Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/SOFRUCTUS SRL

SOFRUCTUS SRL

CUI 3581331 · SRL· Municipiul Făgăraş· Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale

dizolvareONRC · 2026-09-03

Activitatea sau existența firmei este afectatădizolvareVezi contextul →
01

Rezumat

Vânzări în creștere. Marjă în creștere.

SOFRUCTUS SRL are sediul în Municipiul Făgăraş și raportează activitatea lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2023.

Activitatea sau existența firmei este afectatăNecesită verificare

dizolvare

ONRC · 2026-09-03
Cifra de afaceri a crescut+94,6%

Cifra de afaceri raportată pentru 2023 este 247 K lei, față de 127 K lei în 2022.

Bilanț 2023
Marja netă a crescut58%

Marja netă calculată este 58% în 2023, față de 1,5% în 2022.

Calcul din bilanț 2023

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
60/ 100
Atenție ridicată
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 6/6 · BPI verificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 2023247 K lei+94,6% față de anul anterior2020: 205.7362021: 23.3112022: 126.9742023: 247.039
Rezultat net 2023143,4 K lei+7.498,4% față de anul anterior2020: 4.3812021: 5592022: 1.8872023: 143.381
Angajați 20231Neschimbat față de anul anterior2020: 12021: 12022: 12023: 1
Capitaluri proprii 2023201,7 K lei+246,1% față de anul anterior2020: 55.8242021: 56.3832022: 58.2702023: 201.651
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2023 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate0124 K247 K2020: 205,7 K lei205,7 K20202021: 23,3 K lei23,3 K20212022: 127 K lei127 K20222023: 247 K lei247 K2023

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri0%29%58%2020: 2,1%2,1%20202021: 2,4%2,4%20212022: 1,5%1,5%20222023: 58%58%2023Reper 2023: mediana sectorului 10,2% · n=34.967

Cifra de afaceri: +94,6% față de anul anterior.Marjă netă 58% · +56,6 pp față de 2022

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

202258,3 K lei
2023201,7 K lei

Datorii raportate

2022219,1 K lei
20237,1 K lei

Disponibilități bănești

202218,2 K lei
202313,6 K lei

Capital de lucru net

2022—
2023—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2023: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202120222023Ultima variație
Cifră de afaceri23,3 K lei127 K lei247 K lei+94,6% față de anul anterior
Rezultat net559 lei1,9 K lei143,4 K lei+7.498,4% față de anul anterior
Capitaluri proprii56,4 K lei58,3 K lei201,7 K lei+246,1% față de anul anterior
Datorii175,2 K lei219,1 K lei7,1 K lei-96,7% față de anul anterior
Creanțe36 K lei39 K lei—Valoare curentă indisponibilă
Angajați111Neschimbat față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2023 / 2022

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20232022
Marjă netă58%1,5%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2023: 10,2% (n=34.967) · 2022: 17,8% (n=31.798)

Rezultat / active (A+B)68,7%0,7%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2023: 3,1% (n=27.304) · 2022: 6,3% (n=24.534)

Rezultat / capitaluri proprii71,1%3,2%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2023: 32,8% (n=31.910) · 2022: 50,2% (n=29.778)

Vânzări per angajat247.039 lei126.974 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2023: 105.454 lei (n=30.692) · 2022: 94.472 lei (n=27.317)

Capital și îndatorare

Indicator20232022
Capitaluri proprii / active (A+B)96,6%21%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2023: 38,6% (n=27.321) · 2022: 40,7% (n=24.554)

Datorii / active (A+B)3,4%79%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2023: 59% (n=27.321) · 2022: 57% (n=24.554)

Ponderea activelor imobilizate93,5%71,1%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2023: 16,9% (n=27.321) · 2022: 16% (n=24.554)

Active circulante / datorii totale1,9×0,37×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2023: 1,23× (n=44.604) · 2022: 1,38× (n=40.682)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20232022
Creanțe în zile de vânzări—110,7 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2023: 99,2 zile (n=30.621) · 2022: 84,6 zile (n=26.937)

Stocuri în zile de vânzări—64,9 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2023: 21,7 zile (n=17.549) · 2022: 23,4 zile (n=15.429)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 4 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
247.039
Rezultat net
143.381
Angajați
1
Datorii
7.138
Active imobilizate
195.197
Active circulante
13.592
Capitaluri proprii
201.651
Venituri totale
250.938
Cheltuieli totale
105.063
Stocuri
—
Creanțe
—
Casă și conturi la bănci
13.592
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
126.974
Rezultat net
1.887
Angajați
1
Datorii
219.141
Active imobilizate
197.325
Active circulante
80.086
Capitaluri proprii
58.270
Venituri totale
128.904
Cheltuieli totale
125.594
Stocuri
22.874
Creanțe
39.027
Casă și conturi la bănci
18.185
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
23.311
Rezultat net
559
Angajați
1
Datorii
175.177
Active imobilizate
29.780
Active circulante
78.035
Capitaluri proprii
56.383
Venituri totale
24.090
Cheltuieli totale
22.808
Stocuri
31.028
Creanțe
35.954
Casă și conturi la bănci
11.053
Cheltuieli în avans
123.745
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
205.736
Rezultat net
4.381
Angajați
1
Datorii
105.674
Active imobilizate
20.095
Active circulante
141.403
Capitaluri proprii
55.824
Venituri totale
220.498
Cheltuieli totale
214.083
Stocuri
97.800
Creanțe
4.080
Casă și conturi la bănci
39.523
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

60/ 100Atenție ridicată
2semnale de urmărit · 0 context
6/ 6verificări disponibile

De urmărit

Activitatea sau existența firmei este afectată

dizolvare

ONRC · 2026-09-03
Inactivă fiscal la ANAF

Inactivare publicată la 2026-08-27. Starea este valabilă pentru data interogării.

ANAF · 2026-11-06

Starea verificărilor

ONRCdizolvare2026-09-03
ANAF · inactivitateInactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăFără înregistrări găsite2026-10-04
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-10-20

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 2 × 30 puncteSemnale de atenție 0 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2025-07-27Sursa bilanțului 2023Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Activitatea sau existența firmei este afectată

dizolvare

ONRC · 2026-09-03T09:50:03.316945
Inactivă fiscal la ANAF

Inactivare publicată la 2026-08-27. Starea este valabilă pentru data interogării.

ANAF · 2026-11-06
Inactivitate fiscală

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 2007-05-01 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI 2026-10-04 · RNPM necolectată · bilanț 2023.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Firma nu a fost găsită în registrul de insolvență la verificarea din 2026-10-04.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-19–2026-10-20 · verificat 2026-10-20.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
3581331
Număr de înregistrare
J1992003149080
Înmatriculare
3 octombrie 1992
EUID
ROONRC.J1992003149080
Formă juridică
SRL
Sediu social
Str. TEIULUI 30 Municipiul Făgăraş Braşov · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
Str. TEIULUI Făgăraş BRAŞOV
TVA
Neînregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
RELUARE ACTIVITATE
Data stării fiscale
1 mai 2007
Înregistrare fiscală
3 februarie 2025

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
ISTVANFI-ȘONERIU SIMONA-ANA-MARIA

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
SOFRUCTUS SRL
Stare de înregistrare
RELUARE ACTIVITATE din data 01.05.2007
Înregistrare fiscală
19 martie 1993
Număr registrul comerțului
J08/3149/1992
Cod CAEN
4711
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Unitatea Fiscală Municipală Făgăraş

Contact și adrese

Domiciliu fiscal
JUD. BRAŞOV, MUN. FĂGĂRAŞ, STR. TEIULUI, BL.30, SC.A, AP.4
Cod poștal fiscal
505200
Strada sediului
Str. Teiului
Localitatea sediului
Mun. Făgăraş
Județul sediului
BRAŞOV
Codul poștal al sediului
505200
Strada domiciliului fiscal
Str. Teiului
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Făgăraş
Județul domiciliului fiscal
BRAŞOV
Cod poștal domiciliu fiscal
505200

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Nu
Perioada 1: TVA de la
28 iunie 2017
Perioada 1: TVA până la
31 ianuarie 2025
Perioada 1: Anulare operată la
3 februarie 2025
Perioada 1: Motivul anulării
Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata din oficiu, potrivit dispozitiilor Art.316 alin.(11) lit.d) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
Perioada 2: TVA de la
1 iulie 1993
Perioada 2: TVA până la
30 aprilie 2015
Perioada 2: Anulare operată la
30 aprilie 2015
Perioada 2: Motivul anulării
Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata din oficiu, potrivit dispozitiilor Art.153 alin.(9) lit.e) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
TVA la încasare
Nu
TVA la încasare de la
1 ianuarie 2013
TVA la încasare până la
1 aprilie 2014
Actualizare TVA la încasare
10 februarie 2014
Publicare TVA la încasare
11 februarie 2014
Tip act TVA la încasare
Radiere
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Da
Inactivare
27 august 2026
Publicarea deciziei
27 august 2026

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

1 activități autorizate

CAEN 4711 Rev. 2Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2023.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20232025-07-27—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență—2026-10-04Verificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-20Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul BraşovMunicipiul FăgăraşStrada TeiuluiCAEN 4120
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI