Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/SIGMA CONSTRUCTII SRL

SIGMA CONSTRUCTII SRL

CUI 2389150 · SRL· Municipiul Satu Mare

radiatăONRC · 2026-09-03

Activitatea sau existența firmei este afectatăradiatăVezi contextul →
01

Rezumat

Vânzări în creștere. Marjă în creștere.

SIGMA CONSTRUCTII SRL are sediul în Municipiul Satu Mare. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Activitatea sau existența firmei este afectatăNecesită verificare

radiată

ONRC · 2026-09-03
Cifra de afaceri a crescut+23,3%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 296,9 K lei, față de 240,8 K lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a crescut1%

Marja netă calculată este 1% în 2025, față de -39% în 2024.

Calcul din bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
42/ 100
Atenție moderată
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 2025296,9 K lei+23,3% față de anul anterior2020: 363.9402021: 248.6162022: 276.9022023: 273.4682024: 240.8112025: 296.893
Rezultat net 20252,8 K leiTrecere pe profit2020: -31.1062021: -44.9292022: -46.2172023: -114.1512024: -93.8452025: 2.841
Angajați 20251Neschimbat față de anul anterior2020: 12021: 12022: 12023: 12024: 12025: 1
Capitaluri proprii 2025-38,8 K leiDeficit de capital redus cu 6,8%2020: 257.4542021: 212.5262022: 166.3082023: 52.1582024: -41.6872025: -38.846
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate0182 K364 K2020: 363,9 K lei363,9 K20202021: 248,6 K lei248,6 K20212022: 276,9 K lei276,9 K20222023: 273,5 K lei273,5 K20232024: 240,8 K lei240,8 K20242025: 296,9 K lei296,9 K2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri-41,7%-19%3,7%2020: -8,5%-8,5%20202021: -18,1%-18,1%20212022: -16,7%-16,7%20222023: -41,7%-41,7%20232024: -39%-39%20242025: 1%1%2025Reper 2025: mediana sectorului 3,7% · n=30.490

Cifra de afaceri: +23,3% față de anul anterior.Marjă netă 1% · +39,9 pp față de 2024

Formularele diferă între ani. Comparațiile anuale și liniile continue folosesc numai ani consecutivi cu același formular.

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

2024-41,7 K lei
2025-38,8 K lei

Datorii raportate

2024361,4 K lei
2025308,2 K lei

Disponibilități bănești

202423,3 K lei
202553,6 K lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri273,5 K lei240,8 K lei296,9 K lei+23,3% față de anul anterior
Rezultat net-114,2 K lei-93,8 K lei2,8 K leiTrecere pe profit
Capitaluri proprii52,2 K lei-41,7 K lei-38,8 K leiDeficit de capital redus cu 6,8%
Datorii351,1 K lei361,4 K lei308,2 K lei-14,7% față de anul anterior
Creanțe252,2 K lei209,4 K lei213,9 K lei+2,1% față de anul anterior
Angajați111Neschimbat față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă1%-39%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 3,7% (n=30.490) · 2024: 3,5% (n=32.629)

Rezultat / active (A+B)1,1%-31,1%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 3,5% (n=27.263) · 2024: 2,7% (n=29.187)

Vânzări per angajat296.893 lei240.811 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2025: 278.223 lei (n=25.896) · 2024: 257.350 lei (n=28.111)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)-14,4%-13,8%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 24,6% (n=27.272) · 2024: 28,1% (n=29.203)

Datorii / active (A+B)114,5%119,9%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 76,6% (n=27.272) · 2024: 73% (n=29.203)

Ponderea activelor imobilizate0,6%12,9%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 32,1% (n=27.272) · 2024: 31,1% (n=29.203)

Active circulante / datorii totale0,87×0,73×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 0,8× (n=37.880) · 2024: 0,83× (n=40.996)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări259,3 zile313,1 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 61,2 zile (n=29.162) · 2024: 61,7 zile (n=31.003)

Stocuri în zile de vânzări—44,6 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2025: 5,4 zile (n=16.095) · 2024: 5,7 zile (n=16.762)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

raportare simplificată
Cifră de afaceri
296.893
Rezultat net
2.841
Angajați
1
Datorii
308.169
Active imobilizate
1.580
Active circulante
267.504
Capitaluri proprii
-38.846
Venituri totale
399.924
Cheltuieli totale
396.218
Stocuri
—
Creanțe
213.869
Casă și conturi la bănci
53.635
Cheltuieli în avans
239
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
125.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
240.811
Rezultat net
-93.845
Angajați
1
Datorii
361.352
Active imobilizate
38.779
Active circulante
262.560
Capitaluri proprii
-41.687
Venituri totale
252.051
Cheltuieli totale
345.896
Stocuri
29.829
Creanțe
209.411
Casă și conturi la bănci
23.320
Cheltuieli în avans
18.326
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
125.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

bilanț complet
Cifră de afaceri
273.468
Rezultat net
-114.151
Angajați
1
Datorii
351.142
Active imobilizate
62.432
Active circulante
319.708
Capitaluri proprii
52.158
Venituri totale
273.643
Cheltuieli totale
387.794
Stocuri
39.603
Creanțe
252.188
Casă și conturi la bănci
27.917
Cheltuieli în avans
21.160
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
125.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

bilanț complet
Cifră de afaceri
276.902
Rezultat net
-46.217
Angajați
1
Datorii
354.700
Active imobilizate
104.179
Active circulante
386.825
Capitaluri proprii
166.308
Venituri totale
276.938
Cheltuieli totale
323.155
Stocuri
66.993
Creanțe
307.935
Casă și conturi la bănci
11.897
Cheltuieli în avans
30.004
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
125.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

bilanț complet
Cifră de afaceri
248.616
Rezultat net
-44.929
Angajați
1
Datorii
367.742
Active imobilizate
141.915
Active circulante
399.969
Capitaluri proprii
212.526
Venituri totale
262.634
Cheltuieli totale
307.563
Stocuri
53.179
Creanțe
332.509
Casă și conturi la bănci
14.281
Cheltuieli în avans
38.384
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
125.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

bilanț complet
Cifră de afaceri
363.940
Rezultat net
-31.106
Angajați
1
Datorii
367.705
Active imobilizate
86.901
Active circulante
499.874
Capitaluri proprii
257.454
Venituri totale
368.877
Cheltuieli totale
399.983
Stocuri
53.196
Creanțe
345.760
Casă și conturi la bănci
100.918
Cheltuieli în avans
38.384
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
125.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

42/ 100Atenție moderată
2semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Activitatea sau existența firmei este afectată

radiată

ONRC · 2026-09-03
Capitaluri proprii negative

Bilanțul pentru 2025 raportează capitaluri proprii sub zero.

Ministerul Finanțelor · 2025

Starea verificărilor

ONRCradiată2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-10-11

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 1 × 30 puncteSemnale de atenție 1 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Activitatea sau existența firmei este afectată

radiată

ONRC · 2026-09-03T09:50:03.316945
Capitaluri proprii negative

Bilanțul pentru 2025 raportează capitaluri proprii sub zero.

Ministerul Finanțelor · 2025
Alte firme cu capitaluri negative

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF indisponibilă · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-10–2026-10-11 · verificat 2026-10-11.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
2389150
Număr de înregistrare
J30/360/1991
Înmatriculare
7 iunie 1991
EUID
ROONRC.J30/360/1991
Formă juridică
SRL
Sediu social
B-dul VASILE LUCACIU 14 Municipiul Satu Mare Satu Mare · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
—
TVA
Necunoscut

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
TULBU OCTAVIAN

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
SIGMA CONSTRUCTII SRL
Stare de înregistrare
RADIERE din data 05.06.2026
Înregistrare fiscală
30 octombrie 1992
Număr registrul comerțului
J30/360/1991
Cod CAEN
4941
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Satu Mare

Contact și adrese

Telefon
0744526500 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. SATU MARE, MUN. SATU MARE, BLD. VASILE LUCACIU, NR.14
Cod poștal fiscal
440011
Strada sediului
Bld. Vasile Lucaciu
Numărul sediului
14
Localitatea sediului
Mun. Satu Mare
Județul sediului
SATU MARE
Codul poștal al sediului
440011
Strada domiciliului fiscal
Bld. Vasile Lucaciu
Numărul domiciliului fiscal
14
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Satu Mare
Județul domiciliului fiscal
SATU MARE
Cod poștal domiciliu fiscal
440011

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Nu
TVA de la
1 iulie 1993
TVA până la
5 iunie 2026
Anulare operată la
8 iunie 2026
Motivul anulării
Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata la cererea persoanei impozabile, potrivit dispozitiilor din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
TVA la încasare
Nu
TVA la încasare de la
1 ianuarie 2013
TVA la încasare până la
5 iunie 2026
Actualizare TVA la încasare
9 iunie 2026
Publicare TVA la încasare
10 iunie 2026
Tip act TVA la încasare
Radiere
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

0 activități autorizate

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-11Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul Satu MareMunicipiul Satu MareBulevardul Vasile LucaciuCAEN 4941
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI