Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/SIMIT SRL

SIMIT SRL

CUI 21583608 · SRL· Municipiul Brăila

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în scădere. Marjă în creștere.

SIMIT SRL are sediul în Municipiul Brăila. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a scăzut-20,4%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 623,9 K lei, față de 783,8 K lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a crescut20,2%

Marja netă calculată este 20,2% în 2025, față de 19,2% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Creanțe în creștere+20,1%

Soldul creanțelor a crescut față de 2024. Bilanțul nu arată dacă facturile sunt restante sau dacă au fost încasate ulterior.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
0/ 100
Niciun semnal confirmat · date parțiale
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 2025623,9 K lei-20,4% față de anul anterior2020: 136.1182021: 1.436.2812022: 480.8112023: 845.0202024: 783.8032025: 623.926
Rezultat net 2025125,8 K lei-16,6% față de anul anterior2020: -551.9052021: 904.3472022: -296.7702023: -106.5362024: 150.7532025: 125.772
Angajați 20253Neschimbat față de anul anterior2020: 22021: 32022: 32023: 32024: 32025: 3
Capitaluri proprii 20251,2 mil. lei-27,2% față de anul anterior2020: 1.092.1762021: 1.996.5232022: 1.626.0692023: 1.519.5332024: 1.659.5142025: 1.207.508
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate0718 K1 mil.2020: 136,1 K lei136,1 K20202021: 1,4 mil. lei1,4 mil.20212022: 480,8 K lei480,8 K20222023: 845 K lei845 K20232024: 783,8 K lei783,8 K20242025: 623,9 K lei623,9 K2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri-405,5%-171,2%63%2020: -405,5%-405,5%20202021: 63%63%20212022: -61,7%-61,7%20222023: -12,6%-12,6%20232024: 19,2%19,2%20242025: 20,2%20,2%2025Reper 2025: mediana sectorului 7,7% · n=6.791

Cifra de afaceri: -20,4% față de anul anterior.Marjă netă 20,2% · +0,9 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

20241,7 mil. lei
20251,2 mil. lei

Datorii raportate

2024156,9 K lei
2025716,5 K lei

Disponibilități bănești

2024565 K lei
202528,2 K lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri845 K lei783,8 K lei623,9 K lei-20,4% față de anul anterior
Rezultat net-106,5 K lei150,8 K lei125,8 K lei-16,6% față de anul anterior
Capitaluri proprii1,5 mil. lei1,7 mil. lei1,2 mil. lei-27,2% față de anul anterior
Datorii435,9 K lei156,9 K lei716,5 K lei+356,7% față de anul anterior
Creanțe140,8 K lei87,9 K lei105,6 K lei+20,1% față de anul anterior
Angajați333Neschimbat față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă20,2%19,2%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 7,7% (n=6.791) · 2024: 4,9% (n=7.234)

Rezultat / active (A+B)6,5%8,3%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 2,3% (n=6.662) · 2024: 1% (n=7.149)

Rezultat / capitaluri proprii10,4%9,1%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 11,6% (n=6.036) · 2024: 7,1% (n=6.445)

Vânzări per angajat207.975 lei261.268 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2025: 424.493 lei (n=5.169) · 2024: 309.513 lei (n=5.657)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)62,8%91,4%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 28,2% (n=6.662) · 2024: 29,2% (n=7.150)

Datorii / active (A+B)37,2%8,6%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 62,4% (n=6.662) · 2024: 62,4% (n=7.150)

Ponderea activelor imobilizate74%59,6%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 45,8% (n=6.662) · 2024: 44% (n=7.150)

Active circulante / datorii totale0,7×4,68×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 0,86× (n=7.779) · 2024: 0,9× (n=8.381)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări60,9 zile40,4 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 96,6 zile (n=6.648) · 2024: 120,8 zile (n=7.030)

Stocuri în zile de vânzări211,6 zile37,3 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2025: 153 zile (n=6.036) · 2024: 185 zile (n=6.353)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

raportare simplificată
Cifră de afaceri
623.926
Rezultat net
125.772
Angajați
3
Datorii
716.499
Active imobilizate
1.423.471
Active circulante
500.536
Capitaluri proprii
1.207.508
Venituri totale
1.233.881
Cheltuieli totale
1.081.143
Stocuri
366.745
Creanțe
105.633
Casă și conturi la bănci
28.158
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
87.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
783.803
Rezultat net
150.753
Angajați
3
Datorii
156.901
Active imobilizate
1.082.219
Active circulante
734.196
Capitaluri proprii
1.659.514
Venituri totale
1.114.522
Cheltuieli totale
931.444
Stocuri
81.208
Creanțe
87.947
Casă și conturi la bănci
565.041
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
87.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
845.020
Rezultat net
-106.536
Angajați
3
Datorii
435.863
Active imobilizate
1.208.607
Active circulante
746.789
Capitaluri proprii
1.519.533
Venituri totale
1.059.777
Cheltuieli totale
1.157.846
Stocuri
97.160
Creanțe
140.837
Casă și conturi la bănci
508.792
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
87.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
480.811
Rezultat net
-296.770
Angajați
3
Datorii
441.980
Active imobilizate
1.378.019
Active circulante
843.087
Capitaluri proprii
1.626.069
Venituri totale
927.707
Cheltuieli totale
1.219.623
Stocuri
340.248
Creanțe
65.503
Casă și conturi la bănci
437.336
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
153.057
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
87.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
1.436.281
Rezultat net
904.347
Angajați
3
Datorii
480.526
Active imobilizate
1.510.793
Active circulante
966.256
Capitaluri proprii
1.996.523
Venituri totale
1.834.294
Cheltuieli totale
914.169
Stocuri
419.991
Creanțe
46.077
Casă și conturi la bănci
500.188
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
87.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
136.118
Rezultat net
-551.905
Angajați
2
Datorii
574.584
Active imobilizate
1.343.011
Active circulante
323.749
Capitaluri proprii
1.092.176
Venituri totale
159.373
Cheltuieli totale
709.435
Stocuri
99.310
Creanțe
31.773
Casă și conturi la bănci
192.666
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
87.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

0/ 100Niciun semnal confirmat · date parțiale
0semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Nu sunt semnale din regulile afișate în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțePotriviri după nume · necesită confirmare2026-10-09

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 0 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Nu apar semnalele de mai sus în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 2007-04-17 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Conformare fiscală publicată

Firma apare în lista ANAF pentru 2026-06-30 a contribuabililor persoane juridice fără obligații restante.

Publicarea indică faptul că declarațiile fiscale cerute au fost depuse, obligațiile principale și accesorii din trimestru au fost achitate la scadență, iar la întocmirea listei nu existau obligații bugetare restante. Situația este o observație trimestrială și nu reprezintă o garanție pentru perioadele ulterioare.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

2 dosare cu nume identic · 2021-10-08–2026-10-09 · verificat 2026-10-09.

Dosar 9058/196/20262026-05-25 · Judecătoria BRAILA · Terţ poprit

validare poprire · Fond

1 termen · ultima soluție: indisponibilă

2027-03-25 · 9:00

Soluție indisponibilă

Dosar 9161/196/20252025-06-02 · Judecătoria BRAILA · Terţ poprit

validare poprire · Fond

4 termene · ultima soluție: Admite cererea

2026-03-19 · 9:00

Admite cererea

Admite cererea formulată de creditorul B-SQUARED INVESTMENTS SARL în contradictoriu cu terţul poprit SIMIT SRL şi debitorul GHEORGHE DORIN LAURENŢIU având ca obiect validare poprire. Validează poprirea înfiinţată în favoarea creditoarei prin adresa emisă 28.04.2025 la de BEJ Creţu Ciprian Corneliu asupra salariului datorat debitorului de către terţul poprit până la concurenţa sumei de 2047.31lei. Obligă terţul poprit să plătească creditoruluii, în limita creanţei de 2047.31lei, sumele de bani reprezentând 1/3 din venitul lunar net al debitorului, ajunse la scadenţă, începând cu data comunicării adresei de înfiinţare a popririi, respectiv 30.04.2025, cât şi sumele ce vor fi scadente în viitor. Obiligă terţul poprit la plata sumei de 20 de lei, cu titlu de cheltuieli de judecată, către B-SQUARED INVESTMENTS SARL. Cu drept de apel în termen de 5 zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecătoria Brăila. Pronunţată astăzi, 19.03.2026, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.

Document: _Hotarare 1844/2026 · 2026-03-19

2026-03-05 · 09:00

Amână pronunţarea

Amână pronunţarea la data de: 19.03.2026, pentru când soluţia va fi pusă la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei

Document: incheiereAmanareulterioaraapronuntarii · 2026-03-05

2026-02-23 · 11:00

Amână pronunţarea

Amână pronunţarea în cauză la data de 05.03.2026. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 23.02.2026.

Document: incheiereAmanareinitialaapronuntarii · 2026-02-23

2025-10-13 · 11:00

Amână cauza

Se acordă termen la data de: 23.02.2026, având în vedere Hotărârea Adunării Generale a Judecătorilor nr. 3/26.08.2025

Document: incheieredesedinta · 2025-10-13

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
21583608
Număr de înregistrare
J2007000363094
Înmatriculare
17 aprilie 2007
EUID
ROONRC.J2007000363094
Formă juridică
SRL
Sediu social
P-ţa DOROBANŢI 2 25A Municipiul Brăila Brăila · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
P-ţa DOROBANŢI 2 Brăila BRĂILA · Firme la aceeași adresă
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
17 aprilie 2007
Înregistrare fiscală
21 noiembrie 2025
Telefon
0720826906 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
MITESCU DOINA

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
SIMIT SRL
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 17.04.2007
Înregistrare fiscală
18 aprilie 2007
Număr registrul comerțului
J2007000363094
Cod CAEN
111
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Brăila

Contact și adrese

Telefon
0720826906 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. BRĂILA, MUN. BRĂILA, PŢA. DOROBANŢI, NR.2, BL.25A, SC.2, ET.4, AP.30
Cod poștal fiscal
810018
Strada sediului
Pţa. Dorobanţi
Numărul sediului
2
Localitatea sediului
Mun. Brăila
Județul sediului
BRĂILA
Codul poștal al sediului
810018
Strada domiciliului fiscal
Pţa. Dorobanţi
Numărul domiciliului fiscal
2
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Brăila
Județul domiciliului fiscal
BRĂILA
Cod poștal domiciliu fiscal
810018

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
TVA de la
19 aprilie 2007
TVA la încasare
Nu
TVA la încasare de la
1 ianuarie 2013
TVA la încasare până la
1 februarie 2014
Actualizare TVA la încasare
16 ianuarie 2014
Publicare TVA la încasare
17 ianuarie 2014
Tip act TVA la încasare
Radiere
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

3 activități autorizate

CAEN 0111 Rev. 3Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase

CAEN 0161 Rev. 3Activități auxiliare pentru producția vegetală

CAEN 4621 Rev. 3Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-09Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul BrăilaMunicipiul BrăilaCAEN 0111
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI