Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/OPTIMED SRL

OPTIMED SRL

CUI 2431565 · SRL· Municipiul Vaslui

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în creștere. Marjă în creștere.

OPTIMED SRL are sediul în Municipiul Vaslui. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a crescut+14,2%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 163,2 K lei, față de 142,9 K lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a crescut50,1%

Marja netă calculată este 50,1% în 2025, față de 34,9% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Datoriile au crescut+4,7%

Datoriile raportate sunt 73,1 K lei în 2025, față de 69,8 K lei în 2024. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
0/ 100
Niciun semnal confirmat · date parțiale
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 2025163,2 K lei+14,2% față de anul anterior2020: 151.9782021: 139.2592022: 152.8412023: 151.0002024: 142.9062025: 163.158
Rezultat net 202581,8 K lei+64,2% față de anul anterior2020: 49.5882021: 40.0062022: 48.2962023: 52.5882024: 49.8122025: 81.796
Angajați 20251Neschimbat față de anul anterior2020: 12021: 12022: 12023: 12024: 12025: 1
Capitaluri proprii 2025318,4 K lei+3,8% față de anul anterior2020: 311.1132021: 311.1192022: 314.4162023: 317.0042024: 306.6292025: 318.425
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate082 K163 K2020: 152 K lei152 K20202021: 139,3 K lei139,3 K20212022: 152,8 K lei152,8 K20222023: 151 K lei151 K20232024: 142,9 K lei142,9 K20242025: 163,2 K lei163,2 K2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri0%25,1%50,1%2020: 32,6%32,6%20202021: 28,7%28,7%20212022: 31,6%31,6%20222023: 34,8%34,8%20232024: 34,9%34,9%20242025: 50,1%50,1%2025Reper 2025: mediana sectorului 11% · n=3.252

Cifra de afaceri: +14,2% față de anul anterior.Marjă netă 50,1% · +15,3 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

2024306,6 K lei
2025318,4 K lei

Datorii raportate

202469,8 K lei
202573,1 K lei

Disponibilități bănești

202452,1 K lei
202568,3 K lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri151 K lei142,9 K lei163,2 K lei+14,2% față de anul anterior
Rezultat net52,6 K lei49,8 K lei81,8 K lei+64,2% față de anul anterior
Capitaluri proprii317 K lei306,6 K lei318,4 K lei+3,8% față de anul anterior
Datorii84,7 K lei69,8 K lei73,1 K lei+4,7% față de anul anterior
Creanțe———Valoare curentă indisponibilă
Angajați111Neschimbat față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă50,1%34,9%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 11% (n=3.252) · 2024: 10,6% (n=4.773)

Rezultat / active (A+B)20,9%13,2%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 7,9% (n=2.708) · 2024: 5,4% (n=3.943)

Rezultat / capitaluri proprii25,7%16,2%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 52,5% (n=2.625) · 2024: 47,7% (n=3.791)

Vânzări per angajat163.158 lei142.906 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2025: 127.966 lei (n=2.205) · 2024: 114.146 lei (n=3.362)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)81,3%81,5%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 28,5% (n=2.711) · 2024: 31,5% (n=3.948)

Datorii / active (A+B)18,7%18,5%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 62,6% (n=2.711) · 2024: 57,3% (n=3.948)

Ponderea activelor imobilizate13,9%14,5%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 41,7% (n=2.711) · 2024: 41,7% (n=3.948)

Active circulante / datorii totale4,61×4,61×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 0,8× (n=3.962) · 2024: 0,86× (n=5.757)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Stocuri în zile de vânzări592,9 zile679,8 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2025: 11 zile (n=1.355) · 2024: 11,2 zile (n=1.976)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

raportare simplificată
Cifră de afaceri
163.158
Rezultat net
81.796
Angajați
1
Datorii
73.084
Active imobilizate
54.465
Active circulante
337.044
Capitaluri proprii
318.425
Venituri totale
163.158
Cheltuieli totale
76.468
Stocuri
268.734
Creanțe
—
Casă și conturi la bănci
68.310
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
142.906
Rezultat net
49.812
Angajați
1
Datorii
69.816
Active imobilizate
54.465
Active circulante
321.980
Capitaluri proprii
306.629
Venituri totale
142.906
Cheltuieli totale
88.806
Stocuri
269.859
Creanțe
—
Casă și conturi la bănci
52.121
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
151.000
Rezultat net
52.588
Angajați
1
Datorii
84.730
Active imobilizate
68.876
Active circulante
332.858
Capitaluri proprii
317.004
Venituri totale
151.000
Cheltuieli totale
96.902
Stocuri
274.674
Creanțe
—
Casă și conturi la bănci
58.184
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
152.841
Rezultat net
48.296
Angajați
1
Datorii
107.718
Active imobilizate
93.580
Active circulante
328.554
Capitaluri proprii
314.416
Venituri totale
152.841
Cheltuieli totale
99.959
Stocuri
254.612
Creanțe
—
Casă și conturi la bănci
73.942
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
139.259
Rezultat net
40.006
Angajați
1
Datorii
137.572
Active imobilizate
118.284
Active circulante
330.407
Capitaluri proprii
311.119
Venituri totale
139.259
Cheltuieli totale
95.075
Stocuri
220.738
Creanțe
—
Casă și conturi la bănci
109.669
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
151.978
Rezultat net
49.588
Angajați
1
Datorii
135.665
Active imobilizate
142.989
Active circulante
303.789
Capitaluri proprii
311.113
Venituri totale
151.978
Cheltuieli totale
97.832
Stocuri
213.354
Creanțe
—
Casă și conturi la bănci
90.435
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

0/ 100Niciun semnal confirmat · date parțiale
0semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Nu sunt semnale din regulile afișate în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțePotriviri după nume · necesită confirmare2026-10-11

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 0 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Nu apar semnalele de mai sus în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 1992-10-30 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Conformare fiscală publicată

Firma apare în lista ANAF pentru 2026-06-30 a contribuabililor persoane juridice fără obligații restante.

Publicarea indică faptul că declarațiile fiscale cerute au fost depuse, obligațiile principale și accesorii din trimestru au fost achitate la scadență, iar la întocmirea listei nu existau obligații bugetare restante. Situația este o observație trimestrială și nu reprezintă o garanție pentru perioadele ulterioare.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

1 dosare cu nume identic · 2021-10-10–2026-10-11 · verificat 2026-10-11.

Dosar 2866/1748/20252025-02-21 · Judecătoria CORNETU · Creditor

ordonanţă de plată - OUG 119/2007 / art.1014 CPC ş.u. · Fond

4 termene · ultima soluție: Respinge cererea

2026-08-05 · 09:00

Respinge cererea

Respinge cererea de emitere a ordonanţei de plată formulată de către creditoarea OPTIMED SRL în contradictoriu cu debitoarea OPTICULIA SRL Cu drept de a formula cerere în anulare, în termen de 10 zile de la comunicarea prezentei hotărâri. Cererea de apel va a fi depusă la Judecătoria Cornetu. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 05.08.2026.

Document: _Hotarare 5439/2026 · 2026-08-05

2026-07-22 · 09:00

Amână pronunţarea

Amână pronunţarea în cauză la data de 05.08.2026. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 22.07.2026.

Document: incheiereAmanareulterioaraapronuntarii · 2026-07-22

2026-07-08 · 11:00

Amână pronunţarea

Amână pronunţarea în cauză la data de 22.07.2026. Pronunţată in sedinta publica, azi, 08.07.2026.

Document: incheiereAmanareinitialaapronuntarii · 2026-07-08

2025-10-24 · 09:00

Suspendat

În baza Hotărârii nr. 5/26.08.2025 completată prin Hotărârea nr. 6/21.10.2025, a Adunării Generale a Judecătorilor din cadrul Judecătoriei Cornetu, dispune suspendarea soluţionării prezentei cauze.

Document: Rezolutie · 2025-10-24

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
2431565
Număr de înregistrare
J37/556/1991
Înmatriculare
18 octombrie 1991
EUID
ROONRC.J37/556/1991
Formă juridică
SRL
Sediu social
Str. HAGI CHIRIAC 56 Municipiul Vaslui Vaslui · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
Str. HAGI CHIRIAC 56 Vaslui VASLUI · Firme la aceeași adresă
TVA
Neînregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
30 octombrie 1992
Înregistrare fiscală
7 ianuarie 2013
Telefon
0235317726 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
BUDESCU A. CULITA

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
OPTIMED S.R.L.
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 30.10.1992
Înregistrare fiscală
30 octombrie 1992
Număr registrul comerțului
J37/556/1991
Cod CAEN
8690
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Vaslui

Contact și adrese

Telefon
0235317726 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. VASLUI, MUN. VASLUI, STR. HAGI CHIRIAC, NR.56
Cod poștal fiscal
730129
Strada sediului
Str. Hagi Chiriac
Numărul sediului
56
Localitatea sediului
Mun. Vaslui
Județul sediului
VASLUI
Codul poștal al sediului
730129
Strada domiciliului fiscal
Str. Hagi Chiriac
Numărul domiciliului fiscal
56
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Vaslui
Județul domiciliului fiscal
VASLUI
Cod poștal domiciliu fiscal
730129

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Nu
Perioada 1: TVA de la
1 iunie 2007
Perioada 1: TVA până la
7 ianuarie 2013
Perioada 1: Motivul anulării
Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata la cererea persoanei impozabile, potrivit dispozitiilor din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
Perioada 2: TVA de la
1 septembrie 1997
Perioada 2: TVA până la
30 iunie 2002
Perioada 2: Motivul anulării
Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata la cererea persoanei impozabile, potrivit dispozitiilor din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
TVA la încasare
Nu
TVA la încasare de la
1 ianuarie 2013
TVA la încasare până la
7 ianuarie 2013
Actualizare TVA la încasare
3 aprilie 2013
Publicare TVA la încasare
4 aprilie 2013
Tip act TVA la încasare
Radiere
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

0 activități autorizate

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-11Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul VasluiMunicipiul VasluiStrada Hagi ChiriacCAEN 8690
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI