Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/SERMICOM SRL

SERMICOM SRL

CUI 5771553 · SRL· Sat Munteni-Buzău, Comuna Munteni-Buzău

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în creștere. Marjă în creștere.

SERMICOM SRL are sediul în Sat Munteni-Buzău, Comuna Munteni-Buzău. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a crescut+9,8%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 2,5 mil. lei, față de 2,3 mil. lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a crescut-2,2%

Marja netă calculată este -2,2% în 2025, față de -3,8% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Datoriile au crescut+11,2%

Datoriile raportate sunt 357,8 K lei în 2025, față de 321,7 K lei în 2024. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
12/ 100
Semnal de atenție
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 20252,5 mil. lei+9,8% față de anul anterior2020: 2.639.6142021: 2.842.1942022: 2.804.7492023: 2.687.5562024: 2.305.0162025: 2.531.920
Rezultat net 2025-54,6 K leiPierdere redusă cu 37,5%2020: 115.2712021: 132.9592022: 68.1432023: 27.4112024: -87.3482025: -54.572
Angajați 20258+14,3% față de anul anterior2020: 112021: 112022: 102023: 92024: 72025: 8
Capitaluri proprii 2025952,4 K lei-5,4% față de anul anterior2020: 865.8262021: 998.7842022: 1.066.9272023: 1.094.3392024: 1.006.9902025: 952.417
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate01 mil.3 mil.2020: 2,6 mil. lei2,6 mil.20202021: 2,8 mil. lei2,8 mil.20212022: 2,8 mil. lei2,8 mil.20222023: 2,7 mil. lei2,7 mil.20232024: 2,3 mil. lei2,3 mil.20242025: 2,5 mil. lei2,5 mil.2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri-3,8%0,4%4,7%2020: 4,4%4,4%20202021: 4,7%4,7%20212022: 2,4%2,4%20222023: 1%1%20232024: -3,8%-3,8%20242025: -2,2%-2,2%2025Reper 2025: mediana sectorului 2% · n=29.731

Cifra de afaceri: +9,8% față de anul anterior.Marjă netă -2,2% · +1,6 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

20241 mil. lei
2025952,4 K lei

Datorii raportate

2024321,7 K lei
2025357,8 K lei

Disponibilități bănești

202442,8 K lei
202520,9 K lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri2,7 mil. lei2,3 mil. lei2,5 mil. lei+9,8% față de anul anterior
Rezultat net27,4 K lei-87,3 K lei-54,6 K leiPierdere redusă cu 37,5%
Capitaluri proprii1,1 mil. lei1 mil. lei952,4 K lei-5,4% față de anul anterior
Datorii445 K lei321,7 K lei357,8 K lei+11,2% față de anul anterior
Creanțe33,9 K lei40,8 K lei38,8 K lei-4,8% față de anul anterior
Angajați978+14,3% față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă-2,2%-3,8%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 2% (n=29.731) · 2024: 1,9% (n=32.263)

Rezultat / active (A+B)-4,2%-6,6%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 2,2% (n=20.723) · 2024: 1,9% (n=22.355)

Rezultat / capitaluri proprii-5,7%-8,7%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 17,7% (n=21.632) · 2024: 16% (n=23.418)

Vânzări per angajat316.490 lei329.288 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2025: 259.175 lei (n=21.783) · 2024: 242.354 lei (n=24.014)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)72,7%75,8%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 22,4% (n=20.741) · 2024: 24% (n=22.373)

Datorii / active (A+B)27,3%24,2%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 77,8% (n=20.741) · 2024: 76,2% (n=22.373)

Ponderea activelor imobilizate19%19,6%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 15,6% (n=20.741) · 2024: 14,9% (n=22.373)

Active circulante / datorii totale2,96×3,32×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 0,95× (n=35.415) · 2024: 0,95× (n=38.825)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări5,5 zile6,4 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 8 zile (n=26.828) · 2024: 6,9 zile (n=28.302)

Stocuri în zile de vânzări142,3 zile153,8 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2025: 63 zile (n=27.389) · 2024: 65,5 zile (n=29.567)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

raportare simplificată
Cifră de afaceri
2.531.920
Rezultat net
-54.572
Angajați
8
Datorii
357.827
Active imobilizate
249.458
Active circulante
1.060.786
Capitaluri proprii
952.417
Venituri totale
2.559.488
Cheltuieli totale
2.614.060
Stocuri
1.001.089
Creanțe
38.842
Casă și conturi la bănci
20.855
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
50.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
2.305.016
Rezultat net
-87.348
Angajați
7
Datorii
321.702
Active imobilizate
260.189
Active circulante
1.068.503
Capitaluri proprii
1.006.990
Venituri totale
2.357.192
Cheltuieli totale
2.444.540
Stocuri
984.889
Creanțe
40.783
Casă și conturi la bănci
42.831
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
50.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
2.687.556
Rezultat net
27.411
Angajați
9
Datorii
444.984
Active imobilizate
300.671
Active circulante
1.238.652
Capitaluri proprii
1.094.339
Venituri totale
2.713.525
Cheltuieli totale
2.680.722
Stocuri
1.033.418
Creanțe
33.917
Casă și conturi la bănci
161.436
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
50.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
2.804.749
Rezultat net
68.143
Angajați
10
Datorii
194.169
Active imobilizate
321.727
Active circulante
939.369
Capitaluri proprii
1.066.927
Venituri totale
2.830.900
Cheltuieli totale
2.750.544
Stocuri
854.057
Creanțe
21.089
Casă și conturi la bănci
62.813
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
50.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
2.842.194
Rezultat net
132.959
Angajați
11
Datorii
173.046
Active imobilizate
329.826
Active circulante
842.004
Capitaluri proprii
998.784
Venituri totale
2.888.546
Cheltuieli totale
2.731.194
Stocuri
771.814
Creanțe
13.344
Casă și conturi la bănci
56.614
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
50.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
2.639.614
Rezultat net
115.271
Angajați
11
Datorii
311.443
Active imobilizate
296.832
Active circulante
880.437
Capitaluri proprii
865.826
Venituri totale
2.665.132
Cheltuieli totale
2.536.160
Stocuri
866.724
Creanțe
4.529
Casă și conturi la bănci
8.866
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
50.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

12/ 100Semnal de atenție
1semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Pierdere netă

Rezultatul net raportat pentru 2025 este negativ.

Ministerul Finanțelor · 2025

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-07
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-11-01

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 1 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Pierdere netă

Rezultatul net raportat pentru 2025 este negativ.

Ministerul Finanțelor · 2025
Alte firme cu pierderi

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 1997-08-14 · ANAF 2026-11-07 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-31–2026-11-01 · verificat 2026-11-01.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
5771553
Număr de înregistrare
J1994000379219
Înmatriculare
7 iunie 1994
EUID
ROONRC.J1994000379219
Formă juridică
SRL
Sediu social
PRIMĂRIEI 151 Sat Munteni-Buzău, Comuna Munteni-Buzău Ialomiţa
Adresă fiscală
Str. PRIMĂRIEI 143 Munteni-Buzău IALOMIŢA
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
14 august 1997
Înregistrare fiscală
4 iunie 2018
Telefon
0722209262 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
MIHALCEA VASILE

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 7 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
SERMICOM SRL
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 14.08.1997
Înregistrare fiscală
14 iunie 1994
Număr registrul comerțului
J1994000379219
Cod CAEN
4712
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Ialomiţa

Contact și adrese

Telefon
0722209262 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. IALOMIŢA, SAT MUNTENI-BUZĂU COM. MUNTENI-BUZĂU, STR. PRIMĂRIEI, NR.151
Strada sediului
Str. Primăriei
Numărul sediului
151
Localitatea sediului
Sat Munteni-Buzău Com. Munteni-Buzău
Județul sediului
IALOMIŢA
Strada domiciliului fiscal
Str. Primăriei
Numărul domiciliului fiscal
151
Localitatea domiciliului fiscal
Sat Munteni-Buzău Com. Munteni-Buzău
Județul domiciliului fiscal
IALOMIŢA

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
TVA de la
1 august 1997
TVA la încasare
Nu
TVA la încasare de la
1 ianuarie 2013
TVA la încasare până la
1 februarie 2014
Actualizare TVA la încasare
3 februarie 2014
Publicare TVA la încasare
4 februarie 2014
Tip act TVA la încasare
Radiere
În registrul RO e-Factura
Da
Înscriere RO e-Factura
1 octombrie 2022
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

36 activități autorizate

CAEN 3512 Rev. 3Producția de energie electrică din resurse regenerabile

CAEN 3515 Rev. 3Comercializarea energiei electrice

CAEN 3821 Rev. 3Recuperarea materialelor reciclabile

CAEN 4683 Rev. 3Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare

CAEN 4711 Rev. 3Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun

CAEN 4712 Rev. 3Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare

CAEN 4721 Rev. 3Comerț cu amănuntul al fructelor și legumelor proaspete

CAEN 4722 Rev. 3Comerț cu amănuntul al cărnii și al produselor din carne

CAEN 4723 Rev. 3Comerț cu amănuntul al peștelui, crustaceelor și moluștelor

CAEN 4724 Rev. 3Comerț cu amănuntul al pâinii, produselor de patiserie și produselor zaharoase

CAEN 4725 Rev. 3Comerț cu amănuntul al băuturilor

CAEN 4726 Rev. 3Comerț cu amănuntul al produselor din tutun

CAEN 4727 Rev. 3Comerț cu amănuntul al altor produse alimentare

CAEN 4740 Rev. 3Comerț cu amănuntul al echipamentului informatic și de telecomunicații

CAEN 4751 Rev. 3Comerț cu amănuntul al textilelor

CAEN 4752 Rev. 3Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit

CAEN 4753 Rev. 3Comerț cu amănuntul al covoarelor, carpetelor, tapetelor și a altor acoperitoare de podea

CAEN 4754 Rev. 3Comerț cu amănuntul al articolelor și aparatelor electrocasnice

CAEN 4755 Rev. 3Comerț cu amănuntul al mobilei, al articolelor de iluminat și al altor articole de uz casnic n.c.a.

CAEN 4762 Rev. 3Comerț cu amănuntul al ziarelor și articolelor de papetărie

CAEN 4763 Rev. 3Comerț cu amănuntul al echipamentelor sportive

CAEN 4764 Rev. 3Comerț cu amănuntul al jocurilor și jucăriilor

CAEN 4769 Rev. 3Comerț cu amănuntul de bunuri culturale și recreative n.c.a.

CAEN 4771 Rev. 3Comerț cu amănuntul al îmbrăcămintei

CAEN 4772 Rev. 3Comerț cu amănuntul al încălțămintei și articolelor din piele

CAEN 4773 Rev. 3Comerț cu amănuntul al produselor farmaceutice

CAEN 4774 Rev. 3Comerț cu amănuntul al articolelor medicale și ortopedice

CAEN 4775 Rev. 3Comerț cu amănuntul al produselor cosmetice și de parfumerie

CAEN 4776 Rev. 3Comerț cu amănuntul al florilor, plantelor și semințelor; comerț cu amănuntul al animalelor de companie și a hranei pentru acestea

CAEN 4777 Rev. 3Comerț cu amănuntul al ceasurilor și bijuteriilor

CAEN 4778 Rev. 3Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi

CAEN 4779 Rev. 3Comerț cu amănuntul al bunurilor de ocazie

CAEN 4782 Rev. 3Comerț cu amănuntul al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule

CAEN 4783 Rev. 3Comerț cu amănuntul al motocicletelor; comerț cu amănuntul al pieselor și accesoriilor pentru motociclete

CAEN 4791 Rev. 3Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat

CAEN 6820 Rev. 3închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-07Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-11-01Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul IalomiţaSat Munteni-Buzău, Comuna Munteni-BuzăuCAEN 4711
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI