Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/SOPHIA BUSINESS CAPITAL SRL

SOPHIA BUSINESS CAPITAL SRL

CUI 32137422 · SRL· Municipiul Cluj-Napoca

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în scădere. Marjă în scădere.

SOPHIA BUSINESS CAPITAL SRL are sediul în Municipiul Cluj-Napoca. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a scăzut-77,5%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 19,6 mil. lei, față de 86,8 mil. lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a coborât-3,3%

Marja netă calculată este -3,3% în 2025, față de 0% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Datoriile au crescut+27%

Datoriile raportate sunt 28,1 mil. lei în 2025, față de 22,1 mil. lei în 2024. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
24/ 100
Atenție moderată
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 4/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 202519,6 mil. lei-77,5% față de anul anterior2020: 80.4202021: 641.2172022: 39.756.4762023: 78.285.2052024: 86.808.8102025: 19.568.995
Rezultat net 2025-650,2 K leiFără an comparabil2020: -737.0132021: -199.4072022: 02023: 02024: 02025: -650.230
Angajați 202512+0% față de anul anterior2020: 72021: 72022: 122023: 122024: 122025: 12
Capitaluri proprii 202524,9 mil. lei-2,5% față de anul anterior2020: -4.238.5402021: -4.437.9472022: 3.080.8152023: 13.459.0842024: 25.575.2542025: 24.925.023
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate043 mil.87 mil.2020: 80,4 K lei80,4 K20202021: 641,2 K lei641,2 K20212022: 39,8 mil. lei39,8 mil.20222023: 78,3 mil. lei78,3 mil.20232024: 86,8 mil. lei86,8 mil.20242025: 19,6 mil. lei19,6 mil.2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri-916,5%-457,7%1%Mediana sectorului (2025): 0% · n=18082020: -916,5%-916,5%20202021: -31,1%-31,1%20212022: 0%0%20222023: 0%0%20232024: 0%0%20242025: -3,3%-3,3%2025

Cifra de afaceri: -77,5% față de anul anterior. Marja netă: -3,3%. Valorile sunt din bilanțuri anuale.

Capital și datorii2025 comparat cu 2024
Capitaluri proprii24,9 mil. lei-2,5% față de anul anterior
Datorii28,1 mil. lei+27% față de anul anterior

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri78,3 mil. lei86,8 mil. lei19,6 mil. lei-77,5% față de anul anterior
Rezultat net0 lei0 lei-650,2 K leiFără an comparabil
Capitaluri proprii13,5 mil. lei25,6 mil. lei24,9 mil. lei-2,5% față de anul anterior
Datorii24,7 mil. lei22,1 mil. lei28,1 mil. lei+27% față de anul anterior
Creanțe31 mil. lei38 mil. lei41,3 mil. lei+8,7% față de anul anterior
Angajați121212+0% față de anul anterior

Repere financiare derivate

Calcule directe din rubricile bilanțului bilanț complet. Mediana sectorului folosește firme cu același cod CAEN, an și formular și apare numai pentru minimum 20 de valori comparabile. Sunt repere descriptive, nu rating, probabilitate de insolvență sau limită de credit. Activele folosite aici sunt suma activelor imobilizate și circulante disponibile; duratele folosesc soldul de la sfârșitul anului și cifra de afaceri anuală.

IndicatorFormulaFirma 2025Sector 2025Firma 2024Sector 2024
Marjă netărezultat net / cifra de afaceri-3,3%0%n=1.8080%0%n=3.786
Capitaluri proprii / activecapitaluri proprii / (active imobilizate + active circulante)47%32,7%n=1.89453,7%35,2%n=3.809
Datorii / activedatorii / (active imobilizate + active circulante)53%64,2%n=1.89446,4%62%n=3.809
Structura activeloractive imobilizate / (active imobilizate + active circulante)6,9%25,1%n=1.89412,2%24,8%n=3.809
Randamentul activelorrezultat net / (active imobilizate + active circulante)-1,2%0%n=1.8670%0%n=3.779
Randamentul capitalurilor propriirezultat net / capitaluri proprii pozitive-2,6%0%n=1.7320%0%n=3.634
Acoperirea datoriilor cu active circulanteactive circulante / datorii1,76×1,06×n=2.2491,89×1,09×n=4.521
Durata creanțelorcreanțe / cifra de afaceri × 360760,23 zile98,26 zilen=1.791157,68 zile98,83 zilen=3.690
Durata stocurilorstocuri / cifra de afaceri × 36087,28 zile34,75 zilen=1.52712,63 zile34,57 zilen=3.075
Cifră de afaceri per angajatcifra de afaceri / numărul mediu de angajați1.630.750 lei348.027 lein=1.7107.234.068 lei334.407 lein=3.564

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

bilanț complet
Cifră de afaceri
19.568.995
Rezultat net
-650.230
Angajați
12
Datorii
28.082.950
Active imobilizate
3.650.074
Active circulante
49.357.899
Capitaluri proprii
24.925.023
Venituri totale
22.256.679
Cheltuieli totale
22.233.854
Stocuri
4.744.660
Creanțe
41.324.704
Casă și conturi la bănci
3.288.535
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

bilanț complet
Cifră de afaceri
86.808.810
Rezultat net
0
Angajați
12
Datorii
22.116.009
Active imobilizate
5.834.710
Active circulante
41.804.869
Capitaluri proprii
25.575.254
Venituri totale
88.992.841
Cheltuieli totale
72.692.871
Stocuri
3.046.582
Creanțe
38.022.605
Casă și conturi la bănci
735.682
Cheltuieli în avans
51.684
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

bilanț complet
Cifră de afaceri
78.285.205
Rezultat net
0
Angajați
12
Datorii
24.716.722
Active imobilizate
3.757.652
Active circulante
34.384.384
Capitaluri proprii
13.459.084
Venituri totale
78.889.624
Cheltuieli totale
62.902.419
Stocuri
1.569.165
Creanțe
31.046.993
Casă și conturi la bănci
1.768.226
Cheltuieli în avans
33.770
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

bilanț complet
Cifră de afaceri
39.756.476
Rezultat net
0
Angajați
12
Datorii
14.341.341
Active imobilizate
1.167.014
Active circulante
16.208.443
Capitaluri proprii
3.080.815
Venituri totale
39.783.494
Cheltuieli totale
31.281.077
Stocuri
3.487
Creanțe
12.405.212
Casă și conturi la bănci
3.799.744
Cheltuieli în avans
46.699
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
641.217
Rezultat net
-199.407
Angajați
7
Datorii
4.647.550
Active imobilizate
14.326
Active circulante
194.211
Capitaluri proprii
-4.437.947
Venituri totale
641.869
Cheltuieli totale
834.857
Stocuri
74.956
Creanțe
74.127
Casă și conturi la bănci
45.128
Cheltuieli în avans
1.066
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

bilanț complet
Cifră de afaceri
80.420
Rezultat net
-737.013
Angajați
7
Datorii
4.367.875
Active imobilizate
29.984
Active circulante
99.010
Capitaluri proprii
-4.238.540
Venituri totale
161.524
Cheltuieli totale
898.537
Stocuri
7.436
Creanțe
82.862
Casă și conturi la bănci
8.712
Cheltuieli în avans
341
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

24/ 100Atenție moderată
2semnale de urmărit · 0 context
4/ 6verificări disponibile

De urmărit

Pierdere netă

Rezultatul net raportat pentru 2025 este negativ.

Ministerul Finanțelor · 2025
Cifra de afaceri a scăzut

Scădere de 77% față de 2024.

Ministerul Finanțelor · 2025

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-10-03
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeNeverificat—

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 2 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Pierdere netă

Rezultatul net raportat pentru 2025 este negativ.

Ministerul Finanțelor · 2025
Cifra de afaceri a scăzut

Scădere de 77% față de 2024.

Ministerul Finanțelor · 2025
Alte firme cu pierderi

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 2013-08-14 · ANAF 2026-10-03 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF 2024-07-01 · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Datele acestei firme sunt în curs de colectare automată.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
32137422
Număr de înregistrare
J2013002602123
Înmatriculare
14 august 2013
EUID
ROONRC.J2013002602123
Formă juridică
SRL
Sediu social
PARC SIMION BĂRNUȚIU-RESTAURANT PARC Municipiul Cluj-Napoca Cluj
Adresă fiscală
Str PARC SIMION BĂRNUȚIU-RESTAURANT PARC Cluj-Napoca CLUJ
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
14 august 2013
Înregistrare fiscală
20 mai 2025
Telefon
0264443355 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
GADOLA RAUL

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 3 octombrie 2026; ultima verificare: 3 octombrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
SOPHIA BUSINESS CAPITAL SRL
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 14.08.2013
Înregistrare fiscală
14 august 2013
Număr registrul comerțului
J2013002602123
Cod CAEN
4120
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Cluj

Contact și adrese

Telefon
0264443355 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. CLUJ, MUN. CLUJ-NAPOCA, STR PARC SIMION BĂRNUȚIU-RESTAURANT PARC, ET.MEZANIN, AP.3
Strada sediului
Str PARC SIMION BĂRNUȚIU-RESTAURANT PARC
Localitatea sediului
Mun. Cluj-Napoca
Județul sediului
CLUJ
Strada domiciliului fiscal
Str PARC SIMION BĂRNUȚIU-RESTAURANT PARC
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Cluj-Napoca
Județul domiciliului fiscal
CLUJ

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
TVA de la
28 august 2013
TVA la încasare
Nu
TVA la încasare de la
28 august 2013
TVA la încasare până la
1 octombrie 2014
Actualizare TVA la încasare
23 septembrie 2014
Publicare TVA la încasare
24 septembrie 2014
Tip act TVA la încasare
Radiere
În registrul RO e-Factura
Da
Înscriere RO e-Factura
1 februarie 2024
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Categorie de administrare fiscală ANAF

Clasificare nominală în vigoare de la 2024-07-01. Categoria descrie administrația fiscală competentă și dimensiunea fiscală folosită de ANAF; nu este un calificativ de risc.

Categorie
contribuabil mijlociu
Administrație teritorială
Cluj

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

6 activități autorizate

CAEN 4110 Rev. 2Dezvoltare (promovare) imobiliară

CAEN 4120 Rev. 2Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale

CAEN 4799 Rev. 2Comerț cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioșcurilor și piețelor

CAEN 6810 Rev. 2Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii

CAEN 6831 Rev. 2Agenții imobiliare

CAEN 6832 Rev. 2Administrarea imobilelor pe bază de comision sau contract

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-10-03Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume——Neverificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul ClujMunicipiul Cluj-NapocaCAEN 4120
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI