Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 5,2 mil. lei, față de 4,6 mil. lei în 2024.
Bilanț 2025SAMTEC SRL
ActivăONRC · 2026-09-03
Rezumat
Vânzări în creștere. Marjă în creștere.
SAMTEC SRL are sediul în Municipiul Constanţa. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.
Marja netă calculată este 40,3% în 2025, față de 35,3% în 2024.
Calcul din bilanț 2025Soldul creanțelor a crescut față de 2024. Bilanțul nu arată dacă facturile sunt restante sau dacă au fost încasate ulterior.
Bilanț 2025Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.
Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.
Performanță financiară
Cum evoluează activitatea și profitabilitatea
Bilanțul entității juridice · 2025 · raportare simplificată · valori nominale în lei
Cifră de afaceri
Lei · valori raportateMarjă netă
Rezultat net / cifra de afaceriReper 2025: mediana sectorului 20,3% · n=2.547Cifra de afaceri: +12,7% față de anul anterior.Marjă netă 40,3% · +5 pp față de 2024
Capital, datorii și lichidități
Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicatorCapitaluri proprii
Datorii raportate
Disponibilități bănești
Capital de lucru net
Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.
Bilanț pe ani
Vezi tabelul complet →| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | Ultima variație |
|---|---|---|---|---|
| Cifră de afaceri | 5,3 mil. lei | 4,6 mil. lei | 5,2 mil. lei | +12,7% față de anul anterior |
| Rezultat net | 2,5 mil. lei | 1,6 mil. lei | 2,1 mil. lei | +28,9% față de anul anterior |
| Capitaluri proprii | 3,9 mil. lei | 3,7 mil. lei | 4,1 mil. lei | +11,2% față de anul anterior |
| Datorii | 486,7 K lei | 588,8 K lei | 668,9 K lei | +13,6% față de anul anterior |
| Creanțe | 1,3 mil. lei | 1,6 mil. lei | 2,6 mil. lei | +60,2% față de anul anterior |
| Angajați | 10 | 10 | 10 | Neschimbat față de anul anterior |
Indicatori financiari · comparație
2025 / 2024A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.
Profitabilitate și productivitate
Mediana sectorului: 2025: 20,3% (n=2.547) · 2024: 21% (n=2.509)
Mediana sectorului: 2025: 21,8% (n=2.267) · 2024: 19,6% (n=2.180)
Mediana sectorului: 2025: 79,2% (n=2.356) · 2024: 58% (n=2.262)
Mediana sectorului: 2025: 171.315 lei (n=2.285) · 2024: 153.390 lei (n=2.216)
Capital și îndatorare
Mediana sectorului: 2025: 50,4% (n=2.267) · 2024: 55,8% (n=2.180)
Mediana sectorului: 2025: 47% (n=2.267) · 2024: 42% (n=2.180)
Mediana sectorului: 2025: 31,7% (n=2.267) · 2024: 31,2% (n=2.180)
Mediana sectorului: 2025: 1,37× (n=2.929) · 2024: 1,51× (n=2.863)
Lichiditate și capital de lucru
Mediana sectorului: 2025: 65,6 zile (n=2.384) · 2024: 53,2 zile (n=2.347)
Mediana sectorului: 2025: 7,2 zile (n=1.210) · 2024: 8,9 zile (n=1.188)
Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.
Istoric financiar complet · 6 ani
Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.
2025
raportare simplificată- Cifră de afaceri
- 5.234.838
- Rezultat net
- 2.111.331
- Angajați
- 10
- Datorii
- 668.863
- Active imobilizate
- 389.639
- Active circulante
- 4.367.925
- Capitaluri proprii
- 4.088.701
- Venituri totale
- 5.256.375
- Cheltuieli totale
- 2.750.865
- Stocuri
- 285.973
- Creanțe
- 2.608.375
- Casă și conturi la bănci
- 1.473.577
- Cheltuieli în avans
- —
- Venituri în avans
- —
- Provizioane
- —
- Capital subscris vărsat
- 500
- Datorii sub un an
- —
- Datorii peste un an
- —
2024
raportare simplificată- Cifră de afaceri
- 4.643.170
- Rezultat net
- 1.638.471
- Angajați
- 10
- Datorii
- 588.821
- Active imobilizate
- 341.634
- Active circulante
- 3.924.558
- Capitaluri proprii
- 3.677.371
- Venituri totale
- 4.651.247
- Cheltuieli totale
- 2.744.274
- Stocuri
- 231.862
- Creanțe
- 1.628.102
- Casă și conturi la bănci
- 2.064.594
- Cheltuieli în avans
- —
- Venituri în avans
- —
- Provizioane
- —
- Capital subscris vărsat
- 500
- Datorii sub un an
- —
- Datorii peste un an
- —
2023
raportare simplificată- Cifră de afaceri
- 5.266.611
- Rezultat net
- 2.510.928
- Angajați
- 10
- Datorii
- 486.688
- Active imobilizate
- 318.177
- Active circulante
- 4.082.410
- Capitaluri proprii
- 3.913.899
- Venituri totale
- 5.277.793
- Cheltuieli totale
- 2.411.982
- Stocuri
- 3.870
- Creanțe
- 1.254.551
- Casă și conturi la bănci
- 2.823.989
- Cheltuieli în avans
- —
- Venituri în avans
- —
- Provizioane
- —
- Capital subscris vărsat
- 500
- Datorii sub un an
- —
- Datorii peste un an
- —
2022
raportare simplificată- Cifră de afaceri
- 4.440.825
- Rezultat net
- 1.972.950
- Angajați
- 10
- Datorii
- 698.180
- Active imobilizate
- 235.071
- Active circulante
- 3.616.080
- Capitaluri proprii
- 3.152.971
- Venituri totale
- 4.567.709
- Cheltuieli totale
- 2.549.106
- Stocuri
- 278.906
- Creanțe
- 708.804
- Casă și conturi la bănci
- 2.628.370
- Cheltuieli în avans
- —
- Venituri în avans
- —
- Provizioane
- —
- Capital subscris vărsat
- 500
- Datorii sub un an
- —
- Datorii peste un an
- —
2021
raportare simplificată- Cifră de afaceri
- 4.172.226
- Rezultat net
- 1.543.436
- Angajați
- 9
- Datorii
- 615.123
- Active imobilizate
- 248.667
- Active circulante
- 3.746.479
- Capitaluri proprii
- 3.395.453
- Venituri totale
- 4.205.177
- Cheltuieli totale
- 2.619.689
- Stocuri
- 162.278
- Creanțe
- 1.308.546
- Casă și conturi la bănci
- 2.275.655
- Cheltuieli în avans
- 15.430
- Venituri în avans
- —
- Provizioane
- —
- Capital subscris vărsat
- 500
- Datorii sub un an
- —
- Datorii peste un an
- —
2020
raportare simplificată- Cifră de afaceri
- 2.951.304
- Rezultat net
- 1.428.842
- Angajați
- 9
- Datorii
- 403.798
- Active imobilizate
- 280.763
- Active circulante
- 3.187.730
- Capitaluri proprii
- 3.064.695
- Venituri totale
- 2.978.694
- Cheltuieli totale
- 1.520.097
- Stocuri
- 27.080
- Creanțe
- 1.201.723
- Casă și conturi la bănci
- 1.958.927
- Cheltuieli în avans
- —
- Venituri în avans
- —
- Provizioane
- —
- Capital subscris vărsat
- 500
- Datorii sub un an
- —
- Datorii peste un an
- —
Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →
Risc și verificări
Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește
De urmărit
Nu sunt semnale din regulile afișate în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.
Starea verificărilor
Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.
Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →
Repere recente din surse
Verificări fiscale și juridice detaliate
Semnale de risc din date publice
Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.
Nu apar semnalele de mai sus în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.
Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 1992-11-09 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.
Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.
Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.
Conformare fiscală publicată
Firma apare în lista ANAF pentru 2026-06-30 a contribuabililor persoane juridice fără obligații restante.
Publicarea indică faptul că declarațiile fiscale cerute au fost depuse, obligațiile principale și accesorii din trimestru au fost achitate la scadență, iar la întocmirea listei nu existau obligații bugetare restante. Situația este o observație trimestrială și nu reprezintă o garanție pentru perioadele ulterioare.
Dosare în instanță
Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.
2 dosare cu nume identic · 2021-10-06–2026-10-07 · verificat 2026-10-07.
deschiderea procedurii la cererea creditorului · Fond
1 termen · ultima soluție: Conexează cauza
Conexează cauza
Conexat la dosarul nr. 8580/118/2023.
Document: incheierefinaladezinvestire · 2025-04-08
deschiderea procedurii la cererea creditorului · Fond
2 termene · ultima soluție: Declină soluţionarea cauzei
Declină soluţionarea cauzei
Admite excepţia necompetenţei teritoriale de ordine publică a Tribunalului Ilfov, invocată de către debitoare. Declină competenţa de soluţionare a cererilor de deschidere a procedurii insolvenţei, formulate de către creditorii IRIDEX GROUP SALUBRIZARE S.R.L., STIZO SERVICES S.R.L., TERRA OYL GROUP S.R.L., SAMTEC S.R.L., GLOBAL AGENT D.O.O., MIRON SORIN, STAN POMPILIU, în contradictoriu cu debitoarea GRUP SERVICII PETROLIERE OFFSHORE S.R.L., în favoarea Tribunalului Constanţa, dispunând trimiterea de îndată a prezentului dosar către această instanţă. Fără cale de atac. Pronun?ată astăzi, 19.02.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Document: Hotarare 417/2025 · 2025-02-19
Amână pronunţarea
Amână pronunţarea în cauză la data de 19.02.2025. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 04.02.2025.
Document: incheiereAmanareinitialaapronuntarii · 2025-02-04
Nume de administratori menționate alături de firmă
Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.
Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.
Relații și activitate
Cine este conectat la companie și unde apare în date publice
Achiziții publice
117 înregistrăriRânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.
Explorează înregistrările →Identitate, contacte și persoane
Date de identificare
- CUI
- 1889654
- Număr de înregistrare
- J1991002683137
- Înmatriculare
- 22 iulie 1991
- EUID
- ROONRC.J1991002683137
- Formă juridică
- SRL
- Sediu social
- Str. SOARELUI 10 BIS Municipiul Constanţa Constanţa · Firme la aceeași adresă
- Adresă fiscală
- Str. SOARELUI 10 BIS CONSTANTA CONSTANŢA · Firme la aceeași adresă
- TVA
- Înregistrată în scopuri de TVA
- Tip unitate fiscală
- Sediu central
- Tip contribuabil
- Persoană juridică (PJ)
- Stare în evidența fiscală
- INREGISTRAT
- Data stării fiscale
- 9 noiembrie 1992
- Înregistrare fiscală
- 25 iulie 2023
- Telefon
- 0241517047 · Firme cu același număr
Reprezentanți legali publicați de ONRC
Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.
- administrator
- MILEA AUREL
Date fiscale și de contact actualizate
Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.
Identitate fiscală
- Denumire în evidența fiscală
- SAMTEC SRL
- Stare de înregistrare
- INREGISTRAT din data 09.11.1992
- Înregistrare fiscală
- 9 noiembrie 1992
- Număr registrul comerțului
- J1991002683137
- Cod CAEN
- 7120
- Formă juridică
- SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
- Formă de organizare
- PERSOANA JURIDICA
- Formă de proprietate
- PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
- Organ fiscal competent
- Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Constanţa
Contact și adrese
- Telefon
- 0721266183 · Firme cu același număr
- Domiciliu fiscal
- JUD. CONSTANŢA, MUN. CONSTANŢA, STR. DIONISIE CEL MIC, NR.10 BIS
- Strada sediului
- Str. Dionisie cel Mic
- Numărul sediului
- 10 BIS
- Localitatea sediului
- Mun. Constanţa
- Județul sediului
- CONSTANŢA
- Strada domiciliului fiscal
- Str. Dionisie cel Mic
- Numărul domiciliului fiscal
- 10 BIS
- Localitatea domiciliului fiscal
- Mun. Constanţa
- Județul domiciliului fiscal
- CONSTANŢA
TVA și facturare
- Înregistrată în scopuri de TVA
- Da
- TVA de la
- 1 februarie 2000
- TVA la încasare
- Nu
- TVA la încasare de la
- 1 ianuarie 2013
- TVA la încasare până la
- 1 martie 2021
- Actualizare TVA la încasare
- 16 februarie 2021
- Publicare TVA la încasare
- 17 februarie 2021
- Tip act TVA la încasare
- Radiere
- În registrul RO e-Factura
- Da
- Înscriere RO e-Factura
- 1 martie 2024
- Plată defalcată TVA
- Nu
Inactivitate fiscală
- Inactivă fiscal
- Nu
Achiziții publice
Explorează toate (117) →Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.
Autorități cu cele mai multe înregistrări
RAJA S.A CONSTANTA15 din 117 înregistrări (12,8%) · Vezi relația
SPITALUL DE PNEUMOFTIZIOLOGIE SATU MARE8 din 117 înregistrări (6,8%) · Vezi relația
C.N.C.F."CFR" SA- SUCURSALA REGIONALA CF CONSTANȚA - UNITATE OPERAȚIONALĂ7 din 117 înregistrări (6%) · Vezi relația
INSTITUTUL NATIONAL DE CERCETARE - DEZVOLTARE PENTRU SECURITATE MINIERA SI PROTECTIE ANTIEXPLOZIVA - INSEMEX PETROSANI7 din 117 înregistrări (6%) · Vezi relația
SNTFC "CFR CALATORI" S.A.5 din 117 înregistrări (4,3%) · Vezi relația
Categorii CPV frecvente
Servicii de calibrare (Rev.2)60 din 117 înregistrări (51,3%) · Vezi selecția
Detectoare de gaz (Rev.2)10 din 117 înregistrări (8,5%) · Vezi selecția
Servicii de control tehnic (Rev.2)7 din 117 înregistrări (6%) · Vezi selecția
Servicii de reparare si de intretinere a aparatelor de control (Rev.2)6 din 117 înregistrări (5,1%) · Vezi selecția
Servicii de inspectie si testare tehnica (Rev.2)6 din 117 înregistrări (5,1%) · Vezi selecția
Ponderile folosesc numărul de rânduri publicate, nu valoarea lor. Nu indică dependență economică, favoritism, livrare sau plată; loturile și câștigătorii pot produce rânduri separate.
Calibrare detector monogaz Prod:RIKEN KEIKI,Model: OX-03 / OX-04 , monogaz O2
Autoritate: SPITALUL MUNICIPAL LUPENI
CPV 50433000-9 — Servicii de calibrare (Rev.2)
Vezi detaliile atribuirii →Saci prelevare si transport probe, cu robinet de izolare pentru colectare gaz
CPV 33141600-6 — Recipiente si pungi de recoltare, drenaj si truse (Rev.2)
Vezi detaliile atribuirii →Servicii de calibrare detector portabil RIKEN KEIKI
Autoritate: Directia Sanitara Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor Constanta
CPV 50433000-9 — Servicii de calibrare (Rev.2)
Vezi detaliile atribuirii →Categorie CPV: Servicii de reparare si de intretinere a aparatelor de control (Rev.2) · Anunț SCNA1133848
Autoritate: COMPANIA NATIONALA "ADMINISTRATIA PORTURILOR MARITIME" SA CONSTANTA
Vezi detaliile atribuirii →Mentenanta si calibrare detector monogaz O2, Prod:RIKEN KEIKI,Model: OX-600 10 bucati
Autoritate: Spitalul Judetean de Urgenta Alba Iulia
CPV 50433000-9 — Servicii de calibrare (Rev.2)
Vezi detaliile atribuirii →Servicii de etalonare dinamometru tractiune Inspectoratul Tehnic
Autoritate: AUTORITATEA NAVALA ROMANA
CPV 50433000-9 — Servicii de calibrare (Rev.2)
Vezi detaliile atribuirii →Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.
Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări
Activități autorizate
Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.
4 activități autorizate
CAEN 3315 Rev. 2Repararea și întreținerea navelor și bărcilor
CAEN 4321 Rev. 2Lucrări de instalații electrice
CAEN 4690 Rev. 2Comerț cu ridicata nespecializat
CAEN 7120 Rev. 2Activități de testări și analize tehnice
Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.
Date și surse
Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii
| Sursă | Perioadă | Data sursei | Ultima verificare | Stare |
|---|---|---|---|---|
| ONRC | Registrul comerțului | 2026-09-03 | — | Disponibil |
| Ministerul Finanțelor | 2020–2025 | 2026-06-11 | — | Disponibil |
| ANAF | Stare fiscală | — | 2026-11-06 | Verificat |
| Restanțe ANAF | Listă publicată | 2026-06-30 | — | Disponibil |
| BPI | Proceduri de insolvență | — | — | Neverificat |
| RNPM | Avize după CUI | — | — | Neverificat |
| Instanțe | Potrivire după nume | — | 2026-10-07 | Verificat |
| Achiziții publice | T1 2024–T2 2026 | — | — | Înregistrări disponibile |
Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.