Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/SERVITRANS SA

SERVITRANS SA

CUI 13541997 · SA· Municipiul Focşani

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în creștere. Marjă în scădere.

SERVITRANS SA are sediul în Municipiul Focşani. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a crescut+15,7%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 1,8 mil. lei, față de 1,6 mil. lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a coborât13,5%

Marja netă calculată este 13,5% în 2025, față de 27,6% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Creanțe în creștere+62,5%

Soldul creanțelor a crescut față de 2024. Bilanțul nu arată dacă facturile sunt restante sau dacă au fost încasate ulterior.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
0/ 100
Niciun semnal confirmat · date parțiale
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 20251,8 mil. lei+15,7% față de anul anterior2020: 1.259.9622021: 1.290.9622022: 1.452.3382023: 1.448.1482024: 1.594.1532025: 1.844.363
Rezultat net 2025248,9 K lei-43,4% față de anul anterior2020: 147.9722021: 144.1922022: 148.7782023: 209.6102024: 439.8342025: 248.900
Angajați 20257-12,5% față de anul anterior2020: 122021: 132022: 112023: 92024: 82025: 7
Capitaluri proprii 20253,2 mil. lei-6,3% față de anul anterior2020: 2.526.8822021: 2.671.0742022: 2.819.8522023: 3.029.4622024: 3.370.5712025: 3.157.321
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · bilanț complet · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate0922 K2 mil.2020: 1,3 mil. lei1,3 mil.20202021: 1,3 mil. lei1,3 mil.20212022: 1,5 mil. lei1,5 mil.20222023: 1,4 mil. lei1,4 mil.20232024: 1,6 mil. lei1,6 mil.20242025: 1,8 mil. lei1,8 mil.2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri0%13,8%27,6%2020: 11,7%11,7%20202021: 11,2%11,2%20212022: 10,2%10,2%20222023: 14,5%14,5%20232024: 27,6%27,6%20242025: 13,5%13,5%2025Reper 2025: mediana sectorului 4,4% · n=489

Cifra de afaceri: +15,7% față de anul anterior.Marjă netă 13,5% · -14,1 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

20243,4 mil. lei
20253,2 mil. lei

Datorii raportate

202475 K lei
2025785,3 K lei

Disponibilități bănești

20241,7 mil. lei
20252,1 mil. lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri1,4 mil. lei1,6 mil. lei1,8 mil. lei+15,7% față de anul anterior
Rezultat net209,6 K lei439,8 K lei248,9 K lei-43,4% față de anul anterior
Capitaluri proprii3 mil. lei3,4 mil. lei3,2 mil. lei-6,3% față de anul anterior
Datorii53,8 K lei75 K lei785,3 K lei+947,7% față de anul anterior
Creanțe119,7 K lei103,4 K lei168 K lei+62,5% față de anul anterior
Angajați987-12,5% față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă13,5%27,6%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 4,4% (n=489) · 2024: 4,5% (n=964)

Rezultat / active (A+B)6,6%12,8%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 5% (n=464) · 2024: 4,2% (n=943)

Rezultat / capitaluri proprii7,9%13%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 17,7% (n=407) · 2024: 14,9% (n=848)

Vânzări per angajat263.480 lei199.269 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2025: 267.531 lei (n=391) · 2024: 251.092 lei (n=825)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)83,1%97,8%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 35,5% (n=465) · 2024: 39,2% (n=944)

Datorii / active (A+B)20,7%2,2%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 62,9% (n=465) · 2024: 59,2% (n=944)

Ponderea activelor imobilizate40,4%46,9%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 38,9% (n=465) · 2024: 39,9% (n=944)

Active circulante / datorii totale2,88×24,39×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 0,92× (n=546) · 2024: 0,96× (n=1.095)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări32,8 zile23,3 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 49,7 zile (n=447) · 2024: 47,2 zile (n=879)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

bilanț complet
Cifră de afaceri
1.844.363
Rezultat net
248.900
Angajați
7
Datorii
785.314
Active imobilizate
1.533.667
Active circulante
2.264.831
Capitaluri proprii
3.157.321
Venituri totale
1.903.049
Cheltuieli totale
1.621.986
Stocuri
—
Creanțe
167.993
Casă și conturi la bănci
2.096.838
Cheltuieli în avans
144.137
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
1.181.814
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

bilanț complet
Cifră de afaceri
1.594.153
Rezultat net
439.834
Angajați
8
Datorii
74.958
Active imobilizate
1.617.655
Active circulante
1.827.874
Capitaluri proprii
3.370.571
Venituri totale
1.764.288
Cheltuieli totale
1.271.525
Stocuri
—
Creanțe
103.392
Casă și conturi la bănci
1.724.482
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
1.181.814
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

bilanț complet
Cifră de afaceri
1.448.148
Rezultat net
209.610
Angajați
9
Datorii
53.790
Active imobilizate
1.849.447
Active circulante
1.233.805
Capitaluri proprii
3.029.462
Venituri totale
1.472.343
Cheltuieli totale
1.248.023
Stocuri
0
Creanțe
119.744
Casă și conturi la bănci
1.114.061
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
1.181.814
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

bilanț complet
Cifră de afaceri
1.452.338
Rezultat net
148.778
Angajați
11
Datorii
53.480
Active imobilizate
1.839.079
Active circulante
1.034.253
Capitaluri proprii
2.819.852
Venituri totale
1.462.894
Cheltuieli totale
1.299.502
Stocuri
15.205
Creanțe
114.993
Casă și conturi la bănci
904.055
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
1.181.814
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

bilanț complet
Cifră de afaceri
1.290.962
Rezultat net
144.192
Angajați
13
Datorii
59.252
Active imobilizate
1.699.063
Active circulante
1.031.263
Capitaluri proprii
2.671.074
Venituri totale
1.362.423
Cheltuieli totale
1.204.617
Stocuri
15.339
Creanțe
75.892
Casă și conturi la bănci
940.032
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
1.181.814
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

bilanț complet
Cifră de afaceri
1.259.962
Rezultat net
147.972
Angajați
12
Datorii
53.892
Active imobilizate
1.687.044
Active circulante
893.730
Capitaluri proprii
2.526.882
Venituri totale
1.268.770
Cheltuieli totale
1.108.933
Stocuri
12.847
Creanțe
64.390
Casă și conturi la bănci
816.493
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
1.181.814
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

0/ 100Niciun semnal confirmat · date parțiale
0semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Nu sunt semnale din regulile afișate în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-10-02

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 0 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare
2026-06-11Cea mai recentă înregistrare de achiziție din profilAchiziții

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Nu apar semnalele de mai sus în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 2000-11-22 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Conformare fiscală publicată

Firma apare în lista ANAF pentru 2026-06-30 a contribuabililor persoane juridice fără obligații restante.

Publicarea indică faptul că declarațiile fiscale cerute au fost depuse, obligațiile principale și accesorii din trimestru au fost achitate la scadență, iar la întocmirea listei nu existau obligații bugetare restante. Situația este o observație trimestrială și nu reprezintă o garanție pentru perioadele ulterioare.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-01–2026-10-02 · verificat 2026-10-02.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

124 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
13541997
Număr de înregistrare
J2000000322395
Înmatriculare
15 noiembrie 2000
EUID
ROONRC.J2000000322395
Formă juridică
SA
Sediu social
Str. VILCELE 63 BIS Municipiul Focşani Vrancea · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
Str. VILCELE 63 BIS Focşani VRANCEA · Firme la aceeași adresă
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
22 noiembrie 2000
Înregistrare fiscală
18 decembrie 2025
Telefon
0237221740 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
BUZATU DUMITRU

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
SERVITRANS SA
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 22.11.2000
Înregistrare fiscală
22 noiembrie 2000
Număr registrul comerțului
J2000000322395
Cod CAEN
6820
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ PE ACŢIUNI
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Vrancea

Contact și adrese

Telefon
221740
Domiciliu fiscal
JUD. VRANCEA, MUN. FOCŞANI, STR. VILCELE, NR.63 BIS
Strada sediului
Str. Vîlcele
Numărul sediului
63 BIS
Localitatea sediului
Mun. Focşani
Județul sediului
VRANCEA
Strada domiciliului fiscal
Str. VILCELE
Numărul domiciliului fiscal
63 BIS
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Focşani
Județul domiciliului fiscal
VRANCEA

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
TVA de la
1 decembrie 2000
TVA la încasare
Nu
TVA la încasare de la
1 ianuarie 2013
TVA la încasare până la
1 martie 2014
Actualizare TVA la încasare
25 februarie 2014
Publicare TVA la încasare
26 februarie 2014
Tip act TVA la încasare
Radiere
În registrul RO e-Factura
Da
Înscriere RO e-Factura
1 iulie 2023
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Explorează toate (124) →

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Autorități cu cele mai multe înregistrări

Unitatea Militara 0133337 din 124 înregistrări (29,8%) · Vezi relația

REGISTRUL AUTO ROMAN - R.A.25 din 124 înregistrări (20,2%) · Vezi relația

Comuna Valea Sarii11 din 124 înregistrări (8,9%) · Vezi relația

COMUNA JARISTEA8 din 124 înregistrări (6,5%) · Vezi relația

SCOALA GIMNAZIALA "VALERIU D. COTEA"8 din 124 înregistrări (6,5%) · Vezi relația

Categorii CPV frecvente

Servicii de inspectie tehnica a automobilelor (Rev.2)97 din 124 înregistrări (78,2%) · Vezi selecția

Servicii de spalare a automobilelor si servicii similare (Rev.2)25 din 124 înregistrări (20,2%) · Vezi selecția

Servicii de inspectie si testare tehnica (Rev.2)2 din 124 înregistrări (1,6%) · Vezi selecția

Ponderile folosesc numărul de rânduri publicate, nu valoarea lor. Nu indică dependență economică, favoritism, livrare sau plată; loturile și câștigătorii pot produce rânduri separate.

11 iunie 2026Achiziție directă

Servicii de inspectie tehnica periodica autoturism

Autoritate: Comuna Valea Sarii

CPV 71631200-2 — Servicii de inspectie tehnica a automobilelor (Rev.2)

T2 2026 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 71631200-2

Vezi detaliile atribuirii →
248 leiValoare publicată
10 iunie 2026Achiziție directă

spalat auto

Autoritate: REGISTRUL AUTO ROMAN - R.A.

CPV 50112300-6 — Servicii de spalare a automobilelor si servicii similare (Rev.2)

T2 2026 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 50112300-6

Vezi detaliile atribuirii →
174 leiValoare publicată
10 iunie 2026Achiziție directă

Servicii de inspectie tehnica periodica la microbuze peste 3,5t -microbuz scolar VN 08 GKJ

Autoritate: Scoala Gimnaziala ,,Petre Mironescu - Mera” MERA

CPV 71631200-2 — Servicii de inspectie tehnica a automobilelor (Rev.2)

T2 2026 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 71631200-2

Vezi detaliile atribuirii →
165 leiValoare publicată
25 mai 2026Achiziție directă

Servicii de inspectie tehnica periodica autoturism si autoutilitara pana in 3,5 tone

Autoritate: COMUNA JARISTEA

CPV 71631200-2 — Servicii de inspectie tehnica a automobilelor (Rev.2)

T2 2026 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 71631200-2

Vezi detaliile atribuirii →
256 leiValoare publicată
25 mai 2026Achiziție directă

Servicii ITP ATV

Autoritate: SOCIETATEA NATIONALA RADIOCOMUNICATII

CPV 71631200-2 — Servicii de inspectie tehnica a automobilelor (Rev.2)

T2 2026 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 71631200-2

Vezi detaliile atribuirii →
149 leiValoare publicată
12 mai 2026Achiziție directă

Servicii de inspectie tehnica a automobilelor

Autoritate: COMUNA REGHIU (CONSILIUL LOCAL REGHIU)

CPV 71631200-2 — Servicii de inspectie tehnica a automobilelor (Rev.2)

T2 2026 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 71631200-2

Vezi detaliile atribuirii →
124 leiValoare publicată

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

6 activități autorizate

CAEN 3511 Rev. 3Producția de energie electrică din resurse neregenerabile

CAEN 3514 Rev. 3Distribuția energiei electrice

CAEN 5221 Rev. 3Activități de servicii anexe pentru transporturi terestre

CAEN 6820 Rev. 3închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate

CAEN 7120 Rev. 3Activități de testări și analize tehnice

CAEN 9531 Rev. 3Repararea și întreținerea autovehiculelor

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-02Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Înregistrări disponibile

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul VranceaMunicipiul FocşaniStrada VilceleCAEN 4520
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI