Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/MENTOR SIB GLASS S.R.L.

MENTOR SIB GLASS S.R.L.

CUI 42506284 · SRL· Municipiul Sibiu· Comerț cu ridicata al produselor din ceramică, sticlărie, și produse de întreținere

ActivăONRC · 2026-09-03

Inactivă fiscal la ANAFInactivare publicată la 2025-11-23. Starea este valabilă pentru data interogării.Vezi contextul →
01

Rezumat

Vânzări în scădere. Marjă în scădere.

MENTOR SIB GLASS S.R.L. are sediul în Municipiul Sibiu și raportează activitatea comerț cu ridicata al produselor din ceramică, sticlărie, și produse de întreținere. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2023.

Inactivă fiscal la ANAFNecesită verificare

Inactivare publicată la 2025-11-23. Starea este valabilă pentru data interogării.

ANAF · 2026-10-03
Cifra de afaceri a scăzut-72,4%

Cifra de afaceri raportată pentru 2023 este 117,3 K lei, față de 424,9 K lei în 2022.

Bilanț 2023
Marja netă a coborât-28%

Marja netă calculată este -28% în 2023, față de 11,1% în 2022.

Calcul din bilanț 2023

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
54/ 100
Atenție ridicată
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 4/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 2023117,3 K lei-72,4% față de anul anterior2020: 79.3902021: 527.6502022: 424.9442023: 117.259
Rezultat net 2023-32,9 K lei-169,9% față de anul anterior2020: 14.3292021: 139.0782022: 47.0172023: -32.876
Angajați 20231+0% față de anul anterior2021: 12022: 12023: 1
Capitaluri proprii 2023100,8 K lei-24,6% față de anul anterior2020: 14.5392021: 158.3702022: 133.7162023: 100.841
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate0264 K528 K2020: 79,4 K lei79,4 K20202021: 527,7 K lei527,7 K20212022: 424,9 K lei424,9 K20222023: 117,3 K lei117,3 K2023

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri-28%-0,8%26,4%Mediana sectorului (2023): 4% · n=2712020: 18%18%20202021: 26,4%26,4%20212022: 11,1%11,1%20222023: -28%-28%2023

Cifra de afaceri: -72,4% față de anul anterior. Marja netă: -28%. Valorile sunt din bilanțuri anuale.

Capital și datorii2023 comparat cu 2022
Capitaluri proprii100,8 K lei-24,6% față de anul anterior
Datorii60,6 K lei+123,4% față de anul anterior

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202120222023Ultima variație
Cifră de afaceri527,7 K lei424,9 K lei117,3 K lei-72,4% față de anul anterior
Rezultat net139,1 K lei47 K lei-32,9 K lei-169,9% față de anul anterior
Capitaluri proprii158,4 K lei133,7 K lei100,8 K lei-24,6% față de anul anterior
Datorii87,6 K lei27,2 K lei60,6 K lei+123,4% față de anul anterior
Creanțe165,6 K lei76,2 K lei76,4 K lei+0,3% față de anul anterior
Angajați111+0% față de anul anterior

Repere financiare derivate

Calcule directe din rubricile bilanțului raportare simplificată. Mediana sectorului folosește firme cu același cod CAEN, an și formular și apare numai pentru minimum 20 de valori comparabile. Sunt repere descriptive, nu rating, probabilitate de insolvență sau limită de credit. Activele folosite aici sunt suma activelor imobilizate și circulante disponibile; duratele folosesc soldul de la sfârșitul anului și cifra de afaceri anuală.

IndicatorFormulaFirma 2023Sector 2023Firma 2022Sector 2022
Marjă netărezultat net / cifra de afaceri-28%4%n=27111,1%6,3%n=258
Randamentul capitalurilor propriirezultat net / capitaluri proprii pozitive-32,6%11,9%n=23935,2%28,4%n=229
Acoperirea datoriilor cu active circulanteactive circulante / datorii2,66×1,07×n=3535,93×1,07×n=337
Durata creanțelorcreanțe / cifra de afaceri × 360234,63 zile63,78 zilen=25864,55 zile53,76 zilen=246
Durata stocurilorstocuri / cifra de afaceri × 360184,21 zile97,5 zilen=24570,02 zile81,82 zilen=230
Cifră de afaceri per angajatcifra de afaceri / numărul mediu de angajați117.259 lei371.154 lein=208424.944 lei358.975 lein=203

Istoric financiar complet · 4 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
117.259
Rezultat net
-32.876
Angajați
1
Datorii
60.648
Active imobilizate
—
Active circulante
161.489
Capitaluri proprii
100.841
Venituri totale
117.259
Cheltuieli totale
149.272
Stocuri
60.000
Creanțe
76.422
Casă și conturi la bănci
25.067
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
210
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
424.944
Rezultat net
47.017
Angajați
1
Datorii
27.150
Active imobilizate
—
Active circulante
160.866
Capitaluri proprii
133.716
Venituri totale
424.944
Cheltuieli totale
373.678
Stocuri
82.653
Creanțe
76.195
Casă și conturi la bănci
2.018
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
210
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
527.650
Rezultat net
139.078
Angajați
1
Datorii
87.597
Active imobilizate
—
Active circulante
245.967
Capitaluri proprii
158.370
Venituri totale
527.728
Cheltuieli totale
374.278
Stocuri
0
Creanțe
165.628
Casă și conturi la bănci
80.339
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
210
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
79.390
Rezultat net
14.329
Angajați
—
Datorii
141.186
Active imobilizate
—
Active circulante
155.725
Capitaluri proprii
14.539
Venituri totale
79.390
Cheltuieli totale
62.679
Stocuri
34.239
Creanțe
101.604
Casă și conturi la bănci
19.882
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
210
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

54/ 100Atenție ridicată
3semnale de urmărit · 0 context
4/ 6verificări disponibile

De urmărit

Inactivă fiscal la ANAF

Inactivare publicată la 2025-11-23. Starea este valabilă pentru data interogării.

ANAF · 2026-10-03
Pierdere netă

Rezultatul net raportat pentru 2023 este negativ.

Ministerul Finanțelor · 2023
Cifra de afaceri a scăzut

Scădere de 72% față de 2022.

Ministerul Finanțelor · 2023

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateInactivă fiscal2026-10-03
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeNeverificat—

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 1 × 30 puncteSemnale de atenție 2 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2025-07-27Sursa bilanțului 2023Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Inactivă fiscal la ANAF

Inactivare publicată la 2025-11-23. Starea este valabilă pentru data interogării.

ANAF · 2026-10-03
Pierdere netă

Rezultatul net raportat pentru 2023 este negativ.

Ministerul Finanțelor · 2023
Cifra de afaceri a scăzut

Scădere de 72% față de 2022.

Ministerul Finanțelor · 2023
Alte firme cu pierderiInactivitate fiscală

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 2020-05-18 · ANAF 2026-10-03 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2023.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Datele acestei firme sunt în curs de colectare automată.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
42506284
Număr de înregistrare
J32/536/2020
Înmatriculare
18 mai 2020
EUID
ROONRC.J32/536/2020
Formă juridică
SRL
Sediu social
BIRUINŢEI 6 Municipiul Sibiu Sibiu · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
Aleea BIRUINŢEI 6 Sibiu SIBIU · Firme la aceeași adresă
TVA
Neînregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
18 mai 2020
Înregistrare fiscală
1 noiembrie 2024

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
BODI EUGEN

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 3 octombrie 2026; ultima verificare: 3 octombrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
MENTOR SIB GLASS S.R.L.
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 18.05.2020
Înregistrare fiscală
18 mai 2020
Număr registrul comerțului
J32/536/2020
Cod CAEN
4644
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Sibiu

Contact și adrese

Domiciliu fiscal
JUD. SIBIU, MUN. SIBIU, ALEEA BIRUINŢEI, NR.6, SC.A, ET.1, AP.4
Cod poștal fiscal
550335
Strada sediului
Aleea Biruinţei
Numărul sediului
6
Localitatea sediului
Mun. Sibiu
Județul sediului
SIBIU
Codul poștal al sediului
550335
Strada domiciliului fiscal
Aleea Biruinţei
Numărul domiciliului fiscal
6
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Sibiu
Județul domiciliului fiscal
SIBIU
Cod poștal domiciliu fiscal
550335

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Nu
TVA de la
1 august 2021
TVA până la
31 octombrie 2024
Anulare operată la
1 noiembrie 2024
Motivul anulării
Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata din oficiu, potrivit dispozitiilor Art.316 alin.(11) lit.e) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
TVA la încasare
Nu
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Da
Inactivare
23 noiembrie 2025
Publicarea deciziei
10 decembrie 2025

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

10 activități autorizate

CAEN 4619 Rev. 2Intermedieri în comerțul cu produse diverse

CAEN 4644 Rev. 2Comerț cu ridicata al produselor din ceramică, sticlărie, și produse de întreținere

CAEN 4673 Rev. 2Comerț cu ridicata al materialului lemnos și al materialelor de construcții și echipamentelor sanitare

CAEN 4674 Rev. 2Comerț cu ridicata al echipamentelor și furniturilor de fierărie pentru instalații sanitare și de încălzire

CAEN 4690 Rev. 2Comerț cu ridicata nespecializat

CAEN 4941 Rev. 2Transporturi rutiere de mărfuri

CAEN 8230 Rev. 2Activități de organizare a expozițiilor, târgurilor și congreselor

CAEN 8299 Rev. 2Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.

CAEN 9522 Rev. 2Repararea dispozitivelor de uz gospodăresc și a echipamentelor pentru casă și grădină

CAEN 9529 Rev. 2Repararea articolelor de uz personal și gospodăresc n.c.a.

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2023.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20232025-07-27—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-10-03Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume——Neverificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul SibiuMunicipiul SibiuCAEN 4644
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI