Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/MARICAN HOME BUILDING S.R.L.

MARICAN HOME BUILDING S.R.L.

CUI 42770820 · SRL· Sat Ilva Mică, Comuna Ilva Mică

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în creștere. Marjă în creștere.

MARICAN HOME BUILDING S.R.L. are sediul în Sat Ilva Mică, Comuna Ilva Mică. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a crescut+5.042,7%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 263,8 K lei, față de 5,1 K lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a crescut48,8%

Marja netă calculată este 48,8% în 2025, față de -767,3% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Creanțe în creștere+147,8%

Soldul creanțelor a crescut față de 2024. Bilanțul nu arată dacă facturile sunt restante sau dacă au fost încasate ulterior.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
12/ 100
Niciun semnal confirmat · date parțiale
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 4/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 2025263,8 K lei+5.042,7% față de anul anterior2020: 124.6652021: 1.0002022: 313.7082023: 50.5602024: 5.1302025: 263.820
Rezultat net 2025128,7 K lei+427,1% față de anul anterior2020: 88.8602021: -32.9262022: 154.8212023: -79.7412024: -39.3612025: 128.736
Angajați 20251+0% față de anul anterior2020: 12022: 22023: 22024: 12025: 1
Capitaluri proprii 2025140,6 K lei+1.086,1% față de anul anterior2020: 89.0602021: 56.1342022: 210.9552023: 51.2142024: 11.8532025: 140.590
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate0157 K314 K2020: 124,7 K lei124,7 K20202021: 1 K lei1 K20212022: 313,7 K lei313,7 K20222023: 50,6 K lei50,6 K20232024: 5,1 K lei5,1 K20242025: 263,8 K lei263,8 K2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri-3.292,6%-1.610,7%71,3%Mediana sectorului (2025): 9,1% · n=218732020: 71,3%71,3%20202021: -3.292,6%-3.292,6%20212022: 49,4%49,4%20222023: -157,7%-157,7%20232024: -767,3%-767,3%20242025: 48,8%48,8%2025

Cifra de afaceri: +5.042,7% față de anul anterior. Marja netă: 48,8%. Valorile sunt din bilanțuri anuale.

Capital și datorii2025 comparat cu 2024
Capitaluri proprii140,6 K lei+1.086,1% față de anul anterior
Datorii55 K lei+195,1% față de anul anterior

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri50,6 K lei5,1 K lei263,8 K lei+5.042,7% față de anul anterior
Rezultat net-79,7 K lei-39,4 K lei128,7 K lei+427,1% față de anul anterior
Capitaluri proprii51,2 K lei11,9 K lei140,6 K lei+1.086,1% față de anul anterior
Datorii12,2 K lei18,6 K lei55 K lei+195,1% față de anul anterior
Creanțe6 K lei4,8 K lei11,8 K lei+147,8% față de anul anterior
Angajați211+0% față de anul anterior

Repere financiare derivate

Calcule directe din rubricile bilanțului raportare simplificată. Mediana sectorului folosește firme cu același cod CAEN, an și formular și apare numai pentru minimum 20 de valori comparabile. Sunt repere descriptive, nu rating, probabilitate de insolvență sau limită de credit. Activele folosite aici sunt suma activelor imobilizate și circulante disponibile; duratele folosesc soldul de la sfârșitul anului și cifra de afaceri anuală.

IndicatorFormulaFirma 2025Sector 2025Firma 2024Sector 2024
Marjă netărezultat net / cifra de afaceri48,8%9,1%n=21.873-767,3%8,4%n=33.726
Capitaluri proprii / activecapitaluri proprii / (active imobilizate + active circulante)—34,2%n=18.78678,4%36,9%n=27.247
Datorii / activedatorii / (active imobilizate + active circulante)—64,5%n=18.786123,2%61,3%n=27.247
Structura activeloractive imobilizate / (active imobilizate + active circulante)—20,4%n=18.78640,7%19,4%n=27.247
Randamentul activelorrezultat net / (active imobilizate + active circulante)—2,2%n=18.775-260,2%2%n=27.231
Randamentul capitalurilor propriirezultat net / capitaluri proprii pozitive91,6%19,6%n=21.049-332,1%24,6%n=31.114
Acoperirea datoriilor cu active circulanteactive circulante / datorii3,32×1,04×n=30.3830,48×1,12×n=44.266
Durata creanțelorcreanțe / cifra de afaceri × 36016,16 zile95,63 zilen=19.903335,37 zile92,22 zilen=29.935
Cifră de afaceri per angajatcifra de afaceri / numărul mediu de angajați263.820 lei146.488 lein=18.3425.130 lei126.637 lein=29.144

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

raportare simplificată
Cifră de afaceri
263.820
Rezultat net
128.736
Angajați
1
Datorii
55.024
Active imobilizate
—
Active circulante
182.877
Capitaluri proprii
140.590
Venituri totale
264.118
Cheltuieli totale
112.584
Stocuri
—
Creanțe
11.840
Casă și conturi la bănci
171.037
Cheltuieli în avans
17.516
Venituri în avans
—
Provizioane
4.779
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
5.130
Rezultat net
-39.361
Angajați
1
Datorii
18.644
Active imobilizate
6.157
Active circulante
8.971
Capitaluri proprii
11.853
Venituri totale
5.130
Cheltuieli totale
44.491
Stocuri
—
Creanțe
4.779
Casă și conturi la bănci
4.192
Cheltuieli în avans
20.148
Venituri în avans
—
Provizioane
4.779
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
50.560
Rezultat net
-79.741
Angajați
2
Datorii
12.234
Active imobilizate
24.626
Active circulante
20.822
Capitaluri proprii
51.214
Venituri totale
50.649
Cheltuieli totale
129.884
Stocuri
—
Creanțe
5.988
Casă și conturi la bănci
14.834
Cheltuieli în avans
22.780
Venituri în avans
—
Provizioane
4.780
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
313.708
Rezultat net
154.821
Angajați
2
Datorii
37.360
Active imobilizate
43.095
Active circulante
191.355
Capitaluri proprii
210.955
Venituri totale
313.710
Cheltuieli totale
153.672
Stocuri
—
Creanțe
58.823
Casă și conturi la bănci
132.532
Cheltuieli în avans
25.412
Venituri în avans
—
Provizioane
11.547
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
1.000
Rezultat net
-32.926
Angajați
—
Datorii
23.647
Active imobilizate
61.564
Active circulante
16.351
Capitaluri proprii
56.134
Venituri totale
1.000
Cheltuieli totale
33.900
Stocuri
—
Creanțe
16.351
Casă și conturi la bănci
—
Cheltuieli în avans
1.866
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
124.665
Rezultat net
88.860
Angajați
1
Datorii
3.195
Active imobilizate
—
Active circulante
92.255
Capitaluri proprii
89.060
Venituri totale
124.665
Cheltuieli totale
34.573
Stocuri
—
Creanțe
25.640
Casă și conturi la bănci
66.615
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

12/ 100Niciun semnal confirmat · date parțiale
1semnale de urmărit · 0 context
4/ 6verificări disponibile

De urmărit

Reactivată după inactivitate fiscală

ANAF publică o perioadă de inactivitate începută la 2025-09-11; reactivare la 2025-09-23. Firma nu era marcată inactivă la ultima verificare.

ANAF · 2025-09-23

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-10-03
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeNeverificat—

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 1 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Reactivată după inactivitate fiscală

ANAF publică o perioadă de inactivitate începută la 2025-09-11; reactivare la 2025-09-23. Firma nu era marcată inactivă la ultima verificare.

ANAF · 2025-09-23
Reactivări fiscale

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 2020-07-14 · ANAF 2026-10-03 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Conformare fiscală publicată

Firma apare în lista ANAF pentru 2026-06-30 a contribuabililor persoane juridice fără obligații restante.

Publicarea indică faptul că declarațiile fiscale cerute au fost depuse, obligațiile principale și accesorii din trimestru au fost achitate la scadență, iar la întocmirea listei nu existau obligații bugetare restante. Situația este o observație trimestrială și nu reprezintă o garanție pentru perioadele ulterioare.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Datele acestei firme sunt în curs de colectare automată.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
42770820
Număr de înregistrare
J6/599/2020
Înmatriculare
14 iulie 2020
EUID
ROONRC.J6/599/2020
Formă juridică
SRL
Sediu social
220 Sat Ilva Mică, Comuna Ilva Mică Bistriţa-Năsăud
Adresă fiscală
220 Ilva Mică BISTRIŢA-NĂSĂUD
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
14 iulie 2020
Înregistrare fiscală
20 ianuarie 2026

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
MARICA SIMION LEON

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 3 octombrie 2026; ultima verificare: 3 octombrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
MARICAN HOME BUILDING S.R.L.
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 14.07.2020
Înregistrare fiscală
14 iulie 2020
Număr registrul comerțului
J06/599/2020
Cod CAEN
4120
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Unitatea Fiscală Orăşenească Sîngeorz-Băi

Contact și adrese

Domiciliu fiscal
JUD. BISTRIŢA-NĂSĂUD, SAT ILVA MICĂ COM. ILVA MICĂ, NR.220
Cod poștal fiscal
427095
Numărul sediului
220
Localitatea sediului
Sat Ilva Mică Com. Ilva Mică
Județul sediului
BISTRIŢA-NĂSĂUD
Codul poștal al sediului
427095
Numărul domiciliului fiscal
220
Localitatea domiciliului fiscal
Sat Ilva Mică Com. Ilva Mică
Județul domiciliului fiscal
BISTRIŢA-NĂSĂUD
Cod poștal domiciliu fiscal
427095

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
Perioada 1: TVA de la
30 septembrie 2025
Perioada 2: TVA de la
1 aprilie 2021
Perioada 2: TVA până la
11 septembrie 2025
Perioada 2: Anulare operată la
23 septembrie 2025
Perioada 2: Motivul anulării
Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata din oficiu, potrivit dispozitiilor Art.316 alin.(11) lit.a) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
TVA la încasare
Nu
TVA la încasare de la
1 aprilie 2021
TVA la încasare până la
11 septembrie 2025
Actualizare TVA la încasare
30 septembrie 2025
Publicare TVA la încasare
1 octombrie 2025
Tip act TVA la încasare
Radiere
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu
Inactivare
11 septembrie 2025
Reactivare
23 septembrie 2025
Publicarea deciziei
11 septembrie 2025

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

12 activități autorizate

CAEN 4120 Rev. 2Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale

CAEN 4211 Rev. 2Lucrări de construcții a drumurilor și autostrăzilor

CAEN 4221 Rev. 2Lucrări de construcții a proiectelor utilitare pentru fluide

CAEN 4311 Rev. 2Lucrări de demolare a construcțiilor

CAEN 4312 Rev. 2Lucrări de pregătire a terenului

CAEN 4331 Rev. 2Lucrări de ipsoserie

CAEN 4332 Rev. 2Lucrări de tâmplărie și dulgherie

CAEN 4333 Rev. 2Lucrări de pardosire și placare a pereților

CAEN 4334 Rev. 2Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri

CAEN 4339 Rev. 2Alte lucrări de finisare

CAEN 4391 Rev. 2Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții

CAEN 4399 Rev. 2Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-10-03Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume——Neverificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul Bistriţa-NăsăudSat Ilva Mică, Comuna Ilva MicăCAEN 4120
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI