Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/SAMTEX SA

SAMTEX SA

CUI 686457 · SA· Loc. Jibou, Oraş Jibou

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în creștere. Marjă în creștere.

SAMTEX SA are sediul în Loc. Jibou, Oraş Jibou. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a crescut+6,9%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 25,7 mil. lei, față de 24,1 mil. lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a crescut1,9%

Marja netă calculată este 1,9% în 2025, față de 1% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Creanțe în creștere+69,1%

Soldul creanțelor a crescut față de 2024. Bilanțul nu arată dacă facturile sunt restante sau dacă au fost încasate ulterior.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
0/ 100
Niciun semnal confirmat · date parțiale
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 202525,7 mil. lei+6,9% față de anul anterior2020: 15.778.3012021: 18.013.3942022: 30.333.3722023: 28.674.3502024: 24.069.6292025: 25.723.027
Rezultat net 2025478,7 K lei+105,8% față de anul anterior2020: -192.3812021: 11.259.7172022: 1.473.2202023: 13.6122024: 232.6602025: 478.707
Angajați 2025164-4,1% față de anul anterior2020: 1602021: 1532022: 1562023: 1972024: 1712025: 164
Capitaluri proprii 202516,3 mil. lei+3% față de anul anterior2020: 15.087.8002021: 19.205.3712022: 10.678.5912023: 15.605.5202024: 15.838.1802025: 16.316.886
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · bilanț complet · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate015 mil.30 mil.2020: 15,8 mil. lei15,8 mil.20202021: 18 mil. lei18 mil.20212022: 30,3 mil. lei30,3 mil.20222023: 28,7 mil. lei28,7 mil.20232024: 24,1 mil. lei24,1 mil.20242025: 25,7 mil. lei25,7 mil.2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri-1,2%30,6%62,5%2020: -1,2%-1,2%20202021: 62,5%62,5%20212022: 4,9%4,9%20222023: 0%0%20232024: 1%1%20242025: 1,9%1,9%2025Reper 2025: mediana sectorului 3,4% · n=107

Cifra de afaceri: +6,9% față de anul anterior.Marjă netă 1,9% · +0,9 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

202415,8 mil. lei
202516,3 mil. lei

Datorii raportate

20247,8 mil. lei
20259,7 mil. lei

Disponibilități bănești

20243,1 mil. lei
20251,1 mil. lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri28,7 mil. lei24,1 mil. lei25,7 mil. lei+6,9% față de anul anterior
Rezultat net13,6 K lei232,7 K lei478,7 K lei+105,8% față de anul anterior
Capitaluri proprii15,6 mil. lei15,8 mil. lei16,3 mil. lei+3% față de anul anterior
Datorii6,2 mil. lei7,8 mil. lei9,7 mil. lei+25,7% față de anul anterior
Creanțe2,8 mil. lei3 mil. lei5 mil. lei+69,1% față de anul anterior
Angajați197171164-4,1% față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă1,9%1%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 3,4% (n=107) · 2024: 3,2% (n=122)

Rezultat / active (A+B)1,8%1%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 3,6% (n=112) · 2024: 4,6% (n=122)

Rezultat / capitaluri proprii2,9%1,5%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 13,1% (n=98) · 2024: 11,2% (n=112)

Vânzări per angajat156.848 lei140.758 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2025: 200.187 lei (n=96) · 2024: 166.402 lei (n=105)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)63%67,6%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 44,6% (n=112) · 2024: 46,6% (n=122)

Datorii / active (A+B)37,6%33,1%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 54,7% (n=112) · 2024: 49,6% (n=122)

Ponderea activelor imobilizate70,6%68,1%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 31,8% (n=112) · 2024: 34,3% (n=122)

Active circulante / datorii totale0,78×0,96×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 1,15× (n=120) · 2024: 1,13× (n=132)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări70,5 zile44,5 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 51 zile (n=107) · 2024: 50,7 zile (n=116)

Stocuri în zile de vânzări21,5 zile21,4 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2025: 65,7 zile (n=93) · 2024: 77 zile (n=101)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

bilanț complet
Cifră de afaceri
25.723.027
Rezultat net
478.707
Angajați
164
Datorii
9.741.777
Active imobilizate
18.289.370
Active circulante
7.624.852
Capitaluri proprii
16.316.886
Venituri totale
26.257.945
Cheltuieli totale
25.681.986
Stocuri
1.539.501
Creanțe
5.034.119
Casă și conturi la bănci
1.051.232
Cheltuieli în avans
144.441
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
5.384.530
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

bilanț complet
Cifră de afaceri
24.069.629
Rezultat net
232.660
Angajați
171
Datorii
7.751.103
Active imobilizate
15.977.272
Active circulante
7.467.570
Capitaluri proprii
15.838.180
Venituri totale
25.923.368
Cheltuieli totale
25.596.042
Stocuri
1.429.970
Creanțe
2.977.126
Casă și conturi la bănci
3.060.474
Cheltuieli în avans
144.441
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
5.384.530
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

bilanț complet
Cifră de afaceri
28.674.350
Rezultat net
13.612
Angajați
197
Datorii
6.231.388
Active imobilizate
16.985.008
Active circulante
4.707.459
Capitaluri proprii
15.605.520
Venituri totale
29.653.693
Cheltuieli totale
29.640.081
Stocuri
1.718.808
Creanțe
2.770.575
Casă și conturi la bănci
218.076
Cheltuieli în avans
144.441
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
5.384.530
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

bilanț complet
Cifră de afaceri
30.333.372
Rezultat net
1.473.220
Angajați
156
Datorii
3.825.334
Active imobilizate
6.432.265
Active circulante
8.071.660
Capitaluri proprii
10.678.591
Venituri totale
30.613.366
Cheltuieli totale
28.921.347
Stocuri
1.073.324
Creanțe
6.370.759
Casă și conturi la bănci
627.577
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
2.639.675
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

bilanț complet
Cifră de afaceri
18.013.394
Rezultat net
11.259.717
Angajați
153
Datorii
1.813.782
Active imobilizate
6.274.587
Active circulante
14.744.566
Capitaluri proprii
19.205.371
Venituri totale
34.645.181
Cheltuieli totale
21.279.259
Stocuri
877.809
Creanțe
12.526.345
Casă și conturi la bănci
1.340.412
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
2.639.675
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

bilanț complet
Cifră de afaceri
15.778.301
Rezultat net
-192.381
Angajați
160
Datorii
2.440.425
Active imobilizate
11.091.732
Active circulante
6.436.493
Capitaluri proprii
15.087.800
Venituri totale
16.869.147
Cheltuieli totale
17.052.736
Stocuri
797.179
Creanțe
5.390.971
Casă și conturi la bănci
248.343
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
2.639.675
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

0/ 100Niciun semnal confirmat · date parțiale
0semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Nu sunt semnale din regulile afișate în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-07
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-11-02

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 0 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Nu apar semnalele de mai sus în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 1992-11-29 · ANAF 2026-11-07 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF 2024-07-01 · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Conformare fiscală publicată

Firma apare în lista ANAF pentru 2026-06-30 a contribuabililor persoane juridice fără obligații restante.

Publicarea indică faptul că declarațiile fiscale cerute au fost depuse, obligațiile principale și accesorii din trimestru au fost achitate la scadență, iar la întocmirea listei nu existau obligații bugetare restante. Situația este o observație trimestrială și nu reprezintă o garanție pentru perioadele ulterioare.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-11-01–2026-11-02 · verificat 2026-11-02.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

6 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
686457
Număr de înregistrare
J1991000254319
Înmatriculare
6 iunie 1991
EUID
ROONRC.J1991000254319
Formă juridică
SA
Sediu social
Str. STADIONULUI 13 Loc. Jibou, Oraş Jibou Sălaj
Adresă fiscală
Str. STADIONULUI 13 Jibou SĂLAJ
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
29 noiembrie 1992
Înregistrare fiscală
6 noiembrie 2025
Telefon
0260644399 · Firme cu același număr
Fax
0260644596

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
ANTONIO CAMPAGNOLO
administrator
FABIO CAMPAGNOLO
administrator
GIORGIO CAMPAGNOLO
administrator
MARIA PIA CAMPAGNOLO
administrator
MICHELA CAMPAGNOLO
reprezentant al persoanei juridice
GUIA SANDA EVA

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 7 noiembrie 2026; ultima verificare: 7 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
SAMTEX SA
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 29.11.1992
Înregistrare fiscală
29 noiembrie 1992
Număr registrul comerțului
J1991000254319
Cod CAEN
1392
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ PE ACŢIUNI
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON SI STRAIN
Organ fiscal competent
Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Sălaj

Contact și adrese

Telefon
0260644399 · Firme cu același număr
Fax
0260644596 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. SĂLAJ, ORŞ. JIBOU, STR. STADIONULUI, NR.13
Cod poștal fiscal
455200
Strada sediului
Str. Stadionului
Numărul sediului
13
Localitatea sediului
Orş. Jibou
Județul sediului
SĂLAJ
Codul poștal al sediului
455200
Strada domiciliului fiscal
Str. Stadionului
Numărul domiciliului fiscal
13
Localitatea domiciliului fiscal
Orş. Jibou
Județul domiciliului fiscal
SĂLAJ
Cod poștal domiciliu fiscal
455200

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
TVA de la
1 iulie 1993
TVA la încasare
Nu
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Categorie de administrare fiscală ANAF

Clasificare nominală în vigoare de la 2024-07-01. Categoria descrie administrația fiscală competentă și dimensiunea fiscală folosită de ANAF; nu este un calificativ de risc.

Categorie
contribuabil mijlociu
Administrație teritorială
Sălaj

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

10 activități autorizate

CAEN 1320 Rev. 3Producția de țesături

CAEN 1330 Rev. 3Finisarea materialelor textile

CAEN 1392 Rev. 3Fabricarea de articole confecționate din textile (excluzând îmbrăcămintea și lenjeria de corp)

CAEN 1421 Rev. 3Fabricarea articolelor de îmbrăcăminte

CAEN 1422 Rev. 3Fabricarea de articole de lenjerie de corp

CAEN 2553 Rev. 3Operațiuni de mecanică generală

CAEN 4771 Rev. 3Comerț cu amănuntul al îmbrăcămintei

CAEN 4772 Rev. 3Comerț cu amănuntul al încălțămintei și articolelor din piele

CAEN 4941 Rev. 3Transporturi rutiere de mărfuri

CAEN 5210 Rev. 3Depozitări

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-07Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-11-02Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul SălajLoc. Jibou, Oraş JibouStrada StadionuluiCAEN 1392
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI