Cifra de afaceri raportată pentru 2024 este 1,9 mil. lei, față de 4,6 mil. lei în 2023.
Bilanț 2024STD ENGINEERING SOLUTIONS SRL
ActivăONRC · 2026-09-03
Rezumat
Vânzări în scădere. Marjă în scădere.
STD ENGINEERING SOLUTIONS SRL are sediul în Bucureşti Sectorul 1 și raportează activitatea lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2024.
Marja netă calculată este 2,9% în 2024, față de 17,9% în 2023.
Calcul din bilanț 2024Datoriile raportate sunt 930,6 K lei în 2024, față de 1 mil. lei în 2023. Schimbarea singură nu stabilește riscul.
Bilanț 2024Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.
Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.
Performanță financiară
Cum evoluează activitatea și profitabilitatea
Bilanțul entității juridice · 2024 · raportare simplificată · valori nominale în lei
Cifră de afaceri
Lei · valori raportateMarjă netă
Rezultat net / cifra de afaceriReper 2024: mediana sectorului 8,4% · n=33.726Cifra de afaceri: -59,4% față de anul anterior.Marjă netă 2,9% · -15 pp față de 2023
Capital, datorii și lichidități
Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicatorCapitaluri proprii
Datorii raportate
Disponibilități bănești
Capital de lucru net
Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2024: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.
Bilanț pe ani
Vezi tabelul complet →| Indicator | 2022 | 2023 | 2024 | Ultima variație |
|---|---|---|---|---|
| Cifră de afaceri | 5,8 mil. lei | 4,6 mil. lei | 1,9 mil. lei | -59,4% față de anul anterior |
| Rezultat net | 3,4 mil. lei | 817,7 K lei | 54,5 K lei | -93,3% față de anul anterior |
| Capitaluri proprii | 3,4 mil. lei | 871 K lei | 77,6 K lei | -91,1% față de anul anterior |
| Datorii | 639,6 K lei | 1 mil. lei | 930,6 K lei | -9,2% față de anul anterior |
| Creanțe | 985,4 K lei | 1,3 mil. lei | 734,9 K lei | -45,3% față de anul anterior |
| Angajați | 7 | 4 | 2 | -50% față de anul anterior |
Indicatori financiari · comparație
2024 / 2023A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.
Profitabilitate și productivitate
Mediana sectorului: 2024: 8,4% (n=33.726) · 2023: 10,2% (n=34.967)
Mediana sectorului: 2024: 2% (n=27.231) · 2023: 3,1% (n=27.304)
Mediana sectorului: 2024: 24,6% (n=31.114) · 2023: 32,8% (n=31.910)
Mediana sectorului: 2024: 126.637 lei (n=29.144) · 2023: 105.454 lei (n=30.692)
Capital și îndatorare
Mediana sectorului: 2024: 36,9% (n=27.247) · 2023: 38,6% (n=27.321)
Mediana sectorului: 2024: 61,3% (n=27.247) · 2023: 59% (n=27.321)
Mediana sectorului: 2024: 19,4% (n=27.247) · 2023: 16,9% (n=27.321)
Mediana sectorului: 2024: 1,12× (n=44.266) · 2023: 1,23× (n=44.604)
Lichiditate și capital de lucru
Mediana sectorului: 2024: 92,2 zile (n=29.935) · 2023: 99,2 zile (n=30.621)
Mediana sectorului: 2024: 20,5 zile (n=16.724) · 2023: 21,7 zile (n=17.549)
Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.
Istoric financiar complet · 5 ani
Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.
2024
raportare simplificată- Cifră de afaceri
- 1.852.690
- Rezultat net
- 54.483
- Angajați
- 2
- Datorii
- 930.568
- Active imobilizate
- 601.311
- Active circulante
- 1.428.496
- Capitaluri proprii
- 77.641
- Venituri totale
- 1.958.020
- Cheltuieli totale
- 1.857.390
- Stocuri
- 28.299
- Creanțe
- 734.907
- Casă și conturi la bănci
- 665.290
- Cheltuieli în avans
- 8.024
- Venituri în avans
- 1.029.622
- Provizioane
- —
- Capital subscris vărsat
- 200
- Datorii sub un an
- —
- Datorii peste un an
- —
2023
raportare simplificată- Cifră de afaceri
- 4.557.729
- Rezultat net
- 817.668
- Angajați
- 4
- Datorii
- 1.024.967
- Active imobilizate
- 781.121
- Active circulante
- 2.983.467
- Capitaluri proprii
- 870.984
- Venituri totale
- 5.347.575
- Cheltuieli totale
- 4.347.375
- Stocuri
- 11.747
- Creanțe
- 1.344.531
- Casă și conturi la bănci
- 1.627.189
- Cheltuieli în avans
- 8.024
- Venituri în avans
- 1.876.661
- Provizioane
- —
- Capital subscris vărsat
- 200
- Datorii sub un an
- —
- Datorii peste un an
- —
2022
raportare simplificată- Cifră de afaceri
- 5.761.593
- Rezultat net
- 3.444.076
- Angajați
- 7
- Datorii
- 639.599
- Active imobilizate
- 242.885
- Active circulante
- 4.817.643
- Capitaluri proprii
- 3.444.316
- Venituri totale
- 5.801.506
- Cheltuieli totale
- 2.286.093
- Stocuri
- 65.533
- Creanțe
- 985.375
- Casă și conturi la bănci
- 3.766.735
- Cheltuieli în avans
- 409.169
- Venituri în avans
- 1.385.782
- Provizioane
- —
- Capital subscris vărsat
- 200
- Datorii sub un an
- —
- Datorii peste un an
- —
2021
raportare simplificată- Cifră de afaceri
- 2.785.422
- Rezultat net
- 816.687
- Angajați
- 6
- Datorii
- 266.885
- Active imobilizate
- 172.679
- Active circulante
- 2.135.803
- Capitaluri proprii
- 2.041.597
- Venituri totale
- 2.786.948
- Cheltuieli totale
- 1.945.738
- Stocuri
- 133.854
- Creanțe
- 1.190.058
- Casă și conturi la bănci
- 811.891
- Cheltuieli în avans
- —
- Venituri în avans
- —
- Provizioane
- —
- Capital subscris vărsat
- 200
- Datorii sub un an
- —
- Datorii peste un an
- —
2020
raportare simplificată- Cifră de afaceri
- 2.243.035
- Rezultat net
- 420.870
- Angajați
- 5
- Datorii
- 232.893
- Active imobilizate
- 214.897
- Active circulante
- 1.453.912
- Capitaluri proprii
- 1.435.916
- Venituri totale
- 2.299.302
- Cheltuieli totale
- 1.856.841
- Stocuri
- 88.895
- Creanțe
- 284.510
- Casă și conturi la bănci
- 1.080.507
- Cheltuieli în avans
- —
- Venituri în avans
- —
- Provizioane
- —
- Capital subscris vărsat
- 200
- Datorii sub un an
- —
- Datorii peste un an
- —
Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →
Risc și verificări
Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește
De urmărit
Scădere de 59% față de 2023.
Ministerul Finanțelor · 2024Starea verificărilor
Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.
Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →
Repere recente din surse
Verificări fiscale și juridice detaliate
Semnale de risc din date publice
Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.
Scădere de 59% față de 2023.
Ministerul Finanțelor · 2024Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 2018-12-13 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2024.
Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.
Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.
Dosare în instanță
Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.
5 dosare cu nume identic · 2021-10-18–2026-10-19 · verificat 2026-10-19.
ordonanţă de plată - OUG 119/2007 / art.1014 CPC ş.u. · Fond
1 termen · ultima soluție: Respinge cererea
Respinge cererea
Respinge cererea de emitere a ordonanţei de plată ca inadmisibilă. Respinge cererea creditoarei de obligare a debitoarei la plata cheltuielilor de judecată ca neîntemeiată. Cu drept de cerere în anulare în termen de 10 zile de la comunicare acesteia. Cererea în anulare şi motivele aferente se depun la Tribunalul Bucureşti – Secţia a VI-a Civilă. Pronunţată astăzi, 15 octombrie 2026, prin punerea la dispoziţia părţilor a soluţiei de către grefa instanţei, conform art.402 teza finală C.proc.civ.
Document: _IncheiereFinalaDezinvestire · 2026-10-15
pretenţii · Apel
1 termen · ultima soluție: Anulează cererea de apel
Anulează cererea de apel
Admite excepţia de netimbrare a apelului. Anulează apelul ca netimbrat. Cu drept de recurs în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de recurs se va depune la Curtea de Apel Bucureşti – Secţia a V-a civilă. Pronuntată azi, 05.10.2026, prin punerea solutiei la dispozitia părtilor prin intermediul grefei instantei.
Document: _Hotarare 1501/2026 · 2026-10-05
Căi de atac declarate: Apel · 2026-06-08
ordonanţă de plată - OUG 119/2007 / art.1014 CPC ş.u. 111434,36 LEI · Fond
1 termen · ultima soluție: indisponibilă
Soluție indisponibilă
ordonanţă de plată - OUG 119/2007 / art.1014 CPC ş.u. · Fond
1 termen · ultima soluție: Anulează cererea
Anulează cererea
Admite excepţia nulităţii cererii de emitere a ordonanţei de plată pentru lipsa semnăturii, invocată din oficiu. Anulează cererea de emitere a ordonanţei de plată formulată de creditoarea STD ENGINEERING SOLUTIONS SRL în contradictoriu cu debitoarea TELEKOM ROMANIA MOBILE COMMUNICATIONS SA, ca nesemnată. Cu drept de a formula cerere în anulare în termen de 10 zile de la comunicare. Cererea în anulare se depune la Tribunalul Bucureşti – Secţia a VI-a Civilă. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin grefa instanţei astăzi, 26.03.2026.
Document: _Hotarare 910/2026 · 2026-03-26
pretenţii · Fond
7 termene · ultima soluție: Admite cererea
Admite cererea
Admite cererea de chemare în judecată, astfel cum a fost modificată. Obligă pârâta la plata către reclamantă a sumei de 878.285,48 de lei cu titlu de debit principal, a sumei de 76.654,27 de lei, cu titlu de dobândă legală penalizatoare pentru perioada 30.11.2023 - 21.06.2024, sume ce se vor actualiza cu rata inflaţiei. Obligă pârâta la plata către reclamantă a sumei de 15.021,26 de lei cu titlu de cheltuieli de judecată, reprezentând taxă de timbru. Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare. Cererea şi motivele de apel se depun sub sancţiunea nulităţii la Tribunalul Bucureşti, secţia a VI-a. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei astăzi, 27.04.2026.
Document: _Hotarare 1309/2026 · 2026-04-27
Amână pronunţarea
Amână pronunţarea la data de 27.04.2026. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei, azi 17.04.2026.
Document: incheiereAmanareulterioaraapronuntarii · 2026-04-17
Amână pronunţarea
Amână pronunţarea la data de 17.04.2026. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei, azi 03.04.2026.
Document: incheiereAmanareinitialaapronuntarii · 2026-04-03
Amână cauza
timbrarea cererii completatoare
Document: incheieredesedinta · 2026-01-16
Alte cauze
În conformitate cu Hotărârea Adunării Generale nr. 3 din data de 26.08.2025 a Judecătorilor din cadrul Tribunalului Bucureşti dispune amânarea soluţionării prezentei cauze până la reluarea activităţii de judecată.
Document: Rezolutie · 2025-09-05
Amână cauza
pentru a formula întâmpinare la cererea modificatoare
Document: incheieredesedinta · 2025-05-16
Amână cauza
precizarea pretenţiilor civile privind cuantumul dobânzii legale şi perioada
Document: incheieredesedinta · 2025-03-21
Căi de atac declarate: Apel · 2026-06-08
Nume de administratori menționate alături de firmă
Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.
Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.
Relații și activitate
Cine este conectat la companie și unde apare în date publice
Achiziții publice
9 înregistrăriRânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.
Explorează înregistrările →Identitate, contacte și persoane
Date de identificare
- CUI
- 35026755
- Număr de înregistrare
- J2015011486406
- Înmatriculare
- 21 septembrie 2015
- EUID
- ROONRC.J2015011486406
- Formă juridică
- SRL
- Sediu social
- PĂDUREA PUSTNICU 127A Bucureşti Sectorul 1 Bucureşti · Firme la aceeași adresă
- Adresă fiscală
- Drm PĂDUREA PUSTNICU 127A Bucureşti MUNICIPIUL BUCUREŞTI · Firme la aceeași adresă
- TVA
- Înregistrată în scopuri de TVA
- Tip unitate fiscală
- Sediu central
- Tip contribuabil
- Persoană juridică (PJ)
- Stare în evidența fiscală
- TRANSFER(SOSIRE)
- Data stării fiscale
- 13 decembrie 2018
- Înregistrare fiscală
- 12 ianuarie 2026
Reprezentanți legali publicați de ONRC
Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.
- administrator
- MACIUCA VASILE
Date fiscale și de contact actualizate
Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.
Identitate fiscală
- Denumire în evidența fiscală
- STD ENGINEERING SOLUTIONS SRL
- Stare de înregistrare
- TRANSFER(SOSIRE) din data 13.12.2018
- Înregistrare fiscală
- 22 septembrie 2015
- Număr registrul comerțului
- J2015011486406
- Cod CAEN
- 4100
- Formă juridică
- SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
- Formă de organizare
- PERSOANA JURIDICA
- Formă de proprietate
- PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
- Organ fiscal competent
- Administraţia Sector 1 a Finanţelor Publice
Contact și adrese
- Domiciliu fiscal
- MUNICIPIUL BUCUREŞTI, SECTOR 1, DRM PĂDUREA PUSTNICU, NR.127A, CORP B. PARTER, AP.2
- Cod poștal fiscal
- 14042
- Strada sediului
- Drm. Pădurea Pustnicu
- Numărul sediului
- 127A
- Localitatea sediului
- Sector 1 Mun. Bucureşti
- Județul sediului
- MUNICIPIUL BUCUREŞTI
- Codul poștal al sediului
- 14042
- Detalii sediu
- Corp B. parter
- Strada domiciliului fiscal
- Drm. Pădurea Pustnicu
- Numărul domiciliului fiscal
- 127A
- Localitatea domiciliului fiscal
- Sector 1 Mun. Bucureşti
- Județul domiciliului fiscal
- MUNICIPIUL BUCUREŞTI
- Cod poștal domiciliu fiscal
- 14042
- Detalii domiciliu fiscal
- Corp B. parter
TVA și facturare
- Înregistrată în scopuri de TVA
- Da
- TVA de la
- 1 septembrie 2016
- TVA la încasare
- Da
- TVA la încasare de la
- 1 februarie 2026
- Actualizare TVA la încasare
- 12 ianuarie 2026
- Publicare TVA la încasare
- 14 ianuarie 2026
- Tip act TVA la încasare
- Inregistrare
- În registrul RO e-Factura
- Da
- Înscriere RO e-Factura
- 1 august 2022
- Plată defalcată TVA
- Nu
Inactivitate fiscală
- Inactivă fiscal
- Nu
Achiziții publice
Explorează toate (9) →Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.
Autorități cu cele mai multe înregistrări
Administratia Nationala a Penitenciarelor4 din 9 înregistrări (44,4%) · Vezi relația
COMPANIA NATIONALA DE INVESTITII SA3 din 9 înregistrări (33,3%) · Vezi relația
SECTORUL 6 AL MUNICIPIULUI BUCURESTI1 din 9 înregistrări (11,1%) · Vezi relația
JUDETUL VRANCEA(CONSILIUL JUDETEAN)1 din 9 înregistrări (11,1%) · Vezi relația
Categorii CPV frecvente
Servicii de supraveghere a lucrarilor (Rev.2)5 din 9 înregistrări (55,6%) · Vezi selecția
Servicii de asistenta tehnica (Rev.2)3 din 9 înregistrări (33,3%) · Vezi selecția
Statie electrica de transformare (Rev.2)1 din 9 înregistrări (11,1%) · Vezi selecția
Ponderile folosesc numărul de rânduri publicate, nu valoarea lor. Nu indică dependență economică, favoritism, livrare sau plată; loturile și câștigătorii pot produce rânduri separate.
Categorie CPV: Servicii de asistenta tehnica (Rev.2) · Anunț CAN1089817
Autoritate: COMPANIA NATIONALA DE INVESTITII SA
Vezi detaliile atribuirii →Categorie CPV: Servicii de supraveghere a lucrarilor (Rev.2) · Anunț SCNA1091178
Autoritate: Administratia Nationala a Penitenciarelor
Vezi detaliile atribuirii →Categorie CPV: Servicii de supraveghere a lucrarilor (Rev.2) · Anunț CAN1103781
Autoritate: Administratia Nationala a Penitenciarelor
Vezi detaliile atribuirii →Categorie CPV: Servicii de asistenta tehnica (Rev.2) · Anunț CAN1089817
Autoritate: COMPANIA NATIONALA DE INVESTITII SA
Vezi detaliile atribuirii →Categorie CPV: Servicii de supraveghere a lucrarilor (Rev.2) · Anunț SCNA1091178
Autoritate: Administratia Nationala a Penitenciarelor
Vezi detaliile atribuirii →Categorie CPV: Servicii de supraveghere a lucrarilor (Rev.2) · Anunț CAN1103781
Autoritate: Administratia Nationala a Penitenciarelor
Vezi detaliile atribuirii →Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.
Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări
Activități autorizate
Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.
6 activități autorizate
CAEN 4120 Rev. 2Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
CAEN 4321 Rev. 2Lucrări de instalații electrice
CAEN 6201 Rev. 2Activități de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client)
CAEN 7021 Rev. 2Activități de consultanță în domeniul relațiilor publice și al comunicării
CAEN 7022 Rev. 2Activități de consultanță pentru afaceri și management
CAEN 7112 Rev. 2Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2024.
Date și surse
Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii
| Sursă | Perioadă | Data sursei | Ultima verificare | Stare |
|---|---|---|---|---|
| ONRC | Registrul comerțului | 2026-09-03 | — | Disponibil |
| Ministerul Finanțelor | 2020–2024 | 2026-06-24 | — | Disponibil |
| ANAF | Stare fiscală | — | 2026-11-06 | Verificat |
| Restanțe ANAF | Listă publicată | 2026-06-30 | — | Disponibil |
| BPI | Proceduri de insolvență | — | — | Neverificat |
| RNPM | Avize după CUI | — | — | Neverificat |
| Instanțe | Potrivire după nume | — | 2026-10-19 | Verificat |
| Achiziții publice | T1 2024–T2 2026 | — | — | Înregistrări disponibile |
Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.