Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/PRESCOM SA

PRESCOM SA

CUI 4606655 · SA· Municipiul Reşiţa

mandat cenzori expiratONRC · 2026-09-03

Obligații fiscale restante publicate2.756.504 lei în total.Vezi contextul →
01

Rezumat

Vânzări neschimbate. Pierdere netă raportată.

PRESCOM SA are sediul în Municipiul Reşiţa. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Obligații fiscale restante publicateNecesită verificare

2.756.504 lei în total.

ANAF · 2026-06-30
Datoriile sunt neschimbate0%

Datoriile raportate sunt 3,9 mil. lei în 2025, față de 3,9 mil. lei în 2024. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
54/ 100
Atenție ridicată
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 20250 leiNeschimbat față de anul anterior2020: 6.4782021: 02022: 02023: 02024: 02025: 0
Rezultat net 2025-174 leiPierdere redusă cu 77,5%2020: -6.2622021: -195.8802022: -4.237.9982023: -18.1352024: -7722025: -174
Angajați 2025—Valoare curentă indisponibilă
Capitaluri proprii 2025-4 mil. leiDeficit de capital majorat cu 0%2020: 419.5802021: 223.7002022: -4.014.2982023: -4.032.4322024: -4.033.2052025: -4.033.379
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · bilanț complet · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate03 K6 K2020: 6,5 K lei6,5 K20202021: 0 lei020212022: 0 lei020222023: 0 lei020232024: 0 lei020242025: 0 lei02025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri-96,7%-46,4%3,9%2020: -96,7%-96,7%202020212022202320242025Reper 2025: mediana sectorului 3,9% · n=195

Cifra de afaceri: Neschimbat față de anul anterior.Marjă netă —

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

2024-4 mil. lei
2025-4 mil. lei

Datorii raportate

20243,9 mil. lei
20253,9 mil. lei

Disponibilități bănești

20245,9 K lei
20255,7 K lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri0 lei0 lei0 leiNeschimbat față de anul anterior
Rezultat net-18,1 K lei-772 lei-174 leiPierdere redusă cu 77,5%
Capitaluri proprii-4 mil. lei-4 mil. lei-4 mil. leiDeficit de capital majorat cu 0%
Datorii3,9 mil. lei3,9 mil. lei3,9 mil. leiNeschimbat față de anul anterior
Creanțe235 lei235 lei235 leiNeschimbat față de anul anterior
Angajați———Valoare curentă indisponibilă

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Active circulante / datorii totale0×0×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 0,81× (n=205) · 2024: 0,79× (n=187)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

bilanț complet
Cifră de afaceri
0
Rezultat net
-174
Angajați
—
Datorii
3.850.783
Active imobilizate
—
Active circulante
5.917
Capitaluri proprii
-4.033.379
Venituri totale
0
Cheltuieli totale
174
Stocuri
—
Creanțe
235
Casă și conturi la bănci
5.682
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
188.513
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
2.597.496
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

bilanț complet
Cifră de afaceri
0
Rezultat net
-772
Angajați
—
Datorii
3.850.783
Active imobilizate
—
Active circulante
6.091
Capitaluri proprii
-4.033.205
Venituri totale
0
Cheltuieli totale
772
Stocuri
—
Creanțe
235
Casă și conturi la bănci
5.856
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
188.513
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
2.597.496
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

bilanț complet
Cifră de afaceri
0
Rezultat net
-18.135
Angajați
—
Datorii
3.850.783
Active imobilizate
—
Active circulante
6.864
Capitaluri proprii
-4.032.432
Venituri totale
176.180
Cheltuieli totale
194.315
Stocuri
—
Creanțe
235
Casă și conturi la bănci
6.629
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
188.513
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
2.597.496
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

bilanț complet
Cifră de afaceri
0
Rezultat net
-4.237.998
Angajați
—
Datorii
3.881.259
Active imobilizate
49.511
Active circulante
5.963
Capitaluri proprii
-4.014.298
Venituri totale
0
Cheltuieli totale
4.237.998
Stocuri
—
Creanțe
235
Casă și conturi la bănci
5.728
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
188.513
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
2.597.496
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

bilanț complet
Cifră de afaceri
0
Rezultat net
-195.880
Angajați
—
Datorii
3.947.774
Active imobilizate
1.401.729
Active circulante
2.958.258
Capitaluri proprii
223.700
Venituri totale
48.743
Cheltuieli totale
244.623
Stocuri
0
Creanțe
2.885.250
Casă și conturi la bănci
73.008
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
188.513
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
2.597.496
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

bilanț complet
Cifră de afaceri
6.478
Rezultat net
-6.262
Angajați
—
Datorii
3.949.923
Active imobilizate
1.438.078
Active circulante
3.119.938
Capitaluri proprii
419.580
Venituri totale
232.176
Cheltuieli totale
238.438
Stocuri
206.843
Creanțe
2.892.016
Casă și conturi la bănci
21.079
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
188.513
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
2.597.496
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

54/ 100Atenție ridicată
3semnale de urmărit · 1 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Mențiune în starea firmei

mandat cenzori expirat

ONRC · 2026-09-03
Obligații fiscale restante publicate

2.756.504 lei în total.

ANAF · 2026-06-30
Capitaluri proprii negative

Bilanțul pentru 2025 raportează capitaluri proprii sub zero.

Ministerul Finanțelor · 2025
Pierdere netă

Rezultatul net raportat pentru 2025 este negativ.

Ministerul Finanțelor · 2025

Starea verificărilor

ONRCmandat cenzori expirat2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFApare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțePotriviri după nume · necesită confirmare2026-10-27

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 1 × 30 puncteSemnale de atenție 2 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Mențiune în starea firmei

mandat cenzori expirat

ONRC · 2026-09-03T09:50:03.316945
Obligații fiscale restante publicate

2.756.504 lei în total.

ANAF · 2026-06-30
Capitaluri proprii negative

Bilanțul pentru 2025 raportează capitaluri proprii sub zero.

Ministerul Finanțelor · 2025
Pierdere netă

Rezultatul net raportat pentru 2025 este negativ.

Ministerul Finanțelor · 2025
Alte firme cu capitaluri negativeAlte firme cu pierderi

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 1993-09-07 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Obligații fiscale restante publicate

Poziția firmei în lista ANAF la 2026-06-30. Sumele sunt în lei și separă obligațiile contestate de cele necontestate.

BugetPrincipalAccesoriiTotalNecontestatContestat
Buget de stat173.321 lei1.802.295 lei1.975.616 lei1.975.616 lei0 lei
Asigurări sociale180.289 lei443.308 lei623.597 lei623.597 lei0 lei
Șomaj6.353 lei9.296 lei15.649 lei15.649 lei0 lei
Sănătate47.073 lei94.569 lei141.642 lei141.642 lei0 lei

Observație ANAF: Faliment

Istoric publicat

Aparițiile vechi nu indică existența unei datorii în prezent sau continuitatea aceleiași obligații. Arhivele sunt folosite numai pentru prezențe; absența dintr-o ediție istorică nu este interpretată.

EdițieTotalBuget de statAsigurări socialeȘomajSănătateContestat
2026-06-302.756.504 lei1.975.616 lei623.597 lei15.649 lei141.642 lei0 lei
2016-03-312.762.838 lei1.981.950 lei623.597 lei15.649 lei141.642 lei0 lei

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

1 dosare cu nume identic · 2021-10-26–2026-10-27 · verificat 2026-10-27.

Dosar 1867/115/20252025-12-31 · Tribunalul CARASSEVERIN · Pârât

obligaţie de a face · Fond

3 termene · ultima soluție: indisponibilă

2027-03-18 · 11:00

Soluție indisponibilă

2026-09-10 · 11:00

Amână cauza

Ia act că reclamantul a formulat în scris Cerere de renunţare la judecată faţă de societatea Acvaterm SA Băile Herculane. Ia act că prin aceeaşi cerere, reclamantul arată că menţine acţiunea faţă de celelalte pârâte. Dispune efectuarea unei adrese către grefierul delegat la O.R.C de pe lângă Tribunalul Caraş-Severin pentru depunerea a câte unui istoric complet privitor la firmele Bistra SA Caransebeş şi Prescom SA Reşiţa. Pune în vedere reclamantului să indice societatea de arhivare pentru arhivele pârâtelor Bistra SA Caransebeş şi Prescom SA Reşiţa. Amână judecarea cauzei la 18 martie 2027, pentru când pârâţii Acvaterm SA şi Oraşul Băile Herculane, prin primar, au TC, se citează reclamantul, cu menţiunea de mai sus, pârâtele Bistra SA şi Prescom SA, cauza urmând a fi apelată în intervalul orar 11,00 – 13,00.

Document: incheieredesedinta · 2026-09-10

2026-04-29 · 10:00

Amână cauza

Având în vedere că la data de 01.04.2026 a încetat delegarea domnul judecător Herman Daniel Ioan, pre?edinte al completurilor de judecata C 32(0) Civil, în baza Hotărârii Colegiului de Conducere nr. 5/31.03.2026 ?i a Dispozi?iei nr. 1/2026 a Tribunalului Cara?-Severin, se fixează termen de judecata la completul C24(0) Civil la data de 10.09.2026, pentru când se vor cita păr?ile.

Document: incheieredesedinta · 2026-04-29

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

2 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
4606655
Număr de înregistrare
J11/253/1998
Înmatriculare
1 octombrie 1998
EUID
ROONRC.J11/253/1998
Formă juridică
SA
Sediu social
Str. FINTINILOR 1 Municipiul Reşiţa Caraş-Severin · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
Str. FINTINILOR 1 Resita CARAŞ-SEVERIN · Firme la aceeași adresă
TVA
Neînregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
7 septembrie 1993
Înregistrare fiscală
31 octombrie 2024
Telefon
215375
Fax
214155

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator special
MILAŢ IULIAN CĂLIN
lichidator judiciar
CARPAT INSOLV IPURL

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
PRESCOM S.A.
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 07.09.1993
Înregistrare fiscală
7 septembrie 1993
Număr registrul comerțului
J11/253/1998
Cod CAEN
4931
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ PE ACŢIUNI
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.DE STAT-SOCIETATE COMERCIALA
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Caraş-Severin

Contact și adrese

Telefon
215375
Fax
214155
Domiciliu fiscal
JUD. CARAŞ-SEVERIN, MUN. REŞIŢA, STR. FÎNTÎNILOR, NR.1
Cod poștal fiscal
320060
Strada sediului
Str. Fîntînilor
Numărul sediului
1
Localitatea sediului
Mun. Reşiţa
Județul sediului
CARAŞ-SEVERIN
Codul poștal al sediului
320060
Strada domiciliului fiscal
Str. Fîntînilor
Numărul domiciliului fiscal
1
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Reşiţa
Județul domiciliului fiscal
CARAŞ-SEVERIN
Cod poștal domiciliu fiscal
320060

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Nu
TVA de la
1 iulie 1994
TVA până la
31 octombrie 2024
Anulare operată la
4 noiembrie 2024
Motivul anulării
Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata din oficiu, potrivit dispozitiilor Art.316 alin.(11) lit.e) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
TVA la încasare
Nu
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

3 activități autorizate

CAEN 4520 Rev. 2Întreținerea și repararea autovehiculelor

CAEN 5610 Rev. 2Restaurante

CAEN 2922 Rev. 1Fabricarea echipamentelor de ridicat si manipulat

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-27Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul Caraş-SeverinMunicipiul ReşiţaStrada FintinilorCAEN 4931
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI