Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/ROMIPEL SRL

ROMIPEL SRL

CUI 6629604 · SRL· Municipiul Sibiu

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în creștere. Marjă în scădere.

ROMIPEL SRL are sediul în Municipiul Sibiu. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a crescut+40,2%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 50,6 mil. lei, față de 36,1 mil. lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a coborât-25,7%

Marja netă calculată este -25,7% în 2025, față de -15,9% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Datoriile au crescut+1,9%

Datoriile raportate sunt 63,1 mil. lei în 2025, față de 61,9 mil. lei în 2024. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
12/ 100
Semnal de atenție
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 202550,6 mil. lei+40,2% față de anul anterior2020: 38.523.7382021: 43.451.1062022: 73.667.9542023: 56.377.6952024: 36.130.2722025: 50.645.991
Rezultat net 2025-13 mil. leiPierdere majorată cu 126,1%2020: -419.3252021: -1.617.8032022: 2.522.3132023: -905.8932024: -5.749.3732025: -13.001.941
Angajați 202517-15% față de anul anterior2020: 212021: 192022: 202023: 272024: 202025: 17
Capitaluri proprii 202553,5 mil. lei-19,6% față de anul anterior2020: 72.219.8542021: 70.602.0522022: 73.124.3652023: 72.218.4722024: 66.469.0992025: 53.467.158
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · bilanț complet · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate037 mil.74 mil.2020: 38,5 mil. lei38,5 mil.20202021: 43,5 mil. lei43,5 mil.20212022: 73,7 mil. lei73,7 mil.20222023: 56,4 mil. lei56,4 mil.20232024: 36,1 mil. lei36,1 mil.20242025: 50,6 mil. lei50,6 mil.2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri-25,7%-11,1%3,4%2020: -1,1%-1,1%20202021: -3,7%-3,7%20212022: 3,4%3,4%20222023: -1,6%-1,6%20232024: -15,9%-15,9%20242025: -25,7%-25,7%2025

Cifra de afaceri: +40,2% față de anul anterior.Marjă netă -25,7% · -9,8 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

202466,5 mil. lei
202553,5 mil. lei

Datorii raportate

202461,9 mil. lei
202563,1 mil. lei

Disponibilități bănești

2024420,9 K lei
20251,3 mil. lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: 82,7 K lei, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri56,4 mil. lei36,1 mil. lei50,6 mil. lei+40,2% față de anul anterior
Rezultat net-905,9 K lei-5,7 mil. lei-13 mil. leiPierdere majorată cu 126,1%
Capitaluri proprii72,2 mil. lei66,5 mil. lei53,5 mil. lei-19,6% față de anul anterior
Datorii55,7 mil. lei61,9 mil. lei63,1 mil. lei+1,9% față de anul anterior
Creanțe4,6 mil. lei5,7 mil. lei5,9 mil. lei+4,1% față de anul anterior
Angajați272017-15% față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă-25,7%-15,9%
Rezultat net / cifra de afaceri
Rezultat / active (A+B)-11,1%-4,5%
Rezultat net / active la sfârșitul anului
Rezultat / capitaluri proprii-24,3%-8,6%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului
Vânzări per angajat2.979.176 lei1.806.514 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)45,9%51,8%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)
Datorii / active (A+B)54,1%48,2%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)
Ponderea activelor imobilizate9,5%8,5%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)
Active circulante / datorii totale1,67×1,9×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări41,8 zile56,3 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare
Stocuri în zile de vânzări699 zile1.109,6 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

bilanț complet
Cifră de afaceri
50.645.991
Rezultat net
-13.001.941
Angajați
17
Datorii
63.051.759
Active imobilizate
11.071.839
Active circulante
105.538.942
Capitaluri proprii
53.467.158
Venituri totale
45.616.458
Cheltuieli totale
58.618.399
Stocuri
98.339.756
Creanțe
5.887.531
Casă și conturi la bănci
1.311.655
Cheltuieli în avans
2.178
Venituri în avans
11.390
Provizioane
82.652
Capital subscris vărsat
8.890
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

bilanț complet
Cifră de afaceri
36.130.272
Rezultat net
-5.749.373
Angajați
20
Datorii
61.855.697
Active imobilizate
10.962.646
Active circulante
117.431.070
Capitaluri proprii
66.469.099
Venituri totale
58.288.948
Cheltuieli totale
64.038.321
Stocuri
111.356.926
Creanțe
5.653.283
Casă și conturi la bănci
420.861
Cheltuieli în avans
1.149
Venituri în avans
10.632
Provizioane
59.437
Capital subscris vărsat
8.890
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

bilanț complet
Cifră de afaceri
56.377.695
Rezultat net
-905.893
Angajați
27
Datorii
55.708.358
Active imobilizate
10.835.047
Active circulante
117.226.770
Capitaluri proprii
72.218.472
Venituri totale
85.551.895
Cheltuieli totale
86.457.788
Stocuri
111.171.940
Creanțe
4.626.190
Casă și conturi la bănci
1.428.640
Cheltuieli în avans
5.343
Venituri în avans
—
Provizioane
140.330
Capital subscris vărsat
8.890
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

bilanț complet
Cifră de afaceri
73.667.954
Rezultat net
2.522.313
Angajați
20
Datorii
54.097.429
Active imobilizate
10.944.495
Active circulante
116.379.716
Capitaluri proprii
73.124.365
Venituri totale
83.850.498
Cheltuieli totale
81.069.382
Stocuri
94.901.053
Creanțe
20.044.556
Casă și conturi la bănci
1.434.107
Cheltuieli în avans
2.990
Venituri în avans
0
Provizioane
105.407
Capital subscris vărsat
8.890
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

bilanț complet
Cifră de afaceri
43.451.106
Rezultat net
-1.617.803
Angajați
19
Datorii
48.501.671
Active imobilizate
10.440.543
Active circulante
108.739.584
Capitaluri proprii
70.602.052
Venituri totale
38.861.188
Cheltuieli totale
40.478.991
Stocuri
68.732.311
Creanțe
31.112.951
Casă și conturi la bănci
8.894.322
Cheltuieli în avans
2.731
Venituri în avans
522
Provizioane
78.613
Capital subscris vărsat
8.890
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

bilanț complet
Cifră de afaceri
38.523.738
Rezultat net
-419.325
Angajați
21
Datorii
48.312.234
Active imobilizate
10.743.262
Active circulante
109.837.809
Capitaluri proprii
72.219.854
Venituri totale
38.082.645
Cheltuieli totale
38.501.970
Stocuri
65.677.573
Creanțe
40.306.119
Casă și conturi la bănci
3.854.117
Cheltuieli în avans
1.524
Venituri în avans
2.076
Provizioane
48.431
Capital subscris vărsat
8.890
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

12/ 100Semnal de atenție
1semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Pierdere netă

Rezultatul net raportat pentru 2025 este negativ.

Ministerul Finanțelor · 2025

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-07
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-11-02

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 1 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Pierdere netă

Rezultatul net raportat pentru 2025 este negativ.

Ministerul Finanțelor · 2025
Alte firme cu pierderi

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 2012-01-01 · ANAF 2026-11-07 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF 2024-07-01 · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Conformare fiscală publicată

Firma apare în lista ANAF pentru 2026-06-30 a contribuabililor persoane juridice fără obligații restante.

Publicarea indică faptul că declarațiile fiscale cerute au fost depuse, obligațiile principale și accesorii din trimestru au fost achitate la scadență, iar la întocmirea listei nu existau obligații bugetare restante. Situația este o observație trimestrială și nu reprezintă o garanție pentru perioadele ulterioare.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-11-01–2026-11-02 · verificat 2026-11-02.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
6629604
Număr de înregistrare
J1994002067327
Înmatriculare
20 decembrie 1994
EUID
ROONRC.J1994002067327
Formă juridică
SRL
Sediu social
Str. PODULUI 131 Municipiul Sibiu Sibiu
Adresă fiscală
Str. PODULUI 131 Sibiu SIBIU · Firme la aceeași adresă
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
TRANSFER(SOSIRE)
Data stării fiscale
1 ianuarie 2012
Înregistrare fiscală
30 aprilie 2025
Telefon
0269230330 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
PIERACCI MUSTERET ROBERT GEORGE

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 7 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
ROMIPEL SRL
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 01.01.2012
Înregistrare fiscală
27 decembrie 1994
Număr registrul comerțului
J1994002067327
Cod CAEN
1511
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT STRAIN
Organ fiscal competent
Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Sibiu

Contact și adrese

Telefon
0269253345 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. SIBIU, MUN. SIBIU, STR. PODULUI, NR.131
Cod poștal fiscal
550263
Strada sediului
Str. Podului
Numărul sediului
131
Localitatea sediului
Mun. Sibiu
Județul sediului
SIBIU
Codul poștal al sediului
550263
Strada domiciliului fiscal
Str. Podului
Numărul domiciliului fiscal
131
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Sibiu
Județul domiciliului fiscal
SIBIU
Cod poștal domiciliu fiscal
550263

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
TVA de la
3 ianuarie 1995
TVA la încasare
Nu
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Categorie de administrare fiscală ANAF

Clasificare nominală în vigoare de la 2024-07-01. Categoria descrie administrația fiscală competentă și dimensiunea fiscală folosită de ANAF; nu este un calificativ de risc.

Categorie
contribuabil mijlociu
Administrație teritorială
Sibiu

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

11 activități autorizate

CAEN 1511 Rev. 3Tăbăcirea și finisarea pieilor; prepararea și vopsirea blănurilor

CAEN 4616 Rev. 3Intermedieri în comerțul cu textile, confecții din blană, încălțăminte și articole din piele

CAEN 4619 Rev. 3Intermedieri în comerțul cu produse diverse

CAEN 4624 Rev. 3Comerț cu ridicata al blănurilor, pieilor brute și al pieilor prelucrate

CAEN 5210 Rev. 3Depozitări

CAEN 5224 Rev. 3Manipulări

CAEN 6811 Rev. 3Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii

CAEN 7120 Rev. 3Activități de testări și analize tehnice

CAEN 7499 Rev. 3Alte activități profesionale, stiințifice și tehnice n.c.a.

CAEN 7739 Rev. 3Activități de închirierea și leasing cu alte mașini, echipamente și bunuri tangibile n.c.a.

CAEN 8292 Rev. 3Activități de ambalare

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-07Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-11-02Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul SibiuMunicipiul SibiuStrada PoduluiCAEN 1511
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI