Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/OPTIM SERV CONSTRUCT SRL

OPTIM SERV CONSTRUCT SRL

CUI 38091189 · SRL· Municipiul Constanţa

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în scădere. Marjă în creștere.

OPTIM SERV CONSTRUCT SRL are sediul în Municipiul Constanţa. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a scăzut-10,3%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 109,9 K lei, față de 122,5 K lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a crescut-80,6%

Marja netă calculată este -80,6% în 2025, față de -149,3% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Datoriile au crescut+26,5%

Datoriile raportate sunt 82,3 K lei în 2025, față de 65,1 K lei în 2024. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
24/ 100
Atenție moderată
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 2025109,9 K lei-10,3% față de anul anterior2020: 571.7202021: 366.4082022: 302.2412023: 582.5712024: 122.4982025: 109.850
Rezultat net 2025-88,5 K leiPierdere redusă cu 51,6%2020: 5.3622021: 54.1432022: 19.4882023: 104.4962024: -182.8892025: -88.491
Angajați 20252Neschimbat față de anul anterior2020: 62021: 42022: 42023: 42024: 22025: 2
Capitaluri proprii 2025-48,8 K leiCapitaluri devenite negative2020: 119.3172021: 173.4602022: 140.3162023: 244.8122024: 61.9232025: -48.790
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate0291 K583 K2020: 571,7 K lei571,7 K20202021: 366,4 K lei366,4 K20212022: 302,2 K lei302,2 K20222023: 582,6 K lei582,6 K20232024: 122,5 K lei122,5 K20242025: 109,9 K lei109,9 K2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri-149,3%-65,7%17,9%2020: 0,9%0,9%20202021: 14,8%14,8%20212022: 6,4%6,4%20222023: 17,9%17,9%20232024: -149,3%-149,3%20242025: -80,6%-80,6%2025Reper 2025: mediana sectorului 9,1% · n=21.873

Cifra de afaceri: -10,3% față de anul anterior.Marjă netă -80,6% · +68,7 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

202461,9 K lei
2025-48,8 K lei

Datorii raportate

202465,1 K lei
202582,3 K lei

Disponibilități bănești

202412,1 K lei
20255,8 K lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri582,6 K lei122,5 K lei109,9 K lei-10,3% față de anul anterior
Rezultat net104,5 K lei-182,9 K lei-88,5 K leiPierdere redusă cu 51,6%
Capitaluri proprii244,8 K lei61,9 K lei-48,8 K leiCapitaluri devenite negative
Datorii210,5 K lei65,1 K lei82,3 K lei+26,5% față de anul anterior
Creanțe353,7 K lei68,9 K lei3,5 K lei-94,9% față de anul anterior
Angajați422Neschimbat față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă-80,6%-149,3%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 9,1% (n=21.873) · 2024: 8,4% (n=33.726)

Rezultat / active (A+B)-263,8%-144%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 2,2% (n=18.775) · 2024: 2% (n=27.231)

Rezultat / capitaluri proprii—-295,3%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 19,6% (n=21.049) · 2024: 24,6% (n=31.114)

Vânzări per angajat54.925 lei61.249 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2025: 146.488 lei (n=18.342) · 2024: 126.637 lei (n=29.144)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)-145,4%48,7%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 34,2% (n=18.786) · 2024: 36,9% (n=27.247)

Datorii / active (A+B)245,4%51,3%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 64,5% (n=18.786) · 2024: 61,3% (n=27.247)

Ponderea activelor imobilizate54,4%31,6%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 20,4% (n=18.786) · 2024: 19,4% (n=27.247)

Active circulante / datorii totale0,19×1,33×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 1,04× (n=30.383) · 2024: 1,12× (n=44.266)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări11,6 zile202,4 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 95,6 zile (n=19.903) · 2024: 92,2 zile (n=29.935)

Stocuri în zile de vânzări19,4 zile17,4 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2025: 21,1 zile (n=11.572) · 2024: 20,5 zile (n=16.724)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

raportare simplificată
Cifră de afaceri
109.850
Rezultat net
-88.491
Angajați
2
Datorii
82.341
Active imobilizate
18.255
Active circulante
15.296
Capitaluri proprii
-48.790
Venituri totale
109.999
Cheltuieli totale
197.390
Stocuri
5.906
Creanțe
3.544
Casă și conturi la bănci
5.846
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
1.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
122.498
Rezultat net
-182.889
Angajați
2
Datorii
65.117
Active imobilizate
40.161
Active circulante
86.879
Capitaluri proprii
61.923
Venituri totale
122.516
Cheltuieli totale
304.364
Stocuri
5.906
Creanțe
68.862
Casă și conturi la bănci
12.111
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
1.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
582.571
Rezultat net
104.496
Angajați
4
Datorii
210.520
Active imobilizate
71.869
Active circulante
383.463
Capitaluri proprii
244.812
Venituri totale
582.607
Cheltuieli totale
473.042
Stocuri
10.195
Creanțe
353.680
Casă și conturi la bănci
19.588
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
1.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
302.241
Rezultat net
19.488
Angajați
4
Datorii
165.086
Active imobilizate
123.268
Active circulante
182.134
Capitaluri proprii
140.316
Venituri totale
354.507
Cheltuieli totale
332.297
Stocuri
13.542
Creanțe
66.122
Casă și conturi la bănci
102.470
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
1.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
366.408
Rezultat net
54.143
Angajați
4
Datorii
215.346
Active imobilizate
70.449
Active circulante
318.357
Capitaluri proprii
173.460
Venituri totale
366.670
Cheltuieli totale
309.117
Stocuri
11.019
Creanțe
106.083
Casă și conturi la bănci
201.255
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
1.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
571.720
Rezultat net
5.362
Angajați
6
Datorii
102.613
Active imobilizate
102.894
Active circulante
119.036
Capitaluri proprii
119.317
Venituri totale
571.739
Cheltuieli totale
561.112
Stocuri
11.756
Creanțe
2.820
Casă și conturi la bănci
104.460
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
1.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

24/ 100Atenție moderată
2semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Capitaluri proprii negative

Bilanțul pentru 2025 raportează capitaluri proprii sub zero.

Ministerul Finanțelor · 2025
Pierdere netă

Rezultatul net raportat pentru 2025 este negativ.

Ministerul Finanțelor · 2025

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-10-21

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 2 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare
2025-07-14Cea mai recentă înregistrare de achiziție din profilAchiziții

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Capitaluri proprii negative

Bilanțul pentru 2025 raportează capitaluri proprii sub zero.

Ministerul Finanțelor · 2025
Pierdere netă

Rezultatul net raportat pentru 2025 este negativ.

Ministerul Finanțelor · 2025
Alte firme cu capitaluri negativeAlte firme cu pierderi

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 2017-08-10 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-20–2026-10-21 · verificat 2026-10-21.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

2 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

3 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
38091189
Număr de înregistrare
J2017002865139
Înmatriculare
10 august 2017
EUID
ROONRC.J2017002865139
Formă juridică
SRL
Sediu social
OBORULUI 46 Municipiul Constanţa Constanţa · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
Str OBORULUI 46 Constanţa CONSTANŢA · Firme la aceeași adresă
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
10 august 2017
Înregistrare fiscală
21 ianuarie 2026
Telefon
0723849607 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
BADEA VIRGIL
administrator
OPREA MARIANA

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
OPTIM SERV CONSTRUCT SRL
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 10.08.2017
Înregistrare fiscală
10 august 2017
Număr registrul comerțului
J2017002865139
Cod CAEN
4100
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Constanţa

Contact și adrese

Telefon
0723849607 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. CONSTANŢA, MUN. CONSTANŢA, STR. OBORULUI, NR.46, BIROUL NR. 1, ET.1
Strada sediului
Str. Oborului
Numărul sediului
46
Localitatea sediului
Mun. Constanţa
Județul sediului
CONSTANŢA
Detalii sediu
BIROUL NR. 1
Strada domiciliului fiscal
Str. Oborului
Numărul domiciliului fiscal
46
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Constanţa
Județul domiciliului fiscal
CONSTANŢA
Detalii domiciliu fiscal
BIROUL NR. 1

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
TVA de la
16 octombrie 2017
TVA la încasare
Da
TVA la încasare de la
1 aprilie 2018
Actualizare TVA la încasare
8 februarie 2018
Publicare TVA la încasare
9 februarie 2018
Tip act TVA la încasare
Inregistrare
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Explorează toate (3) →

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Autorități cu cele mai multe înregistrări

Centrul Român pentru Pregatirea si Perfectionarea Personalului din Transporturi Navale2 din 3 înregistrări (66,7%) · Vezi relația

COMUNA NICOLAE BALCESCU1 din 3 înregistrări (33,3%) · Vezi relația

Categorii CPV frecvente

Diverse produse fabricate si articole conexe (Rev.2)1 din 3 înregistrări (33,3%) · Vezi selecția

Lucrari de demontare (Rev.2)1 din 3 înregistrări (33,3%) · Vezi selecția

Lucrari de arhitectura peisagistica a terenurilor de joaca (Rev.2)1 din 3 înregistrări (33,3%) · Vezi selecția

Ponderile folosesc numărul de rânduri publicate, nu valoarea lor. Nu indică dependență economică, favoritism, livrare sau plată; loturile și câștigătorii pot produce rânduri separate.

14 iulie 2025Achiziție directă

Lucrari desfacere si mutare containere Poligon PSI vechi/eliberare amplasament _ Baza de instruire

Autoritate: Centrul Român pentru Pregatirea si Perfectionarea Personalului din Transporturi Navale

CPV 45111300-1 — Lucrari de demontare (Rev.2)

T3 2025 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 45111300-1

Vezi detaliile atribuirii →
20.650 leiValoare publicată
9 mai 2025Achiziție directă

DOTARI POLIGON PSI

Autoritate: Centrul Român pentru Pregatirea si Perfectionarea Personalului din Transporturi Navale

CPV 44400000-4 — Diverse produse fabricate si articole conexe (Rev.2)

T2 2025 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 44400000-4

Vezi detaliile atribuirii →
54.600 leiValoare publicată
7 mai 2024Achiziție directă

LUCRARI DE AMENAJARE LOC DE JOACA SI SPATII VERZI

Autoritate: COMUNA NICOLAE BALCESCU

CPV 45112723-9 — Lucrari de arhitectura peisagistica a terenurilor de joaca (Rev.2)

T2 2024 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 45112723-9

Vezi detaliile atribuirii →
241.500 leiValoare publicată

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

1 activități autorizate

CAEN 4120 Rev. 2Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-21Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Înregistrări disponibile

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul ConstanţaMunicipiul ConstanţaCAEN 4120
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI