Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/STAR-CONSTRUCT SRL

STAR-CONSTRUCT SRL

CUI 15314826 · SRL· Municipiul Vaslui

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în creștere. Marjă în scădere.

STAR-CONSTRUCT SRL are sediul în Municipiul Vaslui. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a crescut+10,7%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 18 mil. lei, față de 16,3 mil. lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a coborât2,9%

Marja netă calculată este 2,9% în 2025, față de 9,7% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Datoriile au crescut+248,8%

Datoriile raportate sunt 11,4 mil. lei în 2025, față de 3,3 mil. lei în 2024. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
0/ 100
Niciun semnal confirmat · date parțiale
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 4/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 202518 mil. lei+10,7% față de anul anterior2020: 10.430.7152021: 14.653.8442022: 20.499.1682023: 28.656.7042024: 16.273.9762025: 18.013.407
Rezultat net 2025520,1 K lei-67% față de anul anterior2020: 43.0812021: 62.5272022: 130.4732023: 886.3682024: 1.574.0842025: 520.097
Angajați 202547+2,2% față de anul anterior2020: 492021: 552022: 472023: 442024: 462025: 47
Capitaluri proprii 20251,2 mil. lei-65,7% față de anul anterior2020: 970.1342021: 1.033.8962022: 1.164.3692023: 2.050.7372024: 3.624.8212025: 1.244.919
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · bilanț complet · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate014 mil.29 mil.2020: 10,4 mil. lei10,4 mil.20202021: 14,7 mil. lei14,7 mil.20212022: 20,5 mil. lei20,5 mil.20222023: 28,7 mil. lei28,7 mil.20232024: 16,3 mil. lei16,3 mil.20242025: 18 mil. lei18 mil.2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri0%4,8%9,7%2020: 0,4%0,4%20202021: 0,4%0,4%20212022: 0,6%0,6%20222023: 3,1%3,1%20232024: 9,7%9,7%20242025: 2,9%2,9%2025Reper 2025: mediana sectorului 7% · n=1.633

Cifra de afaceri: +10,7% față de anul anterior.Marjă netă 2,9% · -6,8 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

20243,6 mil. lei
20251,2 mil. lei

Datorii raportate

20243,3 mil. lei
202511,4 mil. lei

Disponibilități bănești

202414,9 K lei
202519,2 K lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri28,7 mil. lei16,3 mil. lei18 mil. lei+10,7% față de anul anterior
Rezultat net886,4 K lei1,6 mil. lei520,1 K lei-67% față de anul anterior
Capitaluri proprii2,1 mil. lei3,6 mil. lei1,2 mil. lei-65,7% față de anul anterior
Datorii7,1 mil. lei3,3 mil. lei11,4 mil. lei+248,8% față de anul anterior
Creanțe2,8 mil. lei2 mil. lei2,2 mil. lei+14,9% față de anul anterior
Angajați444647+2,2% față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă2,9%9,7%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 7% (n=1.633) · 2024: 6,8% (n=3.825)

Rezultat / active (A+B)4,1%22,9%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 6,5% (n=1.568) · 2024: 5,6% (n=3.807)

Rezultat / capitaluri proprii41,8%43,4%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 29,8% (n=1.554) · 2024: 23,5% (n=3.672)

Vânzări per angajat383.264 lei353.782 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2025: 430.694 lei (n=1.522) · 2024: 334.407 lei (n=3.564)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)9,9%52,6%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 33,2% (n=1.569) · 2024: 35,2% (n=3.809)

Datorii / active (A+B)90,1%47,4%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 62,3% (n=1.569) · 2024: 62% (n=3.809)

Ponderea activelor imobilizate38,6%58%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 26,6% (n=1.569) · 2024: 24,8% (n=3.809)

Active circulante / datorii totale0,68×0,89×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 1,12× (n=1.802) · 2024: 1,09× (n=4.521)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări44,9 zile43,2 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 94 zile (n=1.587) · 2024: 98,8 zile (n=3.690)

Stocuri în zile de vânzări109,6 zile20,4 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2025: 33,2 zile (n=1.370) · 2024: 34,6 zile (n=3.075)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

bilanț complet
Cifră de afaceri
18.013.407
Rezultat net
520.097
Angajați
47
Datorii
11.375.364
Active imobilizate
4.871.816
Active circulante
7.748.467
Capitaluri proprii
1.244.919
Venituri totale
19.006.358
Cheltuieli totale
18.405.523
Stocuri
5.483.111
Creanțe
2.246.199
Casă și conturi la bănci
19.157
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
78.600
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

bilanț complet
Cifră de afaceri
16.273.976
Rezultat net
1.574.084
Angajați
46
Datorii
3.261.205
Active imobilizate
3.994.639
Active circulante
2.891.387
Capitaluri proprii
3.624.821
Venituri totale
16.329.022
Cheltuieli totale
14.587.133
Stocuri
921.637
Creanțe
1.954.825
Casă și conturi la bănci
14.925
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
78.600
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

bilanț complet
Cifră de afaceri
28.656.704
Rezultat net
886.368
Angajați
44
Datorii
7.063.342
Active imobilizate
5.273.074
Active circulante
4.265.149
Capitaluri proprii
2.050.737
Venituri totale
28.893.920
Cheltuieli totale
27.837.032
Stocuri
1.458.743
Creanțe
2.790.974
Casă și conturi la bănci
15.432
Cheltuieli în avans
-424.144
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
78.600
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

bilanț complet
Cifră de afaceri
20.499.168
Rezultat net
130.473
Angajați
47
Datorii
6.424.746
Active imobilizate
3.359.955
Active circulante
4.229.160
Capitaluri proprii
1.164.369
Venituri totale
18.773.816
Cheltuieli totale
18.616.872
Stocuri
2.351.308
Creanțe
1.780.773
Casă și conturi la bănci
97.079
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
78.600
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

bilanț complet
Cifră de afaceri
14.653.844
Rezultat net
62.527
Angajați
55
Datorii
6.124.537
Active imobilizate
2.629.619
Active circulante
4.385.502
Capitaluri proprii
1.033.896
Venituri totale
14.117.115
Cheltuieli totale
14.040.512
Stocuri
2.394.939
Creanțe
1.866.945
Casă și conturi la bănci
123.618
Cheltuieli în avans
143.312
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
78.600
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

bilanț complet
Cifră de afaceri
10.430.715
Rezultat net
43.081
Angajați
49
Datorii
5.068.369
Active imobilizate
2.158.626
Active circulante
3.866.121
Capitaluri proprii
970.134
Venituri totale
10.445.382
Cheltuieli totale
10.392.145
Stocuri
2.634.879
Creanțe
1.175.745
Casă și conturi la bănci
55.497
Cheltuieli în avans
13.756
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
78.600
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

0/ 100Niciun semnal confirmat · date parțiale
0semnale de urmărit · 0 context
4/ 6verificări disponibile

De urmărit

Nu sunt semnale din regulile afișate în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeRezultat posibil incomplet2026-10-03

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 0 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-25Cea mai recentă înregistrare de achiziție din profilAchiziții
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Nu apar semnalele de mai sus în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 2003-03-25 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF 2024-07-01 · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Rezultatul poate fi incomplet din cauza limitei serviciului. · 2021-10-02–2026-10-03 · verificat 2026-10-03.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

8 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
15314826
Număr de înregistrare
J2003000140374
Înmatriculare
25 martie 2003
EUID
ROONRC.J2003000140374
Formă juridică
SRL
Sediu social
Str. PODUL INALT 4D Municipiul Vaslui Vaslui · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
Str. PODUL INALT 4D Vaslui VASLUI · Firme la aceeași adresă
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
25 martie 2003
Înregistrare fiscală
13 martie 2025
Telefon
0745376681 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
SAFIR GABRIELA-MARCELA

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
STAR-CONSTRUCT SRL
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 25.03.2003
Înregistrare fiscală
26 martie 2003
Număr registrul comerțului
J2003000140374
Cod CAEN
4100
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Vaslui

Contact și adrese

Telefon
0745376681 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. VASLUI, MUN. VASLUI, STR. PODUL ÎNALT, NR.4D
Strada sediului
Str. Podul Înalt
Numărul sediului
4D
Localitatea sediului
Mun. Vaslui
Județul sediului
VASLUI
Strada domiciliului fiscal
Str. Podul Înalt
Numărul domiciliului fiscal
4D
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Vaslui
Județul domiciliului fiscal
VASLUI

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
TVA de la
26 martie 2003
TVA la încasare
Nu
În registrul RO e-Factura
Da
Înscriere RO e-Factura
1 decembrie 2021
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Explorează toate (8) →

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Autorități cu cele mai multe înregistrări

SC LUCRARI DRUMURI SI PODURI SA VASLUI2 din 8 înregistrări (25%) · Vezi relația

SPITALUL JUDETEAN DE URGENTA "SFANTA CHIRIACHI" VASLUI2 din 8 înregistrări (25%) · Vezi relația

Comuna Tanacu2 din 8 înregistrări (25%) · Vezi relația

Comuna Cozmesti (Primaria)1 din 8 înregistrări (12,5%) · Vezi relația

Comuna Codaesti(Consiliul local Codaesti Jud. Vaslui)1 din 8 înregistrări (12,5%) · Vezi relația

Categorii CPV frecvente

Beton (Rev.2)4 din 8 înregistrări (50%) · Vezi selecția

Beton gata de turnare (Rev.2)2 din 8 înregistrări (25%) · Vezi selecția

Lucrari de constructii de cladiri pentru servicii medicale specializate (Rev.2)1 din 8 înregistrări (12,5%) · Vezi selecția

Lucrari de acoperire si alte lucrari speciale de constructii (Rev.2)1 din 8 înregistrări (12,5%) · Vezi selecția

Ponderile folosesc numărul de rânduri publicate, nu valoarea lor. Nu indică dependență economică, favoritism, livrare sau plată; loturile și câștigătorii pot produce rânduri separate.

25 iunie 2026Achiziție directă

BETON GATA DE TURNARE

Autoritate: Comuna Cozmesti (Primaria)

CPV 44114000-2 — Beton (Rev.2)

T2 2026 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 44114000-2

Vezi detaliile atribuirii →
2.930 leiValoare publicată
7 mai 2026Achiziție directă

Ahizitie 4 mc beton pentru lucrări de împrejmuire Scoala Tanacu

Autoritate: Comuna Tanacu

CPV 44114000-2 — Beton (Rev.2)

T2 2026 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 44114000-2

Vezi detaliile atribuirii →
1.640 leiValoare publicată
6 mai 2026Achiziție directă

BETON B250 - centură împrejmuire Scoala Tanacu (latura Nord - hat most. Căpitanu)

Autoritate: Comuna Tanacu

CPV 44114000-2 — Beton (Rev.2)

T2 2026 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 44114000-2

Vezi detaliile atribuirii →
3.690 leiValoare publicată
24 iulie 2025Achiziție directă

Lucrari de hidroizolatie paviilion RMN

Autoritate: SPITALUL JUDETEAN DE URGENTA "SFANTA CHIRIACHI" VASLUI

CPV 45260000-7 — Lucrari de acoperire si alte lucrari speciale de constructii (Rev.2)

T3 2025 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 45260000-7

Vezi detaliile atribuirii →
33.108 leiValoare publicată
30 mai 2025Contract publicat

Categorie CPV: Lucrari de constructii de cladiri pentru servicii medicale specializate (Rev.2) · Anunț SCNA1120954

Autoritate: SPITALUL JUDETEAN DE URGENTA "SFANTA CHIRIACHI" VASLUI

CPV 45215120-4

T2 2025 · Procedura simplificata · Alte achiziții CPV 45215120-4

Vezi detaliile atribuirii →
5.207.289 leiValoare publicată
15 aprilie 2025Contract publicat

Categorie CPV: Beton gata de turnare (Rev.2) · Anunț CAN1145211

Autoritate: SC LUCRARI DRUMURI SI PODURI SA VASLUI

CPV 44114100-3

T2 2025 · Licitatie deschisa · Alte achiziții CPV 44114100-3

Vezi detaliile atribuirii →
1.337.500 leiValoare publicată

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Categorie de administrare fiscală ANAF

Clasificare nominală în vigoare de la 2024-07-01. Categoria descrie administrația fiscală competentă și dimensiunea fiscală folosită de ANAF; nu este un calificativ de risc.

Categorie
contribuabil mijlociu
Administrație teritorială
Vaslui

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

7 activități autorizate

CAEN 1623 Rev. 2Fabricarea altor elemente de dulgherie și tâmplărie, pentru construcții

CAEN 2223 Rev. 2Fabricarea articolelor din material plastic pentru construcții

CAEN 2363 Rev. 2Fabricarea betonului

CAEN 2364 Rev. 2Fabricarea mortarului

CAEN 4673 Rev. 2Comerț cu ridicata al materialului lemnos și al materialelor de construcții și echipamentelor sanitare

CAEN 4730 Rev. 2Comerț cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule în magazine specializate

CAEN 7120 Rev. 2Activități de testări și analize tehnice

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-03Rezultat posibil incomplet
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Înregistrări disponibile

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul VasluiMunicipiul VasluiStrada Podul InaltCAEN 4100
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI