Cifra de afaceri raportată pentru 2024 este 135 mil. lei, față de 144,6 mil. lei în 2023.
Bilanț 2024IREM S.P.A.SIRACUSA-SUCURSALA BUCURESTI
ActivăONRC · 2026-09-03
Rezumat
Vânzări în scădere. Marjă în scădere.
IREM S.P.A.SIRACUSA-SUCURSALA BUCURESTI are sediul în Bucureşti Sectorul 1 și raportează activitatea lucrări de construcții a altor proiecte inginerești n.c.a. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2024.
Marja netă calculată este 0,6% în 2024, față de 1,7% în 2023.
Calcul din bilanț 2024Datoriile raportate sunt 58,9 mil. lei în 2024, față de 67,4 mil. lei în 2023. Schimbarea singură nu stabilește riscul.
Bilanț 2024Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.
Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.
Performanță financiară
Cum evoluează activitatea și profitabilitatea
Bilanțul entității juridice · 2024 · bilanț complet · valori nominale în lei
Cifră de afaceri
Lei · valori raportateMarjă netă
Rezultat net / cifra de afaceriReper 2024: mediana sectorului 6,8% · n=113Cifra de afaceri: -6,6% față de anul anterior.Marjă netă 0,6% · -1,1 pp față de 2023
Capital, datorii și lichidități
Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicatorCapitaluri proprii
Datorii raportate
Disponibilități bănești
Capital de lucru net
Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2024: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.
Bilanț pe ani
Vezi tabelul complet →| Indicator | 2022 | 2023 | 2024 | Ultima variație |
|---|---|---|---|---|
| Cifră de afaceri | 36,8 mil. lei | 144,6 mil. lei | 135 mil. lei | -6,6% față de anul anterior |
| Rezultat net | -9,8 mil. lei | 2,5 mil. lei | 857,8 K lei | -65,4% față de anul anterior |
| Capitaluri proprii | -9,8 mil. lei | 2,5 mil. lei | 857,8 K lei | -65,4% față de anul anterior |
| Datorii | 41,3 mil. lei | 67,4 mil. lei | 58,9 mil. lei | -12,6% față de anul anterior |
| Creanțe | 30,7 mil. lei | 68,6 mil. lei | 42,6 mil. lei | -37,9% față de anul anterior |
| Angajați | — | 543 | 349 | -35,7% față de anul anterior |
Indicatori financiari · comparație
2024 / 2023A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.
Profitabilitate și productivitate
Mediana sectorului: 2024: 6,8% (n=113) · 2023: 7,1% (n=112)
Mediana sectorului: 2024: 5,3% (n=123) · 2023: 3,6% (n=116)
Mediana sectorului: 2024: 24,7% (n=113) · 2023: 25,3% (n=106)
Mediana sectorului: 2024: 328.566 lei (n=111) · 2023: 266.227 lei (n=107)
Capital și îndatorare
Mediana sectorului: 2024: 37,3% (n=123) · 2023: 34,2% (n=116)
Mediana sectorului: 2024: 61,6% (n=123) · 2023: 61% (n=116)
Mediana sectorului: 2024: 22,4% (n=123) · 2023: 20,5% (n=116)
Mediana sectorului: 2024: 1,14× (n=135) · 2023: 1,16× (n=133)
Lichiditate și capital de lucru
Mediana sectorului: 2024: 116,1 zile (n=110) · 2023: 128,9 zile (n=109)
Mediana sectorului: 2024: 36,8 zile (n=91) · 2023: 33,5 zile (n=94)
Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.
Istoric financiar complet · 3 ani
Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.
2024
bilanț complet- Cifră de afaceri
- 135.007.032
- Rezultat net
- 857.753
- Angajați
- 349
- Datorii
- 58.903.348
- Active imobilizate
- 608.470
- Active circulante
- 42.661.183
- Capitaluri proprii
- 857.753
- Venituri totale
- 141.256.901
- Cheltuieli totale
- 140.306.957
- Stocuri
- 27.915
- Creanțe
- 42.599.462
- Casă și conturi la bănci
- 33.806
- Cheltuieli în avans
- 16.491.448
- Venituri în avans
- —
- Provizioane
- —
- Capital subscris vărsat
- —
- Datorii sub un an
- —
- Datorii peste un an
- —
2023
bilanț complet- Cifră de afaceri
- 144.561.275
- Rezultat net
- 2.480.260
- Angajați
- 543
- Datorii
- 67.362.697
- Active imobilizate
- 744.937
- Active circulante
- 68.810.762
- Capitaluri proprii
- 2.480.260
- Venituri totale
- 144.609.096
- Cheltuieli totale
- 142.128.836
- Stocuri
- 0
- Creanțe
- 68.595.983
- Casă și conturi la bănci
- 214.779
- Cheltuieli în avans
- 287.258
- Venituri în avans
- —
- Provizioane
- —
- Capital subscris vărsat
- —
- Datorii sub un an
- —
- Datorii peste un an
- —
2022
bilanț complet- Cifră de afaceri
- 36.757.862
- Rezultat net
- -9.773.048
- Angajați
- —
- Datorii
- 41.305.026
- Active imobilizate
- 343.776
- Active circulante
- 31.053.700
- Capitaluri proprii
- -9.773.048
- Venituri totale
- 37.259.700
- Cheltuieli totale
- 47.032.748
- Stocuri
- 27.915
- Creanțe
- 30.691.716
- Casă și conturi la bănci
- 334.069
- Cheltuieli în avans
- 134.502
- Venituri în avans
- 0
- Provizioane
- —
- Capital subscris vărsat
- —
- Datorii sub un an
- —
- Datorii peste un an
- —
Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →
Risc și verificări
Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește
De urmărit
Nu sunt semnale din regulile afișate în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.
Starea verificărilor
Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.
Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →
Repere recente din surse
Verificări fiscale și juridice detaliate
Semnale de risc din date publice
Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.
Nu apar semnalele de mai sus în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.
Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 2018-07-12 · ANAF 2026-10-03 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF 2024-07-01 · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2024.
Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.
Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.
Obligații fiscale restante publicate
Firma are apariții în ediții istorice ale listelor publicate. Acestea descriu numai situația de la data fiecărei ediții.
Istoric publicat
Aparițiile vechi nu indică existența unei datorii în prezent sau continuitatea aceleiași obligații. Arhivele sunt folosite numai pentru prezențe; absența dintr-o ediție istorică nu este interpretată.
| Ediție | Total | Buget de stat | Asigurări sociale | Șomaj | Sănătate | Contestat |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016-03-31 | 882.936 lei | 882.936 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei |
Dosare în instanță
Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.
Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-17–2026-10-18 · verificat 2026-10-18.
Relații și activitate
Cine este conectat la companie și unde apare în date publice
Persoane și relații declarate
Nu sunt reprezentanți disponibili în profil · relații de grup declarate.
Vezi identitatea și persoanele →Achiziții publice
0 înregistrăriRânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.
Explorează înregistrările →Identitate, contacte și persoane
Date de identificare
- CUI
- 33677137
- Număr de înregistrare
- J40/11709/2014
- Înmatriculare
- 9 octombrie 2014
- EUID
- ROONRC.J40/11709/2014
- Formă juridică
- N/A
- Sediu social
- GHEORGHE POLIZU 58-60 Bucureşti Sectorul 1 Bucureşti · Firme la aceeași adresă
- Adresă fiscală
- Str. GHEORGHE POLIZU 58-60 Bucureşti MUNICIPIUL BUCUREŞTI · Firme la aceeași adresă
- TVA
- Înregistrată în scopuri de TVA
- Tip unitate fiscală
- Sucursala
- Tip contribuabil
- Persoană juridică (PJ)
- Stare în evidența fiscală
- TRANSFER(SOSIRE)
- Data stării fiscale
- 12 iulie 2018
- Înregistrare fiscală
- 31 decembrie 2023
Relații de grup declarate
CUI-ul părinte provine din evidența fiscală, iar țara firmei-mamă din registrul comerțului. Aceste câmpuri nu indică procentul deținut și nu identifică beneficiarul real.
- Țara firmei-mamă declarate
- Italia
țara firmei-mamă, registrul comerțului: 3 septembrie 2026.
Date fiscale și de contact actualizate
Situație interogată pentru 3 octombrie 2026; ultima verificare: 3 octombrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.
Identitate fiscală
- Denumire în evidența fiscală
- IREM S.P.A.SIRACUSA-SUCURSALA BUCURESTI
- Stare de înregistrare
- TRANSFER(SOSIRE) din data 12.07.2018
- Înregistrare fiscală
- 10 octombrie 2014
- Număr registrul comerțului
- J40/11709/2014
- Cod CAEN
- 4299
- Formă juridică
- ALTE FORME JURIDICE
- Formă de organizare
- PERSOANA JURIDICA
- Formă de proprietate
- ALTE FORME DE PROPRIETATE
- Organ fiscal competent
- Direcţia Generală a Finanţelor Publice Municipiul Bucureşti
Contact și adrese
- Domiciliu fiscal
- MUNICIPIUL BUCUREŞTI, SECTOR 1, STR. GHEORGHE POLIZU, NR.58-60, ET.12
- Strada sediului
- Str. Gheorghe Polizu
- Numărul sediului
- 58-60
- Localitatea sediului
- Sector 1 Mun. Bucureşti
- Județul sediului
- MUNICIPIUL BUCUREŞTI
- Strada domiciliului fiscal
- Str. Gheorghe Polizu
- Numărul domiciliului fiscal
- 58-60
- Localitatea domiciliului fiscal
- Sector 1 Mun. Bucureşti
- Județul domiciliului fiscal
- MUNICIPIUL BUCUREŞTI
TVA și facturare
- Înregistrată în scopuri de TVA
- Da
- TVA de la
- 1 ianuarie 2015
- TVA la încasare
- Nu
- În registrul RO e-Factura
- Nu
- Plată defalcată TVA
- Nu
Inactivitate fiscală
- Inactivă fiscal
- Nu
Achiziții publice
Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.
Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.
Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.
Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări
Categorie de administrare fiscală ANAF
Clasificare nominală în vigoare de la 2024-07-01. Categoria descrie administrația fiscală competentă și dimensiunea fiscală folosită de ANAF; nu este un calificativ de risc.
- Categorie
- contribuabil mijlociu
- Administrație teritorială
- Municipiul București
Sedii secundare administrate fiscal
ANAF publică 6 sedii secundare pentru această firmă în lista în vigoare de la 2024-07-01. CUI-ul unui sediu secundar este un cod de înregistrare fiscală și nu indică automat o persoană juridică separată.
Distribuție pe județe
Gorj4 sedii
Dolj2 sedii
| Denumire publicată | CUI sediu | Județ |
|---|---|---|
| IREM S.P.A.SIRACUSA-SUCURSALA BUCURESTI - PUNCT DE LUCRU | 33917248 | Dolj |
| IREM S.P.A.SIRACUSA-SUCURSALA BUCURESTI - PUNCT DE LUCRU TARGU JIU | 33916587 | Gorj |
| IREM S.P.A.SIRACUSA-SUCURSALA BUCURESTI-PUNCT DE LUCRU BUSTUCHIN-SECTIA MTN | 33913483 | Gorj |
| IREM S.P.A.SIRACUSA-SUCURSALA BUCURESTI-PUNCT DE LUCRU STOINA-GRUP INDUSTRIAL STOINA | 33913491 | Gorj |
| PUNCT DE LUCRU TURBUREA, DEZBENZINARE | 33912496 | Gorj |
| IREM SPA SIRACUSA - SUCURSALA BUCURESTI - SEDIU SECUNDAR | 33918340 | Dolj |
Activități autorizate
Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.
59 activități autorizate
CAEN 0910 Rev. 2Activități de servicii anexe extracției petrolului brut și gazelor naturale
CAEN 2410 Rev. 2Producția de metale feroase sub forme primare și de feroaliaje
CAEN 2420 Rev. 2Producția de tuburi, țevi, profile tubulare și accesorii pentru acestea, din oțel
CAEN 2442 Rev. 2Metalurgia aluminiului
CAEN 2444 Rev. 2Metalurgia cuprului
CAEN 2445 Rev. 2Producția altor metale neferoase
CAEN 2451 Rev. 2Turnarea fontei
CAEN 2452 Rev. 2Turnarea oțelului
CAEN 2453 Rev. 2Turnarea metalelor neferoase ușoare
CAEN 2454 Rev. 2Turnarea altor metale neferoase
CAEN 2511 Rev. 2Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice
CAEN 2512 Rev. 2Fabricarea de uși și ferestre din metal
CAEN 2521 Rev. 2Producția de radiatoare și cazane pentru încălzire centrală
CAEN 2550 Rev. 2Fabricarea produselor metalice obținute prin deformare plastică; metalurgia pulberilor
CAEN 2561 Rev. 2Tratarea și acoperirea metalelor
CAEN 2562 Rev. 2Operațiuni de mecanică generală
CAEN 2591 Rev. 2Fabricarea de recipienți, containere și alte produse similare din oțel
CAEN 2592 Rev. 2Fabricarea ambalajelor ușoare din metal
CAEN 2593 Rev. 2Fabricarea articolelor din fire metalice; fabricarea de lanțuri și arcuri
CAEN 2594 Rev. 2Fabricarea de șuruburi, buloane și alte articole filetate; fabricarea de nituri și șaibe
CAEN 2599 Rev. 2Fabricarea altor articole din metal n.c.a.
CAEN 2841 Rev. 2Fabricarea utilajelor și a mașinilor-unelte pentru prelucrarea metalului
CAEN 2849 Rev. 2Fabricarea altor mașini-unelte n.c.a.
CAEN 2891 Rev. 2Fabricarea utilajelor pentru metalurgie
CAEN 3311 Rev. 2Repararea articolelor fabricate din metal
CAEN 3312 Rev. 2Repararea mașinilor
CAEN 3313 Rev. 2Repararea echipamentelor electronice și optice
CAEN 3314 Rev. 2Repararea echipamentelor electrice
CAEN 3320 Rev. 2Instalarea mașinilor și echipamentelor industriale
CAEN 3514 Rev. 2Comercializarea energiei electrice
CAEN 4120 Rev. 2Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
CAEN 4221 Rev. 2Lucrări de construcții a proiectelor utilitare pentru fluide
CAEN 4222 Rev. 2Lucrări de construcții a proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații
CAEN 4291 Rev. 2Construcții hidrotehnice
CAEN 4299 Rev. 2Lucrări de construcții a altor proiecte inginerești n.c.a
CAEN 4311 Rev. 2Lucrări de demolare a construcțiilor
CAEN 4312 Rev. 2Lucrări de pregătire a terenului
CAEN 4313 Rev. 2Lucrări de foraj și sondaj pentru construcții
CAEN 4321 Rev. 2Lucrări de instalații electrice
CAEN 4322 Rev. 2Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
CAEN 4329 Rev. 2Alte lucrări de instalații pentru construcții
CAEN 4331 Rev. 2Lucrări de ipsoserie
CAEN 4332 Rev. 2Lucrări de tâmplărie și dulgherie
CAEN 4333 Rev. 2Lucrări de pardosire și placare a pereților
CAEN 4334 Rev. 2Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
CAEN 4339 Rev. 2Alte lucrări de finisare
CAEN 4391 Rev. 2Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții
CAEN 4399 Rev. 2Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
CAEN 4520 Rev. 2Întreținerea și repararea autovehiculelor
CAEN 4931 Rev. 2Transporturi urbane, suburbane și metropolitane de călători
CAEN 4939 Rev. 2Alte transporturi terestre de călători n.c.a
CAEN 4941 Rev. 2Transporturi rutiere de mărfuri
CAEN 5210 Rev. 2Depozitări
CAEN 5221 Rev. 2Activități de servicii anexe pentru transporturi terestre
CAEN 6820 Rev. 2Închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
CAEN 7111 Rev. 2Activități de arhitectură
CAEN 7112 Rev. 2Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
CAEN 7120 Rev. 2Activități de testări și analize tehnice
CAEN 7410 Rev. 2Activități de design specializat
Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2024.
Date și surse
Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii
| Sursă | Perioadă | Data sursei | Ultima verificare | Stare |
|---|---|---|---|---|
| ONRC | Registrul comerțului | 2026-09-03 | — | Disponibil |
| Ministerul Finanțelor | 2022–2024 | 2026-06-24 | — | Disponibil |
| ANAF | Stare fiscală | — | 2026-10-03 | Verificat |
| Restanțe ANAF | Listă publicată | 2026-06-30 | — | Disponibil |
| BPI | Proceduri de insolvență | — | — | Neverificat |
| RNPM | Avize după CUI | — | — | Neverificat |
| Instanțe | Potrivire după nume | — | 2026-10-18 | Verificat |
| Achiziții publice | T1 2024–T2 2026 | — | — | Fără înregistrări în acoperire |
Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.