Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/STERNAR SYSTEMS

STERNAR SYSTEMS

CUI 18525690 · SRL· Municipiul Bistriţa

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în creștere. Marjă în scădere.

STERNAR SYSTEMS are sediul în Municipiul Bistriţa. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a crescut+66,2%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 226,4 K lei, față de 136,2 K lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a coborât2,2%

Marja netă calculată este 2,2% în 2025, față de 8,9% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Datoriile au scăzut-60,6%

Datoriile raportate sunt 40,7 K lei în 2025, față de 103,3 K lei în 2024. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
12/ 100
Semnal de atenție
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 2025226,4 K lei+66,2% față de anul anterior2020: 188.2432021: 269.4942022: 237.3102023: 270.3222024: 136.2342025: 226.376
Rezultat net 20254,9 K lei-59,9% față de anul anterior2020: 62.9932021: 65.5202022: 112.1112023: 99.8982024: 12.1782025: 4.886
Angajați 20251Neschimbat față de anul anterior2020: 22021: 22022: 12023: 12024: 12025: 1
Capitaluri proprii 202598,9 K lei-50% față de anul anterior2020: 399.9592021: 465.4792022: 112.7112023: 212.6092024: 197.9372025: 98.870
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate0135 K270 K2020: 188,2 K lei188,2 K20202021: 269,5 K lei269,5 K20212022: 237,3 K lei237,3 K20222023: 270,3 K lei270,3 K20232024: 136,2 K lei136,2 K20242025: 226,4 K lei226,4 K2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri0%23,6%47,2%2020: 33,5%33,5%20202021: 24,3%24,3%20212022: 47,2%47,2%20222023: 37%37%20232024: 8,9%8,9%20242025: 2,2%2,2%2025Reper 2025: mediana sectorului 13,6% · n=2.598

Cifra de afaceri: +66,2% față de anul anterior.Marjă netă 2,2% · -6,8 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

2024197,9 K lei
202598,9 K lei

Datorii raportate

2024103,3 K lei
202540,7 K lei

Disponibilități bănești

202426,6 K lei
202542 K lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri270,3 K lei136,2 K lei226,4 K lei+66,2% față de anul anterior
Rezultat net99,9 K lei12,2 K lei4,9 K lei-59,9% față de anul anterior
Capitaluri proprii212,6 K lei197,9 K lei98,9 K lei-50% față de anul anterior
Datorii202,9 K lei103,3 K lei40,7 K lei-60,6% față de anul anterior
Creanțe226,7 K lei123,6 K lei23,5 K lei-81% față de anul anterior
Angajați111Neschimbat față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă2,2%8,9%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 13,6% (n=2.598) · 2024: 11,1% (n=2.920)

Rezultat / capitaluri proprii4,9%6,2%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 33,7% (n=2.475) · 2024: 30,1% (n=2.678)

Vânzări per angajat226.376 lei136.234 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2025: 190.176 lei (n=2.127) · 2024: 157.405 lei (n=2.446)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Active circulante / datorii totale3,43×2,92×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 1,24× (n=3.309) · 2024: 1,3× (n=3.615)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări37,4 zile326,7 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 98 zile (n=2.386) · 2024: 87,6 zile (n=2.624)

Stocuri în zile de vânzări117,7 zile399 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2025: 16,3 zile (n=1.392) · 2024: 16,8 zile (n=1.509)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

raportare simplificată
Cifră de afaceri
226.376
Rezultat net
4.886
Angajați
1
Datorii
40.673
Active imobilizate
—
Active circulante
139.543
Capitaluri proprii
98.870
Venituri totale
202.380
Cheltuieli totale
196.563
Stocuri
74.015
Creanțe
23.506
Casă și conturi la bănci
42.022
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
500
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
136.234
Rezultat net
12.178
Angajați
1
Datorii
103.317
Active imobilizate
—
Active circulante
301.254
Capitaluri proprii
197.937
Venituri totale
171.657
Cheltuieli totale
157.483
Stocuri
151.009
Creanțe
123.619
Casă și conturi la bănci
26.626
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
500
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
270.322
Rezultat net
99.898
Angajați
1
Datorii
202.857
Active imobilizate
—
Active circulante
415.466
Capitaluri proprii
212.609
Venituri totale
279.337
Cheltuieli totale
177.059
Stocuri
143.026
Creanțe
226.720
Casă și conturi la bănci
45.720
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
500
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
237.310
Rezultat net
112.111
Angajați
1
Datorii
217.442
Active imobilizate
—
Active circulante
330.153
Capitaluri proprii
112.711
Venituri totale
249.387
Cheltuieli totale
134.950
Stocuri
140.379
Creanțe
142.110
Casă și conturi la bănci
47.664
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
500
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
269.494
Rezultat net
65.520
Angajați
2
Datorii
173.083
Active imobilizate
—
Active circulante
638.562
Capitaluri proprii
465.479
Venituri totale
269.494
Cheltuieli totale
201.548
Stocuri
50.941
Creanțe
398.282
Casă și conturi la bănci
189.339
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
500
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
188.243
Rezultat net
62.993
Angajați
2
Datorii
193.812
Active imobilizate
45.539
Active circulante
548.232
Capitaluri proprii
399.959
Venituri totale
205.991
Cheltuieli totale
141.201
Stocuri
69.603
Creanțe
381.133
Casă și conturi la bănci
97.496
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
500
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

12/ 100Semnal de atenție
1semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Reactivată după inactivitate fiscală

ANAF publică o perioadă de inactivitate începută la 2016-07-07; reactivare la 2017-12-07. Firma nu era marcată inactivă la ultima verificare.

ANAF · 2017-12-07

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-10-06

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 1 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Reactivată după inactivitate fiscală

ANAF publică o perioadă de inactivitate începută la 2016-07-07; reactivare la 2017-12-07. Firma nu era marcată inactivă la ultima verificare.

ANAF · 2017-12-07
Reactivări fiscale

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 2006-03-28 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Conformare fiscală publicată

Firma apare în lista ANAF pentru 2026-06-30 a contribuabililor persoane juridice fără obligații restante.

Publicarea indică faptul că declarațiile fiscale cerute au fost depuse, obligațiile principale și accesorii din trimestru au fost achitate la scadență, iar la întocmirea listei nu existau obligații bugetare restante. Situația este o observație trimestrială și nu reprezintă o garanție pentru perioadele ulterioare.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-05–2026-10-06 · verificat 2026-10-06.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

2 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
18525690
Număr de înregistrare
J06/237/2006
Înmatriculare
28 martie 2006
EUID
ROONRC.J06/237/2006
Formă juridică
SRL
Sediu social
VIIŞOARA 77 Municipiul Bistriţa Bistriţa-Năsăud
Adresă fiscală
Cart. VIIŞOARA 77 Bistriţa BISTRIŢA-NĂSĂUD · Firme la aceeași adresă
TVA
Neînregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
28 martie 2006
Înregistrare fiscală
3 martie 2026
Telefon
0263239513 · Firme cu același număr
Fax
0263239513

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
ARPĂȘTEAN RODICA-CRINELA
administrator si reprezentant
ARPASTEAN LIVIU

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
STERNAR SYSTEMS
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 28.03.2006
Înregistrare fiscală
28 martie 2006
Număr registrul comerțului
J2006000237060
Cod CAEN
4399
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Bistriţa-Năsăud

Contact și adrese

Telefon
0263239513 · Firme cu același număr
Fax
0263239513 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. BISTRIŢA-NĂSĂUD, MUN. BISTRIŢA, CAR. VIIŞOARA, NR.77
Cod poștal fiscal
420006
Strada sediului
Car. Viişoara
Numărul sediului
77
Localitatea sediului
Mun. Bistriţa
Județul sediului
BISTRIŢA-NĂSĂUD
Codul poștal al sediului
420006
Strada domiciliului fiscal
Car. Viişoara
Numărul domiciliului fiscal
77
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Bistriţa
Județul domiciliului fiscal
BISTRIŢA-NĂSĂUD
Cod poștal domiciliu fiscal
420006

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Nu
TVA de la
3 aprilie 2006
TVA până la
31 iulie 2012
Motivul anulării
Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata la cererea persoanei impozabile, potrivit dispozitiilor din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
TVA la încasare
Nu
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu
Inactivare
7 iulie 2016
Reactivare
7 decembrie 2017
Publicarea deciziei
8 iulie 2016

Istoric al schimbărilor observate

Sunt păstrate numai diferențele dintre verificări, începând cu activarea istoricului. Data cererii ANAF nu este tratată ca schimbare.

  1. 6 noiembrie 2026
    • Fax: fără valoare → 0263239513
    • date generale.nrRegCom: J06/237/2006 → J2006000237060

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

15 activități autorizate

CAEN 2223 Rev. 2Fabricarea articolelor din material plastic pentru construcții

CAEN 2320 Rev. 2Fabricarea de produse refractare

CAEN 2349 Rev. 2Fabricarea altor produse ceramice n.c.a.

CAEN 2512 Rev. 2Fabricarea de uși și ferestre din metal

CAEN 2521 Rev. 2Producția de radiatoare și cazane pentru încălzire centrală

CAEN 2561 Rev. 2Tratarea și acoperirea metalelor

CAEN 2562 Rev. 2Operațiuni de mecanică generală

CAEN 2752 Rev. 2Fabricarea de echipamente casnice neelectrice

CAEN 2821 Rev. 2Fabricarea cuptoarelor, furnalelor și arzătoarelor

CAEN 4322 Rev. 2Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat

CAEN 4399 Rev. 2Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.

CAEN 4674 Rev. 2Comerț cu ridicata al echipamentelor și furniturilor de fierărie pentru instalații sanitare și de încălzire

CAEN 4690 Rev. 2Comerț cu ridicata nespecializat

CAEN 4778 Rev. 2Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi, în magazine specializate

CAEN 4941 Rev. 2Transporturi rutiere de mărfuri

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-06Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul Bistriţa-NăsăudMunicipiul BistriţaCAEN 4399
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI