Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/SIMOCOST COM SRL

SIMOCOST COM SRL

CUI 5955327 · SRL· Municipiul Braşov· Comerț cu ridicata al produselor cosmetice și de parfumerie

radiatăONRC · 2026-09-03

Activitatea sau existența firmei este afectatăradiatăVezi contextul →
01

Rezumat

Vânzări în scădere. Marjă în creștere.

SIMOCOST COM SRL are sediul în Municipiul Braşov și raportează activitatea comerț cu ridicata al produselor cosmetice și de parfumerie. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2022.

Activitatea sau existența firmei este afectatăNecesită verificare

radiată

ONRC · 2026-09-03
Cifra de afaceri a scăzut-62,5%

Cifra de afaceri raportată pentru 2022 este 801 lei, față de 2,1 K lei în 2021.

Bilanț 2022
Marja netă a crescut19,7%

Marja netă calculată este 19,7% în 2022, față de 19,6% în 2021.

Calcul din bilanț 2022

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
54/ 100
Atenție ridicată
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 2022801 lei-62,5% față de anul anterior2020: 74.0422021: 2.1382022: 801
Rezultat net 2022158 lei-62,3% față de anul anterior2020: -2.9492021: 4192022: 158
Angajați 20220Neschimbat față de anul anterior2020: 12021: 02022: 0
Capitaluri proprii 2022-7,2 K leiDeficit de capital redus cu 2,2%2020: -7.7562021: -7.3372022: -7.179
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2022 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate037 K74 K2020: 74 K lei74 K20202021: 2,1 K lei2,1 K20212022: 801 lei8012022

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri-4%7,9%19,7%2020: -4%-4%20202021: 19,6%19,6%20212022: 19,7%19,7%2022Reper 2022: mediana sectorului 4,4% · n=710

Cifra de afaceri: -62,5% față de anul anterior.Marjă netă 19,7% · +0,1 pp față de 2021

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

2021-7,3 K lei
2022-7,2 K lei

Datorii raportate

202116,6 K lei
202216,6 K lei

Disponibilități bănești

20213 K lei
20223,8 K lei

Capital de lucru net

2021—
2022—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2022: 0 lei, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202020212022Ultima variație
Cifră de afaceri74 K lei2,1 K lei801 lei-62,5% față de anul anterior
Rezultat net-2,9 K lei419 lei158 lei-62,3% față de anul anterior
Capitaluri proprii-7,8 K lei-7,3 K lei-7,2 K leiDeficit de capital redus cu 2,2%
Datorii16,7 K lei16,6 K lei16,6 K lei-0,3% față de anul anterior
Creanțe2,1 K lei1,7 K lei1,7 K leiNeschimbat față de anul anterior
Angajați100Neschimbat față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2022 / 2021

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20222021
Marjă netă19,7%19,6%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2022: 4,4% (n=710) · 2021: 4,8% (n=666)

Rezultat / active (A+B)1,7%4,5%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2022: 2,3% (n=562) · 2021: 2,2% (n=550)

Capital și îndatorare

Indicator20222021
Capitaluri proprii / active (A+B)-76,3%-79%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2022: 22,9% (n=563) · 2021: 18,7% (n=551)

Datorii / active (A+B)176,3%179%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2022: 77,4% (n=563) · 2021: 80,3% (n=551)

Ponderea activelor imobilizate11,3%11,4%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2022: 7,9% (n=563) · 2021: 8,7% (n=551)

Active circulante / datorii totale0,5×0,49×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2022: 1,03× (n=923) · 2021: 1,02× (n=874)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20222021
Creanțe în zile de vânzări760,4 zile284,9 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2022: 69,1 zile (n=681) · 2021: 64,6 zile (n=632)

Stocuri în zile de vânzări1.299,3 zile591,2 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2022: 110,4 zile (n=626) · 2021: 116,7 zile (n=598)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 3 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
801
Rezultat net
158
Angajați
0
Datorii
16.582
Active imobilizate
1.063
Active circulante
8.340
Capitaluri proprii
-7.179
Venituri totale
801
Cheltuieli totale
619
Stocuri
2.891
Creanțe
1.692
Casă și conturi la bănci
3.757
Cheltuieli în avans
0
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
5.740
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
2.138
Rezultat net
419
Angajați
0
Datorii
16.626
Active imobilizate
1.063
Active circulante
8.226
Capitaluri proprii
-7.337
Venituri totale
2.138
Cheltuieli totale
1.655
Stocuri
3.511
Creanțe
1.692
Casă și conturi la bănci
3.023
Cheltuieli în avans
0
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
5.740
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
74.042
Rezultat net
-2.949
Angajați
1
Datorii
16.743
Active imobilizate
1.063
Active circulante
7.924
Capitaluri proprii
-7.756
Venituri totale
74.146
Cheltuieli totale
76.130
Stocuri
3.609
Creanțe
2.147
Casă și conturi la bănci
2.168
Cheltuieli în avans
0
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
5.740
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

54/ 100Atenție ridicată
3semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Activitatea sau existența firmei este afectată

radiată

ONRC · 2026-09-03
Capitaluri proprii negative

Bilanțul pentru 2022 raportează capitaluri proprii sub zero.

Ministerul Finanțelor · 2022
Cifra de afaceri a scăzut

Scădere de 63% față de 2021.

Ministerul Finanțelor · 2022

Starea verificărilor

ONRCradiată2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-07
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-11-01

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 1 × 30 puncteSemnale de atenție 2 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2023-08-28Sursa bilanțului 2022Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Activitatea sau existența firmei este afectată

radiată

ONRC · 2026-09-03T09:50:03.316945
Capitaluri proprii negative

Bilanțul pentru 2022 raportează capitaluri proprii sub zero.

Ministerul Finanțelor · 2022
Cifra de afaceri a scăzut

Scădere de 63% față de 2021.

Ministerul Finanțelor · 2022
Alte firme cu capitaluri negative

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF indisponibilă · ANAF 2026-11-07 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2022.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-31–2026-11-01 · verificat 2026-11-01.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

2 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
5955327
Număr de înregistrare
J08/1509/1994
Înmatriculare
10 iunie 1994
EUID
ROONRC.J08/1509/1994
Formă juridică
SRL
Sediu social
DREZINEI 1 Municipiul Braşov Braşov
Adresă fiscală
—
TVA
Necunoscut

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
ROTARU ELENA
administrator
ROTARU EUGEN-VASILE

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 7 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
SIMOCOST COM SRL
Stare de înregistrare
RADIERE din data 24.04.2023
Înregistrare fiscală
26 iulie 1994
Număr registrul comerțului
J08/1509/1994
Cod CAEN
4645
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Braşov

Contact și adrese

Domiciliu fiscal
JUD. BRAŞOV, MUN. BRAŞOV, STR. DREZINEI, NR.1
Cod poștal fiscal
500245
Strada sediului
Str. Drezinei
Numărul sediului
1
Localitatea sediului
Mun. Braşov
Județul sediului
BRAŞOV
Codul poștal al sediului
500245
Strada domiciliului fiscal
Str. Drezinei
Numărul domiciliului fiscal
1
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Braşov
Județul domiciliului fiscal
BRAŞOV
Cod poștal domiciliu fiscal
500245

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Nu
TVA de la
1 noiembrie 1994
TVA până la
1 februarie 2023
Anulare operată la
24 februarie 2023
Motivul anulării
Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata din oficiu, potrivit dispozitiilor Art.316 alin.(11) lit.e) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
TVA la încasare
Nu
TVA la încasare de la
1 ianuarie 2013
TVA la încasare până la
1 aprilie 2014
Actualizare TVA la încasare
10 februarie 2014
Publicare TVA la încasare
11 februarie 2014
Tip act TVA la încasare
Radiere
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

30 activități autorizate

CAEN 4511 Rev. 2Comerț cu autoturisme și autovehicule ușoare (sub 3,5 tone)

CAEN 4519 Rev. 2Comerț cu alte autovehicule

CAEN 4531 Rev. 2Comerț cu ridicata de piese și accesorii pentru autovehicule

CAEN 4532 Rev. 2Comerț cu amănuntul de piese și accesorii pentru autovehicule

CAEN 4611 Rev. 2Intermedieri în comerțul cu materii prime agricole, animale vii, materii prime textile și cu semifabricate

CAEN 4649 Rev. 2Comerț cu ridicata al altor bunuri de uz gospodăresc

CAEN 4666 Rev. 2Comerț cu ridicata al altor mașini și echipamente de birou

CAEN 4669 Rev. 2Comerț cu ridicata al altor mașini și echipamente

CAEN 4673 Rev. 2Comerț cu ridicata al materialului lemnos și al materialelor de construcții și echipamentelor sanitare

CAEN 4674 Rev. 2Comerț cu ridicata al echipamentelor și furniturilor de fierărie pentru instalații sanitare și de încălzire

CAEN 4690 Rev. 2Comerț cu ridicata nespecializat

CAEN 4719 Rev. 2Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare

CAEN 4721 Rev. 2Comerț cu amănuntul al fructelor și legumelor proaspete, în magazine specializate

CAEN 4752 Rev. 2Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit, în magazine specializate

CAEN 4759 Rev. 2Comerț cu amănuntul al mobilei, al articolelor de iluminat și al articolelor de uz casnic n.c.a., în magazine specializate

CAEN 4781 Rev. 2Comerț cu amănuntul al produselor alimentare, băuturilor și produselor din tutun efectuat prin standuri, chioșcuri și piețe

CAEN 4782 Rev. 2Comerț cu amănuntul al textilelor, îmbrăcămintei și încălțămintei efectuat prin standuri, chioșcuri și piețe

CAEN 4789 Rev. 2Comerț cu amănuntul prin standuri, chioșcuri și piețe al altor produse

CAEN 4791 Rev. 2Comerț cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet

CAEN 4799 Rev. 2Comerț cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioșcurilor și piețelor

CAEN 4941 Rev. 2Transporturi rutiere de mărfuri

CAEN 6810 Rev. 2Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii

CAEN 6820 Rev. 2Închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate

CAEN 8211 Rev. 2Activități combinate de secretariat

CAEN 8219 Rev. 2Activități de fotocopiere, de pregătire a documentelor și alte activități specializate de secretariat

CAEN 8291 Rev. 2Activități ale agențiilor de colectare și a birourilor (oficiilor) de raportare a creditului

CAEN 8292 Rev. 2Activități de ambalare

CAEN 8299 Rev. 2Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.

CAEN 9101 Rev. 2Activități ale bibliotecilor și arhivelor

CAEN 9609 Rev. 2Alte activități de servicii n.c.a.

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2022.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20222023-08-28—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-07Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-11-01Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul BraşovMunicipiul BraşovCAEN 4645
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI