Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/METROPLEX SRL

METROPLEX SRL

CUI 5640469 · SRL· Municipiul Galaţi

este sub incidența Legii nr. 85/2014ONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Profilul companiei. Pierdere netă raportată.

METROPLEX SRL are sediul în Municipiul Galaţi. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Creanțe în creștere+112,4%

Soldul creanțelor a crescut față de 2024. Bilanțul nu arată dacă facturile sunt restante sau dacă au fost încasate ulterior.

Bilanț 2025
Datoriile au crescut+82,9%

Datoriile raportate sunt 23,2 mil. lei în 2025, față de 12,7 mil. lei în 2024. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
24/ 100
Atenție moderată
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 2025—Valoare curentă indisponibilă2021: 02022: 02023: 02024: 0
Rezultat net 2025-7,8 K leiPierdere majorată cu 18,5%2020: 02021: -1002022: -7502023: 02024: -6.6222025: -7.848
Angajați 2025—Valoare curentă indisponibilă2021: 02022: 02023: 02024: 0
Capitaluri proprii 2025-2,9 mil. leiDeficit de capital majorat cu 0,3%2020: -2.909.2832021: -2.909.3832022: -2.910.1322023: -2.910.1322024: -2.916.7532025: -2.924.601
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate011—20202021: 0 lei020212022: 0 lei020222023: 0 lei020232024: 0 lei02024—2025

Marjă netă

Nu există valori comparabile.

Cifra de afaceri: Valoare curentă indisponibilă.Marjă netă —

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

2024-2,9 mil. lei
2025-2,9 mil. lei

Datorii raportate

202412,7 mil. lei
202523,2 mil. lei

Disponibilități bănești

202455 lei
202555 lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri0 lei0 lei—Valoare curentă indisponibilă
Rezultat net0 lei-6,6 K lei-7,8 K leiPierdere majorată cu 18,5%
Capitaluri proprii-2,9 mil. lei-2,9 mil. lei-2,9 mil. leiDeficit de capital majorat cu 0,3%
Datorii12,7 mil. lei12,7 mil. lei23,2 mil. lei+82,9% față de anul anterior
Creanțe9,3 mil. lei9,3 mil. lei19,8 mil. lei+112,4% față de anul anterior
Angajați00—Valoare curentă indisponibilă

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Rezultat / active (A+B)-0%-0,1%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 2,6% (n=579) · 2024: 2,4% (n=337)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)-14,4%-29,9%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 29,4% (n=579) · 2024: 34,3% (n=337)

Datorii / active (A+B)114,4%129,9%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 70,2% (n=579) · 2024: 65,5% (n=337)

Ponderea activelor imobilizate2,1%4,3%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 12,1% (n=579) · 2024: 9,8% (n=337)

Active circulante / datorii totale0,86×0,74×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 1,1× (n=788) · 2024: 1,22× (n=472)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

raportare simplificată
Cifră de afaceri
—
Rezultat net
-7.848
Angajați
—
Datorii
23.191.730
Active imobilizate
416.295
Active circulante
19.847.412
Capitaluri proprii
-2.924.601
Venituri totale
0
Cheltuieli totale
7.848
Stocuri
0
Creanțe
19.847.357
Casă și conturi la bănci
55
Cheltuieli în avans
3.422
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
100.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
0
Rezultat net
-6.622
Angajați
0
Datorii
12.678.977
Active imobilizate
416.295
Active circulante
9.345.929
Capitaluri proprii
-2.916.753
Venituri totale
0
Cheltuieli totale
6.622
Stocuri
0
Creanțe
9.345.874
Casă și conturi la bănci
55
Cheltuieli în avans
0
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
100.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
0
Rezultat net
0
Angajați
0
Datorii
12.672.356
Active imobilizate
416.295
Active circulante
9.345.929
Capitaluri proprii
-2.910.132
Venituri totale
0
Cheltuieli totale
0
Stocuri
0
Creanțe
9.345.874
Casă și conturi la bănci
55
Cheltuieli în avans
0
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
100.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
0
Rezultat net
-750
Angajați
0
Datorii
12.672.356
Active imobilizate
416.295
Active circulante
9.345.929
Capitaluri proprii
-2.910.132
Venituri totale
0
Cheltuieli totale
750
Stocuri
0
Creanțe
9.345.874
Casă și conturi la bănci
55
Cheltuieli în avans
0
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
100.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
0
Rezultat net
-100
Angajați
0
Datorii
12.671.956
Active imobilizate
416.295
Active circulante
9.346.278
Capitaluri proprii
-2.909.383
Venituri totale
0
Cheltuieli totale
100
Stocuri
0
Creanțe
9.345.874
Casă și conturi la bănci
404
Cheltuieli în avans
0
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
100.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
—
Rezultat net
0
Angajați
—
Datorii
12.671.956
Active imobilizate
416.295
Active circulante
9.346.378
Capitaluri proprii
-2.909.283
Venituri totale
0
Cheltuieli totale
—
Stocuri
—
Creanțe
9.345.874
Casă și conturi la bănci
504
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
100.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

24/ 100Atenție moderată
2semnale de urmărit · 1 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Mențiune în starea firmei

este sub incidența Legii nr. 85/2014

ONRC · 2026-09-03
Capitaluri proprii negative

Bilanțul pentru 2025 raportează capitaluri proprii sub zero.

Ministerul Finanțelor · 2025
Pierdere netă

Rezultatul net raportat pentru 2025 este negativ.

Ministerul Finanțelor · 2025

Starea verificărilor

ONRCeste sub incidența Legii nr. 85/20142026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-07
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțePotriviri după nume · necesită confirmare2026-11-01

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 2 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Mențiune în starea firmei

este sub incidența Legii nr. 85/2014

ONRC · 2026-09-03T09:50:03.316945
Capitaluri proprii negative

Bilanțul pentru 2025 raportează capitaluri proprii sub zero.

Ministerul Finanțelor · 2025
Pierdere netă

Rezultatul net raportat pentru 2025 este negativ.

Ministerul Finanțelor · 2025
Alte firme cu capitaluri negativeAlte firme cu pierderi

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 1994-05-17 · ANAF 2026-11-07 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Conformare fiscală publicată

Firma apare în lista ANAF pentru 2026-06-30 a contribuabililor persoane juridice fără obligații restante.

Publicarea indică faptul că declarațiile fiscale cerute au fost depuse, obligațiile principale și accesorii din trimestru au fost achitate la scadență, iar la întocmirea listei nu existau obligații bugetare restante. Situația este o observație trimestrială și nu reprezintă o garanție pentru perioadele ulterioare.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

1 dosare cu nume identic · 2021-10-31–2026-11-01 · verificat 2026-11-01.

Dosar 3198/121/20252025-12-29 · Tribunalul GALATI · Revizuent

procedura insolvenţei – societăţi cu răspundere limitată · RevizuireFond

2 termene · ultima soluție: Legea 85/2006 privind insolventa

2026-03-03 · 10:30

Legea 85/2006 privind insolventa

Respinge, ca nefondată, excep?ia necompeten?ei teritoriale a Tribunalului Gala?i, invocată de revizuenta-debitoare Metroplex SRL. În baza art. 406 alin.1, 2 şi 6 C.pr.civ., ia act de renunţarea revizuentei-debitoare Metroplex SRL la judecarea cererii de revizuire. Respinge, ca prematur formulată, cererea revizuentei-debitoare Metroplex SRL de restituire a cau?iunii. Cu drept de recurs în termen de 7 de zile de la comunicare, ce se va depune la Tribunalul Galaţi. Pronunţată azi 03.03.2026, soluţia urmând a fi pusă la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.

Document: _Hotarare 58/2026 · 2026-03-03

2026-02-12 · 09:00

Amână cauza

Pentru a se solicita relaţii de la DIICOT, va acorda termen de judecata la data de 03.03.2026, ora 10:30

Document: incheieredesedinta · 2026-02-12

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
5640469
Număr de înregistrare
J17/1285/1994
Înmatriculare
16 mai 1994
EUID
ROONRC.J17/1285/1994
Formă juridică
SRL
Sediu social
Str. GAROFIŢEI 57 Municipiul Galaţi Galaţi
Adresă fiscală
Str. GAROFITEI 57 GALATI GALAŢI
TVA
Neînregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
17 mai 1994
Înregistrare fiscală
14 martie 2023
Telefon
0236833100 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

lichidator judiciar provizoriu
SPECIALISTS TRUST INSOLVENCY SPRL

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 7 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
METROPLEX S.R.L.
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 17.05.1994
Înregistrare fiscală
17 mai 1994
Număr registrul comerțului
J17/1285/1994
Cod CAEN
4672
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Galaţi

Contact și adrese

Telefon
0236833100 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. GALAŢI, MUN. GALAŢI, STR. GAROFITEI, NR.57
Strada sediului
Str. GAROFITEI
Numărul sediului
57
Localitatea sediului
Mun. Galaţi
Județul sediului
GALAŢI
Strada domiciliului fiscal
Str. GAROFITEI
Numărul domiciliului fiscal
57
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Galaţi
Județul domiciliului fiscal
GALAŢI

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Nu
TVA de la
16 mai 1994
TVA până la
31 iulie 2018
Anulare operată la
24 august 2018
Motivul anulării
Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata din oficiu, potrivit dispozitiilor Art.316 alin.(11) lit.e) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
TVA la încasare
Nu
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

3 activități autorizate

CAEN 5152 Rev. 1Comerț cu ridicata al metalelor și minereurilor metalice

CAEN 5153 Rev. 1Comerț cu ridicata al materialului lemnos și de construcții

CAEN 6312 Rev. 1Depozitări

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-07Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-11-01Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul GalaţiMunicipiul GalaţiStrada GarofiţeiCAEN 4672
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI