Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/SIMPEX SA

SIMPEX SA

CUI 432521 · SA· Bucureşti Sectorul 6

mandat cenzori expiratONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în scădere. Marjă în scădere.

SIMPEX SA are sediul în Bucureşti Sectorul 6. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a scăzut-11,5%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 497 K lei, față de 561,7 K lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a coborât28,3%

Marja netă calculată este 28,3% în 2025, față de 36,7% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Datoriile au crescut+16,6%

Datoriile raportate sunt 220,9 K lei în 2025, față de 189,5 K lei în 2024. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
0/ 100
Context de verificat
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 2025497 K lei-11,5% față de anul anterior2020: 695.9852021: 714.3782022: 706.6522023: 699.4412024: 561.6502025: 497.038
Rezultat net 2025140,7 K lei-31,7% față de anul anterior2020: 303.6782021: 332.0572022: 345.4092023: 278.2252024: 206.0982025: 140.716
Angajați 20251Neschimbat față de anul anterior2020: 22021: 12022: 32023: 12024: 12025: 1
Capitaluri proprii 20251,1 mil. lei-5,6% față de anul anterior2020: 1.333.6562021: 1.362.0352022: 1.300.3872023: 1.233.2042024: 1.161.0762025: 1.095.694
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate0357 K714 K2020: 696 K lei696 K20202021: 714,4 K lei714,4 K20212022: 706,7 K lei706,7 K20222023: 699,4 K lei699,4 K20232024: 561,7 K lei561,7 K20242025: 497 K lei497 K2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri0%24,4%48,9%2020: 43,6%43,6%20202021: 46,5%46,5%20212022: 48,9%48,9%20222023: 39,8%39,8%20232024: 36,7%36,7%20242025: 28,3%28,3%2025Reper 2025: mediana sectorului 22,8% · n=12.334

Cifra de afaceri: -11,5% față de anul anterior.Marjă netă 28,3% · -8,4 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

20241,2 mil. lei
20251,1 mil. lei

Datorii raportate

2024189,5 K lei
2025220,9 K lei

Disponibilități bănești

2024245,2 K lei
2025167,5 K lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri699,4 K lei561,7 K lei497 K lei-11,5% față de anul anterior
Rezultat net278,2 K lei206,1 K lei140,7 K lei-31,7% față de anul anterior
Capitaluri proprii1,2 mil. lei1,2 mil. lei1,1 mil. lei-5,6% față de anul anterior
Datorii202,4 K lei189,5 K lei220,9 K lei+16,6% față de anul anterior
Creanțe400,6 K lei529,9 K lei590,1 K lei+11,4% față de anul anterior
Angajați111Neschimbat față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă28,3%36,7%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 22,8% (n=12.334) · 2024: 23,6% (n=11.757)

Rezultat / active (A+B)10,7%15,3%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 3% (n=12.903) · 2024: 3,2% (n=12.164)

Rezultat / capitaluri proprii12,8%17,8%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 11,9% (n=11.730) · 2024: 11,7% (n=11.063)

Vânzări per angajat497.038 lei561.650 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2025: 238.022 lei (n=8.120) · 2024: 218.265 lei (n=8.171)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)83,2%86%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 53,7% (n=12.906) · 2024: 58,2% (n=12.167)

Datorii / active (A+B)16,8%14%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 44,7% (n=12.906) · 2024: 40,6% (n=12.167)

Ponderea activelor imobilizate34,6%34,9%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 75,1% (n=12.906) · 2024: 73,4% (n=12.167)

Active circulante / datorii totale3,9×4,64×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 0,71× (n=14.806) · 2024: 0,81× (n=14.070)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări427,4 zile339,7 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 101,5 zile (n=11.664) · 2024: 87,2 zile (n=10.932)

Stocuri în zile de vânzări75,3 zile66,6 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2025: 7,7 zile (n=5.066) · 2024: 7,8 zile (n=4.723)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

raportare simplificată
Cifră de afaceri
497.038
Rezultat net
140.716
Angajați
1
Datorii
220.903
Active imobilizate
455.059
Active circulante
861.538
Capitaluri proprii
1.095.694
Venituri totale
509.569
Cheltuieli totale
359.304
Stocuri
103.937
Creanțe
590.068
Casă și conturi la bănci
167.533
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
282.275
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
561.650
Rezultat net
206.098
Angajați
1
Datorii
189.501
Active imobilizate
471.547
Active circulante
879.030
Capitaluri proprii
1.161.076
Venituri totale
722.975
Cheltuieli totale
499.170
Stocuri
103.937
Creanțe
529.903
Casă și conturi la bănci
245.190
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
282.275
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
699.441
Rezultat net
278.225
Angajați
1
Datorii
202.399
Active imobilizate
488.035
Active circulante
947.568
Capitaluri proprii
1.233.204
Venituri totale
891.460
Cheltuieli totale
604.320
Stocuri
216.022
Creanțe
400.611
Casă și conturi la bănci
330.935
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
282.275
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
706.652
Rezultat net
345.409
Angajați
3
Datorii
267.421
Active imobilizate
504.523
Active circulante
1.063.285
Capitaluri proprii
1.300.387
Venituri totale
984.134
Cheltuieli totale
628.884
Stocuri
217.549
Creanțe
663.876
Casă și conturi la bănci
181.860
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
282.275
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
714.378
Rezultat net
332.057
Angajați
1
Datorii
214.144
Active imobilizate
636.931
Active circulante
939.248
Capitaluri proprii
1.362.035
Venituri totale
901.629
Cheltuieli totale
560.556
Stocuri
229.058
Creanțe
426.457
Casă și conturi la bănci
283.733
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
282.275
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
695.985
Rezultat net
303.678
Angajați
2
Datorii
219.347
Active imobilizate
651.255
Active circulante
901.748
Capitaluri proprii
1.333.656
Venituri totale
925.066
Cheltuieli totale
612.137
Stocuri
240.454
Creanțe
443.416
Casă și conturi la bănci
217.878
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
282.275
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

0/ 100Context de verificat
0semnale de urmărit · 1 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Mențiune în starea firmei

mandat cenzori expirat

ONRC · 2026-09-03

Starea verificărilor

ONRCmandat cenzori expirat2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-10-25

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 0 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Mențiune în starea firmei

mandat cenzori expirat

ONRC · 2026-09-03T09:50:03.316945

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 1991-02-19 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-24–2026-10-25 · verificat 2026-10-25.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

3 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
432521
Număr de înregistrare
J1991000549406
Înmatriculare
19 februarie 1991
EUID
ROONRC.J1991000549406
Formă juridică
SA
Sediu social
B-dul GHENCEA 42 C25 Bucureşti Sectorul 6 Bucureşti · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
B-dul GHENCEA 42 Bucureşti MUNICIPIUL BUCUREŞTI · Firme la aceeași adresă
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
19 februarie 1991
Înregistrare fiscală
22 mai 2025
Telefon
0214132884 · Firme cu același număr
Fax
0214132507

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
ISTRATE ŞTEFAN
administrator
VLĂSCEANU BOGDAN-MIRCEA
administrator
ZBÂRCE TEODOR

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
SIMPEX SA
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 19.02.1991
Înregistrare fiscală
9 decembrie 1992
Număr registrul comerțului
J1991000549406
Cod CAEN
6820
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ PE ACŢIUNI
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Sector 6 a Finanţelor Publice

Contact și adrese

Telefon
0731016599 · Firme cu același număr
Fax
02114132459
Domiciliu fiscal
MUNICIPIUL BUCUREŞTI, SECTOR 6, B-DUL GHENCEA, NR.42, BL.C25, ET.P
Strada sediului
Bld. Ghencea
Numărul sediului
42
Localitatea sediului
Sector 6 Mun. Bucureşti
Județul sediului
MUNICIPIUL BUCUREŞTI
Codul poștal al sediului
61696
Strada domiciliului fiscal
B-dul GHENCEA
Numărul domiciliului fiscal
42
Localitatea domiciliului fiscal
Sector 6 Mun. Bucureşti
Județul domiciliului fiscal
MUNICIPIUL BUCUREŞTI

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
TVA de la
1 iulie 1993
TVA la încasare
Da
TVA la încasare de la
1 ianuarie 2013
Actualizare TVA la încasare
27 decembrie 2012
Publicare TVA la încasare
28 decembrie 2012
Tip act TVA la încasare
Inregistrare
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

7 activități autorizate

CAEN 4612 Rev. 3Intermedieri în comerțul cu combustibili, minereuri, metale și produse chimice pentru industrie

CAEN 4616 Rev. 3Intermedieri în comerțul cu textile, confecții din blană, încălțăminte și articole din piele

CAEN 5590 Rev. 3Alte servicii de cazare

CAEN 6811 Rev. 3Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii

CAEN 6820 Rev. 3închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate

CAEN 6832 Rev. 3Alte activități pentru tranzacții imobiliare pe bază de comision sau contract

CAEN 7120 Rev. 3Activități de testări și analize tehnice

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-25Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul BucureştiBucureşti Sectorul 6Bulevardul GhenceaCAEN 6820
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI