Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/MERCOM SA

MERCOM SA

CUI 969577 · SA· Sat Siretu, Comuna Săuceşti

este menționată o opoziție/sunt menționate opozițiiONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în creștere. Marjă în creștere.

MERCOM SA are sediul în Sat Siretu, Comuna Săuceşti. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a crescut+2,2%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 564,2 K lei, față de 552,3 K lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a crescut23,7%

Marja netă calculată este 23,7% în 2025, față de 15,8% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Datoriile au crescut+11,1%

Datoriile raportate sunt 671,1 K lei în 2025, față de 604,3 K lei în 2024. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
0/ 100
Context de verificat
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 2025564,2 K lei+2,2% față de anul anterior2020: 491.3252021: 509.6472022: 535.7322023: 529.5642024: 552.2992025: 564.215
Rezultat net 2025133,7 K lei+53% față de anul anterior2020: 131.0192021: 32.9872022: 46.1242023: 37.3712024: 87.3472025: 133.668
Angajați 20252-33,3% față de anul anterior2020: 32021: 22022: 22023: 32024: 32025: 2
Capitaluri proprii 20253,5 mil. lei-4,6% față de anul anterior2020: 4.134.5592021: 4.036.5272022: 3.900.3642023: 3.787.6662024: 3.687.4022025: 3.516.022
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · bilanț complet · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate0282 K564 K2020: 491,3 K lei491,3 K20202021: 509,6 K lei509,6 K20212022: 535,7 K lei535,7 K20222023: 529,6 K lei529,6 K20232024: 552,3 K lei552,3 K20242025: 564,2 K lei564,2 K2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri0%13,3%26,7%2020: 26,7%26,7%20202021: 6,5%6,5%20212022: 8,6%8,6%20222023: 7,1%7,1%20232024: 15,8%15,8%20242025: 23,7%23,7%2025Reper 2025: mediana sectorului 15,5% · n=1.372

Cifra de afaceri: +2,2% față de anul anterior.Marjă netă 23,7% · +7,9 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

20243,7 mil. lei
20253,5 mil. lei

Datorii raportate

2024604,3 K lei
2025671,1 K lei

Disponibilități bănești

2024388,5 K lei
2025291 K lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri529,6 K lei552,3 K lei564,2 K lei+2,2% față de anul anterior
Rezultat net37,4 K lei87,3 K lei133,7 K lei+53% față de anul anterior
Capitaluri proprii3,8 mil. lei3,7 mil. lei3,5 mil. lei-4,6% față de anul anterior
Datorii607,4 K lei604,3 K lei671,1 K lei+11,1% față de anul anterior
Creanțe2,3 mil. lei2,2 mil. lei2,3 mil. lei+3,8% față de anul anterior
Angajați332-33,3% față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă23,7%15,8%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 15,5% (n=1.372) · 2024: 19,1% (n=1.389)

Rezultat / active (A+B)3,2%2%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 2,5% (n=1.408) · 2024: 3% (n=1.422)

Rezultat / capitaluri proprii3,8%2,4%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 5,9% (n=1.329) · 2024: 6,9% (n=1.358)

Vânzări per angajat282.108 lei184.100 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2025: 505.540 lei (n=1.014) · 2024: 449.268 lei (n=1.039)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)84%85,9%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 59,4% (n=1.408) · 2024: 59,2% (n=1.423)

Datorii / active (A+B)16%14,1%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 39,1% (n=1.408) · 2024: 38,2% (n=1.423)

Ponderea activelor imobilizate37,5%38,7%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 83,3% (n=1.408) · 2024: 83,4% (n=1.423)

Active circulante / datorii totale3,9×4,35×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 0,56× (n=1.481) · 2024: 0,59× (n=1.508)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări1.483,6 zile1.460,7 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 91,8 zile (n=1.338) · 2024: 84 zile (n=1.346)

Stocuri în zile de vânzări0,1 zile—
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2025: 2,6 zile (n=815) · 2024: 2,5 zile (n=812)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

bilanț complet
Cifră de afaceri
564.215
Rezultat net
133.668
Angajați
2
Datorii
671.068
Active imobilizate
1.570.752
Active circulante
2.616.338
Capitaluri proprii
3.516.022
Venituri totale
564.215
Cheltuieli totale
404.093
Stocuri
85
Creanțe
2.325.237
Casă și conturi la bănci
291.016
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
128.359
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

bilanț complet
Cifră de afaceri
552.299
Rezultat net
87.347
Angajați
3
Datorii
604.273
Active imobilizate
1.662.181
Active circulante
2.629.494
Capitaluri proprii
3.687.402
Venituri totale
606.921
Cheltuieli totale
502.575
Stocuri
—
Creanțe
2.240.951
Casă și conturi la bănci
388.543
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
128.359
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

bilanț complet
Cifră de afaceri
529.564
Rezultat net
37.371
Angajați
3
Datorii
607.386
Active imobilizate
1.807.109
Active circulante
2.587.943
Capitaluri proprii
3.787.666
Venituri totale
536.278
Cheltuieli totale
493.586
Stocuri
—
Creanțe
2.327.369
Casă și conturi la bănci
260.574
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
128.359
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

bilanț complet
Cifră de afaceri
535.732
Rezultat net
46.124
Angajați
2
Datorii
610.834
Active imobilizate
1.880.028
Active circulante
2.637.882
Capitaluri proprii
3.900.364
Venituri totale
551.792
Cheltuieli totale
500.403
Stocuri
—
Creanțe
2.351.243
Casă și conturi la bănci
286.639
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
6.712
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
128.359
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

bilanț complet
Cifră de afaceri
509.647
Rezultat net
32.987
Angajați
2
Datorii
662.077
Active imobilizate
1.985.125
Active circulante
2.720.191
Capitaluri proprii
4.036.527
Venituri totale
516.359
Cheltuieli totale
478.569
Stocuri
—
Creanțe
2.431.041
Casă și conturi la bănci
289.150
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
6.712
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
128.359
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

bilanț complet
Cifră de afaceri
491.325
Rezultat net
131.019
Angajați
3
Datorii
1.347.306
Active imobilizate
2.090.283
Active circulante
3.391.582
Capitaluri proprii
4.134.559
Venituri totale
614.204
Cheltuieli totale
477.294
Stocuri
—
Creanțe
3.138.744
Casă și conturi la bănci
252.838
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
128.359
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

0/ 100Context de verificat
0semnale de urmărit · 1 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Mențiune în starea firmei

este menționată o opoziție/sunt menționate opoziții

ONRC · 2026-09-03

Starea verificărilor

ONRCeste menționată o opoziție/sunt menționate opoziții2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-07
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-11-03

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 0 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Mențiune în starea firmei

este menționată o opoziție/sunt menționate opoziții

ONRC · 2026-09-03T09:50:03.316945

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 1992-12-07 · ANAF 2026-11-07 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Obligații fiscale restante publicate

Firma are apariții în ediții istorice ale listelor publicate. Acestea descriu numai situația de la data fiecărei ediții.

Istoric publicat

Aparițiile vechi nu indică existența unei datorii în prezent sau continuitatea aceleiași obligații. Arhivele sunt folosite numai pentru prezențe; absența dintr-o ediție istorică nu este interpretată.

EdițieTotalBuget de statAsigurări socialeȘomajSănătateContestat
2016-03-31324.969 lei200.640 lei86.081 lei3.675 lei34.573 lei0 lei

Conformare fiscală publicată

Firma apare în lista ANAF pentru 2026-06-30 a contribuabililor persoane juridice fără obligații restante.

Publicarea indică faptul că declarațiile fiscale cerute au fost depuse, obligațiile principale și accesorii din trimestru au fost achitate la scadență, iar la întocmirea listei nu existau obligații bugetare restante. Situația este o observație trimestrială și nu reprezintă o garanție pentru perioadele ulterioare.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-11-02–2026-11-03 · verificat 2026-11-03.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
969577
Număr de înregistrare
J1991000017046
Înmatriculare
4 ianuarie 1991
EUID
ROONRC.J1991000017046
Formă juridică
SA
Sediu social
SIRETU Sat Siretu, Comuna Săuceşti Bacău
Adresă fiscală
SIRETU Siretu BACĂU
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
7 decembrie 1992
Înregistrare fiscală
10 decembrie 2025
Telefon
0745474775 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
UMBRĂRESCU GEORGE

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 7 noiembrie 2026; ultima verificare: 7 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
MERCOM SA
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 07.12.1992
Înregistrare fiscală
7 decembrie 1992
Număr registrul comerțului
J1991000017046
Cod CAEN
4722
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ PE ACŢIUNI
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Bacău

Contact și adrese

Telefon
0234344101 · Firme cu același număr
Fax
0234344101 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. BACĂU, SAT SIRETU COM. SĂUCEŞTI, SIRETU, NR.FN
Cod poștal fiscal
607544
Strada sediului
SIRETU
Localitatea sediului
Sat Siretu Com. Săuceşti
Județul sediului
BACĂU
Codul poștal al sediului
607544
Strada domiciliului fiscal
Siretu
Numărul domiciliului fiscal
FN
Localitatea domiciliului fiscal
Sat Siretu Com. Săuceşti
Județul domiciliului fiscal
BACĂU
Cod poștal domiciliu fiscal
607544

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
TVA de la
1 iulie 1993
TVA la încasare
Da
TVA la încasare de la
1 februarie 2017
Actualizare TVA la încasare
30 ianuarie 2017
Publicare TVA la încasare
31 ianuarie 2017
Tip act TVA la încasare
Inregistrare
În registrul RO e-Factura
Da
Înscriere RO e-Factura
1 februarie 2024
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

2 activități autorizate

CAEN 4722 Rev. 3Comerț cu amănuntul al cărnii și al produselor din carne

CAEN 6820 Rev. 3închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-07Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-11-03Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul BacăuSat Siretu, Comuna SăuceştiCAEN 6820
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI