Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/OPTIMAL PROGRAMS SRL

OPTIMAL PROGRAMS SRL

CUI 16895042 · SRL· Loc. Cugir, Oraş Cugir

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în creștere. Marjă în creștere.

OPTIMAL PROGRAMS SRL are sediul în Loc. Cugir, Oraş Cugir. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a crescut+38%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 247,3 K lei, față de 179,3 K lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a crescut5,5%

Marja netă calculată este 5,5% în 2025, față de -17,9% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Creanțe în creștere+9.600%

Soldul creanțelor a crescut față de 2024. Bilanțul nu arată dacă facturile sunt restante sau dacă au fost încasate ulterior.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
0/ 100
Niciun semnal confirmat · date parțiale
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 2025247,3 K lei+38% față de anul anterior2020: 240.6362021: 283.6892022: 255.7232023: 243.9212024: 179.2772025: 247.329
Rezultat net 202513,6 K leiTrecere pe profit2020: 132.8422021: 173.1132022: 63.2832023: 40.5092024: -32.0652025: 13.629
Angajați 20252-33,3% față de anul anterior2020: 32022: 32023: 32024: 32025: 2
Capitaluri proprii 2025596,8 K lei-13,4% față de anul anterior2020: 791.3342021: 932.7362022: 970.3822023: 876.4532024: 689.2632025: 596.834
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate0142 K284 K2020: 240,6 K lei240,6 K20202021: 283,7 K lei283,7 K20212022: 255,7 K lei255,7 K20222023: 243,9 K lei243,9 K20232024: 179,3 K lei179,3 K20242025: 247,3 K lei247,3 K2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri-17,9%21,6%61%2020: 55,2%55,2%20202021: 61%61%20212022: 24,7%24,7%20222023: 16,6%16,6%20232024: -17,9%-17,9%20242025: 5,5%5,5%2025Reper 2025: mediana sectorului 58,4% · n=14.073

Cifra de afaceri: +38% față de anul anterior.Marjă netă 5,5% · +23,4 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

2024689,3 K lei
2025596,8 K lei

Datorii raportate

202447,5 K lei
202512,7 K lei

Disponibilități bănești

2024477,7 K lei
2025367,9 K lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri243,9 K lei179,3 K lei247,3 K lei+38% față de anul anterior
Rezultat net40,5 K lei-32,1 K lei13,6 K leiTrecere pe profit
Capitaluri proprii876,5 K lei689,3 K lei596,8 K lei-13,4% față de anul anterior
Datorii30,4 K lei47,5 K lei12,7 K lei-73,3% față de anul anterior
Creanțe—27 lei2,6 K lei+9.600% față de anul anterior
Angajați332-33,3% față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă5,5%-17,9%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 58,4% (n=14.073) · 2024: 64% (n=21.759)

Rezultat / active (A+B)2,2%-4,4%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 58,3% (n=11.534) · 2024: 63% (n=17.178)

Rezultat / capitaluri proprii2,3%-4,7%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 99,7% (n=14.527) · 2024: 99,7% (n=22.123)

Vânzări per angajat123.665 lei59.759 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2025: 327.622 lei (n=11.227) · 2024: 297.249 lei (n=17.795)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)98,1%93,5%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 75% (n=11.537) · 2024: 78,8% (n=17.180)

Datorii / active (A+B)2,1%6,5%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 24,5% (n=11.537) · 2024: 20,7% (n=17.180)

Ponderea activelor imobilizate36,1%32,7%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 9,6% (n=11.537) · 2024: 6,7% (n=17.180)

Active circulante / datorii totale30,64×10,43×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 3,2× (n=16.521) · 2024: 4,16× (n=25.029)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări3,8 zile0,1 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 190,4 zile (n=13.551) · 2024: 179,5 zile (n=20.525)

Stocuri în zile de vânzări26,2 zile36,1 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2025: 0,7 zile (n=4.307) · 2024: 0,2 zile (n=6.609)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

raportare simplificată
Cifră de afaceri
247.329
Rezultat net
13.629
Angajați
2
Datorii
12.680
Active imobilizate
219.963
Active circulante
388.518
Capitaluri proprii
596.834
Venituri totale
264.139
Cheltuieli totale
243.243
Stocuri
18.000
Creanțe
2.619
Casă și conturi la bănci
367.899
Cheltuieli în avans
1.033
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
179.277
Rezultat net
-32.065
Angajați
3
Datorii
47.543
Active imobilizate
241.111
Active circulante
495.695
Capitaluri proprii
689.263
Venituri totale
183.886
Cheltuieli totale
210.593
Stocuri
18.000
Creanțe
27
Casă și conturi la bănci
477.668
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
243.921
Rezultat net
40.509
Angajați
3
Datorii
30.409
Active imobilizate
222.026
Active circulante
684.836
Capitaluri proprii
876.453
Venituri totale
265.327
Cheltuieli totale
222.378
Stocuri
12.988
Creanțe
—
Casă și conturi la bănci
671.848
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
255.723
Rezultat net
63.283
Angajați
3
Datorii
31.705
Active imobilizate
259.622
Active circulante
742.465
Capitaluri proprii
970.382
Venituri totale
281.491
Cheltuieli totale
215.647
Stocuri
12.988
Creanțe
—
Casă și conturi la bănci
729.477
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
283.689
Rezultat net
173.113
Angajați
—
Datorii
22.564
Active imobilizate
206.771
Active circulante
748.529
Capitaluri proprii
932.736
Venituri totale
300.721
Cheltuieli totale
124.769
Stocuri
12.988
Creanțe
—
Casă și conturi la bănci
735.541
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
240.636
Rezultat net
132.842
Angajați
3
Datorii
18.717
Active imobilizate
226.059
Active circulante
583.992
Capitaluri proprii
791.334
Venituri totale
254.562
Cheltuieli totale
118.936
Stocuri
—
Creanțe
—
Casă și conturi la bănci
583.992
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

0/ 100Niciun semnal confirmat · date parțiale
0semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Nu sunt semnale din regulile afișate în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-10-05

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 0 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Nu apar semnalele de mai sus în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 2004-10-29 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-04–2026-10-05 · verificat 2026-10-05.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
16895042
Număr de înregistrare
J01/1128/2004
Înmatriculare
29 octombrie 2004
EUID
ROONRC.J01/1128/2004
Formă juridică
SRL
Sediu social
Str. ŞTRANDULUI 5 Loc. Cugir, Oraş Cugir Alba
Adresă fiscală
Str. ŞTRANDULUI 5 Cugir ALBA
TVA
Neînregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
29 octombrie 2004
Înregistrare fiscală
28 ianuarie 2016
Telefon
0740207845 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
OLTEAN MIHAI NICOLAE

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
OPTIMAL PROGRAMS SRL
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 29.10.2004
Înregistrare fiscală
2 noiembrie 2004
Număr registrul comerțului
J01/1128/2004
Cod CAEN
6201
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Unitatea Fiscală Orăşenească Cugir

Contact și adrese

Domiciliu fiscal
JUD. ALBA, ORŞ. CUGIR, STR. ŞTRANDULUI, NR.5
Cod poștal fiscal
515600
Strada sediului
Str. ŞTRANDULUI
Numărul sediului
5
Localitatea sediului
Orş. Cugir
Județul sediului
ALBA
Codul poștal al sediului
515600
Strada domiciliului fiscal
Str. Ştrandului
Numărul domiciliului fiscal
5
Localitatea domiciliului fiscal
Orş. Cugir
Județul domiciliului fiscal
ALBA
Cod poștal domiciliu fiscal
515600

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Nu
TVA la încasare
Nu
În registrul RO e-Factura
Da
Înscriere RO e-Factura
1 ianuarie 2024
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

0 activități autorizate

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-05Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul AlbaLoc. Cugir, Oraş CugirStrada ŞtranduluiCAEN 6201
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI