Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/META SRL

META SRL

CUI 2280217 · SRL· Sat Terpeziţa, Comuna Terpeziţa

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în creștere. Marjă în scădere.

META SRL are sediul în Sat Terpeziţa, Comuna Terpeziţa. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a crescut+1,3%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 433,9 K lei, față de 428,4 K lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a coborât-24,3%

Marja netă calculată este -24,3% în 2025, față de 19,6% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Creanțe în creștere+26,5%

Soldul creanțelor a crescut față de 2024. Bilanțul nu arată dacă facturile sunt restante sau dacă au fost încasate ulterior.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
12/ 100
Semnal de atenție
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 2025433,9 K lei+1,3% față de anul anterior2020: 594.5582021: 360.0442022: 883.9862023: 712.5932024: 428.3992025: 433.945
Rezultat net 2025-105,5 K leiTrecere pe pierdere2020: 294.8582021: 209.9852022: 435.1982023: 50.9712024: 83.9652025: -105.538
Angajați 20252+100% față de anul anterior2020: 12021: 12023: 12024: 12025: 2
Capitaluri proprii 2025929,2 K lei-10,2% față de anul anterior2020: 263.5602021: 464.6042022: 899.8022023: 950.7732024: 1.034.7382025: 929.200
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate0442 K884 K2020: 594,6 K lei594,6 K20202021: 360 K lei360 K20212022: 884 K lei884 K20222023: 712,6 K lei712,6 K20232024: 428,4 K lei428,4 K20242025: 433,9 K lei433,9 K2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri-24,3%17%58,3%2020: 49,6%49,6%20202021: 58,3%58,3%20212022: 49,2%49,2%20222023: 7,2%7,2%20232024: 19,6%19,6%20242025: -24,3%-24,3%2025Reper 2025: mediana sectorului 7,7% · n=6.791

Cifra de afaceri: +1,3% față de anul anterior.Marjă netă -24,3% · -43,9 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

20241 mil. lei
2025929,2 K lei

Datorii raportate

2024289,7 K lei
2025278,7 K lei

Disponibilități bănești

2024248,1 K lei
202540,4 K lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri712,6 K lei428,4 K lei433,9 K lei+1,3% față de anul anterior
Rezultat net51 K lei84 K lei-105,5 K leiTrecere pe pierdere
Capitaluri proprii950,8 K lei1 mil. lei929,2 K lei-10,2% față de anul anterior
Datorii210 K lei289,7 K lei278,7 K lei-3,8% față de anul anterior
Creanțe810,3 K lei575,4 K lei727,8 K lei+26,5% față de anul anterior
Angajați112+100% față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă-24,3%19,6%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 7,7% (n=6.791) · 2024: 4,9% (n=7.234)

Rezultat / active (A+B)-8,7%6,3%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 2,3% (n=6.662) · 2024: 1% (n=7.149)

Rezultat / capitaluri proprii-11,4%8,1%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 11,6% (n=6.036) · 2024: 7,1% (n=6.445)

Vânzări per angajat216.973 lei428.399 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2025: 424.493 lei (n=5.169) · 2024: 309.513 lei (n=5.657)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)76,9%78,1%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 28,2% (n=6.662) · 2024: 29,2% (n=7.150)

Datorii / active (A+B)23,1%21,9%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 62,4% (n=6.662) · 2024: 62,4% (n=7.150)

Ponderea activelor imobilizate13,2%14,1%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 45,8% (n=6.662) · 2024: 44% (n=7.150)

Active circulante / datorii totale3,76×3,93×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 0,86× (n=7.779) · 2024: 0,9× (n=8.381)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări603,8 zile483,5 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 96,6 zile (n=6.648) · 2024: 120,8 zile (n=7.030)

Stocuri în zile de vânzări232,4 zile264,4 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2025: 153 zile (n=6.036) · 2024: 185 zile (n=6.353)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

raportare simplificată
Cifră de afaceri
433.945
Rezultat net
-105.538
Angajați
2
Datorii
278.723
Active imobilizate
159.598
Active circulante
1.048.325
Capitaluri proprii
929.200
Venituri totale
539.222
Cheltuieli totale
640.927
Stocuri
280.094
Creanțe
727.840
Casă și conturi la bănci
40.391
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
428.399
Rezultat net
83.965
Angajați
1
Datorii
289.655
Active imobilizate
186.223
Active circulante
1.138.170
Capitaluri proprii
1.034.738
Venituri totale
509.314
Cheltuieli totale
422.124
Stocuri
314.627
Creanțe
575.417
Casă și conturi la bănci
248.126
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
712.593
Rezultat net
50.971
Angajați
1
Datorii
209.965
Active imobilizate
42.719
Active circulante
1.118.019
Capitaluri proprii
950.773
Venituri totale
487.494
Cheltuieli totale
429.931
Stocuri
253.729
Creanțe
810.287
Casă și conturi la bănci
54.003
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
883.986
Rezultat net
435.198
Angajați
—
Datorii
269.316
Active imobilizate
0
Active circulante
1.169.118
Capitaluri proprii
899.802
Venituri totale
1.049.765
Cheltuieli totale
605.727
Stocuri
685.350
Creanțe
456.068
Casă și conturi la bănci
27.700
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
360.044
Rezultat net
209.985
Angajați
1
Datorii
456.057
Active imobilizate
32.834
Active circulante
887.827
Capitaluri proprii
464.604
Venituri totale
545.477
Cheltuieli totale
322.950
Stocuri
726.908
Creanțe
80.304
Casă și conturi la bănci
80.615
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
594.558
Rezultat net
294.858
Angajați
1
Datorii
479.988
Active imobilizate
52.821
Active circulante
690.727
Capitaluri proprii
263.560
Venituri totale
1.152.814
Cheltuieli totale
856.570
Stocuri
628.794
Creanțe
44.632
Casă și conturi la bănci
17.301
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

12/ 100Semnal de atenție
1semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Pierdere netă

Rezultatul net raportat pentru 2025 este negativ.

Ministerul Finanțelor · 2025

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-10-10

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 1 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Pierdere netă

Rezultatul net raportat pentru 2025 este negativ.

Ministerul Finanțelor · 2025
Alte firme cu pierderi

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 1992-11-28 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-09–2026-10-10 · verificat 2026-10-10.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
2280217
Număr de înregistrare
J1991001735167
Înmatriculare
19 septembrie 1991
EUID
ROONRC.J1991001735167
Formă juridică
SRL
Sediu social
302A Sat Terpeziţa, Comuna Terpeziţa Dolj · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
302A Terpeziţa DOLJ
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
28 noiembrie 1992
Înregistrare fiscală
19 ianuarie 2026
Telefon
0251362017 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
MERIȘANU DANIEL-COSTINEL

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
META SRL
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 28.11.1992
Înregistrare fiscală
28 noiembrie 1992
Număr registrul comerțului
J1991001735167
Cod CAEN
111
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Dolj

Contact și adrese

Telefon
0251362017 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. DOLJ, SAT TERPEZIŢA COM. TERPEZIŢA, , NR.302A
Numărul sediului
302A
Localitatea sediului
Sat Terpeziţa Com. Terpeziţa
Județul sediului
DOLJ
Numărul domiciliului fiscal
302A
Localitatea domiciliului fiscal
Sat Terpeziţa Com. Terpeziţa
Județul domiciliului fiscal
DOLJ

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
TVA de la
1 iulie 1993
TVA la încasare
Nu
TVA la încasare de la
1 ianuarie 2013
TVA la încasare până la
1 februarie 2015
Actualizare TVA la încasare
4 februarie 2015
Publicare TVA la încasare
5 februarie 2015
Tip act TVA la încasare
Radiere
În registrul RO e-Factura
Da
Înscriere RO e-Factura
1 februarie 2024
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

2 activități autorizate

CAEN 0111 Rev. 2Cultivarea cerealelor (exclusiv orez), plantelor leguminoase și a plantelor producătoare de semințe oleaginoase

CAEN 4673 Rev. 2Comerț cu ridicata al materialului lemnos și al materialelor de construcții și echipamentelor sanitare

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-10Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul DoljSat Terpeziţa, Comuna TerpeziţaCAEN 0111
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI