Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/PLEŞCA SEM SRL

PLEŞCA SEM SRL

CUI 24313579 · SRL· Sat Traian Vuia, Comuna Traian Vuia

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în scădere. Marjă în scădere.

PLEŞCA SEM SRL are sediul în Sat Traian Vuia, Comuna Traian Vuia. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a scăzut-44,1%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 967,4 K lei, față de 1,7 mil. lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a coborât4,2%

Marja netă calculată este 4,2% în 2025, față de 32,5% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Datoriile au crescut+20,6%

Datoriile raportate sunt 259,5 K lei în 2025, față de 215,2 K lei în 2024. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
24/ 100
Atenție moderată
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 2025967,4 K lei-44,1% față de anul anterior2020: 77.2102021: 199.9302022: 621.6442023: 867.8442024: 1.731.9872025: 967.363
Rezultat net 202541,1 K lei-92,7% față de anul anterior2020: -46.0862021: 23.5292022: 208.2562023: 323.2962024: 562.8902025: 41.081
Angajați 20259+28,6% față de anul anterior2020: 22021: 22022: 52023: 52024: 72025: 9
Capitaluri proprii 2025400 lei-100% față de anul anterior2020: 45.4162021: 68.9452022: 277.2002023: 600.4962024: 1.163.3852025: 400
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate0866 K2 mil.2020: 77,2 K lei77,2 K20202021: 199,9 K lei199,9 K20212022: 621,6 K lei621,6 K20222023: 867,8 K lei867,8 K20232024: 1,7 mil. lei1,7 mil.20242025: 967,4 K lei967,4 K2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri-59,7%-11,2%37,3%2020: -59,7%-59,7%20202021: 11,8%11,8%20212022: 33,5%33,5%20222023: 37,3%37,3%20232024: 32,5%32,5%20242025: 4,2%4,2%2025Reper 2025: mediana sectorului 9,1% · n=21.873

Cifra de afaceri: -44,1% față de anul anterior.Marjă netă 4,2% · -28,3 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

20241,2 mil. lei
2025400 lei

Datorii raportate

2024215,2 K lei
2025259,5 K lei

Disponibilități bănești

20242,5 K lei
202534,8 K lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri867,8 K lei1,7 mil. lei967,4 K lei-44,1% față de anul anterior
Rezultat net323,3 K lei562,9 K lei41,1 K lei-92,7% față de anul anterior
Capitaluri proprii600,5 K lei1,2 mil. lei400 lei-100% față de anul anterior
Datorii178,8 K lei215,2 K lei259,5 K lei+20,6% față de anul anterior
Creanțe677,9 K lei1,1 mil. lei114,6 K lei-89,7% față de anul anterior
Angajați579+28,6% față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă4,2%32,5%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 9,1% (n=21.873) · 2024: 8,4% (n=33.726)

Rezultat / active (A+B)15,8%40,8%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 2,2% (n=18.775) · 2024: 2% (n=27.231)

Rezultat / capitaluri proprii10.270,3%48,4%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 19,6% (n=21.049) · 2024: 24,6% (n=31.114)

Vânzări per angajat107.485 lei247.427 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2025: 146.488 lei (n=18.342) · 2024: 126.637 lei (n=29.144)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)0,2%84,4%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 34,2% (n=18.786) · 2024: 36,9% (n=27.247)

Datorii / active (A+B)99,8%15,6%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 64,5% (n=18.786) · 2024: 61,3% (n=27.247)

Ponderea activelor imobilizate12,6%4%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 20,4% (n=18.786) · 2024: 19,4% (n=27.247)

Active circulante / datorii totale0,88×6,15×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 1,04× (n=30.383) · 2024: 1,12× (n=44.266)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări42,6 zile231,3 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 95,6 zile (n=19.903) · 2024: 92,2 zile (n=29.935)

Stocuri în zile de vânzări28,9 zile43,2 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2025: 21,1 zile (n=11.572) · 2024: 20,5 zile (n=16.724)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

raportare simplificată
Cifră de afaceri
967.363
Rezultat net
41.081
Angajați
9
Datorii
259.502
Active imobilizate
32.800
Active circulante
227.102
Capitaluri proprii
400
Venituri totale
967.364
Cheltuieli totale
907.342
Stocuri
77.707
Creanțe
114.595
Casă și conturi la bănci
34.800
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
400
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
1.731.987
Rezultat net
562.890
Angajați
7
Datorii
215.188
Active imobilizate
55.349
Active circulante
1.323.224
Capitaluri proprii
1.163.385
Venituri totale
1.732.644
Cheltuieli totale
1.090.015
Stocuri
207.804
Creanțe
1.112.917
Casă și conturi la bănci
2.503
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
400
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
867.844
Rezultat net
323.296
Angajați
5
Datorii
178.835
Active imobilizate
44.803
Active circulante
734.528
Capitaluri proprii
600.496
Venituri totale
868.003
Cheltuieli totale
537.718
Stocuri
7.500
Creanțe
677.917
Casă și conturi la bănci
49.111
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
400
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
621.644
Rezultat net
208.256
Angajați
5
Datorii
57.607
Active imobilizate
—
Active circulante
334.807
Capitaluri proprii
277.200
Venituri totale
621.644
Cheltuieli totale
407.172
Stocuri
7.500
Creanțe
—
Casă și conturi la bănci
327.307
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
400
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
199.930
Rezultat net
23.529
Angajați
2
Datorii
16.046
Active imobilizate
—
Active circulante
84.991
Capitaluri proprii
68.945
Venituri totale
199.930
Cheltuieli totale
174.402
Stocuri
7.500
Creanțe
—
Casă și conturi la bănci
77.491
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
400
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
77.210
Rezultat net
-46.086
Angajați
2
Datorii
4.106
Active imobilizate
—
Active circulante
49.522
Capitaluri proprii
45.416
Venituri totale
77.210
Cheltuieli totale
122.523
Stocuri
7.500
Creanțe
—
Casă și conturi la bănci
42.022
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
400
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

24/ 100Atenție moderată
2semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Reactivată după inactivitate fiscală

ANAF publică o perioadă de inactivitate începută la 2013-03-05; reactivare la 2017-04-25. Firma nu era marcată inactivă la ultima verificare.

ANAF · 2017-04-25
Cifra de afaceri a scăzut

Scădere de 44% față de 2024.

Ministerul Finanțelor · 2025

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-10-11

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 2 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Reactivată după inactivitate fiscală

ANAF publică o perioadă de inactivitate începută la 2013-03-05; reactivare la 2017-04-25. Firma nu era marcată inactivă la ultima verificare.

ANAF · 2017-04-25
Cifra de afaceri a scăzut

Scădere de 44% față de 2024.

Ministerul Finanțelor · 2025
Reactivări fiscale

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 2008-08-11 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-10–2026-10-11 · verificat 2026-10-11.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
24313579
Număr de înregistrare
J35/2931/2008
Înmatriculare
11 august 2008
EUID
ROONRC.J35/2931/2008
Formă juridică
SRL
Sediu social
137 Sat Traian Vuia, Comuna Traian Vuia Timiş · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
137 Traian Vuia TIMIŞ
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
11 august 2008
Înregistrare fiscală
3 decembrie 2024
Telefon
0733244572 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
PLEŞCA VASILE CALEB

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
PLESCA SEM S.R.L.
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 11.08.2008
Înregistrare fiscală
11 august 2008
Număr registrul comerțului
J35/2931/2008
Cod CAEN
4120
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Unitatea Fiscală Orăşenească Făget

Contact și adrese

Telefon
0733244572 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. TIMIŞ, SAT TRAIAN VUIA COM. TRAIAN VUIA, NR.137, AP.CAM. 2
Cod poștal fiscal
307435
Numărul sediului
137
Localitatea sediului
Sat Traian Vuia Com. Traian Vuia
Județul sediului
TIMIŞ
Codul poștal al sediului
307435
Numărul domiciliului fiscal
137
Localitatea domiciliului fiscal
Sat Traian Vuia Com. Traian Vuia
Județul domiciliului fiscal
TIMIŞ
Cod poștal domiciliu fiscal
307435

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
TVA de la
1 octombrie 2022
TVA la încasare
Nu
În registrul RO e-Factura
Da
Înscriere RO e-Factura
1 ianuarie 2024
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu
Inactivare
5 martie 2013
Reactivare
25 aprilie 2017
Publicarea deciziei
11 martie 2013

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

10 activități autorizate

CAEN 4120 Rev. 2Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale

CAEN 4321 Rev. 2Lucrări de instalații electrice

CAEN 4322 Rev. 2Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat

CAEN 4329 Rev. 2Alte lucrări de instalații pentru construcții

CAEN 4331 Rev. 2Lucrări de ipsoserie

CAEN 4332 Rev. 2Lucrări de tâmplărie și dulgherie

CAEN 4333 Rev. 2Lucrări de pardosire și placare a pereților

CAEN 4334 Rev. 2Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri

CAEN 4339 Rev. 2Alte lucrări de finisare

CAEN 4391 Rev. 2Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-11Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul TimişSat Traian Vuia, Comuna Traian VuiaCAEN 4120
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI