faliment
ONRC · 2026-09-03MAKEBA SRL
falimentONRC · 2026-09-03
Rezumat
Vânzări în creștere. Marjă în scădere.
MAKEBA SRL are sediul în Loc. Sângeorz-Băi, Oraş Sângeorz-Băi și raportează activitatea activități de alimentație (catering) pentru evenimente. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2024.
Cifra de afaceri raportată pentru 2024 este 3 mil. lei, față de 2,8 mil. lei în 2023.
Bilanț 2024Marja netă calculată este 0,4% în 2024, față de 17,7% în 2023.
Calcul din bilanț 2024Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.
Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.
Performanță financiară
Cum evoluează activitatea și profitabilitatea
Bilanțul entității juridice · 2024 · bilanț complet · valori nominale în lei
Cifră de afaceri
Lei · valori raportateMarjă netă
Rezultat net / cifra de afaceriReper 2024: mediana sectorului 5,7% · n=136Cifra de afaceri: +8% față de anul anterior.Marjă netă 0,4% · -17,3 pp față de 2023
Capital, datorii și lichidități
Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicatorCapitaluri proprii
Datorii raportate
Disponibilități bănești
Capital de lucru net
Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2024: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.
Bilanț pe ani
Vezi tabelul complet →| Indicator | 2022 | 2023 | 2024 | Ultima variație |
|---|---|---|---|---|
| Cifră de afaceri | 2,6 mil. lei | 2,8 mil. lei | 3 mil. lei | +8% față de anul anterior |
| Rezultat net | 896,5 K lei | 493,4 K lei | 10,6 K lei | -97,9% față de anul anterior |
| Capitaluri proprii | 897,5 K lei | 493,7 K lei | 10,8 K lei | -97,8% față de anul anterior |
| Datorii | 409,3 K lei | 785,9 K lei | 909 K lei | +15,7% față de anul anterior |
| Creanțe | 645,7 K lei | 1 mil. lei | 423,8 K lei | -59,4% față de anul anterior |
| Angajați | 13 | 14 | 14 | Neschimbat față de anul anterior |
Indicatori financiari · comparație
2024 / 2023A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.
Profitabilitate și productivitate
Mediana sectorului: 2024: 5,7% (n=136) · 2023: 9,4% (n=113)
Mediana sectorului: 2024: 5,5% (n=133) · 2023: 8,3% (n=105)
Mediana sectorului: 2024: 34,5% (n=118) · 2023: 51,1% (n=97)
Mediana sectorului: 2024: 235.742 lei (n=121) · 2023: 210.378 lei (n=98)
Capital și îndatorare
Mediana sectorului: 2024: 32,8% (n=133) · 2023: 39% (n=105)
Mediana sectorului: 2024: 65,8% (n=133) · 2023: 58,4% (n=105)
Mediana sectorului: 2024: 39,1% (n=133) · 2023: 34,2% (n=105)
Mediana sectorului: 2024: 0,88× (n=156) · 2023: 0,99× (n=131)
Lichiditate și capital de lucru
Mediana sectorului: 2024: 48,6 zile (n=129) · 2023: 46 zile (n=99)
Mediana sectorului: 2024: 10,7 zile (n=113) · 2023: 8,9 zile (n=92)
Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.
Istoric financiar complet · 4 ani
Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.
2024
bilanț complet- Cifră de afaceri
- 3.014.157
- Rezultat net
- 10.589
- Angajați
- 14
- Datorii
- 909.042
- Active imobilizate
- 45.636
- Active circulante
- 860.148
- Capitaluri proprii
- 10.829
- Venituri totale
- 3.018.275
- Cheltuieli totale
- 2.905.551
- Stocuri
- 358.518
- Creanțe
- 423.779
- Casă și conturi la bănci
- 77.851
- Cheltuieli în avans
- 14.087
- Venituri în avans
- —
- Provizioane
- —
- Capital subscris vărsat
- 200
- Datorii sub un an
- —
- Datorii peste un an
- —
2023
bilanț complet- Cifră de afaceri
- 2.791.879
- Rezultat net
- 493.413
- Angajați
- 14
- Datorii
- 785.949
- Active imobilizate
- 65.954
- Active circulante
- 1.199.561
- Capitaluri proprii
- 493.653
- Venituri totale
- 2.878.623
- Cheltuieli totale
- 2.360.071
- Stocuri
- 10.090
- Creanțe
- 1.044.432
- Casă și conturi la bănci
- 145.039
- Cheltuieli în avans
- 14.087
- Venituri în avans
- —
- Provizioane
- —
- Capital subscris vărsat
- 200
- Datorii sub un an
- —
- Datorii peste un an
- —
2022
bilanț complet- Cifră de afaceri
- 2.635.239
- Rezultat net
- 896.457
- Angajați
- 13
- Datorii
- 409.250
- Active imobilizate
- 210.170
- Active circulante
- 1.096.605
- Capitaluri proprii
- 897.525
- Venituri totale
- 2.724.982
- Cheltuieli totale
- 1.805.819
- Stocuri
- 37.780
- Creanțe
- 645.676
- Casă și conturi la bănci
- 413.149
- Cheltuieli în avans
- —
- Venituri în avans
- —
- Provizioane
- —
- Capital subscris vărsat
- 200
- Datorii sub un an
- —
- Datorii peste un an
- —
2021
bilanț complet- Cifră de afaceri
- 1.864.942
- Rezultat net
- 908.006
- Angajați
- 12
- Datorii
- 418.248
- Active imobilizate
- 121.341
- Active circulante
- 722.602
- Capitaluri proprii
- 425.695
- Venituri totale
- 2.339.691
- Cheltuieli totale
- 1.413.036
- Stocuri
- 63.436
- Creanțe
- 151.575
- Casă și conturi la bănci
- 507.591
- Cheltuieli în avans
- —
- Venituri în avans
- —
- Provizioane
- —
- Capital subscris vărsat
- 200
- Datorii sub un an
- —
- Datorii peste un an
- —
Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →
Risc și verificări
Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește
De urmărit
faliment
ONRC · 2026-09-03311.242 lei în total.
ANAF · 2026-06-301 înregistrare în registrul de insolvență.
BPI / e-Justice · 2026-10-04Starea verificărilor
Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.
Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →
Repere recente din surse
Verificări fiscale și juridice detaliate
Semnale de risc din date publice
Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.
faliment
ONRC · 2026-09-03T09:50:03.316945311.242 lei în total.
ANAF · 2026-06-301 înregistrare în registrul de insolvență.
BPI / e-Justice · 2026-10-04Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 2016-07-20 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI 2026-10-04 · RNPM necolectată · bilanț 2024.
Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.
Obligații fiscale restante publicate
Poziția firmei în lista ANAF la 2026-06-30. Sumele sunt în lei și separă obligațiile contestate de cele necontestate.
| Buget | Principal | Accesorii | Total | Necontestat | Contestat |
|---|---|---|---|---|---|
| Buget de stat | 189.909 lei | 10.038 lei | 199.947 lei | 199.947 lei | 0 lei |
| Asigurări sociale | 79.256 lei | 243 lei | 79.499 lei | 79.499 lei | 0 lei |
| Șomaj | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei | 0 lei |
| Sănătate | 31.700 lei | 96 lei | 31.796 lei | 31.796 lei | 0 lei |
Observație ANAF: Faliment
Proceduri de insolvență publicate
Date interconectate din registrul românesc al insolvenței, verificate automat la 2026-10-04.
Deschisă la 11/07/2025
1 dosar de insolvență
Deschidere: 11.07.2025
Practician în insolvență: LEXCONSILIA INSOLVENCY IPURL · noemilokodi@gmail.com
41 publicări în BPI
18/09/2026 · BPI 22 992 din 21/09/2026
18/08/2026 · BPI 20 597 din 19/08/2026
15/07/2026 · BPI 18 482 din 15/07/2026
18/06/2026 · BPI 16 369 din 19/06/2026
29/05/2026 · BPI 14 491 din 02/06/2026
18/05/2026 · BPI 13 144 din 19/05/2026
18/05/2026 · BPI 13 087 din 19/05/2026
27/04/2026 · BPI 10 857 din 27/04/2026
24/03/2026 · BPI 8 015 din 25/03/2026
13/03/2026 · BPI 6 954 din 16/03/2026
26/02/2026 · BPI 5 358 din 26/02/2026
26/02/2026 · BPI 5 358 din 26/02/2026
20/02/2026 · BPI 4 873 din 23/02/2026
23/01/2026 · BPI 2 087 din 27/01/2026
16/01/2026 · BPI 1 818 din 23/01/2026
20/01/2026 · BPI 1 818 din 23/01/2026
12/01/2026 · BPI 423 din 12/01/2026
19/12/2025 · BPI 28 746 din 23/12/2025
15/12/2025 · BPI 27 965 din 16/12/2025
02/12/2025 · BPI 26 898 din 04/12/2025
18/11/2025 · BPI 25 515 din 19/11/2025
06/11/2025 · BPI 24 365 din 06/11/2025
27/10/2025 · BPI 24 365 din 06/11/2025
31/10/2025 · BPI 23 956 din 03/11/2025
06/10/2025 · BPI 21 656 din 07/10/2025
06/10/2025 · BPI 21 617 din 07/10/2025
06/10/2025 · BPI 21 585 din 06/10/2025
25/09/2025 · BPI 20 875 din 26/09/2025
19/09/2025 · BPI 20 479 din 22/09/2025
19/09/2025 · BPI 20 476 din 22/09/2025
17/09/2025 · BPI 20 241 din 18/09/2025
10/09/2025 · BPI 19 782 din 11/09/2025
10/09/2025 · BPI 19 754 din 11/09/2025
25/08/2025 · BPI 18 613 din 25/08/2025
21/08/2025 · BPI 18 472 din 22/08/2025
15/08/2025 · BPI 18 162 din 18/08/2025
29/07/2025 · BPI 17 169 din 30/07/2025
29/07/2025 · BPI 17 166 din 30/07/2025
11/07/2025 · BPI 16 385 din 17/07/2025
Dată act indisponibilă · BPI 16 385 din 17/07/2025
14/07/2025 · BPI 16 213 din 15/07/2025
Dosare în instanță
Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.
Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-19–2026-10-20 · verificat 2026-10-20.
Relații și activitate
Cine este conectat la companie și unde apare în date publice
Achiziții publice
0 înregistrăriRânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.
Explorează înregistrările →Identitate, contacte și persoane
Date de identificare
- CUI
- 36336274
- Număr de înregistrare
- J2016000631069
- Înmatriculare
- 20 iulie 2016
- EUID
- ROONRC.J2016000631069
- Formă juridică
- SRL
- Sediu social
- STEJARULUI B6 Loc. Sângeorz-Băi, Oraş Sângeorz-Băi Bistriţa-Năsăud · Firme la aceeași adresă
- Adresă fiscală
- Str STEJARULUI Sângeorz-Băi BISTRIŢA-NĂSĂUD
- TVA
- Înregistrată în scopuri de TVA
- Tip unitate fiscală
- Sediu central
- Tip contribuabil
- Persoană juridică (PJ)
- Stare în evidența fiscală
- INREGISTRAT
- Data stării fiscale
- 20 iulie 2016
- Înregistrare fiscală
- 10 aprilie 2025
- Telefon
- 0762258026 · Firme cu același număr
Reprezentanți legali publicați de ONRC
Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.
- lichidator judiciar provizoriu
- LEXCONSILIA INSOLVENCY IPURL
Date fiscale și de contact actualizate
Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.
Identitate fiscală
- Denumire în evidența fiscală
- MAKEBA SRL
- Stare de înregistrare
- INREGISTRAT din data 20.07.2016
- Înregistrare fiscală
- 20 iulie 2016
- Număr registrul comerțului
- J2016000631069
- Cod CAEN
- 5611
- Formă juridică
- SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
- Formă de organizare
- PERSOANA JURIDICA
- Formă de proprietate
- PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
- Organ fiscal competent
- Unitatea Fiscală Orăşenească Sîngeorz-Băi
Contact și adrese
- Telefon
- 0762258026 · Firme cu același număr
- Domiciliu fiscal
- JUD. BISTRIŢA-NĂSĂUD, ORŞ. SÂNGEORZ-BĂI, STR. STEJARULUI, BL.B6, SC.D, AP.2
- Cod poștal fiscal
- 425300
- Strada sediului
- Str. Stejarului
- Localitatea sediului
- Orş. Sângeorz-Băi
- Județul sediului
- BISTRIŢA-NĂSĂUD
- Codul poștal al sediului
- 425300
- Strada domiciliului fiscal
- Str. Stejarului
- Localitatea domiciliului fiscal
- Orş. Sângeorz-Băi
- Județul domiciliului fiscal
- BISTRIŢA-NĂSĂUD
- Cod poștal domiciliu fiscal
- 425300
TVA și facturare
- Înregistrată în scopuri de TVA
- Nu
- TVA de la
- 27 iulie 2016
- TVA până la
- 1 august 2026
- Anulare operată la
- 3 august 2026
- Motivul anulării
- Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata din oficiu, potrivit dispozitiilor Art.316 alin.(11) lit.d) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
- TVA la încasare
- Nu
- În registrul RO e-Factura
- Nu
- Plată defalcată TVA
- Nu
Inactivitate fiscală
- Inactivă fiscal
- Nu
Achiziții publice
Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.
Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.
Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.
Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări
Activități autorizate
Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.
20 activități autorizate
CAEN 2920 Rev. 3Producția de caroserii pentru autovehicule; fabricarea de remorci și semiremorci
CAEN 4614 Rev. 3Intermedieri în comerțul cu mașini, echipamente industriale, nave și avioane
CAEN 4615 Rev. 3Intermedieri în comerțul cu mobilă, articole de menaj și de fierărie
CAEN 4619 Rev. 3Intermedieri în comerțul cu produse diverse
CAEN 4650 Rev. 3Comerț cu ridicata al echipamentului informatic și de telecomunicații
CAEN 4690 Rev. 3Comerț cu ridicata nespecializat
CAEN 4726 Rev. 3Comerț cu amănuntul al produselor din tutun
CAEN 4791 Rev. 3Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
CAEN 5611 Rev. 3Restaurante
CAEN 5621 Rev. 3Activități de alimentație (catering) pentru evenimente
CAEN 5622 Rev. 3Alte servicii de alimentație n.c.a.
CAEN 5630 Rev. 3Baruri și alte activități de servire a băuturilor
CAEN 6210 Rev. 3Activități de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client)
CAEN 7721 Rev. 3Activități de închiriere și leasing cu bunuri recreaționale și echipament sportiv
CAEN 7734 Rev. 3Activități de închiriere și leasing cu echipamente de transport pe apă
CAEN 7990 Rev. 3Alte servicii de rezervare și asistență turistică
CAEN 8230 Rev. 3Activități de organizare a expozițiilor, târgurilor și congreselor
CAEN 9013 Rev. 3Alte activități de creație artistică
CAEN 9020 Rev. 3Activități de interpretare artistică (spectacole)
CAEN 9329 Rev. 3Alte activități recreative și distractive n.c.a.
Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2024.
Date și surse
Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii
| Sursă | Perioadă | Data sursei | Ultima verificare | Stare |
|---|---|---|---|---|
| ONRC | Registrul comerțului | 2026-09-03 | — | Disponibil |
| Ministerul Finanțelor | 2021–2024 | 2026-06-24 | — | Disponibil |
| ANAF | Stare fiscală | — | 2026-11-06 | Verificat |
| Restanțe ANAF | Listă publicată | 2026-06-30 | — | Disponibil |
| BPI | Proceduri de insolvență | — | 2026-10-04 | Verificat |
| RNPM | Avize după CUI | — | — | Neverificat |
| Instanțe | Potrivire după nume | — | 2026-10-20 | Verificat |
| Achiziții publice | T1 2024–T2 2026 | — | — | Fără înregistrări în acoperire |
Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.