4.253.194
Active circulante
1.939.233
Capitaluri proprii
-14.011.609
Venituri totale
3.481.873
Cheltuieli totale
5.791.132
Stocuri
467.555
Creanțe
1.397.315
Casă și conturi la bănci
74.363
Cheltuieli în avans
2.440
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
990.100
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

bilanț complet
Cifră de afaceri
2.713.411
Rezultat net
-2.758.420
Angajați
29
Datorii
19.975.914
Active imobilizate
4.682.964
Active circulante
3.563.922
Capitaluri proprii
-11.725.065
Venituri totale
2.763.273
Cheltuieli totale
5.521.693
Stocuri
1.360.565
Creanțe
2.090.687
Casă și conturi la bănci
112.670
Cheltuieli în avans
3.963
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
990.100
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

bilanț complet
Cifră de afaceri
2.459.089
Rezultat net
-2.803.801
Angajați
35
Datorii
16.498.749
Active imobilizate
5.159.805
Active circulante
2.368.335
Capitaluri proprii
-8.966.646
Venituri totale
2.558.398
Cheltuieli totale
5.362.199
Stocuri
1.176.356
Creanțe
1.128.395
Casă și conturi la bănci
63.584
Cheltuieli în avans
3.963
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
990.100
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

bilanț complet
Cifră de afaceri
1.900.416
Rezultat net
-2.827.625
Angajați
34
Datorii
13.528.914
Active imobilizate
5.605.940
Active circulante
1.758.742
Capitaluri proprii
-6.162.845
Venituri totale
1.914.342
Cheltuieli totale
4.741.967
Stocuri
1.173.009
Creanțe
497.573
Casă și conturi la bănci
88.160
Cheltuieli în avans
1.387
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
990.100
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

bilanț complet
Cifră de afaceri
3.373.314
Rezultat net
-1.846.846
Angajați
35
Datorii
11.407.650
Active imobilizate
5.945.855
Active circulante
2.124.067
Capitaluri proprii
-3.335.220
Venituri totale
3.363.032
Cheltuieli totale
5.209.878
Stocuri
937.680
Creanțe
1.162.787
Casă și conturi la bănci
23.600
Cheltuieli în avans
2.508
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
990.100
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

bilanț complet
Cifră de afaceri
1.444.355
Rezultat net
-2.468.119
Angajați
35
Datorii
10.063.020
Active imobilizate
6.379.021
Active circulante
2.195.225
Capitaluri proprii
-1.488.374
Venituri totale
1.624.817
Cheltuieli totale
4.092.936
Stocuri
1.253.247
Creanțe
909.622
Casă și conturi la bănci
32.356
Cheltuieli în avans
400
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
990.100
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

24/ 100Atenție moderată
2semnale de urmărit · 1 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Mențiune în starea firmei

mandat cenzori expirat

ONRC · 2026-09-03
Capitaluri proprii negative

Bilanțul pentru 2025 raportează capitaluri proprii sub zero.

Ministerul Finanțelor · 2025
Pierdere netă

Rezultatul net raportat pentru 2025 este negativ.

Ministerul Finanțelor · 2025

Starea verificărilor

ONRCmandat cenzori expirat2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-10-22

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 2 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Mențiune în starea firmei

mandat cenzori expirat

ONRC · 2026-09-03T09:50:03.316945
Capitaluri proprii negative

Bilanțul pentru 2025 raportează capitaluri proprii sub zero.

Ministerul Finanțelor · 2025
Pierdere netă

Rezultatul net raportat pentru 2025 este negativ.

Ministerul Finanțelor · 2025
Alte firme cu capitaluri negativeAlte firme cu pierderi

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 1993-05-12 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Conformare fiscală publicată

Firma apare în lista ANAF pentru 2026-06-30 a contribuabililor persoane juridice fără obligații restante.

Publicarea indică faptul că declarațiile fiscale cerute au fost depuse, obligațiile principale și accesorii din trimestru au fost achitate la scadență, iar la întocmirea listei nu existau obligații bugetare restante. Situația este o observație trimestrială și nu reprezintă o garanție pentru perioadele ulterioare.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-21–2026-10-22 · verificat 2026-10-22.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
3912346
Număr de înregistrare
J22/1005/1993
Înmatriculare
5 aprilie 1993
EUID
ROONRC.J22/1005/1993
Formă juridică
SA
Sediu social
NICOLINA 169A Municipiul Iaşi Iaşi
Adresă fiscală
Şos. NICOLINA 169A Iaşi IAŞI
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
12 mai 1993
Înregistrare fiscală
10 iulie 2024
Telefon
0232233644 · Firme cu același număr
Fax
0232226436

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
GEORGIEV VENELIN STOYANOV

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
HYPERION SA
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 12.05.1993
Înregistrare fiscală
12 mai 1993
Număr registrul comerțului
J22/1005/1993
Cod CAEN
2120
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ PE ACŢIUNI
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Iaşi

Contact și adrese

Domiciliu fiscal
JUD. IAŞI, MUN. IAŞI, ŞOS. NICOLINA, NR.169A
Strada sediului
Şos. Nicolina
Numărul sediului
169A
Localitatea sediului
Mun. Iaşi
Județul sediului
IAŞI
Strada domiciliului fiscal
Şos. Nicolina
Numărul domiciliului fiscal
169A
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Iaşi
Județul domiciliului fiscal
IAŞI

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
TVA de la
1 iulie 1993
TVA la încasare
Nu
În registrul RO e-Factura
Da
Înscriere RO e-Factura
1 iunie 2024
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

2 activități autorizate

CAEN 2120 Rev. 2Fabricarea preparatelor farmaceutice

CAEN 5210 Rev. 2Depozitări

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-22Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul IaşiMunicipiul IaşiCAEN 2120
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI