Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/OCUSAN SRL

OCUSAN SRL

CUI 12562657 · SRL· Municipiul Braşov· Activități de asistență medicală specializată

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în creștere. Marjă în creștere.

OCUSAN SRL are sediul în Municipiul Braşov și raportează activitatea activități de asistență medicală specializată. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2024.

Cifra de afaceri a crescut+21,9%

Cifra de afaceri raportată pentru 2024 este 6,8 mil. lei, față de 5,5 mil. lei în 2023.

Bilanț 2024
Marja netă a crescut10,8%

Marja netă calculată este 10,8% în 2024, față de 4,6% în 2023.

Calcul din bilanț 2024
Creanțe în creștere+998,9%

Soldul creanțelor a crescut față de 2023. Bilanțul nu arată dacă facturile sunt restante sau dacă au fost încasate ulterior.

Bilanț 2024

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
0/ 100
Niciun semnal confirmat · date parțiale
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 20246,8 mil. lei+21,9% față de anul anterior2020: 3.855.5612021: 4.846.8802022: 4.734.5422023: 5.541.5312024: 6.757.595
Rezultat net 2024730,1 K lei+188,6% față de anul anterior2020: 362.6672021: 935.3492022: 945.4092023: 253.0002024: 730.131
Angajați 202410Neschimbat față de anul anterior2020: 102021: 92022: 102023: 102024: 10
Capitaluri proprii 20241 mil. lei+86,2% față de anul anterior2020: 662.9962021: 1.235.6782022: 1.245.7382023: 553.3292024: 1.030.460
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2024 · bilanț complet · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate03 mil.7 mil.2020: 3,9 mil. lei3,9 mil.20202021: 4,8 mil. lei4,8 mil.20212022: 4,7 mil. lei4,7 mil.20222023: 5,5 mil. lei5,5 mil.20232024: 6,8 mil. lei6,8 mil.2024

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri0%10%20%2020: 9,4%9,4%20202021: 19,3%19,3%20212022: 20%20%20222023: 4,6%4,6%20232024: 10,8%10,8%2024Reper 2024: mediana sectorului 16,3% · n=613

Cifra de afaceri: +21,9% față de anul anterior.Marjă netă 10,8% · +6,2 pp față de 2023

Formularele diferă între ani. Comparațiile anuale și liniile continue folosesc numai ani consecutivi cu același formular.

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

2023553,3 K lei
20241 mil. lei

Datorii raportate

2023829,4 K lei
2024925,5 K lei

Disponibilități bănești

202397,3 K lei
2024207,5 K lei

Capital de lucru net

2023—
2024—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2024: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202220232024Ultima variație
Cifră de afaceri4,7 mil. lei5,5 mil. lei6,8 mil. lei+21,9% față de anul anterior
Rezultat net945,4 K lei253 K lei730,1 K lei+188,6% față de anul anterior
Capitaluri proprii1,2 mil. lei553,3 K lei1 mil. lei+86,2% față de anul anterior
Datorii191,4 K lei829,4 K lei925,5 K lei+11,6% față de anul anterior
Creanțe658,5 K lei45,3 K lei497,6 K lei+998,9% față de anul anterior
Angajați101010Neschimbat față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2024 / 2023

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20242023
Marjă netă10,8%4,6%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2024: 16,3% (n=613) · 2023: 19% (n=572)

Rezultat / active (A+B)37,5%18,4%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2024: 18,7% (n=532) · 2023: 20,1% (n=503)

Rezultat / capitaluri proprii70,9%45,7%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2024: 53,1% (n=565) · 2023: 55,5% (n=540)

Vânzări per angajat675.760 lei554.153 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2024: 295.840 lei (n=511) · 2023: 259.606 lei (n=473)

Capital și îndatorare

Indicator20242023
Capitaluri proprii / active (A+B)52,9%40,2%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2024: 49,1% (n=532) · 2023: 53,3% (n=503)

Datorii / active (A+B)47,5%60,2%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2024: 45,5% (n=532) · 2023: 38,8% (n=503)

Ponderea activelor imobilizate44,9%65,3%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2024: 49% (n=532) · 2023: 49,6% (n=503)

Active circulante / datorii totale1,16×0,58×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2024: 1,19× (n=630) · 2023: 1,27× (n=587)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20242023
Creanțe în zile de vânzări26,5 zile2,9 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2024: 40,5 zile (n=555) · 2023: 44,4 zile (n=531)

Stocuri în zile de vânzări19,6 zile21,8 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2024: 4,9 zile (n=388) · 2023: 4,1 zile (n=370)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 5 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2024

bilanț complet
Cifră de afaceri
6.757.595
Rezultat net
730.131
Angajați
10
Datorii
925.547
Active imobilizate
874.646
Active circulante
1.073.492
Capitaluri proprii
1.030.460
Venituri totale
6.764.857
Cheltuieli totale
5.888.353
Stocuri
368.463
Creanțe
497.558
Casă și conturi la bănci
207.471
Cheltuieli în avans
7.869
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

bilanț complet
Cifră de afaceri
5.541.531
Rezultat net
253.000
Angajați
10
Datorii
829.362
Active imobilizate
898.804
Active circulante
478.507
Capitaluri proprii
553.329
Venituri totale
5.541.647
Cheltuieli totale
5.259.437
Stocuri
335.933
Creanțe
45.276
Casă și conturi la bănci
97.298
Cheltuieli în avans
5.380
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

bilanț complet
Cifră de afaceri
4.734.542
Rezultat net
945.409
Angajați
10
Datorii
191.413
Active imobilizate
344.384
Active circulante
1.092.405
Capitaluri proprii
1.245.738
Venituri totale
4.734.622
Cheltuieli totale
3.742.814
Stocuri
248.021
Creanțe
658.526
Casă și conturi la bănci
185.858
Cheltuieli în avans
362
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
4.846.880
Rezultat net
935.349
Angajați
9
Datorii
278.708
Active imobilizate
461.157
Active circulante
1.051.589
Capitaluri proprii
1.235.678
Venituri totale
4.846.926
Cheltuieli totale
3.863.844
Stocuri
224.322
Creanțe
643.462
Casă și conturi la bănci
183.805
Cheltuieli în avans
1.640
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
3.855.561
Rezultat net
362.667
Angajați
10
Datorii
191.968
Active imobilizate
557.284
Active circulante
297.516
Capitaluri proprii
662.996
Venituri totale
3.855.584
Cheltuieli totale
3.456.894
Stocuri
160.784
Creanțe
7.986
Casă și conturi la bănci
128.746
Cheltuieli în avans
164
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

0/ 100Niciun semnal confirmat · date parțiale
0semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Nu sunt semnale din regulile afișate în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-10-02

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 0 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-24Sursa bilanțului 2024Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Nu apar semnalele de mai sus în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 2000-01-14 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2024.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-01–2026-10-02 · verificat 2026-10-02.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

2 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
12562657
Număr de înregistrare
J2000000030087
Înmatriculare
12 ianuarie 2000
EUID
ROONRC.J2000000030087
Formă juridică
SRL
Sediu social
Nicolae Titulescu 2 Municipiul Braşov Braşov · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
Str Nicolae Titulescu 2 Braşov BRAŞOV · Firme la aceeași adresă
TVA
Neînregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
14 ianuarie 2000
Înregistrare fiscală
5 martie 2026
Telefon
0268413596 · Firme cu același număr
Fax
268413596

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
CORMOS DIANA
administrator
HIRSOVA NICOLETA

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
OCUSAN SRL
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 14.01.2000
Înregistrare fiscală
14 ianuarie 2000
Număr registrul comerțului
J2000000030087
Cod CAEN
8622
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Braşov

Contact și adrese

Telefon
0268413596 · Firme cu același număr
Fax
268413596 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. BRAŞOV, MUN. BRAŞOV, STR. NICOLAE TITULESCU, NR.2, ÎN INCINTA CARPATEX SA. SPAȚIUL COMERCIAL NR.6 ȘI 7. BIROUL 2. PARTERUL CORPULUI DE FINISAJ
Cod poștal fiscal
500010
Strada sediului
Str. Nicolae Titulescu
Numărul sediului
2
Localitatea sediului
Mun. Braşov
Județul sediului
BRAŞOV
Codul poștal al sediului
500010
Detalii sediu
în incinta Carpatex SA. spațiul comercial nr.6 și 7. biroul 2. parterul corpului de finisaj
Strada domiciliului fiscal
Str. Nicolae Titulescu
Numărul domiciliului fiscal
2
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Braşov
Județul domiciliului fiscal
BRAŞOV
Cod poștal domiciliu fiscal
500010
Detalii domiciliu fiscal
în incinta Carpatex SA. spațiul comercial nr.6 și 7. biroul 2. parterul corpului de finisaj

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Nu
TVA de la
1 iulie 2003
TVA până la
2 iulie 2003
Motivul anulării
Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata la cererea persoanei impozabile, potrivit dispozitiilor din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
TVA la încasare
Nu
În registrul RO e-Factura
Da
Înscriere RO e-Factura
1 iulie 2022
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

4 activități autorizate

CAEN 7210 Rev. 3Cercetare-dezvoltare în științe naturale și inginerie

CAEN 8610 Rev. 3Activități de asistență spitalicească

CAEN 8622 Rev. 3Activități de asistență medicală specializată

CAEN 8699 Rev. 3Alte activități referitoare la sănătatea umană n.c.a.

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2024.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20242026-06-24—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-02Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul BraşovMunicipiul BraşovCAEN 8622
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI